افرادی که منافع ملی را نمی شناسند برای نظام نسخه نپیچند

حسین مرعشــی:افـرادی که در شناخت منافـع ملی ناتوانند برای مسائل مهـم نسخه نپیچنـد
 ۲۰ آبان ۱۳۹۲ - در حالی که بیشتر رسانه‌ها، شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی، روشنفکران و سیاستمداران با نگاهی جدید مذاکرات ژنو را پیگیری می‌کنند و از توافق قریب‌الوقوع هسته‌ای می‌گویند و از میان سران کشورهای دنیا، تنها نتانیاهو بود که از به نتیجه رسیدن این مذاکرات ابراز نگرانی کرده بود و اظهاراتش با پاسخ کوبنده مقامات ایرانی مواجه شد، برخی رسانه‌های اصولگرا و بعضی از سایت‌های اینترنتی همسو هم بر طبل اختلاف را می‌کوبند به طوری که تی‌تر یک دیروز روزنامه خاص اصرار داشت هر توافقی را باج‌دادن ایران به آمریکا جلوه دهد.

 اصرار بر شکست مذاکرات و بدبینی مفرط این رسانه‌ها به توافق هسته‌ای، بهانه‌ای شد تا گفت‌وگوی کوتاهی با حسین مرعشی، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب داشته باشیم. حسین مرعشی معتقد است که این رفتار بیشتر ناشی از کج‌فهمی این افراد است تا ناشی از به دست آوردن منفعت یا منافعی در این مذاکرات. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

در حالی که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با حمایت صریح مقام معظم رهبری در ژنو به مذاکره مشغول است، نظر شما در مورد بدبینی مفرط رسانه‌های تندرو نسبت به این مذاکرات چیست؟

به نظر من متاسفانه عده‌ای «کج‌اندیش» در داخل کشور همچنان بر گفتمان قبلی خود تاکید دارند و نمی‌خواهند موفقیت تیم هسته‌ای ایران را در مذاکرات هسته‌ای بپذیرند اما واقعا هر کسی که ‌اندکی از سیاست و پیچیدگی‌های آن با خبر باشد و روند این مذاکرات را تا اینجای کار پیگیری کرده باشد، از برخوردهای تندروهای داخلی با روند مذاکرات و نتایج آن و توافق احتمالی و از همه مهم‌تر تیم مذاکره‌کننده تعجب خواهد کرد. این تعجب بیشتر از این رو خواهد بود افرادی که ادعای دفاع از انقلاب را دارند و خود را بیشتر از دیگران شیفته و دلبسته کشور می‌دانند، طوری سخن می‌گویند و به گونه‌ای عمل می‌کنند که خواسته یا نا‌خواسته با سخنان و عملکرد و مواضع نتانیاهو همراه شده‌اند.

اصلا در این مذاکرات تا اینجا اتفاقی افتاده که قابل نقد باشد و رفتاری برخلاف منافع ملی ایران انجام شده است که اینچنین بر این مذاکرات هجمه می‌شود؟

واضح و روشن است که تدبیر دولت اعتدالی در کنار راهنمایی‌های مقام معظم رهبری، مذاکرات هسته‌ای را در مسیری قرار داده است که منافع زیادی را برای کشور ما به وجود خواهد آورد و افرادی که تا این حد در شناخت منافع ملی کشور و خیر و شر آن ناتوانند نباید این‌گونه برای مسائل مهم و حساس نسخه بپیچند. واقعا اگر این افراد به این مساله فکر کنند که درگیری درازمدت ایران با کشورهای صنعتی و بزرگ و موثر جهان چه سودی برای کشور داشته است، کمی منصفانه‌تر با این مذاکرات برخورد می‌کردند.

به نظر شما این افراد چه منفعتی از عدم مذاکره دارند که اکنون اینطور به تکاپو افتاده‌اند و با روند مذاکرات مخالفت می‌کنند؟

به نظر می‌رسد عموم افرادی که چنین سطح تحلیلی دارند بیشتر به خاطر «کج‌فهمی» و «بی‌اخلاقی» و «عدم اشراف به منافع ملی» این مطلب را مطرح می‌کنند و موفق نشدن این مذاکرات هیچ منفعتی برای هیچ فرد یا گروهی نخواهد داشت چون قفل بودن کشور به سود هیچ فرد و گروه خاصی نخواهد بود. به صورت کلی برداشت من از دلیل رفتار این آقایان آن است که از یک سو نسبت به این مسائل کج‌فهمی دارند و از سوی دیگر حاضر نیستند بپذیرند سیاست‌های آن‌ها در طول سال‌های گذشته غلط بوده است و فرمولی که به مردم ارائه داد بودند، با شکست مواجه شده است. به طور کلی این افراد شهامت پذیرش شکست و از آن مهم‌تر شهامت پذیرش اشتباه خود را ندارند و از این رو همچنان به خط مشی غلط خود اصرار می‌کنند.

اعتراضات و واکنش‌این افراد تندرو تا چه حد می‌تواند روی نتیجه این مذاکرات اثرگذار باشد؟

دولتی که این مذاکرات را با کشورهای غربی شروع کرده، تنها نیست و اکثریت قاطع مردم ایران با دولت همراه هستند و مقام معظم رهبری نیز از تیم مذاکره‌کننده حمایت کرده است. خرد و تجربه دولت و تجربه خوب تیم دیپلماسی فعال ایران، این اجازه را به نیروهای تندرو نخواهد داد که روی نتیجه و روند مذاکرات اثرگذار باشند.

پس دلیل حساسیت مقامات دولتی به خبرسازی‌های چنین‌ رسانه‌هایی چیست؟

حضور این افراد البته تاثیری در جامعه نخواهد داشت اما وقتی تریبون‌های مهم و اثرگذار در دست داشته باشند و در نهادهای حساس چنین مسائلی را مطرح کنند، به نظر می‌رسد نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

به صورت کلی نظر شما درباره روند این مذاکرات چیست؟
به نظرم تا اینجای کار خوب بوده و نسبت به آن و نتیجه مطلوب در ژنو امیدوارم.

منبع: آرمان
/ 0 نظر / 26 بازدید