جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ روز ۳ اسفند ۱۳۸۸

 

 

 وقتی امروز صبح دوشنبه سخنان عضور کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شواری اسلام را مطالعه کردم به یاد خاطره ای افتادم که لازم دیدم در اینجا به آن اشاره ای گذرا کرده باشم تا در آینده بیشتر دراین زمینه توضیح بدهم.

نمیدانیم این نماینده روستا یا دهستان شازند با کدام حافظه سخن می گوید از روی حافظه مصلحت اندیشانه (برای مجلس آینده) یا نه ممکن است خبرهایی باشد که ما از آن بی خبریم . بگذریم و اما خاطره این کوچک ترین بنده خدا حسین کرد شبستری:

روزی از روزهای  خدا که بدون هرگونه تملق و چا پلوسی به قول مادرم سرمان را برزمین می زدیم و سجده شکر بجای می آوردیم، عقربه ها ساعت کمی بیشتر از 13بعداز ظهر را نشان می داد. یکی از همکاران که هنوز سرحال و قبراق و از برکت سر دولت دهم کمی لاغر شده از برنامه خبری برگشته بود و سر در گوش یکی از همکاران سرویس اقتصادی (سردبیر) مطالبی را زمزمه می کرد. جوان بودم و کنجکاو از روی کنجکاوی یا فضولی یا هرچه شما اسمش را بگذارید خودم را نزدیک تر کردم ، صحبت از انرژی اتمی بود ، واژه ای که تا آن روز کمتر به گوشم رسیده بود و یا اصلا نشنیده بودم ( صداقت چیز خوبی است که در هر توبره و دکان عطاری یافت نمی شود) صحبت درگوشی علی آقا با آقای ....که تمام شد. رو به علی آقا کردم و خواستم دراین مورد ما را نیز آگاه کند. با خنده ای خنده دار جواب داد: نه نمی شه خطرناکه! آخه علی آقای خوش تیپ دیروز و یار باوفای امروز خبرنگار اختصاص انرژی اتمی بود که برنامه دیدار ریییس جمهوری هاشمی رفسنجانی رییس جمهور را از انرژی اتمی پوشش داده بود البته بطور خیلی محرمانه و حتی خبر محرمانه آن را نیز روی خروجی ارسال نکردند.

  یادمه باهم به آبدارخانه شاغلام طبقه هفتم رفتیم برایش چای دیشلمه ریختم و سیگاری آتیش زدم و از داستانهای خوشمزه محفلی کرمانی ها و کردها برایش تعریف کردم از هر دری سخنی گفتم تا به سخن آمد آن یار مهربان گفت: در دو قدمی رییس جمهور ایستاده بوده که آقای امرالله زاده گفته است آخرش چه می شود؟ رییس جمهور پاسخ می دهد که خدا آخرش را معین و روشن کرده است. ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم و بعد ان الله مع الصابرین. علی آقا ادامه داد: سپس آقای هاشمی رفسنجانی 22سال قبل با قیافه ای حق به جانب گفت: " به هر قیمتی که شده انرژی اتمی را به سرانجام می رسانم حتی اگر پای آبرویم در کار باشد.

   علی آقا ادامه داد: برای اولین بار در عمر 15ساله خبری ام به خودم لرزیدم که مگر چه خبره که باید برای این کار رییس جمهوری از آبروی خود نیز بگذرد. علی آقا می گفت: در ادامه آقای هاشمی رفسنجانی (که هم اکنون عده ای اصولگرای ... فلان شده علیه او شعار می دهند) با خنده این تبسم گونه ادامه داد: در کارهایتان دلسرد نشوید و از هر طریق ممکن ادامه دهید. بنده نیز بیشتر از توان و مسوولیتم از شما حمایت خواهم کرد و از نظر بودجه نیز تامین می کنم و نظر حضرت آقا( خامنه ای ) نیز همین است.

  لیوان چای تمام شده بود.از علی آقای خودمان سووال کردم که انرژی هسته ای چه اهمیتی برای کشور دارد که تا این اندازه رییس جمهوری روی آن پافشار ی دارد و می گوید که حضرت آقای خامنه ای هم تا آخر روی این مسئله ایستاده است. شما بروید و با خیال راحت به کارهایتان برسید و بدانید که به نتیجه می رسید.

   خبرنگار زرنگ و زبل ما مطالبی را بیان کرد که آن روزها در ذهن بچه خبرنگاری مثل این حقیر جای نگرفت اما همین بس به اهمیت کار پی بردم که آقای  هاشمی بی خودی و بی جهت از چیزی سخن نمی گوید و پشتیبانی خود را اعلام نمی کند.

آخه  خدایی ناکرده سالها در جنگ او را دیده بودیم همچون سید علی آقای خامنه ای که چگونه رزمندگان با دیدن آنها روحیه ای مضاعف پیدا می کردند و همان شب اول خطوط دشمن بعثی را می شکستند و ....

   کارها و فعالیت های هسته ای ایران اگر نگویم از زمان موسوی که از زمان هاشمی و آقای خامنه ای رییس جمهور آغاز و ادامه داشت. در دولت اصلاحات کار به جای حساسی رسیده بود که داستان آن را این برادر نماینده بهتر می دانند.

اگر در دولت اصلاحات مذاکره ای بعمل آمد برای اینکه پاسخ مناسبی برای سووالتان بیابید بهتر است بروید حداقل روزنامه های آن روز و یا مذاکرات مجلس آن سالها را بار دیگر مطالعه فرمایید تا از روی هوای نفس سخنی نگفته باشید.

   زیدی می گفت حالاکه ما را خاک کرده اید چرا با بیل بر روی قبر ما می کوبید. زیدی دیگر پاسخ داد که این فاتحه ای است برای رفتگان .

آقای نماینده دهستان شازند یا شهرستان و یا هرجای دیگر که مطمئن هستم موکلان شما انسانهای پاک و بی آلایشی هستند بدانید که عالم محضر خداست .

  خدا را در نظر بگیرید و بعد حرف بزنید. غذایی بخورید تا حافظه تاریخی اتان از بین نرود و به قول امروزی ها هاردتان دلیت نشود از حقیقت های گذشته .

  دستاوردهای علمی این کشور به خصوص در زمینه فضا، ژنتیک، موسسه رویان، لیزر، صنایع هوا و فضا و دیگر دستاوردها از جمله سد سازی مسائلی نیستند که یک ساله و دوساله بدست بیایند بلکه نیازمند سالها تحقیقات علمی شبانه روزی هستند که ممکن است آنانی که آنها را شروع کرده اند عمرشان کفاف ندهد که نتیجه دستاوردهای اولیه را ببینند . در جلسه لیزز محمود احمدی نژاد رو به رییس مرکز لیزر ایران کرد و گفت: مگر این دستاورد دوساله نیست و طی دو سال گذشته بدست نیامده و بعد ادامه داد که "ما با لیزر می خواهیم غنی سازی را اغاز کنیم " سخنی که موجب شد سکوتی مرگبار گونه بر سالن همایش حاکم شود . که تنها چند ساعت بعد از آن معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی و حتی خود آقای رییس مرکز لیزر برای اصلاح آن چندین و چند برنامه رسانه ای داشتند و یا بهتر است که بگویم برایشان ترتیب دادند تا این شتابزدگی بی جهت و غیر معقول این آقا را بپوشانند و آخرش هم گفتند که اشتباه شده است اصلا به صرفه نیست که با لیزر غنی سازی کنیم و ....؟ البته به صلاح مملکت نبود که جیک کسی در بیاید اما خوش انصاف ها انصاف شما کجا رفته که همه چیز را به پای دولتی می گذارید که تمام عمرش را به روستاها و شهرهایی سفر کرده که هنوز 50درصد از وعده های داده شده او عملی نشده اند و یا اگر شده اند یا آب آنها را برده و یا ... بهتر است که لب فرو بندم و از خدا می خواهم که به حق خون شهیدان انقلاب اسلامی و شهیدان هشت سال دفاع مقدس و آه یتیمان پدر از دست داده این انقلاب را به صاحب اصلی اش یعنی مولا و مقتدای ما صاحب العصر و الزمان مهدی موعود (عج) بسپارد.

برای روشن شدن ذهن خوانندگان سخنان این نماینده محترم را که آرای مردم شازند را در کارنامه خود دارد و بنده نیز به یکایک آنان احترام می گذارم در زیر این خاطره ناقص که بعدها در تکمیل کردن آن اگر عمری مانده باشد می آورم فعلا دلم برای جنگل های دو هزار و آب های زلال و پاک جاری در میان انبوه درختان بی برگ زمستانی تنگ شده . یک لیوان چای و ساعتی مطالعه کردن و لختی آساییدن در کلبه های چوبی که تنها بوی چوب از آنها به مشام می رسد. خدا یار و نگهدار همه مومنین باشد.  و بنده این را اضافه می کنم که اگر دستاوردی در زمینه های علمی داشته ایم مربوط به سه دهه انقلاب است و کار امروز و دیروز نیست زیرا پایه های آن گذاشته شده و پس از انتخاب و نصب نرم افزارها امروز شاهد به بار نشستن آن تحقیقات سخت و طاقت فرسا در زمان دولتی هستیم که از دانشمندانی 30و 40ساله بهره می برد که در دولتهای گذشته تربیت شده اند و سن آنها هشت و نه سال نیست اینها تربیت شدگان مکتب خمینی و خامنه ای و دولت های بعد از آن از جمله دولت اصلاحات و اصولگرای دکتر احمدی نژاد هستند . اینها فرزندان همین ملتی هستند که امام خود را خادم آنها می دانست بیایید یار مهربان یکدیگر باشیم و تنها پشت سر رهبری نظام حرکت کنیم نه جلوتر و نه خیلی عقب تر که صدای آقا به ما نرسد . کرد شبستری.

 

دستاورد هسته‌ای کشور در دولت اصلاحات پذیرش ذلیلانه تعلیق بود
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دستاورد تلاش دیرپای هسته‌ای کشوردر دولت اصلاحات همراه با لبخند ملیحانه خاتمی و حسن روحانی در اختیار سه وزیر خارجه انگلیس؛ فرانسه و آلمان قرارگرفت و به حالت تعلیق درآمد.
محمود احمدی بیغش نماینده شازند در مجلس در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا افزود: دولت اصلاحات به دلیل ناتوانی در اقناع یا مواجهه غرب، سازشکارانه و بی هیچ منتی حاصل سال ها تلاش دانشمندان ایرانی را به دستور آنان نادیده گرفته و همه فعالیت های هسته ای کشور را به حالت تعلیق درآورد.
وی اظهار داشت: اگر این افراد مدعی هستند که دستاوردهای هسته ای ماحصل زحمات دوره های قبل است باید با صراحت به این سئوال پاسخ دهند که چگونه با ادامه روند تعلیق که حاصل تلاش آنان در مذاکرات هسته ای با جهان غرب بود، امکان تحقق چنین پیروزی هایی امکان پذیر بود.
وی با تاکید بر این نکته که آغاز فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران از بیست سال گذشته بوده است، گفت: هیچ کس مدعی نیست که آغاز و انجام فعالیت های هسته ای ایران تنها در دولت های نهم و دهم بوده است.
این نماینده اصولگرا ادامه داد: ما معتقد هستیم که دولت های نهم و دهم با شجاعت و بدون واهمه در برابر قدرت های غربی که با هر نوع پیشرفتی برای کشورهای منطقه و به ویژه جمهوری اسلامی ایران مخالف هستند، ایستاد و توانست هدایت این کشتی به گل نشسته در دوره مدعیان اصلاحات را تا رسیدن به مقصد به عهده بگیرد.
وی گفت: همواره هنگام کسب پیروزی های قابل توجه، افراد یا جریان هایی به سهم خواهی در عرصه حاضر می شوند. اصولگرایان ضمن ادای احترام به همه آنها که از روز نخست خواستار تحقق اهداف صلح آمیزهسته ای جمهوری اسلامی ایران بوده اند، از آنهایی که لاف می‌زنند می خواهد که در بیان ادعاهای خود مستند به تاریخ سخن بگویند و از تحریف حقایق پرهیز کنند.
احمدی بیغش افزود: ادعای سنگ اندازی گروه های فشار، مجلس شورای اسلامی یا دیگر جریان های سیاسی در روند پیگیری و اجرای برنامه های صلح آمیز هسته ای در دولت اصلاحات توجیه ناتوانی و ذلت پذیری دولتمردانی است که سر میز مذاکرات، همه امتیازها را چشم بسته به طرف مقابل می دادند.
وی اظهار امیدواری کرد: با تاکید رهبر معظم انقلاب در جذب حداکثری همه دلسوزان نظام جمهوری اسلامی حول اهداف مقدس و آرمانی تبیین شده در اسناد فرادستی نظیر سند چشم انداز متحد شوند و به جای تخطئه یکدیگر با اتحاد، توسعه کشور را تحقق بخشند.
گفتنی است حسن روحانی دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی اخیرا در اظهارنظری مدعی شده است که طرح مبادله سوخت به مفهوم چهار سال تعلیق تحمیلی است چرا که منجر به از دست دادن محصول چهار سال غنی سازی در داخل کشور می شود.
روحانی همچنین مدعی شده است که سال 81 نقطه بسیار مطلوب در روند برنامه هسته ای ایران محسوب می شود. دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی در حالی از دوران خودش به عنوان "نقطه بسیار مطلوب" در فعالیت هسته ای صلح آمیز کشورمان نام برده است که این فعالیت ها در تعلیق بود.
به گزارش ایرنا در توافقنامه سعدآباد مابین حسن روحانی(به عنوان نماینده دولت اصلاحات) و سه وزیر کشورهای اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان به همراه خاویر سولانا دبیر سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در آبان 82 در کاخ سعدآباد تهران به امضا رسید، آمده است: "به منظور اعتماد بیشتر، ایران به طور داوطلبانه تصمیم گرفته است که برنامه تعلیق خود را ادامه و توسعه داده تا شامل تمام فعالیت های مربوط به غنی سازی و بازفرآوری و کلیه آزمایش‌ها یا تولید در هر تاسیسات تبدیل اورانیوم شود، آژانس از این تعلیق مطلع خواهد شد و از آن دعوت خواهد شد که بر آن نظارت و آن را تایید کند. تعلیق به موقع انجام خواهد شد به شکلی که آژانس بتواند قبل از اجلاس نوامبر شورای حکام اجرای آن را تایید نماید."
با ریاست محمود احمدی نژاد بر قوه مجریه، مطابق قولی که وی در انتخابات به ملت داده بود، در روزهای اولیه ورود به پاستور(مرداد84) دستور فک پلمپ تاسیسات هسته ای را صادر و تاکید کرد: "حتی یک روز هم تعلیق را نمی پذیریم".
سیام*1862واژه کلیدی :سولانا و واژه کلیدی :سعدآباد و واژه کلیدی :محمود احمدی بیغش و واژه کلیدی :خاتمی