جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ روز ٢٢ خرداد ۱۳۸۸

زندگینامه مهدی کروبی
تهران - مهدی کروبی ، درشهرستان الیگودرز استان لرستان به دنیا آمدم . پدرم مرحوم حاج شیخ احمد ازروحانیون سرشناس لرستان بود .

 

به گزارش گروه انتخابات ایرنا ، مشروح زندگینامه کروبی به نقل از سایت شخصی وی بشرح زیر است :
پدر وی شاگرد مرحوم آیت اله سید ابوالحسن اصفهانی مبارزی شجاع،عابدی کم نظیر و همواره بدنبال انجام امور مردم بود که انصافاً خدمات بسیاری هم در آن دیار انجام داد .
جایگاه خاص او درمیان مردم استان بیش از آن که به خاطر عرفان و به خاطر روحانی بودن و یا مبارزاتش باشد، به واسط کارهای خیر و مردمی بودنش بود. مرحومه خدیجه کروبی نیز اهل همان منطقه بود.
کروبی خود می گوید: بزرگ شدنم در خانواده مذهبی با تعلیم آموزه های دینی از سوی پدرم همراه شد که با توجه به شرایط سنی ام ، گاه سختگیرانه به نظر می آمد .
دروس مقدماتی حوزوی را نزد پدرم آموختم و در 16 سالگی به قم رفتم و تا سالی که به تهران آمدم تا سطح کفایه و خارج فقه و اصول را از اساتید بزرگواری نظیر مرحوم امام خمینی ، مرحوم آیت اله نجفی مرعشی ، مرحوم آیت اله سلطانی ، آیت اله منتظری مرحوم آیت اله فاضل لنکرانی ، مرحوم آیت اله مشکینی بهره مند شدم .
در تهران نیز مدتی در درس میرزا باقر آشتیانی شرکت کردم . من طلبه درس خوانی بودم و اجازه اجتهاد از سوی 8 استاد برجسته حوزه از جمله آیات عظام سلطانی طباطبایی ، فاضل لنکرانی ، یوسف صانعی ، و نوری همدانی به من داده شد .
در کنار دروس حوزوی در اواسط دهه چهل وارد دانشکده الهیات دانشگاه تهران شدم که به دلیل دستگیری های مکرر و نیز زندگی مخفی و بعد مشکل سربازی، فارغ التحصیلی ام در رشته فقه و حقوق اسلامی تا سال 1350 به تاخیر افتاد .
در سال 1341 با خانم فاطمه کروبی که چهره ای آشنا برای مردم است ازدواج کردم .
ایشان سال ها در مراکز پزشکی و درمانی بنیاد شهید فعالیت کرد و یک دوره هم نماینده مردم تهران در مجلس بود .
او تنها خانمی است که در تاریخ انقلاب اسلامی مورد تقدیر کتبی و شخصی از سوی امام خمینی قرار گرفته است و این به واسطه ی تلاش شبانه روزی در رسیدگی به امور مجروحان جنگ بود .
نتیجه زندگی مشترک ما 4 پسر به نام های محمد حسین ، محمد تقی ، علی و یاسر است .
خبر تولد پسر دومم را در زندان دریافت کردم . او که در جریان دفاع مقدس داوطلبانه عازم جبهه شد و یک پایش را از دست داد،اکنون استاد دانشگاه است.
فرزندانم همه ازدواج کرده اند و 5 نوه دارم که به ترتیب زهرا ، الهه ، احمد ، سارا و محمد نام دارند .
در سال 1347 از قم به تهران مهاجرت کرده و در منطقه خراسان و خیابان شهباز سکنی گزیدم.
دو سال بعد به توصیه مرحوم آیت الله طالقانی به منطقه ای در شمیران، نزدیک چیذر، رفتم و امام مسجد صاحب الامر در خیابان حکمت شدم. همزمان تا سالهای انقلاب در مدارس جهان آرا ، پیمان و مهدیه تهران و مدتی نیز در حوزه علمیه ی چیذر به تدریس مشغول بودم.
البته شرکت در مبازرات سیاسی آزادیخواهانه و مبارزه با سرکوب و اختناق حاکم و در نتیجه دستگیری و زندان های مکرر مشکلات زیادی برای کار آموزشی من به دنبال داشت .
شاید بد نباشد به این نکته اشاره کنم که از سال 1342 تا 1357 مجموعاً 9بار دستگیر ، تبعید و زندانی شدم که نخستین بازداشت سال 1342 و آخرین آن ماه رمضان 1357 بود .
با افرادی چون مرحوم آیت اله حاج آقا مصطفی خمینی، آیت اله منتظری ، مرحوم آیت اله طالقانی ، انواری ، شهید مهدی عراقی ، هاشمی رفسنجانی ، مرحوم ربانی شیرازی ، محمد تقی شریعتی ( پدر دکتر شریعتی ) ، شهید محمد منتظری ، تقی درچه ای ، دکتر شیبانی ، علی بابایی و مفیدی ( از نهضت آزادی ) ، عمویی و کی منش ( از کمونیست های سرشناس ) ، پرویز حکمت جو و پاک نژاد ( از گروه های مبارز غیر مذهبی ) هم بند بودم و شاید همین تجربه سختی های زندان و آشنایی با درد و رنج خانواده ها سبب شده که همواره با درک مشکلات زندانیان و خانواده آنان، همه تلاش خود را برای حل مشکلات ایشان بدون توجه به اندیشه ونگرش آنان وحتی اختلاف نگرش بکار بندم .
بعد از انقلاب همواره در تلاش بوده ام تا در هر منصبی که می توانسته ام ، منشاء اثر باشم و اکنون نیز با ایمان کامل به آرمان هایی که چند دهه برای آنها تلاش کرده ام ، همچنان به بذل تمام توانایی هایم در خدمت به کشور و مردم ادامه می دهم .
مناصبی که من متصدی آن بوده ام برای مردم آشکار است و با اعتقاد به اینکه چهار دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی ، 2 دوره ریاست آن ، یک دوره نایب رئیسی ، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی ، تاسیس کمیته امداد امام خمینی (ره)،سرپرستی بنیاد شهید ، نمایندگی امام در امور حج و مناصب سیاسی غیرحکومتی نظیر عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی،عضویت در شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، تاسیس و عهده داری سمت دبیر کلی مجمع روحانیون مبارز تا سال 1384 و تاسیس و دبیرکلی حزب اعتماد ملی از سال 1384 تاکنون ، ملاک خوبی برای قضاوت مردم در مورد عملکرد اینجانب است و این قضاوت در چند انتخابات و به ویژه رای اینجانب در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 نشان داده شده است .واژه کلیدی :زندگی نامه کروبی و واژه کلیدی :فاطمه کروبی