انسان دو دهان دارد , دهان تن و دهان روح! مطلب خواندنی است.

دهان روح و تن

انسان دو دهان دارد: یکى گوش که دهان روح او است و دیگر دهان که دهان تن او است. این دو دهان خیلى محترم‏اند. انسان باید خیلى مواظب آن‏ها باشد. یعنى باید صادرات و واردات این دهنها را خیلى مراقب باشد. آن‏هایى‏که هرزه خوراک مى‏شوند، هرزه کار مى‏گردند. کسانى که هرزه شنو مى‏شوند، هرزه گو مى‏گردند.

وقتى واردات انسان هرزه شد، صادرات او هم هرزه و پلید و کثیف مى‏شود. یعنى قلم او هرزه و نوشته‏هایی زهرآگین خواهد داشت. صاحب ذوالفقار  علیه السلام فرمود: عمل درخت  است و هیچ درختی  از آب بى‏نیاز نیست و آب‏ها گوناگون‏اند. هر آبى که پاک است، آن درخت هم پاک و میوه‏اش شیرین خواهد بود; و هر آبى که پلید است، آن درخت  هم پلید و میوه او تلخ است.*

خود عمل، حاکى است که از چه آبى روییده شده است.

وقت اندک و کار بسیار 

بدان که باید تخم و ریشه سعادت را در این نشأ، در مزرعه دلت‏بکارى و غرس کنى. این‏جا را دریاب، این‏جا جاى تجارت و کسب و کار است; و وقت هم خیلى کم است. وقت‏خیلى کم است و آخرت را در پیش داریم.

 این جمله را از امیرالمؤمنین علیه السلام عرض کنم، فرمود: «ردوهم ورود الهیم العطاش‏» ; یعنى شتران تشنه را مى‏بینید که وقتى چشمشان به نهر آب افتاد چگونه مى‏کوشند و مى‏شتابند و از یکدیگر سبقت مى‏گیرند که خودشان را به نهر آب برسانند، شما هم با قرآن و عترت پیغمبر و جوامع روایى که گنج‏هاى رحمان‏اند این چنین باشید. بیایید به سوى این منبع آب حیات که قرآن و عترت است.

 وقت‏خیلى کم است و ما خیلى کار داریم. امروز و فردا نکنید. امام صادق علیه السلام فرمود: «اگر پرده برداشته شود و شما آن سوى را ببینید، خواهید دید اکثر مردم به علت تسویف یا همان امروز و فردا کردن، به کیفر اعمال بد این‏جاى خودشان مبتلا شده‏اند .» تسویف یعنى سوف سوف کردن، یعنى امروز و فردا کردن، بهار و تابستان کردن، امسال و سال دیگر کردن. وقت نیست، و باید به جد بکوشیم تا خودمان را درست‏بسازیم.

بسیار در پی این هستم که در مزرعه دلم که نمی دانم چه نام دیگری می توان بر آن نهاد تنها بذر محبت و دوستی را بکارم  و اینکه این بذرها را از کدام بذر فروشی و یا تولید کننده خریداری کرد نیز برایم بسیار تا بسیار حساس است.

بذر محبت به همنوعان و نیکی به پدر و مادر و تلاش برای انسان ماندن و زندگی کردن نیز از دیگر مواردی است که می توان گفت وقت زیادی نداریم بهتر است از همین امروز شروع کنیم. راستی تا بحال با شخصی قهر کرده اید و یا غیبت چطور چه حس و حالی به شما دست می دهد. ؟

آیا تا بحال قرضی  را پرداخت کرده اید یا خیر؟ آیا تاکنون نسبت به دیدار  اقوام  و دوستان و نزدیکان و یا همسایه های خود اقدام کرده اید  یاخیر؟  سراغ قرآن رفته اید و یا دیگر کتب آسمانی( مربوط به مسیح و یا یهود) برویم و دلهایمان را جلا بدهیم . بیاییم خودمان دلهایمان را از زنگار پاک کنیم و بعد آنها را برای همیشه قلا کنیم. ( ظرف مسی را باید قلا کرد تا سفید شود) البته قلاگرهای زیادی وجود دارند که ممکن است جنس قلای برخی از آنها اصل نباشد . اصل و نا اصل بودن را چگونه تشخیص بدهیم. حیف و صد حیف که حضرت آیت الله العضمی بهجت را از دست دادیم و دیگر در میان ما نیست . اما شنیده ام هنوزهم که هنوز است عده ای به او اقتدا می کنند. و مسجد فاطمیه بوی عطر او را می دهد. خدا قسمت کند که این بنده حقیر بتوانم در نمازجماعت این مسجد به روح پاک آن عزیز از دست رفته اقتدا کنم. زیرا گفته اند که پا جا پای بزرگان به خصوص از این جنش گذاشتن نیز بر پاکی روح انسان می افزاید. دوستان عزیز بیاییم از همین امروز شروع کنیم که خودمان باشیم و همین و بس. هر آنچه می خواهید تنها از لایتناهی طلب کنید و بدانید که حتما اگر لازم باشد به شما خواهد داد. در جسم خاکی ما روح خدایی دمیده شده و گفته شده که رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند .

این مطلب شوخی نیست . چرا به فکر این بخش نیستید که روح خدا در ما دمیده شده و برای اینکه بهتر بدانید مثالی می آورم: آیا تاکنون فکر کرده اید که هنگام شنیدن صدای اذان چه تعداد شیطان به سراغ شما می آیند و با افکار شما بازی می کنند که نتوانید نماز را به موقع بخوانید و یا اینکه خودتان به دلتان مراجعه کنید تا مابقی ماجرا را بهتر بدانید. این برای چیست؟ چرا وقتی که ما می خواهیم با خدای خودمان سخن بگوییم شیطان نمی گذارد. ؟ باید چه کرد تا از این بندها رهایی پیدا کرد؟ سووال های زیادی وجود دارد که باید به استاد آن مراجعه کرد و یا به دانشمندانی که در قفسه های کتاب ما دلتنگ دیدار با ما هستند. آیا به راستی در قفسه های کتاب هایتان سرکی کشیده اید و با دانشمندانی که با نوشته های خود مهمان شما هستند سخنی گفته اید؟ از من می شنوید همین امروز بروید و با آنان احوالپرسی کنید بدانید اگر نفعی باشد ضرری ندارد.

خدا را تو را سپاسگزارم که به من آموختی که آموختنی هایم را به دیگران منتقل کنم .

/ 1 نظر / 9 بازدید
علي اكبري(آج)

سلام هم استانی شاید هم وطنی وب جالب و پر مطلبی داری خوشحال می‌ِشوم بهم سربزنی مایل به تبادل لینک هم هستم اگر مایل بودی اطلاع بده[دست] حق یارت[خداحافظ]