هرمزگان رکورددار تولید میگوی پرورشی درکشور است

 بندرعباس – ایرنا – معاون آبزی پروری اداره کل شیلات هرمزگان گفت:این استان دو سال پی در پی رکورد داربیشترین تولید میگوی پرورشی و همچنین تولید در واحد سطح است.

به گزارش خبرنگار جیرفت سی تی ؛ علی کریمی روز یکشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در سالی که گذشت افزون بر 15هزارتن میگوی پرورشی دراین استان تولید شد که این رقم پنج هزارتن بیشتر از سال ماقبل آن (95) است.

 این مقام مسوول در اداره کل شیلات هرمزگان خاطرنشان ساخت: رکورد بیشترین تولید در واحد سطح (هر هکتار) نیز با برداشت 20تن به مزرعه کشت و صنعت میناب به مدیریت علی حاتمی در سایت تیاب جنوبی اختصاص دارد.

 کریمی یادآورشد: استفاده از جدید ترین تکنیک های پرورش ازجمله استخرعمیق، بکارگیری دستگاههای هواده و غذای استاندارد، توجه به توصیه های کارشناسان شیلات بازدید از فعالیت های شیلاتی کشورهای صاحب سبک و سابقه و به روز رسانی دانش فنی را از مهم ترین راههای دستیابی به رکورد تولید 20تن میگو در هکتار عنوان کرد.

وی افزود: در راستای برنامه ریزی های صورت گرفته امسال نیز سطح زیر کشت مزارع پرورش میگو دراین استان با یکهزارو 200هکتار افزایش به  چهار هزار و 800هکتار رسید.

 معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان با اشاره به 2 دوره پرورش میگو در سال پیش بینی کرد امسال بیش از 18هزارتن میگو از استخرهای پرورشی این استان برداشت شود.    

 به گفته وی هرمزگان تنها استانی  است که سالانه 2 بار از "اسفند تا تیر" و از "تیرماه تا اواخرآذرماه" کار پرورش و برداشت میگو و همچنین تولید لارو میگو درآن انجام می شود.

 میگوی مورد استفاده درسایت های پرورشی هرمزگان از نوع "وانامی" است که از مهم ترین ویژگی های آن می توان از ضریب رشد و بازماندگی بالا، مقاوم بودن به بیماریها و داشتن دوره رشد کوتاه مدت نام برد.

 وی در ادامه با اشاره به استقبال سرمایه گذاران ازفعالیت های آبزی پروری در هرمزگان خاطرنشان ساخت: هم اکنون درحال واگذاری زمینهای استعدادیابی شده منطقه کرگان ازتوابع میناب در قالب قطعات 20 هکتاری به متقاضیان بومی دارای مجوز پرورش میگو هستیم.

 وی با اشاره به عملیات هم زمان شناسایی، نقشه برداری و حتی واگذاری حدود 21هزار هکتارزمین مستعد پرورش میگو در شهرهای ساحلی این استان ابراز داشت: سطح مفید این زمینها به 15هزارهکتار می رسد که با در نظر گرفتن چهار هزارو 800هکتار مزرعه درحال بهره برداری میزان تولید سالانه میگوی این استان تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از70هزارتن افزایش می یابد.

ازآنجایی که با ایجاد هر مزرعه 20هکتاری پرورش میگو برای 12نفر بطورمستقیم شغل پویا ایجاد می شود با واگذاری زمینهای شناسایی شده وبهره برداری ازسایت های جدید تاپایان برنامه ششم توسعه برای10هزارنفر از ساحل نشینان هرمزگانی شغل پایدار ایجاد می شود.

دراطلاعات منتشره شیلات هرمزگان وسعت مفید مزارع پرورش میگودرهرمزگان هم اکنون چهارهزار و 800هکتار با پیش بینی تولید 18هزارتن در سال عنوان شده که با توجه به کیفیت بالای محصول80 درصد آن به خارج از کشور صادر می شود.

براساس اطلاعات ذکر شده هم اکنون نزدیک به دو هزارو450نفر بطور مستقیم در سطح چهار هزارو800هکتار از مزارع پرورش میگوی این استان فعالیت دارند.

  صنعت شیلات و آبزیان بعنوان قدیمی ترین منبع درآمدی ساحل نشینان جنوب ازجمله هرمزگان است که با حمایت دولت تدبیرو امید باعث افزایش چند برابری تولید شده که درصورت استمرارمی تواند به محور توسعه این استان نیز تبدیل شود.

دراین اطلاعات میزان میگوی پرورشی تولیدی سال گذشته در کشور حدود 32هزار تن  ذکر شده که بیش از 15هزارتن آن در استخرهای پرورش میگوی هرمزگان تولید شده است.

درود و سلام خدا بر مدیران بی ادعا از جمله سید خدا  سید پرویز محبی.

/ 0 نظر / 28 بازدید