چه کسی باز صدا زد جهاد./ جهاد سازندگی

چه کسی باز صدا زد جهاد:

گزارش جیرفت سی تی به نقل از جهاد پرس حاکی است:

چه کسی باز صدا کرد جهاد را! جهاد کلمه فراموش ناشدنی است، جهاد ، بله منظورم همان جهاد سازندگی است که به فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) بنیان آن درسال 58 گذاشته شد.

بنایی که ستونهای آن را دانشجویان رشته های مختلف و جوانان انقلابی تشکیل دادند با هدف عمران و آبادانی  روستاها، آن روزها روی در تعداد زیادی از خودروهای متعلق به یکی از وزارتخانه ها نوشته شده بود: "وزارت کشاورزی و عمران روستایی" با خودم می گفتم این عمران در کجا و بوسیله چه شخص و اشخاصی در حال انجام است؟

امام به این نتیجه رسیده بود که عمران روستاها تنها از طریق جهاد  و آن هم از نوع سازندگی آن قابل انجام است و با دم مسیح هایی خود چنان بر فضای آن دمید که تاریخ ایران هرگز جهادگران جهاد سازندگی که در دفاع هشت ساله ملت ایران به آنان لقب و عنوان سنگرسازان بی سنگر داده شد.

 این سووال همیشه رنجم می دهد! اینکه اگر جهاد خوب بود و خوب عمل کرد چرا عده ای انحلال آنرا پیگیری کردند و به نتیجه رسیدند.

یادم نمی رود که در دهه شصت تعداد زیادی از نمایندگان مجلس را جهادگران جهاد سازندگی تشکیل می دادند، همان زمانی که با چاپ آرم سپاه و جهاد در روی  جلد بولتنی فرهنگی و خبری نوشته بودم به نقل از کلام گهر بار حضرت امام خمینی (ره) که سپاه و جهاد دو بازوی (بال) انقلابند.

  اگر نگاهی به آمار برق و آبرسانی به روستاها را مطالعه کنیم خواهیم دید که اکثریت کارها مربوط به دهه 60و 70 خورشیدی است.

این سووال مطرح است که اگر جهاد سازندگی خوب بود چرا آنرا منحل کردیم و اگر بد بود چرا پس از گذشت حدود 14 سال باردیگر آنرا مطرح کرده ایم.

درحالیکه می دانیم بسیاری از دست آوردهای علمی ما به خصوص در بخش فن آوری نانو و ساخت موشک و حتی پرتاب ماهواره و ساخت جنگ افزارها مدیون بخشهایی هستیم که نام جهاد را با خود یدک می کشند مانند جهاد دانشگاهی، جهاد خودکفایی ارتش و وزارت دفاع و ..! هم اینها را گفتم که جوابی برای خودم بیابم که واقعا جهاد خوب است یا خیر؟ اگر خوب است چرا پایه و اساس آنرا منحل کردیم ؟ کار سیاسی بود تا از ورود اعضای تشکیل دهنده شوراهای جهادهای استانها و شهرستانها از سوی مردم به مجلس شورای اسلامی جلوگیری شود؟ یا خیر مسئله دیگری بود که به ذهن این حقیر نمی رسد.

آنانی که سن اشان از 35سال عبور کرده بر این باورند که کارهای جهاد سازندگی در زمینه عمران روستاها تحول جدی بوجود آورد، آن هم در سالهایی که نفت ما بشکه ای کمتر از هشت دلار به فروش می رسید و سالهایی که درحال مبارزه با گروهها و فرقه های ضد انقلاب در مرزهای کشور و بعد از آن هشت سال دفاع در مقابل صدام عفلقی بعثی و کشورهای حامی او از جمله 45کشور قدرتمند دنیا بودیم. درحالی جهاد سازندگی سرگرم عمران روستاها و ایجاد خاکریز در خطوط مقدم جبهه ها بود که دنیا برای شکست ایران اسلامی از فروش سیم خاردار نیز به ما خودداری می کرد و کشور عراق به تلمباری از انواع سلاح های مدرن دهه هشتاد و نود تبدیل شده بود طوریکه انواع هواپیمای جنگی را با شرایط اجاره ای به او واگذار کرده بودند و هواپیماهای پیشرفته آواکس آمریکایی ریز ترین اطلاعات را از موقعیت رزمندگان در جبهه های جنوب در اختیار اتاق جنگی صدام قرار می دادند هواپیماهایی که در خاک کشورهای عربی مستقر شده بودند و از هوا همه حرکت های رزمندگان ایران را رصد می کردند.

 اما این جهادگران جهادسازندگی بودند که با ساخت پل شناور، بیل مکانیکی و نفربرهای ویژه و به خصوص احداث پل بر روی دهانه اروند در خلیج فارس بخش جدیدی در مهندسی جنگ جهان گشود که امروزه در پیشرفته ترین دانشگاههای ارتشهای جهان تدریس می شود.

 همان جهاد سا زندگی با کوله باری از کار در شرایط جنگی وارد سازندگی شد .

تفاوت جهاد سازندگی با دیگر ارگانهای انقلابی:

 جهاد نمی گفت پول بدهید تا کار کنم، بلکه مطالعه می کرد، طرح می داد و کار را شروع می کرد و اگر نمی توانست منابع مالی برای آن بیابد از طریق دولت و مجلس وارد عمل می شد .

اما ارگانهای دیگر می گفتند: پول بدهید، امکانات بدهید و آخرش هم معلوم نبود .

خلاصه باز خیلی خوشحال هستم که باردیگر جانشین به حق بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای فرهنگ کار جهادی را زنده کردند.

و این گوی و این میدان ببینیم مردان جهادی چه می کنند، دولتمردان و مسوولان دفاعی کشور با چه دکترینی وارد کار می شوند. یا اینکه بار دیگر شاهد نصب بنرهای مختلفی در سطح شهرها و سردر دستگاههای دولتی با این مضمون خواهیم بود.

خلاصه فرهنگ جهادی فرهنگی تحول آفرین است که هدفی غیر از عمران و آبادانی ندارد.

معاون اول رئیس جمهوری یعنی اسحاق جهانگیری نماینده پیشین مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی ، وزیر جهادکشاورزی از فرزندان جهاد سازندگی هستند که کار خود را از جهادسازندگی آغاز کردند و دهها مدیری که در هشت سال گذشته بازنشسته شدند .

/ 0 نظر / 29 بازدید