اکبر اعتماد: غربی ها در مورد انرژی اتمی دروغ گفته اند و می گویند

  ایران 200سال است که به هیچ کشوری حمله نکرده بلکه بارها و بارها مورد حمله قرا گرفته است.
   مشکل ایران با آمریکا تنها غنی سازی نیست بلکه بایستی مسئله خاورمیانه حل شود.
  اینها سخنان  اولین رییس سازمان انرژی اتمی ایران در قبل از انقلاب است که در مصاحبه با بی بی سی اعلام کرده است.
   هستند بسیار ایرانیانی که می توانند با کلامهای خود در دفاع از مرز و  بوم خود این چنین سخن می گویند.
   جیرفت سی تی به سهم خودش از همه دانشمندان ایرانی دراین زمینه تشکر کرده و دست و بازوی تک تک هم وطنانی را که در زمینه همراهی دولتمردان از طریق مختلف حتی ایجاد دیواره های انسانی و قلم و زبان از انرژی هسته ای صلح آمیز مملکت خود دفاع کرده اند و موجب دلگرمی بیشتر رییس جمهوری و اعضای هیات دولت شده اند تشکر کرده و از رسانه ملی و خبرگزاری جمهوری اسلامی می خواهیم که با دعوت از دانشمندان ایرانی و ... دراین زمینه روشنگری بیشتری انجام دهند.
  از محمد جعفر بهداد مدیر عامل ایرنا نیز متشکریم که این مصاحبه را بدون هرگونه دخل و تصرفی روی خروجی ایرنا قرار داد. یک عمل بسیار تا بسیارحرفه ای است. گیلانی .
اولین رییس سازمان انرژی اتمی ایران: کاملا روشن است که غرب در پیشنهاد جدید غنی سازی اورانیوم دروغ می گوید
اولین رییس سازمان انرژی اتمی ایران در دوره قبل از انقلاب با اشاره به پیشنهادهای جدید غرب برای ایران در ارتباط با غنی سازی اورانیوم در کشورهای دیگر و ارسال آن به ایران گفت: دروغ می گویند.

 

به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، بی.بی.سی در گفت و گو با اکبر اعتماد با اشاره به اینکه رهبران انقلابی ایران در سال های اول پس از انقلاب به این نتیجه رسیده بودند که برنامه های هسته ای به درد نمی خورد و ایران احتیاجی به آن ندارد و حتی صحبت از این بود که نیروگاه های بوشهر را تبدیل کنند به انبار گندم ولی حالا بعضی از منتقدان برنامه های امروز ایران معتقدند که اگر این اتفاق افتاده بود، این مشکلات امروز با غرب وجود نمی داشت نظر وی را در این باره جویا شد که گفت: درست است اگر نبود اگر هم نمی خواستیم می توانستیم کشاورزی کنیم. در هر صورت هر چه که شما صرف نظر کنید راحت تر است ولی آن ابتدا که انقلاب شد برنامه ی هسته ای ایران یک جنبه ی عجیب غریبی داشت.
اعتماد در ادامه گفت: مساله‌ی انرژی مساله‌ی 5 سال و 3 سال و هفت سال نیست مساله‌ی چند دهه است شما نمی توانید صبر کنید سی سال دیگر وقتی نفت نداشتید بخواهید انرژی اتمی بیاورید انرژی اتمی یک روزه دست نمی دهد.
وی در ادامه افزود: هر انرژی یک مصرفی دارد مملکتی می تواند از لحاظ انرژی موفق باشد که مخلوطی از انرژی های مختلف را داشته باشد که هرکدام را اگر گرفتاری پیدا کرد آن یکی باشد. ما نمی توانیم در عرض 5 سال ده سال بگوییم انرژی اتمی داریم چند دهه زمان لازم است.
وی در پاسخ سوال بی.بی.سی که آیا برنامه های هسته ای امروز ایران هم بر این اساس کار درستی است و باید ادامه داشته باشد ؟ گفت: به نظر من موقعیت ایران عوض نشده بلکه جمعیتش دو برابر شده و مصرف سرانه هم چند برابر شده نسبت به زمان شاه. فراموش نکنیم که الان مصرف سرانه انرژی به مراتب بسیار بالاتر از زمان شاه است و جمعیت هم که دوبرابر شده پس نیاز به انرژی بیشتر دارد ضمنا حالا به هر علتی هست تولید نفت پایین آمده و مصرف نفت داخلی زیاد شده بنابر این میزان صادرات ما از نفت فوق العاده پایین است و تا ده سال 15 سال دیگر بیشتر نمی تواند ادامه داشته باشد و بقیه اش مصرف داخلی خواهد داشت. سالی یک میلیون اتومبیل در ایران ساخته و به بازار وارد می شود اینها نفت می خواهد احتمالا حداکثر تا 15 سال دیگر ایران بتواند نفت صادر کند بنابر این باید برود دنبال انرژی های دیگر که می تواند انرژی هسته ای و انرژی های دیگر باشد.
اولین رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به این سوال که چرا ایران دنبال انرژی بادی یا خورشیدی نمی رود گفت: هیچکدام از این انرژی ها در هیچ جای دنیا هنوز قیمتش خیلی رقابتی نیست مثل قیمت گاز و نفت بنابر این هرجا بروند دنبال باد یا خورشید باید سرمایه گذاری کنند برای آینده مثل اتم. دیگر اینکه باد و خورشید اشکالشان این است که پخش هستند و اینها نمی توانند انرژی متمرکز ایجاد کنند و همیشه نیستند یعنی یک وقتی هستند یک وقتی نیستند پس شما منابع انرژی دیگری باید داشته باشید که آنها همیشه باشند. در کنار آن از انرژی باد و خورشید هم باید استفاده کنند آنها به تنهایی فایده ندارند.
وی در مورد صرفه اقتصادی نداشتن هزینه ای که الان برای انرژی هسته ای در ایران یا هر کشور دیگری می شود گفت: اولش باید خرج کنند. خرج تکنولوژی و زیربنا و غیره. باید همه را ایجاد کرد تا به بهره برداری رسید.
اعتماد در ادامه در پاسخ به این سوال که بخشی از این هزینه متوجه غنی کردن اورانیوم است و در زمانی که شما با کشورهای غربی مذاکره می کردید صحبت بر این بود که ایران در کشورهای دیگر غربی برای غنی سازی سرمایه گذاری کند و درصدی از این سرمایه گذاری به عنوان اورانیوم غنی شده به ایران بدهند و آیا چنین قراردادی قبلا نیز وجود داشت گفت: صحبت بر این اساس نبود. ما باید غنی سازی اورانیوم را برای ایران تامین می کردیم و آن وقت در فرانسه یک کارخانه بسیار بزرگ غنی سازی که بزرگترین کارخانه دنیا بود می ساختند و وقتی که ژاک شیراک آمد ایران برای بازدید، من یقه اش را چسبیدم و گفتم ما هم می خواهیم شریک شویم چون آن کارخانه یک کنسرسیومی بود که بین فرانسه و ایتالیا و اسپانیا و بلژیک و بین المللی بود. من هم گفتم ما هم می خواهیم شریک شویم و بالاخره شریک شدیم. ده درصد سهام کارخانه "یوریدیف" را بدست آوردیم با این تاکید در قرار داد که ما ده درصد حق برداشت محصول کارخانه را داریم بنابر این ده درصد محصول این کارخانه ما را تا 20 سی سال دیگر تامین می کرد که منابع غنی سازی داشته باشیم و سوخت نیروگاه را تامین کنیم. در ضمن ما خودمان در آزمایشگاه ها تحقیق می کردیم برای پیدا کردن تکنولوژی غنی کردن اورانیوم که کار تحقیقاتی بود.
اعتماد در مورد پیشنهاد های جدید غرب برای ایران در ارتباط با غنی سازی اورانیوم در کشورهای دیگر و ارسال آن به ایران گفت: دروغ می گویند. خیلی روشن است صد درصد دروغ می گویند دلیلش این است که ایران تا همین پارسال عضو " یورودیف " بود همان کارخانه که ده درصد سهامش با ایران بود ولی وقتی آقای فرانسوا میتران رییس جمهور فرانسه پس از انقلاب شد، اعلام کرد که درست است که شما شریک این کارخانه هستید ولی خدمات غنی سازی به شما نمی دهیم یعنی غرب دروغ می گوید و آنجایی که ایران سرمایه گذاری کرده است و حق داشت ده درصد محصولش را بردارد گفتند که نمی دهیم. آلمانی ها هم که نیروگاه بوشهر را می ساختند یک دفعه دولت آلمان گفت ما پروانه صدور تجهیزات را به ایران نمی دهیم. بنابر این داستانی که الان سی سال است با بوشهر داریم و تمام شدنی هم نیست و گرفتار روس‌ها شده ایم همه‌ی اینها را غربی ها به ما تحمیل کردند حالا چطور شده راضی شده اند به ایران غنی سازی بدهند تکنولوژی بدهند دروغ می گویند. آن وقت که باید می دادند ندادند حالا برای اینکه ایران را در یک مسیری بیاندازند که دستش بسته شود، می گویند می دهیم با چه اعتباری؟ آن وقت گفتند می دهیم شریک شدیم ندادند حالا هم می گویند می دهیم 5 سال دیگر نیروگاه را هم ساختیم آمدند گفتند سوخت نمی دهیم چکار کنیم.
وی در پاسخ به اعتراض مجری بی.بی.سی که با توجه به اینکه ایران این پیشنهاد را در نظر دارد بپذیرد، شما چرا نمی پذیرید، گفت: اشکال مطبوعات غربی است که یک اتفاقی می افتد هر کسی برای حفظ آبروی خودش یک شکل دیگری آن را مطرح می کند. اصلا این مساله با مساله غنی سازی ارتباطی ندارد. با نیروگاه و آینده هم ارتباط ندارد. مساله این است که یک رآکتور تحقیقاتی در تهران هست که آمریکا به ایران داده بود و این رآکتور سوختش تمام شده است. یک دفعه هم رفته اند نمی دانم از کجا سوخت گرفته اند، حالا سوخت این رآکتور که بسیار کوچک است تمام شده و سوخت غنی شده ی بیست درصد می خواهد. ایران اعلام کرد که ما سوخت بیست درصد لازم داریم برای این رآکتور، سوال من این است که چطور شد یک دفعه می خواهند سوخت غنی شده بیست درصد بدهند آنها که پنج درصدش را هم نمی دادند حالا یک دفعه بیست درصد ی اش را می دهند. حالا که می دانند ایران تکنولوژی غنی کردن اورانیوم را دارد می گویند بله می دهیم ولی آن وقت که نداشت پنج درصدش را هم نمی دادند.
مجری بی.بی.سی با بیان اینکه چرا شما اینقدر بدبین هستید، افزود: شما حدود یکسال پیش در جایی صحبت از این کرده بودید و به یک نشریه ی آمریکایی گفته بودید که ایران نمی بایست در سال 1968 پیمان منع گسترش سلاح های اتمی را امضا می کرد. چرا؟
اکبر اعتماد گفت: آن وقت که ایران امضا کرد من سر کار نبودم و گرنه نمی گذاشتم. برای اینکه این قرار داد دو اشکال اساسی دارد یکی اینکه منصفانه نیست دیگر اینکه خارجی ها اصلا رعایت نمی کنند. این قراردادی است بین ضعیف ها و قوی ها. قوی ها فکر می کنند که این قرار داد برای تحمیل به ضعفا درست شده است و خودشان اجرا نمی کنند. اگر فرصت باشد می گویم که چرا امضا نمی کنند. آمدند یقه‌ی ایران را چسبیدند که چرا تو دیر گفتی زود گفتی فلان کار را کردی و... ولی خودشان نمی گویند که در آن قرارداد چهل سال پیش تعهد کرده اند برای حذف سلاح هسته ای در دنیا و هیچ کاری هم در این زمینه نکرده اند.کشورهایی که انرژی هسته ای دارند با خودشان یک لیستی درست کردند که این کیک زرد را به هیچ کشوری ندهند. این قرارداد از اول منصفانه نبود.
وی در ادامه افزود: اگر من مسوول بودم از این تعهد خارج می شدم. نه تنها از آنجا خارج می شد بلکه از آژانس هم خارج می شدم. آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ما چه نتیجه ای دارد.
مجری بی.بی.سی به اکبر اعتماد گفت شما ته دلتان بمب اتمی می خواهد و با یک نشریه ی آمریکایی دیگر در ماه اوت سال گذشته گفت و گو کردید و گفتید که آمریکا افکار عمومی دنیا را طوری شکل داده که گویی ایران دارای سلاح هسته ای خطرناک است در حالی که خطرناک نیست و این فقط برای حفظ امنیت خودش است نظرتان چیست و اعتماد گفت: نه. این دلیل نمی شود که من بمب اتمی می خواهم. می گویم حتی اگر داشته باشد. من توجیه نمی کنم. الان 9 کشور دنیا سلاح هسته ای دارند. ایران کشور خشنی نیست. دویست سال است. من می گویم که ایران به هیچ جا حمله نکرده نظام هم عوض شد شاه آمده و رفت و... حالا در عرض این دویست سال بارها مورد حمله قرار گرفتیم و پدرمان درآمد ولی ایرانی به هیچ کشور دیگری حمله نکرده حالا چطوری آمده اند می گویند اگر ایران یک سلاح اتمی پیدا کند امنیت آمریکا هم به خطر می افتد، دروغ می گویند، اینها افسانه می سازند برای اجرای سیاستهایشان.
وی افزود: من با بمب اتمی موافق نیستم ولی معتقدم اگر ایران بمب اتم هم ساخت هیچ طوری نمی شود اسراییل ساخت طوری شد؟ پاکستان ساخت طوری شد؟ خیلی مملکت خوبی است؟ خیلی ثبات دارد؟ اسراییل خیلی ثبات دارد؟ اسراییل شصت سال است دارد با تمام همسایگانش می جنگد پس منصفانه نیست و بیهوده می گویند. اگر اعمال زور است پس چرا عدم گسترش سلاح هسته ای را بهانه کرده اند ایران هم هر کاری می خواهد بکند به اینها ربطی ندارد. حالا هم آمده اند داستان قم را مطرح کرده اند. این پایگاه در قم کشف که نشد، ایران خودش آن را اعلام کرد در قم یک کارخانه ی غنی سازی دارد. در کنفرانسی که داستان گرم شدن زمین و جهان مطرح بود، کشورهای آمریکا و فرانسه و انگلیس یک دفعه درآمدند و به مساله ی پایگاه قم اشاره کردند. ایران هر جا که بخواهد می تواند کارخانه غنی سازی بزند. این را کردند مساله ی جهانی برای اینکه بگویند در آن کنفرانس شکست خورد چون در آن کنفرانس هیچ نتیجه ای نگرفتند این را مطرح کردند. ایران 35 روز قبل از کنفرانس اطلاع داده بود.
اعتماد در پاسخ به اینکه آیا در حال حاضر ارتباطی با برنامه های اتمی ایران دارید با توجه به اینکه دو بار به ایران در سال های 85 و 86 سفر کرده است و با برخی مقامات انرژی اتمی ایران هم صحبت کرده است، گفت: من هیچ همکاری ندارم. وقتی رفتم ایران، مقامات انرژی اتمی فهمیدند که آمده ام به ایران خواستند من را ببینند اولش اظهار خوشحالی که شما آمده اید به ایران، بعد از من نسبت به مذاکراتی که با غرب می کنند نظر خواستند.
وی گفت: شما اگر برای اتم یا هر کار دیگری توجیه داشته باشید باید یک برنامه ی انرژی مدونی داشته باشید و این برنامه حساب شده باشد و آن را چاپ کنید و در دنیا منتشر کنید تا همه بخوانند و افکار عمومی دنیا بدانند که ایران به این علت می رود دنبال انرژی هسته ای، انرژی گاز یا هرچیز دیگر. آن وقت بنده که از ایران دفاع می کنم یک چیزی در دست دارم که به آن استناد کنم.
وی در پاسخ به سوال بی.بی.سی مبنی بر اینکه شما به عنوان رییس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران چه توصیه ای می کنید به طرفین مذاکره و باید به چه شکلی ادامه پیدا کند و به چه نتیجه ای برسد، گفت: من فکر می کنم هرکس بخواهد مذاکرات ایران با غرب را فقط در اطراف اتم بچیند، اشتباه است ما با غرب مسایل مختلف داریم خصوصا ایران با آمریکا مسایل مختلفی در پیش دارند. یک لحظه شما تصور کنید از سواحل مدیترانه در لبنان تا کوه های هندوکش تا پاکستان تمام این منطقه در حال جنگ است تقریبا همه در هم ریخته اند. ایران مهمترین مملکت این بخش دنیاست و سرنوشت ما اصلا به آن منطقه مربوط است و ما باید با آمریکا در مورد مسایل خاورمیانه گفت و گو کنیم این اتم چیست که به آن چسبیده اند ( مسایل مهمتری وجود دارد که کشورهای غربی باید به آن بپردازند ).
/ 0 نظر / 23 بازدید