جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢٥ خرداد ۱۳۸۸

اسیران ایرانی را پس از اعدام در بیابان رها می‌کردند

اسناد تازه‌ای از جنایات صدام در خصوص کشتار اسرای ایرانی عملیات‌های بدر و خیبر و درگیری‌های شرق بصره افشا شد. منابع اطلاعاتی عراق اخیرا در جریان کنکاش اسناد سپاه‌های مختلف عراق به ویژه گارد ریاست جمهوری، به گزارشاتی در خصوص اعدام اسرای ایرانی دست یافته‌اند.
به گزارش سایت ساجد به نقل از ایسنا ،‌این اسناد که دست نوشته هستند گزارش‌های کاملی از روند بازجویی اسرای ایرانی را همراه با قتل عام آنان به مقامات بالاتر نظامی افشا می‌کند بدون این که به نام، رتبه و مشخصات نظامی این اسرا اشاره شده باشد.

در گزارش مربوط به عملیات بدر آمده است: 30 نفر از اسرای رسته پیاده یکی از یگان‌های بسیج عمل کننده‌ در این عملیات که هیچ کدام رتبه فرماندهی نداشتند پس از انتقال به بصره در سالنی به خط شده و بازجو بلافاصله پس از ورود به سالن با کلت کمری خود، یکی از اسرا را بدون سوال و جواب به شهادت می‌رساند.

بازجوی مورد اشاره که نامی از آن برده نمی‌شود سپس خطاب به دیگر اسرای ایرانی می‌گوید: اگر اعتراف نکنید به همین سرنوشت دچار خواهید شد. در حالی که اسرای ایرانی اطلاعاتی برای ارائه به تیم بازجویی نداشتند یکی پس از دیگری قربانی می‌شوند.

این گزار‌ش‌ها نشان می‌دهد که اصولا معیارهای ابتدایی بازجویی از اسرا، ثبت‌نام و حتی ثبت اسم و رتبه در ارتش بعثی عراق وجود نداشته و تنها اعمال فشارهای جنون‌آمیز در دستور کار قرار داشته است.

گزارش دیگری به پیوست این گزارش و مربوط به عملیات‌های خیبر و درگیری‌های شرق بصره، حکایت از جنایات جنون‌آمیز دیگری از صدامیان است و آن مربوط به کشتار اسرای زخمی عملیات‌های سال 63 و 65 رزمندگان اسلام در محورهای جنوبی جنگ بوده است.

در این گزارش آمده است: تیرهای خلاص به اسرای مجروح ایرانی توسط یگان‌های رزمی عراق شلیک می‌شده و اندک مجروحین منتقل شده به بصره در شرایطی که احتیاج به مراقبت‌های ویژه پزشکی داشته‌اند به حال خود رها شده و سپس در قسمت بار کامیون‌های نظامی جان داده‌اند.

این گزارش آنگاه دردناک‌تر می‌شود که در حین انتقال اسرای مجروح ایرانی به داخل خاک عراق و از بصره به بغداد، پیکرهای پاک اسیران شهیدی که در حال خون‌ریزی ناشی از مجروحیت بودند در بیابان‌های حد فاصل بصره – بغداد حتی بدون خاکسپاری رها شده‌اند.

در پایان این گزارش قسمت سوم جنایات علیه اسرای ایرانی ابعاد وحشیانه‌تر پیدا می‌کند.

دشمن بعثی در ادامه شکنجه اسرای ایرانی در اردوگاه‌های شمال عراق و پس از اعدام، آنان را با لباس‌های اکراد عراق پوشانده و در گورهای دسته جمعی به همراه پیشمرگان کرد عراق و با هویت کردی دفن کرده‌اند.

مقامات امنیتی عراق اظهار می‌دارند به زودی در این زمینه گزارش‌های تکمیل‌تری را افشا خواهند کرد.

یادآور می‌شود یکی از جنایتکاران اصلی کشتار اسیر ایرانی سرهنگ ستاد گارد ریاست‌جمهوری، عبدالرشید عبدالباطن است که هم‌اکنون در اختیار دولت عراق است.

وی در کشتار چند هزار اسیر ایرانی دست داشته و از جلادان ماشین جنگی صدام بر علیه ملت شریف و رزمندگان ایرانی بوده است.
واژه کلیدی :اسیران ایرانی و واژه کلیدی :عبدالرشیدعبدالباطن و واژه کلیدی :ستادگارد