جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:٠٥ ‎ب.ظ روز ٧ تیر ۱۳۸۸

تلاش کمیسیون امنیت ملی مجلس برای خروج از بن‌بست پس از انتخابات
دیدار با بزرگان

 

گروه سیاسی، فرزانه آیینی: هفت نفر از نمایندگان مجلس ماموریت ویژه‌ای یافته‌اند. آنها از اواخر هفته گذشته تلاشی را آغاز کردند تا با پنج شخصیت سیاسی که در انتخابات ریاست‌جمهوری نقش‌آفرین بودند، دیدار کنند. اکبر‌هاشمی‌رفسنجانی، علی‌اکبر ناطق‌نوری، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محسن رضایی افرادی بودند که تلاش کردند تا با آنها درباره وقایع انتخابات و حوادث پس از آن دیدار کنند. تنها دیدار با علی‌اکبر ناطق نوری میسر نشده و این دیدار قرار است امروز برگزار شود. این دومین گام مجلس درباره حوادث پس از انتخابات است.پیش از این علی لاریجانی رئیس مجلس کمیته ویژه‌ای را تعیین کرده بود تا حوادث کوی دانشگاه و حمله لباس‌شخصی‌ها و برخی نیروهای نظامی به آن و مجروح کردن دانشجویان را بررسی کند. لاریجانی تلاش کرده است، چهره مجلس را از یکجانبه‌نگری به نفع دولت دور نگه دارد. حتی مخالفت‌های صریح حامیان احمدی‌نژاد در مجلس نیز مانع نمی‌شود که او تلاش‌هایش را برای کاهش بحران‌های اخیر کمرنگ کند. در حالی‌که حامیان احمدی‌نژاد تلاش می‌کنند هواداران کاندیداهای اصلاح‌طلب را به آمریکا و گروه منافقین وصل کنند و از محاربه بودن اقدامات میرحسین موسوی سخن می‌گویند، در مجلس، نمایندگان مردم تلاش می‌کنند، راهی مسالمت‌آمیز پیدا کنند. آنها به دیدار کروبی، میرحسین موسوی، ‌هاشمی‌رفسنجانی و علی‌اکبر ناطق‌نوری می‌روند و نظرات آنها را برای وضع اخیر جویا می‌شوند.
به همین دلیل دومین و مهمترین اقدام اخیر مجلس، آن بود که بی‌توجه به محمود‌احمدی‌نژاد، آنها به دیدار نامزدهای انتخابات بروند و با ‌هاشمی و ناطق نیز دیدار ‌کنند.
سفیران امنیتی کمیسیون امنیت ملی
بروجردی، سبحانی نیا و کوثری رئیس و نواب رئیس کمیسیون و ابراهیمی رئیس کمیته سیاست خارجی، سروری رئیس کمیته امنیت داخلی و کرمی رئیس کمیته دفاعی و الهیان عضو هیات رئیسه کمیسیون هفت سفیری هستند که به نمایندگی ازکمیسیون متبوعشان مقابله با پیامدهای انتخابات را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
پس از حضور صادق محصولی،وزیرکشور در جلسه یکشنبه گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بود که این کمیسیون در راستای وظیفه تخصصی‌اش برای پایان‌دادن به ناآرامی‌های اخیر فعال شد. چنانچه بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی هدف از این اقدامات را رفع ناامنی‌های موجود اعلام کرده است،به عقیده وی با توجه به دخالت‌های کشورهای بیگانه در امور داخلی ایران، اعتقاد کمیسیون این است که اختلاف در امر انتخابات یک اختلاف‌نظر خانوادگی در خانواده ملت ایران است و هیچ کشوری حق دخالت در امور داخلی ایران را ندارد.
کمیته ویژه لاریجانی برای پیگیری حوادث
کمیسیون امنیت ملی در حالی رایزنی‌هایش را با سه کاندیدای رقیب محمود احمدی‌نژاد و برخی مقامات ارشد نظام آغاز کرده که کمیته ویژه رئیس مجلس هنوز برای شناسایی عوامل ناآرامی‌های اخیر در حال فعالیت است. یکشنبه 24 خرداد ماه گذشته یعنی یک روز پس از اعلام نتیجه انتخابات وپیامدهای آن همچون حوادث کوی دانشگاه و حمله به برخی مناطق مسکونی شهر تهران بود که لاریجانی با انتخاب شش نفر از نمایندگان بررسی‌های مجلس را برای حل مناقشات انتخاباتی استارت زد. با دستور لاریجانی اعضای این کمیته با سه رقیب انتخاباتی احمدی‌نژاد،مسوولان امنیتی کشور همچون وزاری اطلاعات و کشور و فرمانده نیروی انتظامی، دبیر شورای نگهبان و‌هاشمی رفسنجانی دیدار و گفت وگو کردند. هرچند که جزئیات این دیدارها به صلاحدید لاریجانی تاکنون محرمانه مانده اما به گفته حمیدرضا کاتوزیان یکی از اعضای این کمیته دیدارها و تحقیقات نتیجه خوب و موثری داشته است بنابراین با توجه به ثمر نشستن تلاش‌های این تیم، تشکیل کمیته‌ای دیگر در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای برقراری آرامش در کشور موازی کاری با اقدامات این تیم محسوب می‌شود وعلل تشکیل آن‌جای سوال دارد؟
جلب نظر موسوی راهی برای پایان دادن به نا آرامی‌ها
تنها تفاوت کاری کمیته ویژه لاریجانی و سفیران کمیسیون امنیت ملی در نوع برخورد آنها با میرحسین موسوی است چراکه کمیته لاریجانی در دیدار با موسوی تنها از نظر و دیدگاه وی در خصوص نتیجه انتخابات و عوامل سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات باخبر شد اما سفیران کمیسیون امنیت ملی در تلاش برای جلب نظر موسوی برای پذیرش نتیجه انتخابات هستند. هرچند که کروبی و رضایی نیز همگام با موسوی بر وقوع تخلف در انتخابات تاکید می‌کنند اما روشن است که میرحسین‌موسوی با حمایت سرسختانه حامیانش در تلاش برای [...] انتخابات، خواه ناخواه به رهبر معترضان به نتیجه انتخابات تبدیل شده است بنابراین جلب نظر وی مساوی با جلب رضایت معترضان و پایان دادن به موج اعتراضات خواهد بود. اهمیت این امر تاجایی است که در کنار تلاش مجلس برای جلب رضایت موسوی و هوادارانش مقامات همسوی موسوی در انتخابات نیز در تلاش برای جلب رضایت وی بر آمده‌اند.
مصداق این امر نیز جلسه محرمانه ‌هاشمی‌شاهرودی و ‌هاشمی‌رفسنجانی با موسوی دردفتر رئیس قوه قضائیه است، هرچند که این جلسه نیز به دلیل رد درخواست‌های موسوی از سوی بزرگان نظام بی‌نتیجه بوده است. (مصاحبه تلویزیونی زنده با مردم و ارائه مجوز تجمع دو درخواست موسوی از نظام است که تاکنون بستر تحقق آنها مسیر نشده است.)
اهمیت نقش موسوی در حوادث اخیر به میزانی است که حامیان وی به‌شدت تحت فشار قرار گرفته‌اند مصداق این امر نیز برخورد امنیتی با تجمعات حامیان وی،بازداشت جمعی از اعضای تحریریه روزنامه کلمه سبز (روزنامه موسوی)و بازداشت عده‌ای از جامعه شناسان حامی موسوی پس از دیدار اخیرشان با نخست وزیر دوران جنگ است.
جای خالی احمدی‌نژاد در رایزنی‌ها
علاوه برتشابه شیوه کاری دو کمیته ویژه مجلس برای پایان دادن به مناقشات انتخاباتی اخیر کشور، عدم دیدار و رایزنی آنها با محمود احمدی‌نژاد نیز از دیگر تشابهات کاری این دو کمیته است.
گو اینکه هیچ یک از پیگیری کنندگان ناآرامی‌های انتخاباتی قصد ندارند گوشه‌ای از تفحصاتشان را به دیدگاه و نظرات احمدی‌نژاد اختصاص دهند به همین منظور در فهرست‌های کاری این دو تیم جای خالی احمدی‌نژاد دیده می‌شود وهیچ‌یک نیز پیگیر نظرات احمدی‌نژاد نیستند.
دیدار با‌هاشمی شاهرودی در دستور کار
سفیران کمیسیون امنیتی ملی که برای فیصله دادن به پس‌لرزهای انتخابات سلسله دیدارهایی با نامزدهای معترض و برخی چهره‌های سیاسی کشور انجام داده‌اند، قصد دارند راه‌حل‌های خود برای رفع مسائل موجود را به رئیس مجلس و دیگر مسوولان مربوطه در وزارت کشور، شورای نگهبان ومراجع بالاتر ارائه کنند. دیدارهای این تیم با رضایی، موسوی،‌ هاشمی و کروبی از سه‌شنبه گذشته آغاز شده است،طبق اعلام بروجردی این تیم امروز با ناطق نوری دیدار می‌کند و دیدار با ‌هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه را نیز در دستور کار دارد.شرح و جزئیات این دیدارها به اختصار در پی می‌آید.
بیانیه رضایی پس از دیدار با ما بود
علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در تشریح دیدار با محسن رضایی گفت: پس از این رایزنی‌های کمیسیون رضایی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل شرایط موجود از پیگیری اعتراض خود صرفنظر می‌کنم که موجب خرسندی است.
موسوی و انتقاد به صحت انتخابات
رئیس کمیسیون امنیت ملی همچنین در تشریح دیدار هیات رئیسه و روسای کمیته‌های این کمیسیون با میرحسین موسوی نیز گفت: در این دیدار که یک ساعت و 45 دقیقه طول کشید در خصوص مجموعه روند تحولات انتخاباتی و حوادث پس از برگزاری انتخابات بحث و تبادل نظر شد. بروجردی افزود: ‌در این نشست راهکارهایی عملی نیز به منظور پایان دادن به وضع موجود مورد تبادل نظر و بررسی قرار گرفت و مقرر شد رایزنی‌ها با موسوی در این راستا ادامه یابد. وی افزود:موسوی هم بر این نکته چند بار تاکید کرد که جایگاه مقام معظم رهبری در نظام یک جایگاه محوری است و تاکید داشت از گذشته‌های دور هم با ایشان آشنایی خانوادگی داشته و هم به ایشان علاقه‌مند است، منتها معتقد بود که این انتخابات صحیح انجام نشده است و به همین دلیل نظر به [...] انتخابات داشت. بروجردی افزود: موسوی عنوان کرد البته نظر بنده به عنوان یک شخص، همین مساله عدم‌پذیرش و ابطال انتخابات است. وی گفت: به موسوی گفتیم تا هر چه زودتر تصمیم بگیرند و خدای ناکرده به وضعی دچار نشوند که نتوانند پاسخگو باشند.
تقاضای مساعدت از ‌هاشمی
رئیس کمیسیون امنیت ملی همچنین درتشریح دیدار با‌هاشمی رفسنجانی نیز گفت: در این جلسه از ‌هاشمی‌رفسنجانی تقاضای مساعدت در حل مشکلات موجود را داشتیم که وی از این درخواست استقبال کرد بنابراین امیدواریم با تداوم رایزنی‌ها هرچه سریع‌تر شاهد اقدامات عملی جهت پایان یافتن وضعیت جاری باشیم. نماینده بروجرد گفت:‌هاشمی رفسنجانی علاقه‌مند بود که نقش خود را به‌عنوان یکی از شخصیت‌های برجسته‌نظام هم به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری و همچنین ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام ایفا کند. وی هدف از این اقدامات را رفع ناامنی‌های موجود دانست و افزود: در دیدار با موسوی به ایشان یادآور شدیم که توطئه‌هایی از بیرون از کشور اغتشاشات اخیر را مدیریت می‌کنند که باید ریشه‌کن شوند.
کروبی نتیجه انتخابات را قبول ندارد
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همچنین با بیان اینکه پنجشنبه پیش به مدت دوساعت با کروبی دیدار کردیم، تصریح کرد: کروبی ضمن اینکه نسبت به انتخابات مطالب زیادی داشت، از جمله اینکه بسیاری از نتایج اعلام شده را قبول ندارد و عنوان [...] را هم عنوان کرد اما معتقد بود که بحث اجرای انتخابات اشکال دارد، حتی وی نسبت به شورای نگهبان هم مطالب منفی عنوان نکرد. بروجردی ادامه داد: اعلام کردند که تا حدی پاسخ سوالات خود را گرفته‌اند و تصمیم نهایی خود را به زودی اخذ خواهند کرد. قریب به دوهفته از اعتراضات معترضان به نتیجه انتخابات سپری می‌شود هرچند که موج ناآرامی‌ها طی روز‌های گذشته شدت و ضعف داشته اما همچنان که حضور گاردهای امنیتی در خیابانهای پایتخت نشان می‌دهد این موج هنوز فروکش نکرده است،با توجه به تاثیرگذاری موسوی در جمع حامیانش که این روزها متهم به اغتشاشگری شده‌اند به نظر می‌رسد تا حصول توافق بین مسوولان نظام و موسوی کماکان شاهد فراز و نشیب‌های این اعتراضات باشیم هرچند که واقعا مشخص نیست با کنار کشیدن موسوی از مرکز اعتراضات انتخاباتی همگی معترضان به سکوت مصلحتی رضایت دهند.
این مطلب قابلیت مطالعه را داشت ناراحت نیستید که این همه به معلومات شما اضافه شد. ممنون و متشکرم.واژه کلیدی :ماموریت ویژه و واژه کلیدی :فرزانه آیینی