محمدجوادظریف دردل مردم فهیم ایران جای دارد

ظریف در دل مردم نکته بین و شریف ایران جای دارد

جیرفت سی تی : با توجه با موضوعات اخیر از جمله قدم زدن وزیر امورخارجه ایران با همتای آمریکایی اش جان کری، این را به فال نیک گرفته و ابراز می داریم که گفت وگوی تمدنها وارد مرحله جدیدی شده که به کوری چشم بدخواهان برگشت ناپذیر است.

  هر چند عملیات ترور داعش در یک نشریه و ادامه آن و استفاده نخست وزیر کودک کش رژیم عاصب اسرائیل را از آن و موج  سواری دوستانش را سناریویی از قبل طراحی شده می دانم اما حرکات و گفته های محمد جواد ظریف نشان می دهد که در راس دستگاه دیپیلماسی جمهوری اسلامی  ایران فردی کارکشته ، کاربلد و مسلط به مسائل روز و البته وطن دوستی قرار دارد که قلبش تنها برای ایران می طبد، همان ایرانی که قلب شیعیان و مظلومان جهان اسلام است. همان ایرانی که جوانان آن در پی جویای نام هستند و نه نان. ایرانی که سربلند تراز همیشه با دیپلماسی نشات گرفته از دولت دانایان که در راس آن دانشمندی فهیم و دانا یعنی دکتر حسن روحانی قرار دارد برنامه هایش را در قالب سیاست های فکورانه رهبری دوراندیش به پیش می برد.

دلواپسان ، دلواپس نشوند و بدانند که مردم ایران تاپای جان بر سر مسائل ایستاده اند و خود قدم زدن نیز بخشی از کار سخت و توانفرسای دیپلماسی است که این روزها هیات ایرانی با پشتیبانی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای به خوبی درحال انجام آن هستند.

آن عده از نمایندگان مجلس از جمله آقای بذرپاش که اینگونه سخن می رانند بدانند که اعضای هیات اگر دلسوز تراز ایشان نباشند کمتر نیستند و گذشته آنان این را ثابت کرده و درانتظار گذشت زمان هستیم که به قولی گشت زمان همه چیز را ثابت می کند.

جیرفت سی تی نیز ضمن خسته نباشید به هیات مذاکره کننده ایرانی بعنوان یکی از میلیونها ایرانی عاشق وطن به این دلاورمردان تبریک گفته و خواستار همدلی و همراهی بیش از پیش همه دوستان با آنان است.

اما بخوانیم به نقل از فرارو:

جدی‌ترین پاسخ از سوی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه روز گذشته هیات دولت ارایه شد و محمدباقر نوبخت از وزیری که در این روزها مورد انتقاد قرار گرفته است دفاع کرد. بر این اساس سخنگوی دولت با بیان اینکه از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که با منطق و قاطعیت در مذاکرات از حقوق مردم دفاع می‌کنند، تشکر باید کرد، اظهار داشت: خیلی سخیف است اگر قدم زدن ظریف با کری را دیپلماسی ضعیف بدانیم.

به گزارش ایرنا، وی در پاسخ به سوالی درباره انتقادات از عملکرد دیپلمات‌های کشور اظهار داشت: همه باید به نوعی از فرزندان این ملت تشکر کنیم که با منطق و قاطعیت در مذاکرات حاضر می‌شوند و از حقوق مردم دفاع می‌کنند و از دکتر ظریف باید به صورت ویژه تشکر کرد. وی تصریح کرد: ایشان هم نسبت به حوادث رسانه‌ای موضع‌گیری درستی کرده‌اند و در دیدار با وزیر خارجه فرانسه انتقاد خود را از این وضعیت بیان کردند.

نوبخت خاطرنشان کرد: خیلی سخیف است اگر قدم زدن ظریف با کری را دیپلماسی ضعیف بدانیم. برخی چون می‌بینند مذاکرات به خوبی پیش می‌رود و با قاطعیت ادامه دارد، به این نوع رویکردها روی می‌آورند که البته این اقدامات جایی در بین مردم ندارد. نوبخت خاطرنشان کرد: برای شکستن حلقه تحریم ظالمانه نهایت تلاش را با منطق و قاطعیت دنبال می‌کنیم.

ظریف چه کرد؟

سفر ظریف به پاریس و پیاده روی‌اش با جان کری هرچند که مورد انتقادات بسیاری قرار گرفت اما نکات مغفول مانده‌ای هم دارد. خود او در روز هوای پاک در مورد این پیاده روی گفته بود به دلیل اینکه جلسه صریح و جدی داشتیم شاید نیاز بود که چند دقیقه‌ای بحث‌ها متوقف شود و به شکل دیگری ادامه یابد؛ این کارها در بحث‌های دیپلماسی خیلی طبیعی است؛ ژنو دو ایراد داشت، یکی اینکه هتل، باغ و حیاطی نداشت و دیگر اینکه کوچه‌های کنار هتل که چند دقیقه‌ای در آن قدم زدیم پر از خبرنگار بود و آنها هم این‌گونه سوژه‌ها و عکس‌ها را می‌پسندند.

وی اضافه کرد: مذاکرات بسیار فشرده بود و تنها زمان استراحت ما همان یک ربع پیاده روی و زمان نماز بود که جلسه بسیار جدی بود و فرصت استراحت وجود نداشت؛ فکر می‌کنم دوستانی که بیش از ظرفیت موضوع در این زمینه استفاده سیاسی می‌کنند اشکالی ندارد، ما آمادگی داریم که دوستان استفاده سیاسی کنند؛ همیشه گفته‌ام مذاکرات ما یک حرکت ملی است و جناحی نیست و من هیچگاه در عمرم جناحی نبوده‌ام و نخواهم شد و لذا دوستان مطمئن باشند، من برای اهداف جناحی چنین کاری را نمی‌کنم، زیرا جناحی ندارم و از دوستان نیز توقع دارم که منافع ملی را فدای ملاحظات جناحی نکنند. از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان هم حمله تروریستی در پاریس را محکوم کرد و هرگونه اقدام تروریستی علیه انسان‌های بی‌گناه را با تعالیم اسلام بیگانه دانست. با این همه مشخص نیست که حملات قرار است تاکجا ادامه یابد. محمد جواد ظریف این روزها همان وزیر همیشگی نیست. خستگی در صورتش موج می‌زند و شاید دیگر آنقدر حوصله فکر کردن به منتقدانش را نداشته باشد اما او حالا یک بهانه جدید در دست منتقدان خود دارد.

طرح سوال نمایندگان از «ظریف»

فشارها جواب داد، طراح ثابت سوال از وزیر خارجه در مجلس، دوباره سوال جدیدی طراحی کرد. دیروز جواد کریمی‌قدوسی، نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اعلام کرد طرح سوال سنگینی را از وزیر امور خارجه در رابطه با قدم زدنش با وزیر خارجه امریکا و سفرش به فرانسه، در شرایط کنونی اهانت نشریه مذکور به پیامبر گرامی اسلام یکشنبه هفته آینده با امضای بالایی تقدیم هیات رییسه مجلس می‌کنیم.

وی افزود: «تلاش می‌کنیم هفته آینده این موضوع به صورت فوق‌العاده در دستور کار کمیسیون سیاست خارجی مجلس قرار گیرد و وزیر امور خارجه را نیز برای پاسخگویی به سوال تعداد زیادی از وکلای ملت به کمیسیون احضار می‌کنیم.»

«جان کری» و «محمدجواد ظریف» وزرای امور خارجه امریکا و ایران عصر روز چهارشنبه هفته گذشته برای تنفسی کوتاه مذاکرات را ترک و دقایقی در خیابان‌های ژنو قدم زدند. .

/ 0 نظر / 27 بازدید