جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ روز ٩ امرداد ۱۳۸٩

کنسرت حسام الدین سراج و غضنفری به نام انصار حزب الله کرمانشاه
تقی دژاکام
١- یکی از شبهای ماه مبارک رمضان چند سال پیش بود و من شبها را به مجلس حاج آقا مجتبی تهرانی می رفتم . عادت بچه ها این است که آخر جلسه سر کوچه شهید ملکی می ایستند و دیداری تازه می کنند و بعضی هایشان هم که ماشین دارند کسانی مثل مرا که بیشتر وقتها بی وسیله بودم می رسانند و ... آن شب ، آقا مرتضی گفت : تقی ! ما پس فردا  دو سه روزه داریم می ریم پابوس آقا امام رضا "ع" و چون با ماشین خودمان می رویم اگر نوار خوبی داری که گوش کنیم فردا شب برایم بیاور .

فردا شب دو نوار "وداع ١ " و "وداع ٢ " از آثار سید حسام الدین سراج را برایش آوردم و توضیح دادم که سید در این دو نوار ، اشعار عمان سامانی درباره واقعه عاشورا را خوانده و بخصوص بخش تکاندهنده اش  درباره وداع امام حسین "ع" از حضرت زینب "س" است ، اما خود من آن تصنیف سوزناک ِ "غریبه" ی این نوار را دوست دارم که ظاهراً  شاعر ، حضرت مسلم را خطاب قرار داده و  مظلومیت او را توصیف می کند : چقدر آشنا می نمایی غریبه ...

چند شب بعد ، وقتی باز هم آقا مرتضی را سر کوچه دیدم گفت : چه کار کردی با ما ! حدس زدم چه می خواهد بگوید اما پرسیدم چطور مگه ؟ گفت : با این دو تا نواری که دادی ، از تهران تا مشهد و از مشهد تا تهران ، من و خانمم مثل روضه های حاج آقا مجتبی گریه کردیم . او بارها و بارها بابت معرفی و پیشنهاد این نوار تشکر کرده و در حقیقت ابراز سپاسی از سید حسام الدین سراج ِ عزیز .

همان آقا مرتضی به من گفت : بعضی از علما می گویند به آقای سراج "خواننده" نگویید ؛ "مداح" بگویید . و من یادم می آمد از شبهای دهه ۶٠ حاج آقا مجتبی که سید ، مشتری دائمی جلسات حاجی بود و دهه ٧٠ که بارها او را به همراه مجید مجیدی و محسن نفر و سید مرتضی آوینی و محسن چینی فروشان و مجید قادری و برخی از هنرمندان قصه نویس و نقاش و معمار و ... در محضر یکی از علما می دیدم .

حسام الدین سراج در عرصه موسیقی مذهبی ، معنوی و نیز موسیقی ملی و انقلابی قطعا ً یکی از سابقون و جلوداران است . بی اغراق مجموعه "نازنین یار" او یکی از بهترین و فاخرترین آثاری است که در عرض ارادتی موسیقایی و البته حرفه ای به ساحت مقدس امام زمان "ع" ساخته و تولید شده است . همچنین اثر " یاد یار" او از قویترین آثار موسیقایی کشورمان در باره امام خمینی است که پس از درگذشت امام ساخته و تنظیم شده است . در زمینه جنگ و شهیدان و ... هم مجموعه نوارهای " نینوا" ی او هم اولی ترین کار و هم تقریبا ً علمی ترین موسیقی ایران در این زمینه است .

مجموعه ای از این توانمندیها و سوابق والای سراج اعم از تعهد و تخصص و اخلاص و دینداری و ولایتمداری و ... از او چهره اول موسیقی سالم کشورمان ساخته است .

2- سخت است که با اینهمه ، ببینی و بشنوی که موجودی به نام "..." که  نام مقدس "انصار حزب الله " را به غلط ، بر بیرق بی بصیرتی و بی شعوری خود نهاده است ، به همراه کسانی که به دنبال خود راه انداخته است مانع  اجرای موسیقی سنتی سید حسام الدین سراج  در کرمانشاه  شده است ؛ کنسرتی که  به دعوت یک انجمن خیریه دانشجویی قرار بود  به مدت سه شب به مناسبت   بعثت نبی اکرم "ص"  برگزار شود و عواید آن به دانشجویان یتیم اختصاص یابد ."..." صریحا  ضمن به عهده گرفتن مسئولیت به هم زدن این برنامه و جلوگیری از اجرای این برنامه ، علت آن را در نامه ای  به استاندار کرمانشاه " تشکیل مجالس رسمی بی بند و باری " نامیده است  ! و بدتر از آن ، این اقدام غیر قانونی و غیر شرعی و ضد اخلاقی خود را در حالی که با صد من سریشم هم قابل چسباندن نیست بر اساس بند میم وصیتنامه سیاسی - الهی امام قلمداد کرده است .

این در حالی است که بر اساس اعلام خبرنگار کیهان ، دو سه هفته پیش کنسرت موسیقی پاپ آقای احسان خواجه امیری بدون هیچ گونه مانع و محدودیتی از سوی "انصار حزب الله کرمانشاه" در همین شهر در نهایت آرامش و امنیت برگزار شد و به هیچ عنوان از سوی این جماعت به "مجلس رسمی بی بند و باری " متهم نشد . البته آقای خواجه امیری از هنرمندان خوب کشورمان محسوب می شود اما حداقل این همه سوابق انقلابی و دینی و مذهبی و نشست در محضر علما و مراجع را در کارنامه خود ندارد و شگفت آور است که سراج به چیزی متهم می شود که تمام کارهای او در جهت فرهنگسازی برای اصلاح آن است !

اظهارات خبرنگار کیهان حاکی است سراج برای این کنسرت حتی از مرکزیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران مجوز گرفته بوده و در کرمانشاه هم از شورای تأمین و پلیس و اماکن و ... هم مجوز و تأییدیه داشته است .

***

3- آقایان قوه قضاییه ! آقای شورای تأمین استان کرمانشاه و جناب آقای استاندار ! راضی نشوید که در محدوده فعالیت شما دولت در دولت تشکیل شود و افرادی خودسرانه ، قانون و رویه های حقوقی و مجوزهای صادره از سوی شما را به چیزی نگیرند و هر غلطی دلشان خواست در این کشور انجام دهند و آبروی حزب الله حقیقی که به گفته امام خمینی و مراجع بزرگوار حتی کوچکترین تخلف از قوانین حکومت اسلامی مثل عبور از چراغ قرمز را از نظر شرعی و فقهی ، "حرام" و "معصیت " می دانند را بِبَرند و دانسته و یا نادانسته وصیتنامه امام بزرگوارمان را به سخره و استهزا بگیرند و آنقدر شعور نداشته باشند که فرق یک هنرمند مسلمان انقلابی را با مثلا محمد رضا شجریان ِ این روزها را که در مصاحبه خارج از کشور خودش صریحا به امام خمینی و انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی و شهیدان بدترین توهینها را کرد نداند ! شجریانی که مجوز کنسرت خودش را از شهرداری تهران در بهترین سالن موسیقی کشور یعنی برج میلاد گرفته است آن هم درست پس از توهینهای چند هفته اخیرش در خارج کشور .

خداوندا ! شر  دوستان نادان و دشمنان دانا را به خودشان برگردان و مرا برای لحظه ای هم با آنها محشور نگردان !

منبع: وبلاگ آب و آتشواژه کلیدی :انصارحزب الله و واژه کلیدی :حاج آقا مجتبی تهرانی و واژه کلیدی :عمان سامانی