جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز ٥ اردیبهشت ۱۳۸٩

دلیل سکوت عربستان،نگرانی مقامات این کشور از این مساله بود که دنیا و بخصوص جهان عرب متوجه این افتضاح تاریخی شود که خاندان سعودی بخشی از سرزمین حجاز را اول به اسراییل باخته و بعدا به سازمان ملل واگذار کرده است.
 عصرایران ؛ علی قادری - شاید بسیاری از مردم عربستان اطلاعی از این موضوع نداشته باشند که دو جزیره بسیار استراتژیک کشورشان را از دست داده اند و خاندان سعودی اقدام جدی برای بازپس گرفتن این جزایر عربی اقدام جدی ننموده اند.

اما دلیل این سکوت تاریخی و مرموز رهبران عربستان چیست؟
 
"ویکی پدیا" در این باره می نویسد: جزیره تیران بطور رسمی تابع عربستان سعودی است  و در ورودی تنگه تیران قرار دارد و خلیج عقبه را از دریای سرخ جدا می کند.
مساحت این جزیره بالغ بر 80 کیلومتر مربع است.این جزیره به همراه جزیره دیگری تحت عنوان صنافیر که مساحت آن در حدود 33 کیلومتر مربع است قبل از جنگ شش روزه در سال 1967 از سوی ملک فیصل در اختیار جمال عبدالناصر قرار گرفت تا مصر از این جزایر در جنگ علیه اسراییل استفاده کند.

اما پس از شکست ارتش مصر، این جزایر به تصرف ارتش اسراییل درآمد. در 1968 و پس از 11 ماه از تصرف این جزایر توسط ارتش اسراییل،فیصل که سفیر وقت عربستان در امریکا بود، از اشغال خاک کشورش آگاه می شود و در نامه ای به وزارت خارجه ایالات متحده نسبت به اشغال تیران و صنافیر اعتراض می کند.

اسحاق رابین سفیر وقت رژیم صهیونیستی در امریکا پاسخ می دهد که فقط سه تن از نیروهای مسلح جنبش فتح می توانند تنگه تیران را ببندند از این روی این جزایر از اهمیت فوق العاده ای برای اسراییل دارد و تکلیف این جزایر باید در یک توافق امنیتی میان عربستان و اسراییل تعیین شود.

تیران و صنافیر تا سال 1979 در تصرف ارتش اسراییل بود تا اینکه پس از قرارداد صلح کمپ دیوید،این جزایر تحت اختیار نیروهای مراقب بین المللی سازمان ملل متحد درآمد تا مناقشه ای میان مصر و اسراییل بوجود نیاید. در واقع عربستان جزایر خود را به نفع اسرائیل در اختیار نیروهای بین المللی قرار داد و عملا از آنها چشم پوشید.

البته در طول مذاکرات نیز مصر برای بازپس گرفتن این جزایر،تلاش جدی نکرد.سادات اعتقاد داشت که تیران و صنافیر تابع مصر نیست و آنها جزئی از سرزمین حجاز به شمار می روند،بنابراین سعودی ها باید تلاش کنند تا جزایر را باز پس گیرند.

خاندان سعودی هیچ تلاشی برای بازگرداندن جزایری که بخشی از خاک عربستان به شمار می رفت بعمل نیاورد.برخی معتقدند که این جزایر مرجانی که هیچ آب و نفتی در آنها پیدا نمی شود ارزش زیادی برای ریاض ندارد اما این استدلال،واقعیت ندارد و این جزایر در واقع دروازه ورودی خلیج عقبه به شمار می روند.

شاید این استدلال به حقیقت نزدیک باشد که دلیل سکوت عربستان،نگرانی مقامات این کشور از این مساله بود که دنیا و بخصوص جهان عرب متوجه این افتضاح تاریخی شود که خاندان سعودی بخشی از سرزمین حجاز را اول به اسراییل باخته و بعدا به سازمان ملل واگذار کرده است (و البته عملا در جزیره ها در کنترل اسرائیل است) ، چرا که از دیدگاه اعراب و همه مسلمانان،سرزمین حجاز دارای قداست خاصی است و رسانه ای شدن این واقعیت،باعث سرافکندگی خاندانی خواهد شد که ادعای رهبری جهان عرب را دارند!

اما به نظر می رسد که این استدلال نیز بیانگر همه حقایق نباشد.چرا که هنوز نکات مبهم زیادی درباره تیران وصنافیر وجود دارد
.چرا نیروهای مرزبانی سعودی به هیچ یک از شهروندان سعودی و عربی اجازه نزدیک شدن به این جزایر را نمی دهد؟

حتی صیادان نیز اجازه ندارند در فاصله میان شهر کوچک حقل عربستان و جزایر تیران و صنافیر فعالیت کنند؟ آیا خاندان سعودی،حافظ امنیت رژیم صهیونیستی در تنگه تیران است؟
آیا همانگونه که رابین می خواست یک اتفاق امنیتی میان عربستان و اسراییل بوجود آمده است؟! یا اینکه سعودی ها توافق کرده اند که از طریق تنگه تیران، مخازن نفت اسراییل در بندر ایلات را پر کنند؟

سعودی ها ، مدام با تاکید بر حراست از سرزمین های عربی ،در ماجرای جزایر سه گانه ایران را متهم به اشغال جزایر سه گانه (تنب کوک ، تنب بزرگ و ابوموسی ) می کنند و این در حالی است که جزایر خودشان سال هاست در اشغال است و سران غیرتمند سعودی جرات اعتراض به اشغالگران را ندارند.

محل دقیق جزایر اشغالی : محل دقیق جزایر تیران و صنافیر در دهانه ورودی خلیج عقبه یعنی تنگه تیران در سوی شمالی دریای سرخ است. عربستان سعودی، اردن ، اسرائیل و مصر مناطق ساحلی خلیج عقبه را در اختیار خود دارند. 

کشورهای عربستان و مصر در دو طرف تنگه تیران قرار دارند.

خلیج عقبه تنها راه دسترسی مستقیم اسرائیل به دریای سرخ است. هم اکنون اسرائیل نه تنها کنترل دو جزیره صنافیر و تیران را در دست گرفته بلکه عملا تنگه تیران نیز در اختیار این رژیم است.
تصاویر این دو جزیره را می توانید از روی سایت عصرایران ببینید.
از نویسندگان و دانش آموخته های تاریخ و جغرافیای سیاسی می خواهیم که بیشتر دراین زمینه بنویسند تا عربها از این ننگی که بوسیله سعودی های برآنان تحمیل شده بیشتر مطلع بشوند و همچنین سعودی های شکم گنده به اندازه جورابهایشان پاهایشان را دراز کنند زیرا آنان گلیمی ندارند به این دلیل که گلیم زیر پای شان در اختیار اسرائیل و پدربزرگ آنان یعنی انگلیس و آمریکا است و هم اکنون روی شنهای روان زندگی می کنند و تاکنون هیچیک از دانشمندان محل زندگی ثابت آنان را نتوانسته اند که کشف و یا پیدا کنند.

واژه کلیدی :جزیره تیران و صنافیر و واژه کلیدی :خلیج عقبه و واژه کلیدی :جمال عبدالناصر