چین و اروپا شبکه های مستقل تجاری با ایران ایجاد کنند

چین و اروپا شبکه های مستقل تجاری با ایران ایجاد کنند

جیرفت سی تی -  شماری از کارشناسان موسسات مطالعاتی و پژوهشی چین با اشاره به «پیمان شکنی ترامپ رییس جمهور آمریکا و حرکت او برضد برجام» پیشنهاد کردند: چین و کشورهای اروپایی با همکاری مشترک ضمن حراست از این توافق بین المللی، شبکه های مستقل تجاری با ایران ایجاد کنند. 20/02/1397 -

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار بخش بین الملل جیرفت سی تی به نقل از ایرنا؛  این کارشناسان در گفت و گو با رسانه های همگانی  چینی با اشاره به قدرت اقتصادی بالای چین و کشورهای اروپایی تصریح کرده اند: همکاری مشترک آنها می تواند  پیام شفافی به واشنگتن باشد مبنی بر اینکه «حق ندارد با عبور از توافقات بین المللی منافع دیگر کشورهارا به خطر بیندازد».

'لی وی جیان' کارشناس مسایل خاورمیانه از موسسه مطالعات بین المللی شانگهای پیش بینی کرد که خروج ترامپ از برجام، موجب همکاری بیشترایران با چین، روسیه و اروپا می شود.

این کارشناس ارشد موسسه مطالعات بین المللی شانگهای تاکید کرد: چین نیز باید با بررسی دقیق مسائل تلاش کند تا بازار اقتصادی باز ایران پذیرای بیشتر سرمایه گذاران این کشور باشد.

عضو ارشد موسسه مطالعات بین المللی دانشگاه خلق در پکن نیز حرکت ترامپ را نادرست و در راستای بر هم زدن  اوضاع و در خطر افتادن منافع اقتصادی کشورها دانست.

'جین چانرونگ' با اشاره به موقعیت با ثبات جمهوری اسلامی ایران در غرب آسیا ابراز داشت: نمی توان بازار 80 میلیونی ایران و اقتصاد درون زای آنرا نادیده گرفت و کورکورانه دنبال آمریکا رفت.

 روزنامه 'ساوت چاینا' از هنگ کنگ نیز از قول 'تیتی ایراستو' محقق مسایل خلع سلاح و کنترل تسلیحاتی موسسه تحقیقاتی صلح بین المللی استکهلم آورده است: محکومیت اقدام ترامپ از سوی چین و اروپا و توسعه فعالیت بانکی و مالی آنها با ایران می تواند بهترین پیام شفاف و کوبنده به واشنگتن باشد.

وی با اشاره به استقلال بیشتر بانک های چنین نسبت به اروپا پیشنهاد کرد: آنها باید شبکه های مالی، بانکی و اقتصادی مستقلی برای تجارت با ایران ایجاد کنند و اجازه ندهند آمریکا برای سرنوشت اقتصادی این کشورها تصمیم بگیرد.

 در پی اقدام سه شنبه شب ترامپ در زمینه امضای سند خروج آمریکا از توافق نامه هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی ضمن مخالفت با این اقدام، بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق نامه هسته ای تاکید کرد.

انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم نیزاعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.

این درحالی است که حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام ترامپ گفته است که تهران به همکاری های خود با 5 کشور باقی مانده در این توافقنامه ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

رضا گیلانی / جیرفت سی تی /

/ 0 نظر / 47 بازدید