جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.


 

نویسنده : reza gilany ; ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸۸

ادعای احمدی‌نژاد: انحلال سازمان مدیریت طرح شهید رجایی بود
پنجشنبه 17 اردیبهشت 1388 - 14:03:41 |  از رسانه ها

محمود احمدی‌نژاد ادعا کرده است که نخستین‌بار شهیدرجایی طرح انحلال سازمان برنامه و بودجه را مطرح و آن را عملی کرده است این در حالی است که محمدتقی بانکی، معاون نخست‌وزیر و رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه، به خاطر ندارد که شهیدرجایی چنین رویکردی را رد می‌کند.

به گزارش قلم نیوز، روزنامه اعتماد ملی روز پنجشنبه در مطلبی با عنوان انحلال سازمان مدیریت طرح شهید رجایی بود نوشته است:

"احمدی‌نژاد که روز چهارشنبه در تداوم سفرهای استانی‌اش به قزوین سفر کرده بود، در جمع مردم این شهر گفت: «شهیدرجایی با درک الهی و اسلامی دستور داد سازمان مدیریت را منحل و سازمانی براساس اندیشه دینی پایه‌گذاری کنند اما با شهادت ایشان این امر بر زمین ماند تا سال 1386 که با الهام از برنامه او، این سازمان دچار تحولات بنیادین شد.» محمود احمدی‌نژاد در ادامه سخنرانی‌اش گفته است: «ما در کشور خود سازمانی به نام مدیریت و برنامه‌ریزی داشتیم که در سال 1328 توسط آمریکا در ایران تاسیس شد و بیش از 50 سال به کار خود ادامه داد...» رئیس دولت نهم گفته است «آفرین بر اندیشه شهیدرجایی و درک الهی و اسلامی‌او که وقتی به ریاست جمهوری رسید دستور داد که این سازمان را منحل کنند و یک سازمان براساس اندیشه دینی و الهی پایه‌گذاری کنند.» محمود احمدی‌نژاد در حالی انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را به شهید رجایی نسبت داده است که بسیاری از اعضای کابینه و مدیران ارشد سازمان برنامه و بودجه در دولت شهیدرجایی این موضوع را تکذیب می‌کنند و می‌گویند شهیدرجایی به هیچ عنوان مخالف سازمان برنامه و بودجه نبود و آنچه در زمان ریاست «موسی خیر» صورت گرفت، تعطیلی موقت سازمان برنامه و بودجه بود که براساس مصوبه شورای انقلاب برای تجدید ساختار و احیانا پاکسازی برخی افراد وابسته به رژیم پهلوی صورت گرفت.

روایت اعضای کابینه دولت شهید رجایی و مدیران وقت سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد که براساس مصوبه شورای انقلاب، عباس دوزدوزانی نیز برای مدت زمانی کوتاه، وزارت ارشاد ملی را تعطیل کرد تا به‌زعم خود، این وزارتخانه را از وجود برخی کارشناسان طاغوتی و نیروهای غیرانقلابی پاک کند. موسی خیر اگرچه نخستین رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از انقلاب نبود اما او از دیگر روسای سازمان، پس از انقلاب، انقلابی‌تر بود بنابراین با استفاده از مصوبه شورای انقلاب، 17 روز درهای سازمان برنامه‌وبودجه را به روی برخی کارشناسان بست اما خود و برخی از مدیران وقت سازمان، همچنان در محل کار خود حاضر می‌شدند. مدتی بعد، با حکم شهید باهنر، محمدتقی بانکی به ریاست سازمان برنامه‌وبودجه منصوب شد و در حالی که رجایی هنوز زنده بود،

محمدجواد باهنر از محمدتقی بانکی خواست تا برای اداره کشور، برنامه‌ای جامع تهیه و تدوین کند. محمدتقی بانکی و همکاران او، دو ماه پیش از شهادت رجایی و باهنر، هسته مرکزی سازمان برنامه و بودجه و کمیته برنامه‌ریزی را بنا نهادند که این کمیته تا چند سال بعد تداوم یافت و اگرچه سند برنامه تنظیم شده توسط آنها به دلیل مسائل سیاسی در مجلس اول شورای اسلامی رد شد اما حقیقت این است که برخلاف ادعای آقای محمود احمدی‌نژاد، هسته اولیه برنامه‌ریزی پس از انقلاب در دولت شهیدرجایی گذاشته شد.

 محمود احمدی‌نژاد ادعا کرده است که نخستین‌بار شهیدرجایی طرح انحلال سازمان برنامه و بودجه را مطرح و آن را عملی کرده است این در حالی است که محمدتقی بانکی، معاون نخست‌وزیر و رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه، به خاطر ندارد که شهیدرجایی چنین رویکردی را رد می‌کند. گذشته از آن، دکتر علینقی مشایخی که معاون اقتصادی محمدتقی بانکی بوده است نیز چنین اعتقادی ندارد و معتقد است «سازمان فقط برای مدت کوتاهی آن هم به دلیل تسویه‌حساب با برخی کارشناسان (غیرانقلابی) سازمان به صورت موقت حدود دو هفته تعطیل شد.» مسعود روغنی‌زنجانی که پس از محمدتقی بانکی در دوره نخست‌وزیری موسوی و ریاست‌جمهوری هاشمی، ریاست سازمان برنامه و بودجه را برعهده داشته است، نیز می‌گوید: «مخالفان اصلی سازمان، روحانیون نبودند و امام(ره) نیز هرگز موافق انحلال سازمان برنامه و بودجه نبودند و در عوض از گزارش‌های کارشناسی سازمان استقبال می‌کردند.» محمود احمدی‌نژاد در تیرماه سال 1386 در اقدامی عجیب، دستور انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را صادر کرد.

 از آن زمان تاکنون، کارشناسان اقتصادی، برنامه‌نویسان و تحلیلگران وابسته به هر دو گروه اصولگرا و اصلاح‌طلب، نسبت به انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به محمود احمدی‌نژاد انتقاد می‌کنند اما رئیس دولت نهم در تازه‌ترین سخنرانی انتخاباتی‌اش انحلال سوال برانگیز نهاد برنامه‌ریزی کشور را به شهید رجایی نسبت داده است تا شاید به این وسیله اندکی از فشار انتقادهای وارد شده به این اقدام بکاهد. مشخص نیست محمود احمدی‌نژاد که در این زمان حداکثر مسوولیت بخشداری یا فرمانداری را عهده‌دار بوده است.

براساس چه سند و مدرکی، مدعی شده است که شهیدرجایی قصد داشته سازمان برنامه و بودجه را منحل کند؟ به‌نظر می‌رسد حکایت انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با ادعای تازه آقای احمدی‌نژاد و واکنش صریح مدیران دولت شهیدرجایی ظرف روزهای آینده ابعاد تازه‌ای هم پیدا کند. محمدتقی بانکی که در دولت شهید رجایی پس از موسی‌خیر مسوولیت سازمان برنامه را برعهده گرفت در واکنش به این اظهارنظر که شهید رجایی به دنبال تغییر رویکرد سازمان برنامه بود، گفت: بررسی هر پدیده باید با توجه به مقتضیات زمانی و مکانی آن صورت بگیرد، زیرا اگر غیر از این باشد نتیجه‌گیری‌ها و فهم از کل ماجرا زیر سوال است. بانکی با اشاره به شرایط انقلابی آن زمان اظهار کرد: در آن دوره نظام کارشناسی به‌دلیل تغییر ساختاری که در کشور صورت گرفته بود با اندیشه مدیران جدید ناآشنا بود.

 رئیس سازمان برنامه در دوران شهید رجایی با تاکید بر اینکه ابهام به‌وجود آمده مختص کارکنان سازمان برنامه نبود و تمامی دستگاه‌ها را دربرمی‌گرفت، ادامه داد: به همین دلیل با ورود برخی چهره‌ها که هم با خواست انقلابیون آشنا بودند و هم الزامات حوزه کارشناسی را درک می‌کردند شکاف به‌وجود آمده رفع و دستگاه‌های اجرایی به روند حرکتی خود ادامه دادند. بانکی در پاسخ به این سوال که احیای برنامه‌ریزی پس از تعطیلی چندروزه چگونه انجام گرفت، گفت: در زمان ریاست‌جمهوری آقای رجایی و نخست‌وزیری شهید باهنر پایه مجدد برنامه‌ریزی گذاشته شد.

بانکی ادامه داد: اتفاقا شهید باهنر بر احیای سازمان برنامه به شکل کارشناسی خود تاکید داشتند و در مذاکراتی که با من داشتند، خواهان آن بودند که هر چه سریع‌تر این کار صورت بگیرد و کارشناسان سازمان برنامه کار خود را مجددا از سر بگیرند. وی با روایت احیای مجدد سازمان برنامه با بهره‌گیری از اقتصاددانانی نظیر محمد طبیبیان، علینقی مشایخی، طهماسب مظاهری، علی کلاهدوز و... افزود: حضور این چهره‌ها کمک کرد که نظام کارشناسی و مدیران اجرایی به یک درک مشترک از برنامه‌ریزی برسند.

بانکی شاهد سخن خود را نطق میرحسین موسوی در هنگام اخذ رای برای نخست‌وزیری عنوان و اظهار کرد: مهندس موسوی در نطق خود به شدت بر تقویت و ارتقای جایگاه سازمان برنامه تاکید داشت و این همان خواستی بود که شهید باهنر از من و همکاران در سازمان برنامه داشتند زیرا پس از مشخص شدن جایگاه این سازمان در نظام مدیریتی آنها به دنبال اتخاذ رویکرد علمی و کارشناسی از سازمان بودند. وی افزود: شهید باهنر اعتقاد داشت سازمان برنامه در نظام تیم‌سازی باید محور قرار گیرد.

    هر چه فکر می کنم عقلم به جایی نمی رسد اما خدا والدین شمارا بیامرزد در این شب جمعه ، پدر خدابیامرزم می گفت: حرف حق را از آن کسی قبول کن که خودش کننده آن بوده است.

چگونه: وقتی آب را برای آبیاری باغ همسایه می آوردیم بودند عده ای که آن را به محلی دیگر هدایت می کردند و می گفتند که فلای گفته این کار را من انجام بدهند.

از فرزندان و اطرافیان او نمی پرسیدیم مستقیم می رفتیم سراغ فردی که در راس بود و او نیز پاسخی مناسب می داد.

   و اما امروز هستند ، البته خدا راشکر روسای سازمان برنامه و بودجه  یا سازمان مدریت و برنامه ریزی منحل شده بدست دانشمند دو عالم غیب وآشکار که بگویند : باباجون چرا دروغ آخه خود شهید باهنر بودند که برای تقویت آن دستوراتی را صادر کردند.

  البته در شهر قزوین سخن از مرده ای که مردم او را دوست می داشتند و هنوزهم دارند آن هم در حالیکه نزدیک به انتخابات است از نظر غیب گویان کار عبسی به نظر نمی آید زیرادر روزهایآینده نیز باید شاهد باشیم که بگویند ستاره ای در روز روشن بر زمین آمد و صدایی از آن برخواست که باید اینگونه شود و من نیز بدون معطلی و حتی مذاکره با صدها معاون ساختگی دست خودم این فرمان را صادر کردم .

    خیلی  خنده دار است الهام شد که این سازمان را منحل و بجای آن سازمانی که خدایی و الهی باشد بر سر کار بیاورد آن هم شهید رجایی . چه شخصی این حرف را به ایشان زده نمی دانم ممکن است از عام غیب باشد . و چرا هنگامی که دهها نفر از افراد صاحب نظر در نوشته های مختلف از این عمل انتقاد کردند نامبرده این سخن را بر زبان نیاوردو گذاشت در سفر قزوین یادش آمد . خوشحالم که نگفته است دیشب شهید رجایی را خواب دیدم که می گفت : خوب شد مدیریت و برنامه ریزی علمی را متحل کردی ! زیرا من هم می خواستم این کار را بکنم که خداوند عالم و دانا شهادت را مزد کارهای کرده ام کرد و نتوانستم . البته رجایی کجا و شما کجا! همسر و فرزندانش بهتر می دانند که همان روز اول از شما شکایت کردند که از نام و تصاویر نامبرده شکایت کردند.
واژه کلیدی :بانکی و واژه کلیدی :عالم غیب و واژه کلیدی :موسوی و واژه کلیدی :میرحسین