جناب آقای دکتر جاسم جادری بدون مقدمه برویم سر اصل مطلب

بدون مقدمه برویم سر اصل مطلب:

جناب آقای دکترجاسم جادری استاندار محترم هرمزگان ؛

از وقتی که جنابعالی قبول مسوولیت نمودید و وارد این استان شدید دائم در پی اخبار اقتصادی از ناحیه شما بودم .

بعدهابه انتصاب های جنابعالی در حوزه اقتصاد چشم دوختم و دیدم دردی دوا نمی کند، این روزها کشورهای درحال توسعه و حتی توسعه یافته ای همچون آمریکا باتربیت نیروهای متخصص و حرفه ای در زمینه یافتن انسانهای تیزهوش و برنامه ریز در رشته های مختلف آنان را با سراسر جهان اعزام و ممکن است نتیجه کار آنان در چند سال یافتن یک نخبه باشد که نتیجه کار آن ارتقای وضعیت موجود (در بخش های مختلف از جمله اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و یا علوم فضا و یا نانو) و اثرگذاری در سطح جهان باشد.

  در هرمزگان شاهد هستیم که جنابعالی چراغ کم سویی در دست گرفته اید و در خرابه های  نیمه آباد برجای مانده از گذشته دنبال افرادی هستیدکه امتحان خود را پس داده اند.

چه اشکال دارد که از مشاوران حرفه ای در حوزه های اقتصادی متناسب با این استان  با محوریت توسعه صنایع فولاد، آلومینیوم، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین توسعه بنادر که هرمزگان دارای بیشترین تعداد آنها در کشور است و همچنین مشاوری توانا در جزایر چهارده گانه این استان باشید.

خیلی متاسفم که شاهد انتخاب چنین مشاورین ضعیف و کمترتوانایی از سوی جنابعالی در بخشهای اقتصادی و ... هستم.

  دنبال ایجاد و فعالیت شرکت های سرمایه گذاری در سطح شهرستانهایی هستید، مگرقرار است چند سال دراین استان بمانید که چنین طرحی را ارائه کرده اید زیرا تجربه سه دهه گذشته نشان می دهد که عملی شدن چنین شعاری حداقل نیازمند 10سال زمان است که کمتر استانداری  در نظام جمهوری اسلامی داشته است.

  از قدیم گفته اند سنگ بزرگ نشانه نزدن است.

  از پالایشگاه نفت، آلومینیوم و گاز بعنوان یادگاران دولت آقای هاشمی رفسنجانی  (سردارسازندگی) در هرمزگان نام برده می شود و از فولاد هرمزگان بعنوان نمایی از زمان دولت اصلاحات؛ هیچ فکر کرده اید که دولت تدبیر و امید چه سوغاتی به مردم این دیار که دلهایی به شفافیت امواج سواحل سیریک دارند می دهد.

 شاید پاسخ دهید که عمران سواحل مکران، شرکت های سرمایه گذاری و... اما از جنابعالی که دارای سابقه ای خوب هستید توقع  عالی و در نهایت درخشندگی داریم .

سخن کوتاه و تاکید کنم که این برای فردایان نیز باقی خواهد ماند:

اگر فقط به فولادهای چهارگانه واقع در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در 13کیلومتری غرب شهر بندرعباس که  می شود از پشت بام ساختمان سفید استانداری در حاشیه بوستان دولت آنها را (البته اگر آلودگی نیروگاه بندرعباس
اجازه دهد) به خوبی مشاهده کنید می توان:

برای 12هزار نفر شغل پایدار ایجاد کرد و نزدیک به هشت میلیون تن (اضافه بر 2میلیون تن فعلی )به تولیدات این استان و کشورافزود.

این درحالی است که مقدمات لازم نیز برای ایجاد زیرساخت های لازم برای تولید افزون بر 15میلیون تن گندله نیز فراهم شده که ممکن است به درد فولادها دچار شوند.

متاسفانه  بعضی ازنمایندگان  استان نیز در مجلس شورای اسلامی با برخی انتصابها ( با فشار یا سهم خواهی و یا...) آن هم استفاده از افراد کم توانمند، سنگی برروی سنگهایی که ما از آنان بعنوان خرده مشکلات نام می بریم می گذارند.

خدا را در انتصابها در نظر بگیرید و این همه از افراد ضعیف استفاده نکنید. در یکی از جلسه های اقتصادی ( بنیاد برکت) اخیرا در ساختمان استانداری شرکت کرده بودم از اینکه بعضی از فرمانداران شما از مسائل کم اطلاع هستند زبانم را گاز گرفتم .

فرماندارشما در قشم بدون داشتن هر گونه اطلاعاتی از ستاد فرمان امام و موسسه برکت سوالاتی را طرح کرد که هیچگاه از یاد نمی برم .

آیا می خواستید بگویید که هرمزگان هم فرماندار زن دارد. گزینه شما برای فرمانداری بندرعباس از همه ضعیف و ضعیف تر است.

به نظر این کمترین بنده خدا که تنها قلبم  به عشق وطنم ایران و  آرمانهای نظامم می تپد،استاندار اینجا باید قوی تر از معاون رئییس جمهوری عمل کند و مسوولان اقتصادی آن نیز از خبره های همه فن حریفی باشند که بتوانند به چرخاندن چرخهای تجاری و اقتصادی این خطه کمک کنند نه اینکه تنها نامها و سمت ها را یدک بکشند!!.

این شدنی است که پالایشگاه گاز داشته باشی و لوله گاز به اصطلاح صلح نیز از بغل گوشت رد شده باشد و صنایع این استان در مناطق ویژه و آزاد و شهرک های صنعتی گاز نداشته باشند.

یا نیروگاه داشته باشیم و فولادها از کم برقی بنالند و دیگهای آلومینیوم  هرمزآل به علت  نداشتن برق روشن نشوند و خاموش سردرگریبان کنند.!

  جناب آقای جادری خودرا از دوستان اسحاق جهانگیری معرفی کرده اید اما باید بگویم که آن جهادی برخاسته از جهاد آباد جیرفت طرح هایی را در زمان استانداری اصفهان ارائه کرده که هنگام انتخابش برای معاونت رئییس جمهوری هر استانی می گفت : او اینجایی است.

هرمزگانی های می گویند: جهانگیری کوهشاهی و بندری است: جیرفتی های می گویند دودوره نماینده ما بوده و اگر به اینجا رسیده نتیجه تلاش بچه های جهاد سازندگی و مردم جنوب کرمان است.
سیرجانی ها می گویند جهانگیری اینجایی است و اصفهانی ها نیز حاج اسحاق را از خود می دانند.

همه اینها نتیجه خوب عمل کردن او ست هرچند که طرح هایش از جمله شرکتهای سرمایه گذاری و تعاونی اش در دهه 60هجری شمسی در جیرفت باشکست مواجه شد(شرکت 12فروردین و باغداران) و درس عبرتی شد که امروز شاهد اقتدار و هوشمندی بیش از پیش معاون اول رئیس جمهوری در زمینه های مختلف هستیم که بنده نیز افتخار شاگردی و همراهی نامبرده را داشته و دارم .

هر مدیری باید در سال اول توانایی های خودرا به نمایش بگذارد؛ چه اشکال دارد که نیروی دریایی ارتش در سواحل مکران در زمینه زیر ساخت ها سرمایه گذاری یا همکاری کند و شما نیز آنان را همراهی کنید.

تاکی باید شاهد مظلومیت ارتش جمهوری اسلامی ایران باشیم. ارتش می تواند و توانایی اینرا نیز دارد که بدون هرگونه سهم خواهی در عمران و آبادانی این سرزمین تلاش کند و شما نیز بهتر است از این موقعیت بهترین استفاده را به نفع مردم هرمزگان و سواحل خشک و بی روح مکران و خلیج فارس بنمایید نه اینکه در آن جلسه سخنانی بر زبان بیاورید که موجب بعضی از مسائل بشود.

 بگذریم ؛بهتراست در زمینه عمران جزایر چهارده گانه این استان نیز طرح های خود را مصمم تر از سه ماهه اول سال جاری پیگیری کنید و غبار ندانم کاری های گذشته را برگیرید.

 توصیه می شود چند مشاور قوی (که در کشور چنین آدمهایی کم داریم) برای خودتان انتخاب کنید آن هم به صورت تخصصی ( فولاد، برق، گردشگری، عمران جزایر، توسعه بنادرمسافربری و تجاری).

سخن بسیار است و وقت تنگ اگر توانستید فقط کمک کنید تا 320 کارگر فولاد جنوب( متعلق به آقای احمد دنیانور) که تنها واحد 100درصد غیر دولتی است بتواند روی پایش بایستند و بانکهایی که برای بلعیدن آن و افزودن آن به دهها شرکت تحت سلطه و مالکیت خود دندان تیز کرده اند بدانند که دولت تدبیر و امید از بخش خصوصی واقعی حمایت می کند.

جاده خمیر به گاوبندی را با سرعت بسازید تا محورهای مواصلاتی استان قوی تر شود و در زیر ترافیک سنگین تریلرها و سواری ها قد خم نکند. البته نمی گویم که به کشتارگاه تبدیل شده چون آماری دراین زمینه نداریم.

 البته در صداقت و توانایی های جنابعالی جای هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد و تا امتحان نهایی سه سال وقت داریم و امیدوارم که این زمان به هفت سال دیگر افزایش یابد که چنین نیز خواهد شد.

اما مردم و دانایان قوم در انتظار تحرکی مثبت در غرب شهر بندرعباس و در فاصله 13کیلومتری شما هستند و این شدنی است اگر جنابعالی آنرا بعنوان مهم ترین محورکاری خودتان قرار دهید و بخواهید نیروگاه گنو نیز هرچه زودتر وارد مدار شود البته با تمام توان و ظرفیتی که دارد.

  هزینه مصرف برق نیروهای نظامی وانتظامی را بگذارید خودشان از طرف فرماندهی کل قو ا و وزارت نیرو پیگیری کنند و شما نیز از طریق شورای ت  تاکید کنید تا بلکه گشایشی شود.

امروز وقت تنگ است و راه نرفته و کم رفته  بسیار و همچنین دراز.

بیاییم از همه توانمان و از توانایی های افراد توانا و خبره و حتی با تجربه (اندک هستند) به ویژه مشاوران اقتصادی  استخوان خرد کرده دراین راه برای پیشبرد و عمران و آبادانی هرمزگان و به خصوص شهر بندرعباس استفاده کنیم و از خدا بخواهیم که عاقبت مارا ختم به خیر کند.

 

/ 0 نظر / 29 بازدید