جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱٢ امرداد ۱۳۸٩

خاتمی: آزادی شرط مهم تامین عدالت در جامعه است

 
 
 
   
 
 
 
       
   
 
 
   

سلطه گران جهانی با اصلاحات دشمنی دارند/ امروز اصلاحات به اقتضاء شرایط زمان و مکان صورت خاصی یافته است / باید به وضعی برگردیم که نقد و انتقاد هزینه نداشته باشد.

   
   
 
 
     

رئیس جمهور سابق کشورمان با بیان اینکه استقلال، وحدت و تمامیِّت ارضی از مظاهر مهم عدالت اجتماعی است، تاکیدکرد: هیچکس به بهانه استقلال و تمامیت ارضی حق ندارد آزادی های مشروع را حتی با وضع قوانین از بین ببرد.

به گزارش ایلنا، سیدمحمد خاتمی در دیدار با دانشجویان عضو انجمن فرهنگ و سیاست شیراز،اظهار داشت: امیدوارم بازهم شاهد فضاهای باز و با نشاط به خصوص در دانشگاه ها باشیم تا دانشجویان با آزادی کامل بتوانند بحث و صحبت کنند .

رئیس دولت اصلاحات افزود: در مورد اصلاحات این نظر درست است که به لحاظ نظری کار سنجیده و جامع کم شده است در نتیجه هر کس از ظن خود مواضع و مطالبی داشته که احیانا سوء استفاده هم از هر طرف شده و لااقل سوءتفاهماتی را به وجود آورده است.گرچه بعد از دوران ریاست جمهوری در این مورد تلاش خوبی صورت گرفت و حاصل کار هم تبیین مطالب اصلاحات در چند جلسه بود که اگر به آن مراجعه کنید موضوع قابل توجه و در خور بحثی را خواهید یافت.

رئیس بنیاد باران تصریح کرد: شما می توانید بینید که ما چگونه به اصلاحات و کشور و جامعه نگاه می کنیم؛ البته به دنبال آن هم اصولی را تحت عنوان "دیروز؛امروز و فردای ایران در آیینه اصلاحات" تدوین کردیم که در اختیار همه است واصول موضوعه ای را که برای اصلاحات تعریف کردیم در آنجا هست.

رئیس جمهور سابق کشورمان ادامه داد : آنچه درباره اصلاحات و آینده آن گفتید؛ اگر کمی آن را توسعه و تعمیم دهیم و به آینده ایران و جمهوری اسلامی و کشور بپردازیم جالب تر است. باید ببینیم وضعیت کنونی ما در جامعه چگونه است؟

وی افزود: ملت و مردم ایران در ظرف یک قرن دو انقلاب کرده اند، یکی انقلاب مشروطیّت ودیگری انقلاب اسلامی که خود نشانه ظرفیت و عظمت این ملت است؛ در هر دو جریان عنایت به دین و در عین حال گرایش به آزادی و مردم سالاری و ضدیِّت با استعمار و استبداد در آن وجود داشته است.

خاتمی تاکید کرد: اینک پرسش این است آیا وضعیت کنونی مسیر را منحرف کرده است؟ آنچه ایجاد شده و می شود می تواند جلوی مسیری که بیش از صد سال سابقه دارد و راهی را که ملت انتخاب کرده است بگیرد؟ یا اینکه با وجود هزینه هائی که برای مردم وکشور ایجاد شده و می شود مسیرهمان است که بود و جامعه در آن رو به جلو می رود؟ ونیز باید این امر مورد بحث و بررسی قرار گیرد که نسبت نظام و آینده ملت با دین، آزادی و مردم سالاری چه می شود؟

رئیس موسسه بین المللی گفت وگوی فرهنگ ها و تمدن ها ادامه داد: به نظر من اصلاحات امر تازه ای نیست، پیش تر بوده است و امروز آشکارتر و نیرومندتر و به اقتضاء شرایط زمان و مکان صورت خاصی یافته است.

رئیس دولت اصلاحات تصریح کرد: معتقدم اصلاحات از دو سو و توسط دو قطب کاملا متضاد، مورد تهاجم و فشاراست؛ یکی از سوی کسانی که می گویند اصلاحات توهمی بیش نیست و چنین القاء می کنند که اگر مراد این باشد که در جامعه مردم سالاری حاکم شود، نظام و جریانی که در پرتو انقلاب به وجود آمده است با مردم سالاری سازگار نیست! این جریان با نفی انقلاب اسلامی و قانون اساسی اصولا اصلاحات را امری ناممکن و واهی می داند و می گویند مردم باید دست از اسلام و جمهوری اسلامی بردارند و راه خود را خارج از آن جستجو کنند.

وی افزود: در این دیدگاه یا دین به کلی رد می شود یا دست بالا آن را امری فردی می دانند که نباید درعرصه اجتماعی و سیاسی دخالتی داشته باشند و طبعا اصلاحاتی را که پای بند دین و وفادار به اصل نظام باشد از اساس امر غلطی می دانند و آن را مورد حمله و فشار قرار می دهند.

خاتمی تاکید کرد:آنچه خصوصا در این مرحله اخیر پدید آمده است، رفتارها و سیاست های نادرست موجود این تفکر را تقویت می کند که نظام جمهوری اسلامی نظامی است که با حقوق مردم و معیارهای یک جامعه آزاد و آباد پیشرفته نا سازگار است و اصلاحاتی که می گوید این نظام و انقلاب را قبول داریم ولو اینکه خواستار اصلاح انحرافات باشد معنی ندارد.

وی با بیان اینکه اصلاحات به این معنی، مثل خود جمهوری اسلامی مطرود و مردود به حساب آورده می شود، اظهار داشت: به نظرمن سلطه گران جهانی هم با اصلاحات دشمنی دارند؛ می دانیم که انقلاب اسلامی لطمه های بزرگی به موقعیت و منافع نامشروع قدرت های توسعه طلب زده است.

رئیس بنیاد باران یادآور شد: بعد از کودتای ۲۸ مرداد برنامه ریزی وسرمایه گذاری سنگینی شد تا ایران را به پایگاه محکم این قدرت ها به خصوص آمریکا در منطقه تبدیل کند و در واقع آنان منافع حیاتی خود را در حمایت ار رژیم کودتا تعریف کردند. انقلاب آمد واین توطئه و نقشه را به هم زد نه تنها ایران را از چنگ آنها خارج کرد، بلکه سبب شد معادلات در کل منطقه به زیان آنها و به نفع مردم ایران و منطقه به هم بخورد.

رئیس دولت اصلاحات تصریح کرد: اینکه می گوییم دشمنی این قدرت ها با اصلاحات اصیل جدی است برای این است که اگر نتیجه انقلاب همان باشد که اصلاحات می خواهد یعنی استقرار نظم و نظامی که در عین پای بندی به دین و وفادار به هویت فرهنگی - دینی جامعه در آن حقوق مردم و آزادی های اساسی و پیشرفت و ترقی کشور تامین می شود و شاهد حکومتی باشیم که بر آمده از اراده و رای مردم و مسئول در برابر آنان است این خودش الگو می شود و برای آنان که می خواهند بر آدم و عالم مسلط باشند و حکومت های منطقه وابسته به آنان باشد بسیار خطرناک است و اصلاحات برای آنان قابل تحمل نیست.

وی در مورد گروه دوم نیز معتقد است : فشار دیگر از سوی جریان هائی است که گرچه ظاهر دینی و انقلابی به خود می گیرند ولی راه و کارشان با روح انقلاب و آرمان های ملت سازگار نیست. جریانی که میانه ای با مردم و حقوق آنها ندارد و خواستار حذف همه کس وهمه چیز است که با توهمات و تنگ نظری آنان سازگار نیستند، این جریان هم با اصلاحات دشمن است.

وی همچنین اظهار داشت: البته منظور این نیست که هر کس اصلاحات را نپذیرد بد است؛ کم نیستند جریان ها و کسانی که اختلاف سلیقه با اصلاح طلبان دارند، ولی محترمند و واقعا می خواهند در درون نظام و با معیارهای اصلی آن به سر ببرند و آن جریان فوق الذکر با این جریان های اصیل و منطقی غیر اصلاح طلب هم مخالفند.

خاتمی با بیان اینکه مردم ما آزادی استقلال و پیشرفت را بیش از صد سال است که طلب کرده و می کنند، اظهار داشت: امام(ره) از موضع دین خواستار رفع عقب ماندگی و دفع استبداد و استعمار شد و رمز پیروزی انقلاب هم همین بود؛ ما هم همین را می گوئیم..

رئیس جمهورسابق کشورمان با تاکید بر اینکه آنچه مورد نظر است رعایت همین قانون اساسی است، گفت: نمی گوئیم قانون اساسی وحی منزل است ولی مبنای محکم نظم اجتماعی است که باید از سوی همگان به خصوص حکومت مراعات شود.

وی یادآور شد: از جمله اصول مهم قانون اساسی اصل نهم است در این اصل، آزادی، استقلال، وحدت و تمامیّت ارضی تفکیک ناپذیر و هم طراز آمده اند.

رئیس بنیاد باران افزود: در طول تاریخ، جباران با القاء تقابل میان حق و حرمت و آزادی مردم با امنیت رفتارهای غیر مسئولانه و ظالمانه خود را توجیه کرده اند و در دوران اخیر تاریخ با تقابل میان آزادی و عدالت نفس گیرترین خودکامگی ها را (دیکتاتوری پرولتاریا) برقرار کردند.

به گفته خاتمی اگر ما جامعه را دارای وجود مستقل بدانیم باید بپذیریم که استقلال، وحدت و تمامیِّت ارضی از جمله مظاهر مهم عدالت اجتماعی است.

وی تصریح کرد: در اینجا نه تنها آزادی در برابر اینها نیست، بلکه همطراز و همراه اینهاست، بطوری که نه کسی می تواند به بهانه آزادی، استقلال و تمامیت ارضی و وحدت جامعه را خدشه دار کند و مثلا بگوید، آزادی وجود دارد که جاسوسی کند یا جامعه را دچار تفرقه کند و... . از طرف دیگر هیچکس به بهانه استقلال و تمامیت ارضی حق ندارد آزادی های مشروع را بین ببرد .

وی با بیان اینکه ما می گوئیم همین ها عمل شود و در این صورت است که نظام تقویت می شود، اظهار داشت: به نظر ما آزادی خود از بارزترین مصداق های عدالت و در عین حال شرط مهم تامین عدالت در جامعه است.

رئیس بنیاد باران ادامه داد: در مورد اصلاحات آن چه را بارها گفته ام باز هم تکرار می کنم که چون ریشه در خواست تاریخی مردم دارد از بین رفتنی نیست، منتهی راه های کم هزینه تر و پرفایده تر برای تامین صلاح و فلاح جامعه وجود دارد. در این مدت مردم و جامعه و کشور و نظام هزینه های سنگینی پرداخته اند و وضعیتی پیش آمده که هم کشور زیان دیده و هم دشمنان از وضعیت سوء استفاده کرده اند.

وی تاکید کرد: باید به قانون بازگشت و همگان به خصوص حاکمان باید قانون اساسی را مبنای عمل و وجهه همت خود قرار دهند و توهم هایی که با روح انقلاب و با وجدان جامعه ناسازگار است، کنار گذاشته شود.

خاتمی خاطرنشان کرد: باید به وضعی برگردیم که نقد و انتقاد هزینه نداشته باشد، مشارکت در عرصه سرنوشت براندازی و فتنه به حساب نیاید و آزادی های اساسی تضمین شود، فضای امنیتی به فضای سالم و آزاد و قانونی مبدل گردد و با حرکت به سوی انتخابات آزاد و سالم ؛طمانینه و امید به جامعه بازگردانده شود.

 
     واژه کلیدی :تمامیت ارضی و واژه کلیدی :نامشروع