جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.


 

نویسنده : reza gilany ; ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱٧ تیر ۱۳۸۸

متن کامل گفت وگوی زنده تلویزیونی /
رییس جمهوری: اکنون دوره همدلی و همراهی است
تهران – محمود احمدی نژاد رییس جمهوری، از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به عنوان سالم ترین، زیباترین و آزادترین انتخابات جهان نام برد و دوره پس از انتخابات را "دوره همدلی و همراهی" برای تحقق اهداف بزرگ ملت ایران خواند.

 

متن کامل سخنان رییس جمهوری در ارتباط زنده تلویزیونی وی با مردم که سه شنبه شب پس از اخبار ساعت 21 شبکه اول سیما انجام شد، چنین است:


بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

خدمت ملت بزرگ ایران در هر کجا که هستند، سلام عرض می کنم.اعیاد ماه مبارک رجب را تبریک می ‌گویم و سالروز رحلت حضرت زینب کبری(س) خدمت ملت و مردم عزیز تسلیت می‌گویم. این شب‌ها جمع زیادی از جوانان و مردم عزیزمان در حال اعتکاف هستند که این توفیق را به آنها نیز تبریک می‌گویم. مطمئنا اگر امکانات به اندازه کافی فراهم ‌بود، بخش بیشتری از مردم ما به این مراسم بسیار ارزشمند می پیوستند.
باید یک بار دیگر پیروزی عظیم ملت ایران را در انتخابات تبریک عرض کنم و از حضرت ولی عصر (عج) به خاطر لطف و عنایات مستمرشان به ملت ایران صمیمانه تقدیر بکنم.
بنا بر این است که انشاء الله در دور دوم دولت به طور مستمر و دوره ای من خدمت ملت عزیز گزارش بدهم.
گزارش امشب را به بحث انتخابات و جهت گیری‌های کلی در عرصه داخلی و خارجی اختصاص می دهم.
امروز بر همگان روشن شده است که انتخابات ایران حادثه‌ای عظیم بود که همه مسائل داخلی و خارجی ایران را به طور گسترده تحت تاثیر خود قرار داد.

* ویژگیهای انتخابات
ویژگی‌های ارزشمندی در این انتخابات، خود را در معرض دید ملت‌های عالم قرار داد. بالاترین نصاب دموکراسی در این انتخابات رقم خورد. حدود 85 درصد واجدین شرایط در انتخابات 22 خرداد شرکت کردند. من‌ مطمئن هستم اگر امکانات فراهم ‌بود بخش بیشتری از مردم شرکت می‌کردند، یعنی همه ملت ایران به سرنوشت، کشور و آرمان‌های خود علاقه مند، حساس و پایبند هستند.
این انتخابات آزادترین انتخابات در نوع خود بود،‌ در هیچ جای دنیا اجازه نمی دهند مبانی استقرار یک حاکمیت در انتخابات به چالش کشیده ‌شود اما در این انتخابات برای هیچ کس هیچ محدودیتی در اظهار نظر، انتقاد و در مدنظر قرار دادن، ایجاد نشده بود و هیچ حد و مرزی نبود.
این انتخابات هم برای نامزدها و یارانشان و هم برای ملت عزیز ایران آزادترین انتخاباتی بود که در جهان برگزار شد.
ویژگی دیگر این انتخابات این بود که سالم ترین انتخابات بود. ملت ایران می‌داند و دنیا هم بداند که ساختار اجرای انتخابات در ایران ، یک ساختار بسیار مستحکم، منظم و دقیق است. در انتخابات ایران، مجری خود مردم هستند، هیأت‌های اجرایی خود مردم هستند، معتمدین از خود مردم و بیشتر از فرهنگیان و معتمدان محلات هستند و چه کسی امین تر از فرهنگیان عزیز و معتمدین مردم در شهر و روستا و محلات گوناگون. ناظران انتخابات نیز خود مردم هستند و نوعا از فرهنگیان و کارکنان بخشهای گوناگون و از معتمدین محل هستند که برخی 30 تا 50 سال در یک محل در خدمت مردم و محل رجوع و مورد اعتماد مردم بوده اند.
انتخاب کننده هم خود مردم بودند که به صورت بسیار وسیع و نزدیک 40 میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند که از صبح علی الطلوع تا نزدیکیهای زمان پایان رأی گیری حوزه‌ها مملو از مردم بود.
وزارت کشور تنها نقش پشتیبانی کننده را دارد. اینها قانون انتخابات کشور ماست که هیأت‌های اجرایی، اعضای صندوق‌ها و ناظران از معتمدان مردم و از خود مردم هستند و انتخابات متعلق به مردم است. به همین خاطر است طی 30 سال، 30 انتخابات با نتایج گوناگون در کشور برگزار شده و در بسیاری اوقات نتایج دور از انتظار تحلیلگران سیاسی بوده است. در این انتخابات بیشترین فرصت و امکانات در اختیار رقبای رئیس جمهور منتخب بود و مردم با دعا و با نذر و نیاز، یاد خدا و دل‌های پاک برای رأی دادن آمدند، مردمی که باید سرنوشت آینده را رقم می زدند و حماسه ای ماندگار از ملت ایران ثبت شد. این انتخابات یک آغاز جدید برای ایران و جهان است.
بسیاری از همکاران من و رؤسای جمهور کشورهای جهان در تماس تلفنی برای تبریک گفتن به من دو نکته را اشاره می کردند: نکته اول اینکه ترازی از انتخابات و دموکراسی که ملت ایران به نمایش گذاشت بی نظیر بود و یک الگو و نمونه برای همه دنیاست و دوم اینکه تأکید می‌کردند انتخابات ملت ایران منشأ تحولات بزرگ در منطقه و جهان خواهد شد.

* علت دخالت دشمنان
در این انتخابات حدود 40 میلیون نفر به طور مستقیم و 70 میلیون نفر ملت ایران پیروز صحنه بودند و به لطف خدا، هستند. علت اصلی حساسیت و دخالت دشمنان مستکبر را هم باید در دو علت جست وجو کرد: علت اول، شکوه و عظمت و اثرگذاری این انتخابات است که انتخاباتی بی نظیر و الگو برای جامعه جهانی است. علت دیگر این است که در این انتخابات ملت ایران راه 30 ساله و راه 4 ساله را مورد تأیید مجدد قرار داد و راهی را که ملت آمده بود و قله‌های افتخار را یکی پس از دیگری فتح می‌کرد و دشمنان با او مخالف بودند، این راه مجددا در یک حضور حماسی 40 میلیونی مورد تأیید مجدد قرار گرفت و دشمنان از این جهت ناراحتند. علت حساسیتها و دخالتها را در اینجا باید جست وجو کرد.

* زیباترین و سالم ترین انتخابات
این انتخابات، زیباترین و سالم ترین انتخابات بود. همه ملت این موضوع را با دل پاک خود دریافتند که این انتخابات حادثه ای بزرگ، حماسه ای عظیم و انتخاباتی کاملاً پاک و سالم بود، چون خودشان آن را برگزار کردند، خودشان در انتخابات شرکت کردند، و خودشان نیز آرا‌ء را شمارش کردند و دیدید که در بازشماری آراء هم هیچ خدشه ای به انتخابات وارد نشد. اصولا، کسانی که مدعی بودند حتی یک سند دال بر مخدوش بودن انتخابات ارائه نکردند و همه ملت این را فهمیدند. ما البته از مردم عادی انتظار نداریم اما از مدعیان سیاستمداری پذیرفته نیست که این حماسه عظیم را این طور زیر سؤال ببرند که البته نخواهند توانست.

* آغاز دوران جدید
من می خواهم خدمت ملت عرض بکنم که با این انتخابات ما وارد دوران جدیدی هم در عرصه های داخلی و هم جهانی شده ایم.
من می خواهم در باب این دو موضوع چند کلمه با شما صحبت کنم.
در داخل کشور، مسیر ملت روشن تر از گذشته و با اقتدار بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد. عزت، سربلندی، آبادانی همه جانبه، کرامت مردم و اجرای بدون ملاحظه عدالت و صیانت از حقوق و اموال ملت ، همه در دستور کار دولت است.
تامین مسکن و شغل مناسب، ثبات و امنیت شغلی، اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها، اجرای طرح‌های تحول اقتصادی و قانون اصل 44، توسعه فعالیت‌های اجتماعی و دفاع از حقوق شهروندی اینها همه در برنامه های دولت است.
توسعه همبستگی ملی، مهرورزی و برادری، از محورهای اساسی کار دولت است. اینها خواست همه ملت است ؛ آیا کسی هست که با عزت،‌عدالت، پیشرفت،‌آبادانی و اجرای طرح‌های تحول اقتصادی، مخالف باشد؟ دولت در خدمت همه مردم خواهد بود. وظیفه دولت خدمتگذاری به همه ملت و پیگیری تحقق خواست مردم است.
همه این حرفها یعنی باید کارهای بالاتر و والاتری انجام شود و برای تحقق این هدف‌ها و انجام کارهای بالاتر و والاتر، ما باید اسم این دوره را دوره همدلی و همراهی بگذاریم. من از همه برای همکاری،‌همراهی و همدلی دعوت می‌کنم. باید همه دست به دست هم دهیم و اهداف بلند ملت ایران را محقق کنیم.

* تغییر ساختار دولت
البته ساختار دولت باید متناسب با نیاز امروز تغییر کند. من عملکردها، شرایط، برنامه‌ها و نیازها را بررسی کرده ام. باید دولت تغییراتی ایجاد بکند. تغییرات دولت قابل توجه خواهد بود. ‌ما نیاز به تجدید آرایش تیم دولت داریم و باید آن را تکمیل بکنیم. باید ظرفیت‌های جدیدی ایجاد کنیم و خودمان را برای این دوره جدید که سرشار از کار و نشاط بالاتری خواهد بود، آماده بکنیم.
بعضی از همکاران من خیلی خوب کار کردند و توانایی و آمادگی ادامه کار در دوره جدید را دارند، برخی هم هستند که خوب کار کردند من از همه کسانی که در خدمت دولت و مردم بودند، تشکر می کنم اما برای دوره جدید که کار و تلاش، وسعت و عمق بیشتر و سطح بالاتری پیدا می کند، توانایی ندارند. بعضی‌ها هم در حد انتظار مردم کار نکرده اند. طبیعی است که ما باید آرایش جدیدی را ایجاد کنیم و تغییراتی را بدهیم. بسیار روشن است که تولید، مسکن و اشتغال ما باید به سرعت سازمان پیدا کند و طرحهای تحول اقتصادی باید به سرعت اجرا شود.

* با برخورد پلیسی در حوزه فرهنگ و تحجر مخالفم
در حوزه فرهنگ کارهای زیادی انجام شده است که من از همه تشکر می‌کنم اما این کارها به ویژه در حوزه هنر در حد انتظار من نبود. البته کارهایی هم در حوزه فرهنگ انجام شده که مورد تایید من نبوده است و قبلا در این زمینه به وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی تذکر داده ام. من با برخورد پلیسی با متن مردم مخالفم خصوصا با پلیسی کردن حوزه فرهنگ و فضای فرهنگی و اجتماعی مخالفم.
حل مسائل فرهنگی و اجتماعی فقط از طریق فرهنگی میسر است و البته من اجازه ادامه این برخوردها را نخواهم داد و اگر مشکلی پیش آمد با مردم در میان خواهم گذاشت. باید روی این نکته تاکید بکنم که الآن انتخابات تمام شده است و بحث‌های من انتخاباتی و تبلیغاتی نیست. من اعتقادات و باورهای خودم را با مردم مطرح می‌کنم. ‌آزادی‌های اجتماعی یک اصل است،الآن در کشور ما آزادی وجود دارد و ما باید در چارچوب قانون در همه بخش‌ها آزادی را توسعه بدهیم چرا که جامعه بدون آزادی خواهد مرد و کمال فردی و اجتماعی بدون آزادی، غیرممکن است.
من با تحجر مخالفم البته با دنیاطلبی و لاابالی گری افراطی و سیاسی کاری هم مخالفم چون اینها را مانع تحقق آرمان‌ها و کمال ملت ایران می‌دانم. اینها مخالف آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی است، راه ما صراط مستقیم است . راهی است افراط و تفریط در آن جایگاهی ندارد. همه مردم در برابر قانون مساوی هستند و فرد فرد ما حقوق و تکالیفی داریم، هم باید حقمان را استفاده کنیم و هم باید تکالیفمان را ادا کنیم. رئیس جمهور هم یک نفر از مردم و مثل سایر مردم است. شما دیدید که رهبری عزیز هم تصریح کردند که ایشان هم مثل مردم عادی یک رای دارند بنابراین همه بدون استثناء باید ملتزم به قانون باشیم. هیچکس حق ندارد سلیقه خود را به مردم تحمیل کند، ما باید به سلایق مردم خصوصا جوانان عزیزمان احترام بگذاریم و باید به جوانان اعتماد بیشتری داشته باشیم.
من همواره و بارها گفته ام که جوانان امروز ما از جوانان دوره‌های گذشته آگاه تر و متدین تر هستند و آنها که خلاف این فکر می‌کنند به مسائل نگاه عمیقی ندارند و باید ذهنیت خود را اصلاح کنند.

* من نماد تغییرم
باید اینجا یک نکته ای را من به آن توجه بدهم. بعضی ها می‌گویند 13 - 14 میلیون نفر از مردم ایران منتقدند؛ مگر آن 25 میلیون نفر منتقد نیستند ؟ به عقیده من 40 میلیون نفر منتقدند و اصلاً من خودم خط مقدم انتقادم . اصلا موضع من موضع انتقادی بود. طی این چهار سال بیشترین فشارهایی که به من وارد شد به سبب انتقادهایی بود که به برخی رفتارها و نابسامانی ها و ساختارهای غلط می کردم.
انتقاد و روحیه انتقادکردن رمز پیشرفت یک ملت است. مگر می‌شود ملتی به وضع موجود خود راضی باشد و پیشرفت و کمال پیدا کند؟ خب، باید از وضع موجود ناراضی باشیم تا بتوانیم به قله های بالاتر دسترسی پیدا کنیم. می گویند 13 میلیون تغییر می خواهند. من می گویم نخیر 40 میلیون تغییر می خواهند. بنده خودم نماد تغییرم؛ تغییر اساسی در رفتارها و ساختارها. اما 40 میلیون نفر و یک ملت این کشور و این نظام و این انقلاب را ازآن خود می دانند. آنها هستند که استقلال را برپا کردند. ملت هست که نظام جمهوری اسلامی را برپا کرده و از آن دفاع می کند. حضور 40 میلیون نفر در انتخابات نماد این اندیشه و استدلال است . مردم همه کشورشان را دوست دارند ، انقلابشان را دوست دارند، نظامشان را دوست دارند اما می خواهند اصلاح کنند، پیشرفت کنند و به کمال برسند. و بنده جزو منتقدین هستم. همه 40 میلیون رای دهنده عزیز هستند. همه دنبال عزت ایران هستند. همه دنبال آبادانی ایران هستند. همه دنبال تعالی این سرزمین هستند. همه دنبال برادری هستند. همه دنبال ارتقای جایگاه ایران در سطح جهان هستند. هر کسی با هر نگاه، سلیقه و هر ذهنیتی متعلق به یک خانواده هستیم و باید دست به دست هم ایران را بسازیم. به عنوان یک اصل مهم باید توجه داشته باشیم که احترام، کرامت آحاد مردم، دوستی، فداکاری و عدالت، تنظیم کننده روابط میان آحاد مردم است.و نه چیز دیگر.

* همه را برای کار و اصلاح دعوت می کنم
خواسته ها و سلایق شخصی و گروهی ، و افراط و تفریط ها در روابط میان مردم و روابط دولت و مردم جایگاهی ندارد و نخواهد داشت. من در آینده درباره برنامه هایم به ویژه مسائل داخلی با مردم بیشتر صحبت خواهم کرد، اما از همه برای کار و اصلاح دعوت می کنم. در آینده نزدیک محلی اعلام خواهد شد تا کسانی که در خود توانایی و ظرفیت حضور در مدیریت های ارشد کشور را می بینند ، خود را معرفی کنند و من آنها را بررسی خواهم کرد و گروه هایی را هم تعیین کرده ام تا صلاحیت آنان را بررسی خواهند کرد. پس از مشورت، همکارانم را خودم و به صورت مستقل انتخاب خواهم کرد و توصیه و سفارش در انتخاب همکارانم تأثیری ندارد.

* اثرگذاری چند برابر ایران در مناسبات جهانی
انتخابات 22 خرداد اقتدار کشورمان را برای حضور و اثرگذاری در مناسبات جهانی چند برابر کرد. این انتخابات ظرفیتی ایجاد کرد که ملت ایران با دست بالاتر در مدیریت و مناسبات جهانی شرکت کند.
برخی ممکن است فکر کنند که ما نباید به مسائل جهانی کاری داشته باشیم و ابتدا باید ایران را بسازیم، اما ساختن ایران و حضور مؤثر در عرصه های جهانی لازم و ملزوم هم و تفکیک ناپذیرند. بدون حضور مؤثر در مناسبات و مدیریت جهانی، نمی توانیم ایران را بسازیم چرا که اجازه نخواهند داد.
تا وقتی که عده ای قلیل خود، قانون بنویسند و خود معیار، ناظر و قاضی باشند برای ملت هایی مانند ما جایی برای پیشرفت نمی ماند و همیشه باید بازنده باشیم و دست دوم باقی بمانیم. آنها قانون دموکراسی را خود نوشته اند و معیارها را نیز خود تعیین می کنند و دیکتاتورترین حکومت ها از نظر آنان چون تعامل می کنند، دموکراتیک است و آزادترین حکومت ها ،غیردموکراتیک.
آنها در اقتصاد هم، ساختارها را به گونه ای نوشتند که منافع به جیبشان رود و تورم و مشکلات در سراسر جهان توزیع شود؛ تا هر دولتی در سیاست های آنها دخالت کرد، ریسک آنها را بالا ببرند. اگر ما در اصلاح مناسبات جهانی وارد نشویم ، اجازه نمی دهند ایران را بسازیم.
در موضوع هسته ای، آنها می خواستند تا عمق ملت ما نفوذ و اختیارات ملت ما را سلب کنند. ما باید در مدیریت جهانی حضور فعال داشته باشیم تا فضای لازم برای پیشرفت و ساختن ایران در اختیار ما فرار گیرد. در چهار سال اخیر وقتی سیاست خارجی فعالی در پیش گرفته شد ، پیشرفت های علمی، صنعتی ،‌آبادانی و سازندگی ما چندبرابر ارتقاء یافت و مزاحمت ها نیز کمتر شد.
هرچه بیشتر فضا در جهان ایجاد کنیم فرصت ساختن بیشتر خواهد شد و مزاحمت ها کمتر می شود و هرچقدر که داخل را بسازیم می توانیم با قدرت بیشتری وارد عرصه های جهانی شویم.
در این انتخابات اقتدار ملت چند برابر شد و دست ملت ایران چند پله بالاتر رفت و البته دشمنان مستکبر ما تلاش کردند با دخالت در امور داخلی ما و به ویژه با مشوه جلوه دادن انتخابات عظیم ، پاک و افتخارآمیز این اقتدار را تضعیف کنند. آنها قصد داشتند این اقتدار را تضعیف کنند و توانمندی ما را برای حضور در عرصه های جهانی کاهش دهند.
آنها کارهای بدی کردند و برخی مردم ما نیز متاسفانه آسیب دیدند؛ البته برخی ها متأسفانه با آنها همکاری کردند. امروز دشمنان ما از یک طرف به کمک ملت ایران ابراز نیاز و درخواست گفتگو و از طرفی در امور داخلی ما دخالت می کنند که این تناقض آشکار است.
40 میلیون شرکت کننده در انتخابات با اراده پاک به دنبال عزت و اقتدار کشور هستند. البته قبلاً هم که از موضع عزت و حکمت با مسائل جهانی برخورد می کردیم، آنها می خواستند این اقتدار را تضعیف کنند.
خیلی حرف ها در خارج و برخی در داخل زدند، اما دشمنان مستکبر ما بار دیگر اشتباه کردند چرا که آنها ملت بزرگ ایران را نمی شناسند و فریب شیطان را خوردند و دست شان را پیش ملت ایران بازکردند.
ملت ایران ملتی اهل منطق، گفتگو و صلح و عدالت است، ما در مناسبات جهانی، جایگاه و حق شایسته خود را مطالبه می کنیم و از آن کوتاه نخواهیم آمد. دشمنان مستکبر ما بدانند که یک خاطره و چهره نامناسب دیگری از آنها در ذهنیت تاریخی منفی مردم ما نسبت به آنها شکل گرفت و اضافه شد. هنوز ملت ما خاطره تلخ اسقاط دولت ملی را در 28 مرداد 32 از یاد نبرده است و این دخالت ها آن ذهنیت را تقویت و زنده کرد. البته ما امیدواریم که دشمنان ایران اسلامی بیدار شوند و خود را اصلاح کنند.
ملت ایران می داند،‌آنها هم بدانند که این حرکات بچه گانه و دخالت در امور ایران تنها تأثیری که دارد این است که دولت برآمده از اراده ملت به فضل الهی با اقتدار چند برابری در عرصه جهانی وارد خواهد شد.
نظامات جهانی باید به نفع ملت ها و بر اساس عدالت و دوستی بطور اساسی تغییر کند این خواست ملت ایران و ملت های آزاده است چرا که دوره امپراطوری ها و اینکه چند دولت برای جهان تصمیم بگیرند ، به پایان رسیده است. تنها مسیر اصلاح وضعیت جهان و راه حل چالش ها و برقراری امنیت،‌عدالت و رفاه و حل مشکلات برای همه، مشارکت همگانی در مدیریت جهانی است و این راه به عنوان تنهاترین راه باید باز شود.
البته همه بدانند و ملت ایران نیز می داند که این دوره جدید، پرشورتر، پرکارتر و دقیق تر و انشاءالله همراه با پیروزی های بزرگتر داخلی و خارجی ادامه پیدا خواهد کرد. آینده درخشان از آن ملت ایران و ملت های عدالتخواه جهان است و با لطف خداوند و به رغم بدخواهان ، این آینده درخشان نزدیک است و محقق خواهد شد.
من یک بار دیگر پیروزی عظیم ملت را تبریک عرض می کنم و از خداوند منان به خاطر همه عنایاتش به ملت ایران و به جامعه بشری سپاسگزارم.
از حضرت ولی عصر (عج) برای همه هدایت ها و لطف ویژه ایشان به مردم ایران تشکر می کنیم.
عزت، سربلندی و پیروزی های بزرگتر و رفع موانع پیشرفت و تحقق عدالت را برای ملت ایران آرزو دارم و از خداوند متعال پیروزی هرچه سریعتر انقلاب جهانی حضرت ولی عصر (عج) را مسئلت دارم.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

خدا را به خون شهدای کربلا، انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس سوگند می دهیم که ملت ایران را سرافراز و پیروز نگه دارد. دشمنان این آب و خاک را هدایت و اگر قابل هدایت نیستند نیست و نابود بگرداند. همانطوریکه در قرآن مجید داستانهایی از این دست آمده است.  حسین کرد شبستری ایر.واژه کلیدی :امپراطوری و واژه کلیدی :امنیت و واژه کلیدی :تورم و واژه کلیدی :احمدی نژاد