جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ٥ امرداد ۱۳٩٢

 فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در خصوص حادثه برودپیک با صدور بیانیه ای اعلام کرده هر چند حادثه پیش آمده برای گروه کوهنوردی باشگاه آرش قلب همه ایرانیان را به درد آورده اما  واکاوی، ریشه‌ یابی و بررسی این حادثه از زوایای مختلف به خصوص از مسوولان باشگاه آرش و سرپرست تیم اعزامی نسبت به جوانب امر و امکان سنجی‌ های لازم که به عنوان یک باشگاه ورزشی باید در این زمینه به دستگاه ورزش کشور پاسخگو باشند را امری ضروری دانسته  که در زمان مقتضی می‌ تواند جنبه ‌های تجربی و آموزشی را برای جامعه‌ کوهنوردی نیز به همراه داشته باشد.

   فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در خصوص حادثه برودپیک پاکستان که برای سه کوهنورد کشورمان رخ داده با صدور بیانیه ای اعلام کرده است :  

 " نظر به حادثه‌ تلخ پیش آمده برای تیم کوهنوردی باشگاه آرش در قله برودپیک پاکستان که قلب همه‌ ایرانیان را به درد آورد و با توجه به تماس‌ ها و پیگیری ‌های مکرر رسانه‌ های گروهی و همچنین تعدادی از هموطنان عزیز در چند روز گذشته از فدراسیون کوهنوردی و همچنین اخبار ضد و نقیض و کذب در خصوص رویکرد این فدراسیون و انفعال در باره عملیات جستجوی کوهنوردان مفقود شده، به این وسیله مواردی در راستای تنویر افکار عمومی به این شرح اعلام می شود:

1 - با توجه به موج فراگیر هیمالیانوردی در کشور، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به متقاضیان و درخواست‌ های مربوط به صعودهای برون مرزی، بر اساس آیین ‌نامه ‌های موجود، مستندات لازم و بررسی فاکتورهای مختلفی چون مهارت ‌های فنی، سوابق تجربی و توانایی های نفرات، اقدام به صدور مجوز شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان می کند.

بر اساس آمار موجود، صعودها و اعزام‌ های صورت گرفته که از طریق فدراسیون کوهنوردی و با مجوز شورای برون مرزی صورت می‌ گیرد، در شرایط ایمن‌ تر صورت گرفته و پشتیبانی کامل ‌تری را نیز به همراه داشته است.

2 - تیم کوهنوردی باشگاه آرش به دلیل انجام نشدن کامل امور و سلسله مراتب لازم، از منظر این فدراسیون حائز شرایط لازم برای

بررسی و اخذ مجوز شورای برون مرزی نشد. با این وجود و بنا بر تصمیمات متولیان آن باشگاه، تیمی پنج نفره در برنامه‌ ای شخصی و مستقل عازم این صعود شد.

3 - شایان ذکر است، پس از حمله تروریستی اخیر به کوهنوردان

خارجی در پاکستان، فدراسیون کوهنوردی کشورمان ضمن محکوم کردن این حادثه با توجه به حضور کوهنوردان ایرانی (تیم باشگاه آرش) از نهادها و فدراسیون کوهنوردی پاکستان، خواستار حفاظت و تامین امنیت کوهنوردان کشورمان شد که این تضمین از طریق مقامات پاکستانی به فدراسیون کوهنوردی اعلام شد.

4 - پس از تلاش قابل توجه اعضای این تیم در مرحله صعود، به محض اطلاع از حادثه پیش آمده در مرحله فرود، فدراسیون‌ کوهنوردی و صعودهای ورزشی به رغم اینکه نقشی در سازماندهی و اعزام این تیم نداشته است، با عنایت به جایگاه خود و مقتضیات اخلاقی و انسانی و نیاز کوهنوردان کشورمان به پشتیبانی، با تمام توان، ظرفیت‌ ها و ارتباطات خود در راستای پیشبرد امور مربوط به جستجو، امداد و نجات اعضای این تیم اقدام کرده که مشروح آن در پایگاه خبری این فدراسیون در روزهای گذشته منعکس شده است.

از جمله:- تماس های مستمر و مکاتبه با شرکت پاکستانی طرف قرارداد تیم باشگاه «آرش» و درخواست به منظور امداد و تسریع در انتقال توسط بالگرد و یا امداد زمینی با آمادگی فدراسیون کوهنوردی برای پشتیبانی های لازم. (متن تمامی مکاتبات موجود است)

- تداوم تلاش برای برقراری تماس با سایر کوهنوردان خارجی مستقر در منطقه برای مساعدت در عملیات جستجو و امداد، از جمله، فدراسیون کوهنوردی و تیم مغولستان و «مایک هورن» سرپرست تیم سوییس

- تماس‌ های مستمر با «منظور حسین» رییس فدراسیون کوهنوردی پاکستان و درخواست مکرر نسبت به اقدامات عاجل در زمینه‌ امداد رسانی.

لازم به ذکر است، این پیگیری ‌ها کماکان ادامه دارد و فدراسیون کوهنوردی از هیچ مساعدتی فروگذار نخواهد کرد.

5 - ضمن ابراز تاسف از حادثه پیش ‌آمده و ابراز همدردی با خانواده ‌های کوهنوردان حادثه دیده و همچنین جامعه کوهنوردی

و صعودهای ورزشی، برخود لازم می‌ دانیم بار دیگر بر این نکته مهم تصریح و تاکید کرده و کوهنوردان گرامی و حتی خانواده‌ های آنان را مطلع کنیم تشکل‌ ها و افراد در خصوص صعودهای برون مرزی خود ترجیحا با مشاوره، راهنمایی و هماهنگی فدراسیون کوهنوردی و یا اخذ مجوز شورای برون مرزی اقدام به اجرای برنامه ‌های خود کنند تا ایمن تر و با پشتیبانی کامل تر، حتی المقدور کمتر شاهد حوادث تلخ در این رشته‌ ورزشی باشیم.

6 - واکاوی، ریشه‌ یابی و بررسی این حادثه از زوایای مختلف (به خصوص از مسوولان باشگاه آرش و سرپرست تیم اعزامی نسبت به جوانب امر و امکان سنجی‌ های لازم که به عنوان یک باشگاه ورزشی باید در این زمینه به دستگاه ورزش کشور پاسخگو باشند)، امری ضروری است که در زمان مقتضی می‌ تواند جنبه ‌های تجربی و آموزشی را برای جامعه‌ کوهنوردی نیز به همراه داشته باشد.

این درحالی است که جیرفت سی تی روز گذشته نامه یکی از کوهنوردان عضو باشگاه آرش  اعزامی به برودپیک را روی خروجی خود قرارد داده که تنها هدف اطلاع رسانی است.

همین جا لازم می دانیم بگوییم که بایستی همه کارهای از مجاری قانونی انجام شود تا چنین مشکلاتی برای ورزشکاران پیش نیاید.

در بیانیه فدراسون به مسائلی اشاره شده که منطقی و قانونی به نظر می رسد  و همین جا بعنوان یک رسانه خبری و اطلاع رسانی الکترونیکی  به آنان توصیه می شود مسئله را پیگری کنند تا در آینده نظیر چنین مشکلاتی را برای جوانان این ملک شاهد نباشیم.