جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:٥٤ ‎ب.ظ روز ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸٩

آنچه مسلم است اینکه انگیزه اصلی این سرقت ها به هیچ وجه جنبه اقتصادی نبوده و به احتمال زیاد یک جریان فکری افراطی پیگیر این ماجراست که به راحتی هم «دم به تله نمی دهد» آن هم به واسطه اتصال به برخی منابع فکری افراطی.

شواهد و قرائن نشان می دهد که دزدیدن مجسمه های پایتخت به هیچ وجه در زمره سرقت هایی همچون سرقت کابل و یا کامپیوتر ماشین قرار نمی گیرد و داستان، داستان دیگری است.

به گزارش "تابناک"، بعد از گذشت چند هفته از سرقت برخی مجسمه های نمادین در تهران و مدارک به دست آمده به خوبی واضح است که دزدیدن این نمادهای شهری، فارغ از یک دزدی ساده و یا سودجویانه است چرا که حضور جرثقیل، مدت زمان طولانی جابه جایی و همچنین کنترل از طریق دوربین های مداربسته؛ همه و همه نشان از آن دارد که یا سارقین با لباس های رسمی ـ ماموران نظامی و یا شهرداری ـ اقدام به این عمل کرده و یا اینکه خودسرانه این سرقت ها را انجام داده اند.

 بنابراین گزارش، احتمال وجود دسته دوم در این ماجرا بیشتر است چرا که سابقه انجام چنین فعالیت هایی از سوی این افراد در تهران و برخی شهرهای بزرگ وجود دارد و می توان گفت احتمالا این افراد بر اساس یک احساس وظیفه(؟؟) دست به چنین اقداماتی می زنند و با توجه به پشتوانه هایی که دارند، دستگیری و یا پیگیری مجدانه موضوع زیاد در دستور مدیران قرار نمی گیرد.

در هر حال، آنچه مسلم است اینکه انگیزه اصلی این سرقت ها به هیچ وجه جنبه اقتصادی نبوده و به احتمال زیاد یک جریان فکری افراطی پیگیر این ماجراست که به راحتی هم «دم به تله نمی دهد» آن هم به واسطه اتصال به برخی منابع فکری افراطی.

انگیزه های اصلی این اتفاقات در شهری که بدون تردید به خاطر دوربین های راهنمایی رانندگی به ویژه در مراکزی که سرقت ها انجام گرفته و همچنین حضور نیروهای حراست و نگهبان مجموعه های مذکور، جای هیچ تردیدی را باقی نمی گذارد که این اقدامات با انگیزه ای اعتقادی صورت می گیرد و البته با برخی هماهنگی ها هم به انجام می رسد.

نکته قابل تامل دیگر تعلل و نوعی بی اعتنایی به این ماجراست به طوری که در موضع گیری ها کمتر به اصل داستان و یا چگونگی وقوع و یا روند رسیدگی به این پرونده اشاره می شود آن هم در کشوری که دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی آن در سطح دنیا و با عملیات هایی فوق العاده پیچیده و مشکل، زبانزد سرعت و دقت در نتیجه گیری است.واژه کلیدی :مجسمه های پایتخت و واژه کلیدی :سرقت مجسمه