سفر غیر رسمی وسیاحتی قائم مقام سازمان شیلات ایران به بندرعباس


سفر غیر رسمی (سیاحتی تبلیغی) قائم مقام سازمان شیلات ایران به بندرعباس


روابط عمومی شیلات هرمزگان بطور غیرمعمول و برای نخستین بار درخبری از نقل از"خبرگزاری فارس" آورده است:بازار شیلات هرمزگان الگویی اجرایی در کشورمطرح می‌باشد و نظیر چنین بازارهایی را در کشور راه‌اندازی کرده و دربرنامه راه‌اندازی قرار دارند.


دراین خبر گفته شده سیف‌الله حقیقی در حاشیه بازدید از "بازار گامبرون شیلات هرمزگان که به مناسبت دهه فجر اقلامش را با تخفیف 22درصدی عرضه می‌کند، با قدردانی از این اقدام ارزنده مدیریت بازار و شیلات هرمزگان، اظهار کرد: بازار گامبرون شیلات هرمزگان الگویی ارزنده می‌باشد که در سایر استان‌ها و به خصوص استان‌های ساحلی هم چنین بازارهایی را باید راه‌اندازی کنیم .


آقای حقیقی در حقیقت شما را واگذارمی کنم به وجدان پاکتان که بهترین قاضی برای هر آدم بنی بشری است. نظیر چنین فروشگاههای در بندرعباس زیاد داریم که نمونه آن "زنجیره ای تارا است" استانهای شمالی کشور نیز نظیر این هایپر مارکت زیاد دارند از چند هزارمترمربع زیربنایی که شیلات دراختیار این فروشگاه گذاشته تنها حدود 200مترمربع فضا به ماهی اختصاص داده که تا روز17بهمن هر کیلوگرم ماهی هور یا همان تن را حدود 20هزارتومان عرضه می کرد که در طول 15سال گذشته تاکنون بی سابقه است. دو و سه روز بعد این ماهی را در اقلام تخفیف قرار می دهد !!!!!!!!!!!!!!!!!!؟


آقای سیف الله حقیقی سووال من از شما این است که وجدانا تاکنون چند بار از شهرهای بوشهر، آبادان، ماهشهر بندرعباس، رشت، نوشهر، گرگان یا ساری و یا کیش و قشم بطور انفرادی ماهی یا میگو خرید کرده اید که چنین پیشنهادی را می دهید تا سایر استانها نیز مثل بندرعباس عمل کنند.


مگر اینجا بازار ماهی فروشان شیلات است؟ یا به شما آدرس غلط داده اند مگر از نزدیک ندیدی که همه غرفه های هایپرمارکت گامبرون و به اصطلاح شما بازار ماهی فروشان شیلات (خنده داراست) در اجاره افراد مختلف است. اگر جلوی عطاری توقف داشتید حتما شما را به یکی از مشهورترین عطاری های شهر بندرعباس حواله می کرد که فلان دارو و یا گیاه را بخرید چون اینجا ندارند.


آقای سیف الله خان حقیقی ازاین خبر خیلی آزرده خاطر شدم و می گویم که مردم حق دارند از مسوولانی نظیر شما بخواهند که سفرهای سیاحتی خودرا با پول ماموریت بیت المال انجام ندهید.


اگر سفر شما رسمی بود چرا روابط عمومی شیلات هرمزگان رسانه های خبری به خصوص رسانه رسمی دولت را دعوت نکرد و بعد هم اینکه چرا خود روابط عمومی این خبر را به نقل از فارس نوشته مگر خودش حضور نداشته است.


وای به حال ما و اینطورکارکردنها اگر نبود تلاشهای دکتر محبی در خصوص افزایش تولید میگوی وانامی در واحد سطح باید دل شیلات ایران را گل می گرفتند به این دلیل که تنها اخبار غیر واقعی را منتشر می کند به خصوص در زمینه همکاری های بین المللی همین الان تعداد زیادی کارشناس خارجی درسایت های پرورش میگو و حتی ماهی درقفس هرمزگان حضور دارند و شیلاتی های از انتشار خبر آن منع شده اند.


چه اشکالی دارد که کارشناسان آسیای جنوبشرقی با تولید کنندگان میگو در هرمزگان همکاری کنند تا با جدید ترین فن آوری های روز دنیا که دراختیار آنان قرار دارد آشنا بشوند تا تولید بهتر و بازارپسندی داشته باشند.


میگوی ایرانی از بهترین طعم و مزه برخوردار است فقط از نظر سایز بندی باید بیشتر روی مزارع تولید کننده میگو کار شود.


شمارا به وجدانتان قسم می دهم که سفرهای سیاحتی را با ....... قاطی نکنید این درست نیست که شما اینگونه از یک هایپرمارکت تبلیغ می کنید و می گویید L(پاراگراف های خبر شیلات بدن هرگونه دخل و تصرف آورده می شود):


 اقدام شیلات هرمزگان در راه‌اندازی این پروژه، خوب و قابل تقدیر و تحسین است و از مسؤولان محلی در سطح استان هم می‌خواهیم که به اداره کل شیلات کمک کنند تا نظیر چنین فروشگاه‌هایی در سطح شهر و در سایر شهرهای استان توسعه یابد تا مردم دسترسی به آبزیان و سایر محصولات باکیفیت و ارزان‌تر داشته باشند .


حقیقی با بیان اینکه از این طرح بازار شیلات هرمزگان الگو گرفتیم و در سایر شهرهای کشور هم این طرح را اجرا می‌کنیم که به عنوان مثال در شمال کشور و رشت اجرا شده است و با هم‌افزایی در سایر مناطق ساحلی کشور هم نظیر چنین فروشگاه‌هایی دایر می‌کنیم؛ اظهار داشت: راه‌اندازی بازارهای شیلات در استان باعث می‌شود که علاوه بر عرضه آبزیان، سایر اقلام مورد نیاز مردم هم در این فروشگاه‌ها با تخفیفات ویژه عرضه شود که این روش الگوی مناسبی برای توسعه بازار و بالابردن سرانه مصرف آبزیان و ارائه محصول باکیفیت می‌باشد .


وی گفت: در شیلات برنامه‌های بلند و کوتاه مدت برای مناطق استان‌های ساحلی و سایر استان‌ها داریم که اگر نظیر چنین فروشگاه‌هایی را در مراکز استان‌های کشور داشته باشیم و توسعه دهیم و ماهی را تازه به مصرف‌کننده برسانیم، سرانه مصرف‌مان افزایش می یابد و ماهی که غذای سلامتی در دنیا لقب گرفته است را بیشتر می‌توانیم در سفره مردم قرار دهیم .


جناب آقای حقیقی مطالب ذکرشده نشان می دهد که شما با شهرهای ساحلی آشنایی چندانی ندارید زیرا بهتر از این بازار را از دهه های قبل و پیشرفته تر از این را در شهرهای مختلف ازجمله بندرانزلی، آبادان و بوشهر و بندرعباس داریم هرچند پشت شهر به لانه موشها تبدیل شده بود اما معماری بکارگرفته شده درآن جالب است.


آیا از نظر جنابعالی اضافه کردن یک غرفه یکصد و چند متری به یک هایپرمارکت اینقدر باید شما را سر ذوق بیاورد که چنین جملاتی را بر زبان جاری کنید؟


وای بر سازمان شیلات ایران که چنین مدیران ندید و پدیدی دارد که با دیدن یک غرفه می خواهند مثل انرا در سایر استانهای ساحلی احداث کنند.


با خواندن این خبر خیلی از شما عصبانی شدم و با خودم گفتم که مردم حق دارند علیه بعضی ها شعار بدهند ودولت روحانی را زیر سووال ببرند زیرا شده دولت سفارش بگیر و ا جرا کن. کدام مدیر درجای خودش قرار دارد که حقش بوده این چنین باشد .


غیر از معاون فن آوری رئیس جمهوری کمتر کسی را دیدم که طرحی نو و جدید برای ایران و نظام جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده باشد .


این فرزند شهید ستاری فرمانده شهید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی با این شعار که باید اقتصاد ایران از نفت محور به دانش محور تغییر داد کارهایی را آغاز کرده که شرکت های صادرکننده نرم افزار تنها بخش کوچکی از آنها هستند.


شما در بخش شیلات چه کرده اید حتما خواهید گفت، ماهی درقفس ازطرح های ما است که من 15سال است نام آنرا می شنوم از آن جایی که روز شرکتی اتریشی یا نروژی در دولت اصلاحات قرارداد آنرا امضا کرد و تا دوسال قبل تنها در گوشه ای از بایگانی شیلات ایران باد هوای آلوده می خورد و به همت دکتر محبی عزیز باردیگر به جریان افتاد.


آقای قائم مقام شیلات ایران اگر جای شما بودم به دلیل تنها این خبری که به نقل از شما روی خروجی اداره کل شیلات هرمزگان قرار دارد حتما بدون هرگونه شک و شبهه ای استعفا می کردم .


مردم ایران چه گناهی کرده اند که باید شاهد حضور چنین مدیران ندیده ای در راس سازمانهای اصلی کشورشان باشند که ریشه در تاریخ این کشور دارد.


شیلات جایگاه مهمی در اقتصاد ایران داشته و دارد البته اگر مغزهای کوچکانی همچون بعضی ها بگذارند و آنرا به اهل خود بدهند .


اگر شیلات را به بخش خصوصی واگذارکنند حتی مدیریت عالی آنرا آنگاه خواهید دید که دیگر شما از یک هایپرمارکت زیان ده اینطور تعریف و تمجید نخواهید کرد و آنرا بعنوان ا لگو به دیگراستانها معرفی نمی کنید.


یاد یکی از معاونت های دام سازمان جهادکشاورزی هرمزگان در دهه 80هجری خورشید افتادم که به پیشنهاد او و معاونت وزارتخانه مجتمع گاوداری شیری از نژاد هلشتین در حومه بندرعباس با بودجه کلانی احداث کرد که برای هرچند راس گاو یک دستگاه کولرگازی کارگذاشته بودند .


مجتمعی با آن همه زیرساخت که وزیر وقت یعنی همین وزیر فعلی حجتی از نزدیک ازآن بازدید کرد و نزدیک بود که درگیری ایجاد بشود با مالکان آن که چشم بسته گوش به حرف افرادی نظیر شما کرده بودند.


ببینید چه بر سر آن مجتمع آمده است تا اینطور پیشنهاداتی ندهید به خدا این برای قائم مقام شیلات ایران زشت است و باید از گفته هایش که بوی میگوی پرورشی می دهد به درگاه خدا و ملت شریف ایران توبه کند.


درادامه خبر شیلات هرمزگان آمده است:


وی افزود: در زنجیره فعالیت‌های شیلاتی بخش انتهایی زنجیره که بازار است و در عرضه و بازار در کشور جای کار زیادی داریم و از طرفی هم مصرف‌کننده آمادگی دارد محصول بهتر را باکیفیت مناسبت‌تر تهیه کند که توسعه چنین بازارهایی باعث افزایش کیفیت می‌شود و منجر به بالارفتن سرانه مصرف ماهی می‌شود .


قائم مقام شیلات ایران تاکید کرد: اقدام شیلات هرمزگان در راه‌اندازی این پروژه، خوب و قابل تقدیر و تحسین است و از مسؤولان محلی در سطح استان هم می‌خواهیم که به اداره کل شیلات کمک کنند تا نظیر چنین فروشگاه‌هایی در سطح شهر و در سایر شهرهای استان توسعه یابد تا مردم دسترسی به آبزیان و سایر محصولات باکیفیت و ارزان‌تر داشته باشند .


حقیقی با بیان اینکه از این طرح بازار شیلات هرمزگان الگو گرفتیم و در سایر شهرهای کشور هم این طرح را اجرا می‌کنیم که به عنوان مثال در شمال کشور و رشت اجرا شده است و با هم‌افزایی در سایر مناطق ساحلی کشور هم نظیر چنین فروشگاه‌هایی دایر می‌کنیم؛ اظهار داشت: راه‌اندازی بازارهای شیلات در استان باعث می‌شود که علاوه بر عرضه آبزیان، سایر اقلام مورد نیاز مردم هم در این فروشگاه‌ها با تخفیفات ویژه عرضه شود که این روش الگوی مناسبی برای توسعه بازار و بالابردن سرانه مصرف آبزیان و ارائه محصول باکیفیت می‌باشد .


آقای قائم مقام سازمان شیلات ایران اینجا این را بعنوان فروشگاهی که توسط بخش خصوصی و با همکاری فروشگاه تعاونی شیلات راه اندازی شده افتتاح کردند.


مگر کار شیلات احداث فروشگاه است؟ اگر اینطور است چرا کارخانه ماهی تن بندرعباس را بخش بازنشستگی فروختید یا واگذار کردید یا هراصطلاحی شما برای آن بکار می برید؟!!!!!!!!!!!!!!!!؟


وی گفت: در شیلات برنامه‌های بلند و کوتاه مدت برای مناطق استان‌های ساحلی و سایر استان‌ها داریم که اگر نظیر چنین فروشگاه‌هایی را در مراکز استان‌های کشور داشته باشیم و توسعه دهیم و ماهی را تازه به مصرف‌کننده برسانیم، سرانه مصرف‌مان افزایش می یابد و ماهی که غذای سلامتی در دنیا لقب گرفته است را بیشتر می‌توانیم در سفره مردم قرار دهیم .


افزایش مصرف سرانه میگو و ماهی  با این کارها انجام نمی شود و شدنی هم نیست بلکه باید با افزایش تولید و در دسترس قرار دادن آن مثل ماهی قزل آلا کاری کرد که هر مغازه ای (سوپرمارکت ) دریخچالش آنرا عرضه کند یا نه درهر خیابان مغازه های عرضه ماهی و مرغ انواع آبزیان را عرضه کنند چیزی که الان وجود ندارد و این شما شیلاتی ها که سکان این اداره عریض و طویل را بدست گرفته اید باید پاسخگو باشید.


بعضی گنجشک روزی ها می خواهند با ایجاد چند غرفه دریک هایپرمارکت مصرف آبزیان را در کشور افزایش دهند این نشان از بی لیاقتی برخی مدیران دارد که برچنین منصب های بس مهمی در چنین سازمانی با این تاریخ مدون تکیه زده اند .


وای بر رئیس سازمان شیلات ایران که چنین قائم مقامی دارد که اطلاعات ش به اندازه حتی یک کارمند شیلات هرمزگان نیز نمی رسد .


چه پیامک هایی که نخوانده ام . دراین چند روز. راستی آدرس بازارماهی فروشان پشت شهر را به این بنده خدا بدهید و آدرس شهر آبادان و بوشهر و گرگان و ساری و نوشهر و حتی جاسک را تا بداند بازار ماهی فروشان شیلات یعنی چه .


قائم مقام شیلات ایران با اشاره به لزوم افزایش سرانه مصرف ماهی در کشور گفت : سرانه مصرف‌مان در حال حاضر در کشورمان 10کیلوگرم و در دنیا 20کیلوگرم است که تا سرانه جهانی فاصله داریم که اجرای چنین طرح هایی در افزایش سرانه مصرف ماهی بسیار اثرگذار خواهد بود.


عجب طرحی کیف کردیم .


 


/ 1 نظر / 39 بازدید