نمره قبولی برای دیپلمات همیشه خندان ایران.

نمره قبولی برای دیپلمات همیشه خندان ایران

جیرفت سی تی - روزنامه تماشا چاپ شیراز در شماره 1478 یادداشتی با عنوان 'گرفتن نمره قبولی دیپلمات خندان ایران زمین' و با موضوع کارنامه وزارت امور خارجه در دولت تدبیر و امید منتشر کرده است.  5اسپند96/.

این گزارش به نقل از ایرنا حاکی است در این یادداشت به قلم مهدی آماده سردبیر این روزنامه آمده است:

دکتر محمدجواد ظریف، دیپلمات همیشه خندان ایران زمین و وزیر امور خارجه دولت تدبیر و امید مردی است که مایه افتخار ایرانیان است. وی شخصی است که سمت امور خارجه به او شخصیت نداده بلکه دکتر ظریف به جایگاه و شخصیت حقوقی وزیر امور خارجه ایران ارزش و اعتبار بخشیده است.

وی با تمام وزرای امور خارجه تاریخ معاصر ایران متفاوت است و بسیاری از شخصیت‌های مطرح سیاسی جهان با او در ارتباط هستند، توئیت‌های او را دنبال می‌کنند و برای سخنان و اظهارنظرهایش ارزش قائل هستند.

اوج هنرنمایی دیپلمات خندان ایران زمین در جریان مذاکرات هسته‌ای 1+5 با ایران بود و دکتر ظریف بهمراه عراقچی و تخت روانچی، صالحی و... ماه‌ها مذاکرات طاقت فرسا را با طرف‌های مذاکره یعنی وزراء امور خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان و نماینده اتحادیه اروپا پیش برد و هرگز اجازه نداد امتیازات گرفته شده توسط ایران کمتر از امتیازات طرف‌های مخالف ایران به خصوص آمریکایی‌ها باشد.

در زمینه موفقیت مذاکرات همین بس که رهبر انقلاب در تاریخ دهم آبان ماه 94 از دکتر ظریف تشکر نمودند و همچنین ترامپ رئیس جمهور آمریکا در زمان تبلیغات و پس از انتخاب شدن همیشه بر این موضع پافشاری می‌کند که برجام برای آمریکا یک شکست بوده است.

اما در روزهای اخیر بار دیگر رهبر فرزانه ایران اسلامی در سخنان روز بیست و نهم بهمن ماه از عملکرد و مواضع دکتر ظریف قدردانی نمودند و این مهم حجتی بود بر نمره قبولی عملکرد دیپلمات معتبر و خندان کشورمان و تیم وی که هر چه می‌گذرد جایگاه وی در سیاست بین المل بیشتر به چشم می‌آید.

دکتر ظریف از سال 92 تاکنون که در پست وزارت امور خارجه ایران قرار دارد، همواره در محافل مختلف سیاسی، مجامع بین المللی، سمینارها و کنفرانس‌های معتبر جهانی با تسلط عالی بر زبان انگلیسی و سخنوری دیپلماتیک با استدلال‌های قوی از مواضع بحق جمهوری اسلامی ایران دفاع کرده است.

وی اتهام زنی‌های برخی مخالفان ایران اسلامی شامل آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها یا سعودی‌ها و دو، سه کشور تحت سلطه سیاسی عربستان را محکم پاسخ داده و مدعیان دروغین مخالف ایران را با استدلال‌های شفاف و روشن محکوم کرده است.

یکی از نمونه‌های بارز این مهم کنفرانس امنیتی مونیخ بود که با سخنرانی‌های نتانیاهو، عادل الجبیر، جان کری و دکتر ظریف همراه بود.

در این سمینار که نمایندگان سیاسی و میهمانان عالی رتبه متعددی سخنرانی نمودند و مواضع خود درباره امنیت منطقه ای و بین المللی را مطرح کردند. اما نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی علاوه بر مطرح نمودن انتقادهای شدیدی علیه ایران با تقلید ناشیانه از عملکرد نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل با به نمایش گذاشتن تکه‌ای فلز مدعی شد این فلز بخشی از پهپاد ایرانی است که هفته گذشته وارد حریم هوایی اراضی اشغالی فلسطین شده بود!

ضمن اینکه ادعاهای نتانیاهو برای جهانیان دیگر نخ نما و تکراری است، اما دکتر ظریف با قدرت و دلایل قانع کننده پاسخ نتانیاهو را داد و مواضع ثابت جمهوری اسلامی را که مبتنی بر قانون اساسی کشورمان می‌باشد و هماهنگ و برابر با منشور سازمان ملل است به بهترین شکل تشریح نمود.

اما در هفته‌های پر کار دکتر ظریف، وی در نشست والدای نیز حضوری پررنگ داشت و مطالبی را مطرح نمود که بار دیگر نقاب از چهره رژیم‌هایی همانند رژیم صهیونیستی و رژیم وهابی آل سعود برداشت.

دکتر ظریف در هتل اینترکنتینتال مسکو همراه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه سخنران‌های آغازگر این کنفرانس بین المللی بودند.

دکتر ظریف در این کنفرانس که توسط مؤسسه والدای از مهمترین و معتبرترین نهادهای مطالعاتی و اندیشکده‌های جهان است، عملکرد هفتاد ساله رژیم صهیونیستی، سیاست حاکمان ریاض و مشکلاتی که در عراق و روسیه باعث آن شدند و جنگ چهار ساله علیه یمن را محکوم نمود و عنوان کرد که همه باید این توهم که امنیت را می‌توان از خارج خرید یا به هزینه ناامنی دیگران به دست آورد، کنار بگذاریم!

در هر حال طی حدود دو سال گذشته فتنه عبری، عربی و غربی سه کشور اسرائیل، عربستان و آمریکا با هدف ایجاد ائتلافی بین المللی علیه ایران در حال اجرا بوده است.

مثلث شوم واشنگتن، تل آویو و ریاض در این مدت همواره سعی کرده‌اند لابی قوی در سطح بین الملل علیه کشورشان به بهانه‌های واهی و دروغین حمایت از تروریسم یا تلاش‌های ایران برای بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه شکل دهند.

در همین راستا این مثلث شوم در مجامع و کنفرانس‌های بین المللی همواره علیه کشورمان یاوه گویی کرده و مطالب بی پایه و اساس مطرح می‌کنند تا به خیال خویش چهره ای غیرواقعی علیه کشورمان در سطح بین الملل به نمایش بگذارند!

آنها آنقدر وقیح و بی اخلاق هستند که مشکلات خاورمیانه را وارونه جلوه می‌دهند و با سرمایه گذاری عظیم روی این پروژه همه روزه عوامل سیاسی این سه کشور از لابی‌های سازمان ملل گرفته تا حضور در پایتخت‌های کشورهای اروپایی و قدرتمند آسیایی یا شرکت در تمام جامع بین المللی که برگزار می‌شود، سعی در ارائه چهره منفی از ایران اسلامی دارند. آنها می‌خواهند ایران را مسئول نابسامانی‌های خاورمیانه به جهان معرفی کنند و به طبع مقابله با این عملیات تبلیغاتی و روانی این سه کشور با میزان سرمایه گذاری بالا، کار ساده و راحتی نیست.

اینکه دکتر ظریف و تیم وی در وزارت امور خارجه و سفارت‌های کشورمان در نقاط مختلف جهان بخواهند چهره واقعی ایران را که منادی امنیت منطقه بوده است و با قدرت در جنگ دولت‌های عراق و سوریه با داعش و تروریست‌های مختلف حاضر در این دو کشور مقابله کرده است، به نمایش بگذارند در حالی که این سه کشور تلاش می‌کنند خلاف آن را تبلیغ نمایند، کاری سخت می‌باشد.

به همین دلیل حضور در مجامعی همچون کنفرانس امنیتی مونیخ یا نشست والدای مسکو و دادن پاسخ اظهارات عوامل مثلث شوم لازم و ضروری است و حداقل درون کشور نباید برای تیم وزارت امور خارجه حاشیه ایجاد نمود؛ چون نیرو و انرژی این تیم به هیچ عنوان نباید صرف مسائل داخلی شود تا در این جدال نابرابر دکتر ظریف و وزارت امور خارجه تضعیف نشوند.

خبرنگار جیرفت سی تی نیز این را اضافه می کند که ظریف از دیپلمات های با سواد و دانای وزارت امورخارجه ایران است که با گویش و لهجه نیویورکی صحبت و سخنرانی می کند.

مثل این می ماند که یک آمریکایی فارسی را با لهجه تهرانی غلیظ صحبت کند .

از طرفی ظریف از افراد برجسته و با سواد و باریشه ایران است که دیپلماسی را خوب می داند .

دریکی از جلسه های اعضای پنج به اضافه یک شاهد بودم درحالیکه همه سخت سرگرم مذاکره بودند نامبرده با در دست گرفتن پایه میکروفن ( به قول معروف به آن ور می رفت) به قول دیپلماتها بی محلی خود را نشان و به رخ آنان می کشاند.

این خاطره را تعریف کردم یاد یکی از بدترین رفتارهای دیپلماتیک افتادم :

زمانی که آقای محصولی بعنوان وزیر کشور به بحرین یا بهتر بگویم استان سابق چهاردهم سفر کرده بود مقابل امیر  بحرین با دست های بسته روی شکم ایستاده بود که گویی سالهاست نوکری کرده و امروز نیز مقابل دوربین ها قصد دارد آنرا ثابت کند.

درحالیکه درعرف دیپلماتیک اینطور نیست بلکه وزیر کشور یک کشور قدرتمند حداقل منطقه مثل ایران باید به گونه ای باشد که نشان از موقعیت و جایگاه ایران داشته باشد.

البته تقصیر از محصولی نیست بلکه این محمود خان احمدی نژاد بود که باعث تنزل چهره  ایران  در خارج از کشور شده بود.

محصولی را چه به این کارها. البته این سفر برای دلجویی از امیر بحرین  به سبب سخنان آقای ناطق نوری صورت گرفته بود که گفته بود  استان چهاردهم ایران .   

/ 0 نظر / 35 بازدید