جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱ بهمن ۱۳٩٤

 این خانه نیاز به گردگیری و پاکیزگی دارد.

محسن جلال‌پور، رییس اتاق بازرگانی ایران در شبکه تلگرام خود نوشت: امروز یا فردا؛ تفاوتی نمی‌کند. بند تحریم‌ها باره شده و اقتصاد ایران از زیر فشارهای ظالمانه سال‌های گذشته رهایی پیدا کرده است.

با توجه به اهمیت موضوع جیرفت سی تی بدون هرگونه دخل و تصرفی(تنها در پراگراف نخست که آنرا به پیدا کرده است برگردانده) بطور کامل این مطلب را روی خروجی خود قرار داده که امیدواریم مورد توجه خوانندگان عزیز قرار گیرد.

امروز وقتی به گذشته فکر کردم، یادم آمد برخی سیاستمداران ما در سال‌های گذشته چه محاسبات نادرستی داشتند، به‌گونه‌ای که امروز می‌بینیم کاغذپاره خواندن تحریم‌ها چه هزینه سنگینی به اقتصاد کشور تحمیل کرد. 

 تا آنجا که به خاطر دارم تحریم بانکی ایران زمانی جدی شد که رییس‌جمهور وقت، در جمع خبرنگاران با انتقاد از کسانی که از تندروی‌های غرب علیه ایران می‌ترسند، گفت: « آنها می‌گویند ما منزوی شده‌ایم، اما ما منزوی نیستیم آنها هستند که منزوی شده‌اند. »در طول سال‌های تحریم، تاجران ایرانی از روش‌های منسوخ و پرریسک مثل حواله یا پرداخت نقدی برای مبادلات خود استفاده می‌کردند. 

گاهی حتی نهادهای رسمی کشور مثل بانک مرکزی مجبور می‌شدند با تمهیدات امنیتی نسبت به حمل پول اقدام کنند.

دوره عجیبی بود چراکه از گوشه و کنار زیاد می‌شنیدیم که بانک مرکزی با چمدان، دلارهای حاصل از فروش نفت را به داخل کشور حمل می‌کند.

حتی شنیدیم که یکی از روسای کل بانک مرکزی در یک مورد با کامیون چند میلیارد دلار از منابع کشور را از مرز یکی از همسایگان شمالی وارد کشور کرد و به شخصه بر عملیات انتقال پول تا خزانه بانک مرکزی نظارت داشت.

هرچند مدیران ما برای اینکه تحریم‌ها را بی‌اثر کنند، سال‌ها با اعمال چنین روش‌هایی نگذاشتند کشور در مضیقه پولی و کالایی قرار گیرد اما واقعیت این است که این روش‌ها نمی‌تواند برای همیشه ماندگار باشد و به هر حال باعث کاهش شفافیت اقتصادی و افزایش فسادهای مالی می‌شود.
 حالا ممکن است دست‌های پاکی در این میان وجود داشته باشد که دارایی مردم را به داخل برگرداند اما دست‌های ناپاک هم در سال‌های گذشته کم نبوده‌اند که دارایی‌های مردم را از کشور خارج کرده و هرگز برنگردانده‌اند.

حالا فکر کنید تحریم‌ها برداشته شوند و راه گشایش اعتبار اسنادی دوباره مثل گذشته باز شود. طبیعی است که بخش مهمی از این ناپاکی‌ها از اقتصاد ایران و نظام بانکی ما رخت برمی‌بندد.

گشایش اعتبار اسنادی یکی از ابزارهای امن و شفاف پرداخت در تجارت بین‌الملل به شمار می‌رود. زمانی که تاجری امکان کسب اطلاعات قابل اتکا درباره رفتار و سابقه اعتباری خریدار خارجی را نداشته باشد، از طریق گشایش اعتبار اسنادی می‌تواند این اطمینان را به‌دست بیاورد که طرف مقابل او از اعتبار کافی برای انجام معامله برخوردار است. 

به عبارتی، این روش تضمین‌کننده روند انتقال وجه از خریدار به فروشنده به صورت قانونی و منطقی است. برای رهایی از مشکلات و خطرات بازرگانی خارجی بانک‌ها خدمات مناسب و مطمئنی را برای تضمین انجام تعهدات طرفین ارائه می‌کنند، بنابراین خریدار و فروشنده در هر جای دنیا با خاطری آسوده اقدام به خرید و فروش می‌کنند.

رفع موانع تحریمی از مسیر تجارت بین‌المللی اگر مهم‌ترین دستاورد مذاکرات هسته‌ای نباشد، مطمئن باشید یکی از مهم‌ترین هاست. یخ تحریم‌ها در حال آب شدن است.

فعالان اقتصادی رفته رفته که خورشید گرم آزادی مبادله بر تن‌شان بتابد و از انجماد خارج شوند، تازه می‌فهمند چقدر از بازارهای جهانی عقب مانده‌اند.

بسیاری از شرکت‌ها از کارشناسان امور بین‌الملل و حقوقی و آگاه به تجارت خارجی تهی شده‌اند. خیلی از شرکت‌ها حتی مترجم حرفه‌ای ندارند. هنوز رد پای دلالان ارزی و حواله‌کنندگان غیررسمی از شرکت‌های ما پاک نشده است.

فکر نکنیم رفع تحریم‌ها همه مشکلات ما را حل وفصل می‌کند. ما درسال‌های گذشته همچون میزبان دستپاچه‌ای بوده‌ایم که کثیفی‌های منزل‌مان را زیرفرش پنهان کرده‌ایم. حالا مهمان ناخوانده از خانه ما رفته است. جارو را برداریم و این خانه را تمیز کنیم. این خانه نیاز به گردگیری و پاکیزگی دارد.

جیرفت سی تی دوستدار همه آگاهان، دانایان و مردان و زنان خدمتگزار به سرزمین ایران و جهانی آباد به دور از هرگونه ظلم و ستم به هم نوعان و حتی طبیعت است.

 
واژه کلیدی :عصر یخبندان و واژه کلیدی :محسن جلال پور و واژه کلیدی :چمدان دلارها و واژه کلیدی :معامله