میوه های اولین باغ کاکتوس ایرانی سیاهو بندرعباس در تهران عرضه شد

  بارها و بارها از زبان آنانی که خاک این ملک و مملکت را به خوبی کف دست هایشان می شناسند شنیده ام که ایران سرزمینی استثنایی است که اگر درست مدیریت شود قادر به تامین بسیاری از نیازهای مردم این کره خاکی است. جیرفت سی تی از اینکه می بیند فرصت ها در حال به هدر رفتن است تنها متاسف می شود و همه چیز را به سکوت واگذاشته است زیرا سکوت هرگز اشتباه نمی کند. اشتباه نکنید بی تفاوت نیستیم همینکه می بینید این مطلب را خط خطی می کنیم بدانید که ما هم می گوییم:

چو ایران نباشد تن من مباد  و اگر قلبی که در سینه ماست برای این آب و خاک و دین نتپبد بهتر همان که هرگز نتپد. یک کشاورز در گوشه ای از جنوبی ترین استان کشور کاری کرده است کارستان اما این ظیفه رسانه های تصویری و نوشتاری ماست که در زمینه معرفی محصولات اینگونه ای وارد عمل شوند و با تهیه فیلم های مستند اطلاع رسانی به موقعی داشته باشند .  حسین کرد شبستری گیلانی .

 

 

برای اولین بار محصول باغ کاکتوس ایران در بازار تهران عرضه شد
بندعباس - روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی بندرعباس اعلام کرد: برای اولین بار محصول باغ کاکتوس ایران واقع در این شهرستان در بازار تهران عرضه شد.

برای اولین بارمحصول باغ کاکتوس ایران در بازار تهران عرضه شد

مالک اولین باغ کاکتوس ایران ، وسعت این باغ را بیش از پنج هکتار ذکر کرد که از هر هکتار آن بین 10تا 15تن محصول برداشت می شود.
محمد تقی عامری سیاهویی افزود: به علت خشکسالی و خشک شدن باغهای مرکبات، با راهنمایی مسوولان جهاد کشاورزی هرمزگان اقدام به کشت جایگزین با اقلامی که نیاز کمتری به آب دارند نمودم.
در اطلاعات متشره سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان مدت این خشکسالی ده سال ذکر شده که در اثر آن بخش زیادی از باغها و نخلستانهای این استان خشک شده اند.
وی اضافه کرد: در این راستا با آشنایی که از قبل با انواع کاکتوس ها داشتم اقدام به ایجاد باغی در سطح پنج هکتار از زمینهای روستای سرسیاهو ازتوابع بندرعبا س کردم که با گذشت چهار سال اولین محصول آن برداشت شد.
به گفته وی از زمان کاشت کاکتوس تا زمان به ثمرم نشستن آن بسته به نوع آب و هوا و نگهداری بین دو تا چهار سال زمان می برد.
این باغدار که کشت کاکتوس را از سال 85 خورشیدی در روستای سیاهو بندرعباس آغاز کرده بیان داشت: از برگهای کاکتوس جهت تولید و تکثیر این گیاه استفاده می شود و میوه گلاب شکل آن به طول 5 و عرض 3سانتیمتر دارای رنگ زرد و قرمز است مه اواسط پاییز تا دیماه قابل برداشت است.
عامری با اعلام اینکه برگ های کاکتوس در همه فصول سال قابل برداشت است قیمت هر کیلوگرم میوه آن را بطور متوسط بین 15تا 20هزار ریال ذکر کرد.
مالک اولین باغ کاکتوس ایران یادآورشد: به رغم استفاده ای که در خارج از برگ های کاکتوس می شود متاسفانه در کشور ما مردم با آن آشنایی ندارند.
این باغدار در ادامه تصریح کرد: تحقیقات نشان داده بومیان آمریکایی و مکزیکی که در رژیم غذایی خود از برگ و میوه کاکتوس مصرف کرده اند نسبت به بومیانی که به شهرها رفته و از این گیاه مصرف نکرده اند دو و نیم درصد کمتر به دیافت مبتلا شده اند.
به گفته وی میوه کاکتوس موجب بالارفتن قدرت کبد و پانکراس شده و تولید انسولین را در بدن با افزایش روبرو می کند.
عامری در ادامه افزود: در تحقیقات کلینیکی به اثبات رسیده که در بهبود و کاهش تورم های ماهیچه ای ، دستگاه گوارش ، شریانها و مفاصل موثر بوده و در کاهش فشار خون و کاهش وزن هم نقش بسزایی ایفا می کند.
برگ کاکتوس دارای آب و مواد غذایی کاملی است که در سالاد به جای کاهو از آن استفاده می شود.
برگ های متوسط این گیاه به صورت آب پز و یا سرخ شده مصرف خوراکی دارد و از میوه آن مربا، شربت و آب میوه تولید می شود و از رنگ قرمز آن در صنایع غذایی و آرایشی استفاده می شود.
عامری اضافه کرد: محصولات دارویی این گیاه به صورت قرص و عصاره در بازارهای اروپا و آمریکا عرضه می شود و افرادی که با آن آشنایی دارند به طور مستمر از آن استفاده می کنند و بر همین اساس اولین برداشت محصول باغ کاکتوس را در بازار تره بار تهران عرضه کردم.
به گفته عامری از زمان کشت درخت تا زمان به بار نشستن آن بین دو تا چهار سال طول می کشد.
روستای سیاهو که نارنگی آن شهرت ملی دارد در 60کیلومتری شمال بندرعباس قرار دارد.
برای اولین بارمحصول باغ کاکتوس ایران در بازار تهران عرضه شد
اولین باغ کاکتوس ایرن در بندرعباس
نوعی دیگر از میوه درختان کاکتوس
/ 0 نظر / 33 بازدید