ارزیابی آمریکا از رویارویی اسرائیل و ایران در سال ۲۰۰۹

دنیس بلر، رئیس جدید سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارش خود به کمیته اطلاعاتی مجلس سنای این کشور، ضمن ابراز عدم اطمینان نسبت به قصد نهایی ایران از ادامه برنامه هسته‌ای خود، گفته است که جمهوری اسلامی همه گزینه‌ها را برای خود حفظ کرده است.به گفته آقای بلر، در حال حاضر ایران به طور واضح در حال توسعه همه مولفه‌های یک برنامه تسلیحاتی هسته‌ای است، هر چند که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا از قصد آن برای ساخت سلاح هسته‌ای اطلاعی ندارند.

اظهارات آقای بلر تا اندازه‌ای متفاوت از ارزیابی مایکل مک کانل رئیس پیشین سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در آذر ماه سال گذشته است که گفته بود ایران از سال ۲۰۰۳برنامه ساخت سلاح هسته‌ای را کنار گذاشته است.

با این حال، بخش مهمتر سخنان آقای بلر به ارزیابی او از روابط ایران و اسرائیل در سال جاری میلادی مربوط می‌شود.طبق نظر دنیس بلر، ایران و اسرائیل در حال ورود به یک رویارویی یا بحران در سال ۲۰۰۹ هستند، زیرا ایران در برنامه اتمی اش در حال پیشرفت است و اسرائیل نیز مصمم به خنثی کردن آن است.

به نظر می‌رسد ارزیابی آقای بلر از احتمال رویارویی اسرائیل و ایران در سال جاری میلادی با اظهارنظرهای برخی مقام‌های اسرائیلی نیز همخوانی داشته باشد.

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود که در پی انتخابات پارلمانی اخیر اسرائیل برای به دستیابی به مقام نخست وزیری این کشور تلاش می‌کند، در سخنرانی اعلام "پیروزی" حزب خود با اشاره مستقیم به ایران گفت: "اسرائیل از دور و نزدیک با تهدید ایران روبروست. تهدید اتمی و تهدید تروریستی و ما خواهیم توانست با این دو چالش به طور موفقیت آمیزی برخورد کنیم."

دان گیلرمن، دیپلمات اسرائیلی نیز که از سال ۲۰۰۳ تا تابستان گذشته نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل را بر عهده داشت، هفته گذشته تاکید کرد که اسرائیل باید آماده حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران به منظور جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی باشد.

آقای گیلرمن ضمن ابزار بدبینی نسبت به نتیجه بخش بودن تلاش‌های بین‌المللی برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران گفت: "اسرائیل دو وظیفه دفاع از خود و کسب قابلیت دفاع از خود را بر دوش دارد و من مطمئنم زمانی که موقعش فرا رسد و سایر گزینه‌ها به نتیجه نرسد، اسرائیل برای دفاع از مردمش دست به اقدام خواهد زد."

این نوع سخنان علیه برنامه هسته‌ای ایران در حالی بیان می‌شود که شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل در ماههای اخیر چند بار گفته است که به علت تنگناهای اقتصادی ناشی از کاهش بهای نفت، ایران قادر به سرمایه گذاری هنگفت در برنامه اتمی خود نخواهد بود و به همین علت، جامعه بین‌المللی در جهت متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران موفق خواهد شد.

ایران نظامی بودن برنامه هستهای خود را به شدت رد میکندایران نظامی بودن برنامه هسته‌ای خود را به شدت رد می‌کند و می‌گوید این برنامه را برای تولید برق دنبال می‌کند، اما کشورهای غربی و بخصوص اسرائیل از احتمال دستیابی ایران به تکنولوژی ساخت سلاح هسته‌ای به شدت هراسانند و برای توقف بخش حساس این برنامه از جمله غنی سازی اورانیوم کوشش می‌کنند.

در این میان اسرائیل اصرار دارد که گزینه نظامی نیز باید به طور جدی در دستور کار کشورهای غربی برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران باشد.

چندی پیش رسانه‌های آمریکایی فاش ساختند که اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل در ماه مه سال گذشته از دولت آمریکا خواسته بود که از حمله نظامی آن کشور به تاسیسات اتمی ایران حمایت کند، اما دولت جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا با این درخواست مخالفت کرده بود.

با این حال، گزارش‌های رسانه‌ای حکایت از آن دارد که در ماه ژوئن گذشته بیش از صد فروند جنگنده اف - ۱۵ و اف - ۱۶ اسرائیلی به منظور آمادگی برای حمله به تاسیسات اتمی ایران بر فراز دریای مدیترانه مانور نظامی برگزار کردند.

به هر حال، با توجه به ارزیابی رئیس سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا از رویارویی یا ایجاد بحران بین ایران و اسرائیل و نیز اظهار نظرهای بنیامین نتانیاهو و دان گیلرمن، چنین برداشت می‌شود که در آستانه تشکیل دولت جدید اسرائیل بحث برنامه هسته‌ای ایران بار دیگر در سطحی علنی در مرکز توجه اسرائیلی‌ها قرار گرفته است.

در همین زمینه، شائول موفاز از رهبران بلندپایه حزب کادیما که تابستان گذشته گفته بود، اسرائیل ممکن است گزینه‌ای جز حمله نظامی به ایران پیش رو نداشته باشد، از اعضای این حزب خواسته است که برای خنثی کردن برنامه اتمی ایران با حزب لیکود دولت ائتلافی تشکیل دهند.

از زمان بینالمللی شدن بحران هستهای ایران در سال ۲۰۰۳، مقامهای اسرائیلی در دورههای مختلف، نشانههایی از احتمال حمله نظامی به تاسیسات هستهای ایران بروز دادهاند اما پس از مدتی، لحن خود را عوض کردهاند

طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی، آقای موفاز حتی تهدید کرده است که اگر کادیما از ائتلاف با لیکود خودداری کند، او با خروج از حزب کادیما بار دیگر به حزب لیکود خواهد پیوست.

با این همه، نباید فراموش کرد که از زمان بین‌المللی شدن بحران هسته‌ای ایران در سال ۲۰۰۳، مقام‌های اسرائیلی در دوره‌های مختلف، نشانه‌هایی از احتمال حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران بروز داده‌اند اما پس از مدتی، لحن خود را عوض کرده‌اند.

این داستان ممکن است بار دیگر تکرار شود، اما در عین حال باید به خاطر داشت که اسرائیل از اینکه دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا مذاکرات برای متقاعد کردن ایران به چشم پوشی از برنامه هسته‌ای ایران آغاز کند، به شدت بیمناک است و از این رو ممکن است بخواهد در ماههای آینده با حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران، صرف نظر از میزان موفقیت یا پیامدهای خطیر آن، جامعه جهانی را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد."******************************************

 اما  به نظر بنده:

  جمهوری اسلامی ایران نیز باید هرچه سریع تر نسبت به اعلام توان موشکی خود و تشکیل گروه موشکی زیر نظر سرداران بزرگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و عده ای از سران ارتش که بطور مستقیم و کلیدی تحت فرمان فرماندهی کل قوا حضرت آیت الله خامنه ای فعالیت خواهد داشت عمل کند.

  کلید  شلیک همه موشک ها بایستی در دست رهبر باشد و تنها با نظر او هر گونه شلیکی انجام شود. از طرفی در جنگ هشت ساله و نابرابری که همه دنیای استکبار با سلاح های شوروی سابق و اروپایی های نامرد علیه ما راه انداختند بنده ندیدم که یک گلوله ساخت آمریکا به طرف رزمندگان ایرانی شلیک شود.

البته حمله مشترک آمریکا و بعثیون عراق به پایگاههای صدور نفت ایران در خلیج فارس و سرنگون کردن هواپیمای مسافربری را هرگز فراموش نخواهیم کرد. نمی خواهم بگویم که آمریکا فرشته نجات است اما این را می دانم که هم کشورهای اروپایی(بسیاری) و اینکه همه کشورهای عضور شورای همکاری خلیج فارس نمی خواهند که حتی برای یک لحظه هم که شده این رابطه برقرار شود. البته ما نیز برای این کار لحظه شماری نمی کنیم و تنها در پی نشانی از صداقت در نزد دولتمردان آمریکایی هستیم. هر چند که نباید همه پلها را پشت سرمان خراب کنیم در عین حال نمی شود زیاد به روسیه وچین نیز دل بست. باید در پی تجهیز ارتش و سپاه و حتی بسیج به آخرین سلاحهای مورد نیاز روز باشیم تا خاطرات هشت سال دفاع مقدس تکرار نشود ( به ما می گفتند تیر کلانش کمتر شلیک کنید زیرا تیر نداریم. گلوله های توپ نیز که در لوله ها گیر می کرد و گلوله های آرپی جی نیز به تانکهای تی 72ساخت روسیه کارگر نبود مجبور بودیم دنبال تانکهای تی 72بدویم و از روی برجک داخل آنها نارنجک بیندازیم . هر چه می توانیم باید خود را قوی نگه داریم تا در مقابل آنانی که می خواهند در مقابل ایران کهن بایستند بتوانیم ایستادگی کنیم و مشت محکمی در دهان یاوه گویان بزنیم . این را نیز باید اضافه کنم که ممکن است و هست در کشور مشکلاتی کم و بیش وجود دارد اما این نباید موجب دلسردی دلیران ایران زمین شود همه ما باید روزی در مقابل درگاه عدل الهی و خون رزمندگان و انقلابیون پاسخگو باشیم و خدا نخواهد گذاشت که خانواده شهدا دشمن شاد  شوند. تنها وحدت و تلاش است که موجب سرافرازی ایرانیان در همه جای دنیا خواهد شد. کشور ما به فرد وابسته نیست به همه ایرانیان وابسته است در هر کجا که باشند و زندگی کنند ایرانی هستند و اگر قلبشان برای وطنشان نطبد بهتر همان که هرگز نطبد. چو ایران نباشد تن من مباد   بر این بوم و بر زنده یک تن مباد. شبستری/

مطلب اول نوشته احمد زیدآبادی است . خدا نگهدارش باشد.

/ 1 نظر / 5 بازدید
mojabah

سلام در ابتدا میخواهم به امام و تمام برادرن بسیجیم سلام گرمی بکنم. چند رور است که از بانک صادرات نمیتوانم پولم را بگیرم. گفتند تحت بر رسی‌ ۲ تا ۳ میلیون حسابها و گردآوری مشخصات صاحبان این حسابها هستند. تعجب می‌کنم چرا حتی از خودپرداز هم نمیتوانام پول بگیرم. شنیدم چندین میلیون دلار پول‌های بانک صادرات را آقایان دزدیدند و بانک مرکزی را هم تحریم کردند. آیا بانک مرکزی تحریم شده یا دزدیهای این آقایان وسعت گرفته؟ یا امام این احمدی‌نژاد و در و دسته‌اش را بندازید زندان تا دست از این دزدیها بر دارند. پول ما مقام زیاد ایشان و همبستگانشن را کور کرده است.«يَخْضَمُونَ مَالَ اللَّهِ خِضْمَةَ الْإِبِلِ نِبْتَةَ الرَّبِيعِ»(نهج‏البلاغه، خطبه 3) بعضي‌ها طوري از بيت المال مصرف مي‌كنند و آن قدر حيف و ميل مي‌كنند كه انگار شتر به علف تازه رسيده است.