جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز ٢٩ دی ۱۳۸۸

مناظره داوری و زیبا کلام (1)
زیباکلام:کشور دچار بحران است/داوری:جریان فتنه به بن بست رسید
تهران- مناظره سیاسی "عبدالرضا داوری" عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی و "صادق زیبا کلام" استاد دانشگاه تهران در باره "علل ناآرامی های پس از انتخابات، فرصت ها و چالش ها " دوشنبه شب بصورت زنده از برنامه دیدگاه از شبکه جهانی صدای آشنا پخش شد.
گزارش جیرفت سی تی به نقل از  اخبار صوتی و تصویری ایرنا حاکی است که :‌ در ابتدای این مناظره دکتر حاتمی مجری برنامه گفت: بنای مسوولان و دست اندرکاران شبکه جهانی صدای آشنا مطرح کردن دیدگاه های گوناگون در باره موضوعات مبتلابه جامعه ایران است.
در این برنامه در صدد هستیم با نگاهی به آینده و با حضور دو میهمان گرامی راههای برون رفت از فضای سیاسی کنونی را بررسی کنیم.
مجری برنامه از دکتر زیبا کلام پرسید، آیا روند کنونی به طرف عادی سازی اوضاع و حل ماجرا پیش می رود؟
زیبا کلام پاسخ داد: خیر، بنده هیچ علامتی را نمی بینم از اینکه ما به سمت و سوی عادی سازی می رویم اگر کسی از بنده سووال کند که جمعه 22 خرداد انتخابات برگزار شد از ساعات اولیه 23 خرداد نتایج آن بتدریج اعلام شد و حالا حوادث و وقایعی در کشور اتفاق افتاده و من معتقد هستم که کشور دچار بحران شده و در جریان حوادث و رویدادهای بعد از 22 خرداد یعنی بعد از اعلام نتایج انتخابات.
وی افزود: قصور این بحران با چه کسی هست و چه کسانی و کدام یک از جریانات و چرا ما درگیر این بحران شدیم من فقط خواستم به شما این پاسخ را بدهیم که این بحران همچون کلافی که دارد باز می شود همچنان باز می شود درست وقتی که آدم احساس می کند که مثل اینکه ابعاد بحران یک مقدار فروکش می کند و ما داریم یک مقدار به سمت آرامش می رویم
عاشورا هست قبل آن 16 آذر بود و قبل آن 13 آبان بود و قبل آن راهپیمایی روز قدس بود و قبل آن نماز جمعه آقای هاشمی رفسنجانی بود و همه اینها نشان می دهد نه ما به هیچ وجه به شرایط عادی ، شرایط قبل از 22 خرداد جامعه هنوز باز نگشته و همین فردا اگر مناسبتی باشد روز ملی باشد و مردم بیایند در خیابانها ما متاسفانه همان مشکلات و مصائبی را که ظرف 7 ماه گذشته داشتیم مجددا تکرار خواهد شد و مجددا خواهیم داشت.
زیبا کلام گفت: با وجود اینکه مسوولان هرچه که در توان شان بوده انجام داده اند اعم از دستگیری ها، اعم از محکومیت ها حتی به کاربردن انواع اقسام خشونت های دیگر ولی مردم و یا به هر حال بخش قابل توجهی از مردم هر بار که فرصتی پیدا می کنند نارضایتی خودشان را در خیابانهای شهر های بزرگ نشان می دهند.
مجری : پس شما خیلی امید وار نیستید که در واقع شرایط غیر عادی به تعبیری تبدیل به شرایط عادی می شود ؟
زیبا کلام : نه نه من این اعتقاد را ندارم .
مجری پس اجازه بدهید تا نظر آقای دکتر داوری را بپرسیم ؟
عبدالرضا داوری نیز در پاسخ اظهار داشت: من بر خلاف جناب آقای دکتر زیبا کلام اعتقاد دارم که کشور ما طی ماههای اخیر پدیده ای به نام بحران را تجربه نکرده و اصلا اعتقادی به ظهور مفهومی به نام بحران در ساختار سیاسی ایران ندارم.
وی افزود:بحران در یک ساختار سیاسی تعریف مشخصی دارد که در 3 دسته بحران مشروعیت،بحران مشارکت و بحران سلطه تقسیم بندی می شود و با توجه به تعاریف علمی هیچ یک از این سه گروه مرتبط با مقوله بحران در ساختار سیاسی ایران مشاهده نشده است.
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی افزود:آن چه که در روزهای پس از انتخابات اتفاق افتاد با ترمینولوژی "فتنه" بهتر صورت بندی می شود ، یعنی اگر ما مفهوم "فتنه" را به عنوان شرایطی که در آن حق و باطل در هم آمیخته می شود و امکان تمیز و شناسایی حق از باطل، درست از نادرست، خیر از شر از عامه مردم و نخبگان جامعه سلب می شود بدانیم، شرایط هفته های نخست پس از انتخابات را با عبارت فتنه دقیقتر می توان تحلیل نمود.
وی افزود:البته بنده اعتقاد دارم با حرکت عظیمی که مردم ما در نهم دی ماه 88 و با آن خیزش ملی که به حق باید انقلاب سوم نامید انجام دادند ، طومار جریان فتنه در کشور ما پیچیده شد.
داوری ادامه داد:بنده اعتقاددارم که ماشین تخریب و براندازی جریان فتنه از فردای 22خرداد حرکتش را آغاز کرد و البته در ابتدای حرکت خود توانست اقبال بخش هایی از جامعه را نیز جلب نماید، کما اینکه ما در هفته نخست بعد از 22 خرداد می دیدیم که تجمعاتی که با دعوت جریان فتنه در کشور ما صورت می گرفت بخصوص در شهر تهران با همراهی جمعیت قابل ملاحظه ای همراه می شد، اما از فردای نماز جمعه 29 خرداد که نماز جمعه تاریخی مقام معظم رهبری اقامه شد ، روند ریزش جریان فتنه آغاز شد تا آنجایی که نهایتا راهپیمایی 25 خرداد در نهایت به تعدادی آشوب های لکه ای در کف خیابان های تهران محدود شد و ما نقطه پایان آن را در غائله روز عاشورا و اتفاقاتی که در خیابان انقلاب تهران روی داد مشاهده می کنیم.
وی افزود: بنابر این بنده اعتقاد دارم که جریان فتنه یک جریان کاملا روبه نزول و جدا شده از ملت است و بر خلاف آقای زیبا کلام اصلا اعتقاد ندارم که مردم با این جریان همراهی کردند . شاهد آنهم ریزش عظیمی است که در فاصله 25 خرداد 88 تا روز عاشورا در تجمعات خیابانی مشاهده کردیم در واقع جریان فتنه به بن بست رسیده است.
مجری: آقای زیبا کلام و آقای داوری قرار هست نگاه ما به آینده باشد یعنی به تعبیری دیگر برای بررسی هر پدیده ای، به ریشه های آن هم نگاه کنیم این یک اتفاق درستی هست اما اینکه من خواهش می کنم روبه آینده اگر امکانش هست بیشتر نگاهتان باشد و صحبت بکنید که راجع به موضوع برنامه باشد و نکته بعد که در واقع شرایط مناظره را ما ان شاءالله تا جایی پیش ببریم که بتوانیم در واقع تحلیلی منطقی از آن به دست آوریم. آقای دکتر زیبا کلام آیا چیدمان سیاسی و فضای عمومی کشور در روزهای اخیر بخصوص دگرگون نشده است ؟
زیبا کلام پاسخ داد: نه، آقای دکتر داوری می فرمایند ، راهپیمایی انبوهی که در روز دوشنبه 25 خرداد اتفاق افتاد ، بخش قابل توجهی از مردم در این راهپیمایی شرکت کرده بودند. متعاقب آن راهپیمایی دیگری در روز پنجشنبه پس از آن اتفاق افتاد به نام راهپیمایی سکوت که در آن هم اگر جمعیت بیشتر از روز دوشنبه نبود قطعا کمتر هم نبود یعنی جمعیت به میلیون ها می رسید و بعد آقای دکتر داوری می فرمایند که این جریان فتنه شروع کرده به ریزش و هر از گاهی مثلا در این تظاهرات و راهپیمایی ها حالا چند صد نفری می آیند و در یک جایی تجمع می کنند .
وی افزود: ایشان سخت در اشتباه هستند اولا یک نکته که آقای دکتر داوری از آن غافل هستند ، این هست که بعد از راهپیمایی پنجشنبه 28 خرداد و از هفته بعد از آن شما "آقای دکتر داوری"، با راهپیمایان چه کردید مگر غیر از این که کشتید، زدید ،بستید ، گرفتید و آن وقت توقع داشتید که مردم همچنان مثلا مثل 25 خرداد مثل 28 خرداد بیایند.
شما اجازه راهپیمایی را بدهید به مردم و نیروهای امنیتی و لباس شخصی، گاردتان را ، گاز اشک آورتان و اسلحه هایی که از مخفی گاه ها می آید و به سوی مردم شلیک می کنید اینها را شما از خیابان ها جمع کنید و اجازه بدهید که مردم در نهایت امنیت در یک راهپیمایی آرام شرکت کنند و آن وقت جنابعالی آقای دکتر داوری خواهید دید که چندین میلیون نفر در خیابانهای تهران جمع می شوند.
وقتی امنیت باشد و بدانند که مورد ضرب و شتم قرار نمی گیرند سر از کهریزک در نمی آورند و سر از اوین در نمی آورند و به آنها از یک جاهای مخفی در کف خیابان یک باره شلیک نمی شود ، آن وقت خواهید دید که آیا مثلا چند صد نفر هستند.
زیباکلام ادامه داد: نکته دیگری که دکتر داوری از آن غافل هستند این هست که علی رغم این که این تهدیدات وجود دارد و با وجود این خطرات ، نمی دانم آقای دکتر داوری راهپیمایی روز قدس را مثلا می خواهند منکر شوند؟ ، 16 آذر را می خواهند منکر شوند؟ عاشورا را می خواهند منکر شوند؟ یعنی علی رغم اینکه تهدیدات وجود دارد باز هم شما می بنید که خیلی ها بخصوص اقشار و لایه های جوان تر ریسک می کنند و باز هم می آیند به خیابان ها.
سپس مجری ادامه داد: شنوندگان عزیر آنچه که می شنوید نظر میهمانان برنامه است و تلاش ما در این گونه مباحث بر حفظ بی طرفی است تا با نگاههای مختلف در واقع بتوانیم به یک نتیجه منطقی برسیم .آقای دکتر داوری شما بفرمایید.
عبدالرضا داوری نیز در پاسخ اظهار داشت:بنده می خواهم چند نکته را اجمالا عرض کنم که اگر در ادامه فرصت داشتم این نکات را به صورت تفصیلی بیان کنم. نکته اول اینکه اصولا روشی که آقای مهندس موسوی در روند تبلیغات انتخاباتی شان شروع کردند به طور کاملا طبیعی به اغتشاشات پس از انتخابات منجر می شد.
وی افزود: تمام نظرسنجی های داخلی و خارجی از پیروزی قطعی دکتر احمدی نژاد با فاصله دوبرابر بودن رای ایشان نسبت به رای مهندس موسوی خبر می دادند. ستاد آقای مهندس موسوی چون از این موضوع اطلاع داشتند ، از همان آغاز با استراتژی تهییج پا به عرصه رقابتهای انتخاباتی گذاشتند تا پس از اعلام شکست در انتخابات بتوانند انرژی های متراکم شده در ایام تبلیغات انتخاباتی را به کف خیابانها بکشانند و زیر علم تقلب بتوانند سینه زن جمع کنند.
وی افزود: نکته ای که جناب آقای دکتر زیبا کلام به آن دقت ندارند این است که ستاد آقای مهندس موسوی موضوع دامن زدن به توهم تقلب و عدم سلامت انتخابات را قبل از برگزاری انتخابات در دستور کار خود قرار دادند و به سمت پروژه تشکیل کمیته صیانت از آرا رفتند چون شکست مهندس موسوی را قطعی می دانستند.
داوری گفت:ستاد مهندس موسوی تصمیم گرفته بود که بیش از تمرکز بر رقابتهای انتخاباتی ، بر تحولات بعد از انتخابات و دامن زدن به توهم تقلب و زیرسوال بردن سلامت انتخابات تمرکز داشته باشد .
داوری گفت:ستاد آقای موسوی با شعار تقلب در فردای انتخابات توانست بخشی از رای دهندگان خود را دچار توهم کرده و آنان را در روز 25 خرداد به صحنه بیاورد.اما دو پدیده اتفاق افتاد که از همان ابتدای کار ستاد مهندس موسوی را برای حفظ نیروهای کف خیابانی اش دچار مشکل کرد.
وی اضافه کرد:این ریزش نیروها اولین بار در روز پنجشنبه 28 خرداد و در تجمعی که در میدان امام خمینی تهران برگزار شد خود را نمایان کرد و ریزش شدیدتر بلافاصله در روز 30 خرداد که یکی از روزهای منتسب به منافقین است آشکار شد به طوریکه تمام اسناد نشان می دهد که حداکثر جمعیتی که روز 30 خرداد در خیابان آزادی و خیابانهای اطراف آن حاضر شدند از ده هزار نفر فراتر نمی رفت.
عبدالرضا داوری افزود: آن دو پدیده ای که باعث شد در همان ابتدا جریان فتنه دچارمشکل شود این بود که اولا جریان فتنه خشونت را بر آرامش غلبه داد. بر خلاف این ادعایی که جناب آقای دکتر زیبا کلام نظام را متهم می کنند به ضرب شتم و به خشونت علیه هواداران مهندس موسوی ، اتفاقا خشونت هایی که در تجمعات پس از انتخابات ایجاد شد ، خشونتی بود که از درون جریان فتنه سازماندهی شده بود.
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی ادامه داد: مگر ما فراموش کردیم که افرادی در پوشش هواداری از آقای مهندس موسوی در ساعت 7 شب 25 خرداد به پایگاه بسیج در نزدیکی میدان آزادی حمله کردند تا آن پایگاه را خلع سلاح کنند؟این حمله که مستند است و فیلم آن هم در یوتیوب موجود است و اصلا مسئله قابل انکاری نیست که افرادی با پوشش هوادار موسوی به قصد خلع سلاح به یک مرکز نظامی حمله کردند. طبیعی است که در این شرایط طرف مقابل هم واکنش خودش را نشان می دهد و یا آن صحنه های ضرب و شتم و حمله به نیروهای انتظامی که ما در برنامه های مختلف جریان فتنه دیدیم .
داوری گفت: ما امروز در دوران انفجار اطلاعات و سلطنت ارتباطات هستیم و به همین دلیل اسناد خشونت ورزی جریان فتنه به وفور در اینترنت موجود است.
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی ادامه داد:جریان فتنه مسیر خشونت را برگزید و همین باعث شد که آن جمعیت حاضر در 25 خرداد وقتی دیدند جریان فتنه یک جریان هزینه زاست و راهپیمایی اعتراضی بهانه ای برای خشونت ورزی جریان فتنه است در اینجا طبیعتا ماهیت جریان فتنه آشکار شده و از طرف مردم طرد می شود.
وی افزود: موضوع دوم که موضوع مهمتری است این نکته است که آقای مهندس موسوی در فردای انتخابات با اولین بیانیه که صادر کردند ، اعلام نمود که خواسته ما ابطال انتخابات است هرچند که بعدها معلوم شد که ابطال انتخابات کف مطالبات ایشان بوده است.
داوری ادامه داد:آقای مهندس موسوی بصراحت گفت که ابطال انتخابات و مردمی که در واقع به ایشان رای داده بودند تصور می کردند که ایشان مستندات دقیقی از عدم سلامت انتخابات در اختیار دارد و درواقع دستش از سند پر است.همین موضوع به ادعای تقلب که از سوی جریان غتنه مطرح می شد ضربه سهمگینی وارد آورد.چون مدعیان تقلب دچار فقر مستندات بودند یعنی به رغم ادعای بزرگ تقلب و خواسته بزرگ ابطال انتخابات، وقتی به صحنه آمدند تا مستندات شان را ارائه دهند و مردم دیدند که جز یک مجموعه شعار ها و یک مجموعه در مباحثی که حتی اگر مستند هم باشند بر روند و نتیجه کلی انتخابات نمی توانسته موثر باشند چیز دیگری در دست مدعیان تقلب وجود ندارد.
داوری گفت: بنده معتقدم این دو موضوع یعنی گرایش جریان فتنه به خشونت و نیز غیرمستند بودن ادعای تقلب در ریزش اولیه نیروها از اطراف جریان فتنه بسیار موثر بود.
وی تاکید کرد:به همین دلیل از این نقطه اشتباه استراتژیک جریان فتنه و آشوبگرانی که در خیابانها حاضر می شدند آغاز شد . آنان بتدریج بحث شان را از موضوع انتخابات خارج کردند و به سمت تخریب مبانی اعتقادی و مبانی نظام پیش رفتند که اوج آن را ما در روز عاشورا دیدیم و همین موضوع در نهایت باعث شد که صف ملت به طور کامل از صف جریان فتنه جدا شد.
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی ادامه داد:جناب آقای زیباکلام!بگذارید یک نکته را صریح به شما بگویم .چندی پیش یک نظر سنجی را وزارت ارشاد انجام داده و در آن نظر سنجی مشخص شده که از هر هزار شهروند تهرانی تنها 7 نفر گفته اند که اصلا اعتقاد مذهبی ندارند.آیا به نظر شما طبیعی نیست که یک مجموعه کوچک که جزء این هفت دهم درصد است بیاید و در روز عاشورا حرمت عزاداری امام حسین(ع) را بشکند و با نظام معارضه کند . مسیر و خط این مجموعه کوچک از آحاد مردم ما که از عمق جان معتقد هستند جداست .
وی افزود: آقای مهندس موسوی یک روز پیش از انتخابات با مجله تایم مصاحبه می کند و در آنجا بصراحت می گوید که رهبری نظام در برابر جریان های خیابانی ما در بلند مدت منفعل می شود. وی می گوید ما آمده ایم که افکار عمومی را بسیج کنیم برای رساندن به هدف تغییر ساختار نظام . این صحبتی که ایشان با هفته نامه تایم در میان گذاشته، مستند است و هیچوقت هم از سوی جناب مهندس موسوی که 17 بیانیه صادر کرده در هر موضوعی اعلام نظر کرده ، تکذیب نشده است. بنده در اینجا هم اصل مصاحبه در مجله تایم و هم ترجمه آن را دارم و آدرس سایت آن نیز موجود است. پس روشن است که دغدغه آقای مهندس موسوی ماجرای تقلب و ماجرای جابجایی آرا نبود. ماجرا چیز دیگری بود و آن تغییر ساختار نظام جمهوری اسلامی با هدف حذف یا محدود شدن و مشروط شدن اختیارات و حوزه تاثیرگذاری ولایت فقیه.
داوری ادامه داد: من اعتقاد دارم اگر می خواهیم آینده را ببنیم باید گذشته را خوب بفهمیم من خیلی با این رویکرد موافق نیستم که بنشینیم و تصور کنیم که یک مجموعه اتفاقاتی افتاد و از امروز چشمان را ببنیدیم و روبه آینده نگاه کنیم نه ، تا گذشته را خوب تحلیل نکنیم و خوب نفهمیم و بصیرت پیدا نکنیم در آن پدیده ای که اتفاق افتاد ، یقینا نمی توانیم تحلیل خوبی از شرایط آینده داشته باشیم.
مجری : آقای دکتر داوری عزیز ما پیش از این بحث های مختلفی در همین استودیو از همین برنامه داشتیم . من خواهشم این است که شما کمک کنید یک مقدار برش موضوعی بزنیم بالاخره شما می خواهید روانشناسی کنید و ریشه یابی کنید ولی اجازه بفرمایید روی این موضوع اینکه در واقع نگاه آن به آینده است ، گفت و گویی داشته باشیم .
زیبا کلام درادامه این مناظره گفت: من باصطلاح دغدغه شما و مشکل شما را با همه وجود حس می کنم شما به عنوان کسی که دکترای علوم سیاسی دارید و از یکی از بهترین دانشگاههای کشور فارغ تحصیل شده اید.
شما می اندیشید که چه باید کرد به هر حال این وضعیت به خیر و صلاح کشور نیست من فکر نمی کنم حتی آقای دکتر داوری هم به ما بگویند که نه این وضعیت خیلی خوب بوده برای جمهوری اسلامی ایران و در عرصه بین المللی قدرت چانه زنی دولت آقای احمدی نژاد خیلی بیشتر شده و ظرف هفت ماه گذشته .
من فکر کنم ایشان هم حتی بپذیرند که به هر حال آنچه که به وجود آمده حالا به ظن ایشان فتنه، این فتنه که به وجود آمده مملکت را در بر گرفته به لحاظ اقتصادی مملکت فلج شده و به لحاظ سرمایه گذاری با همین وضع رو به کاهش می رویم .
وی افزود: در مورد سرمایه گذاری خود شما در نظر بگیرید مثلا در این شرایط وارد یک کار تولیدی و یک کار سرمایه گذاری شویم . شما فرض کنید سرمایه دارید خارج از کشور است خارج از ایران است آیا در این شرایط خود اقای دکتر داوری می آیند در تهران و بگویند مثلا بیاید اینجا سرمایه گذاری بکنیم . من اینها را کاملا می فهمم ، منتهی ببنید ما یک مشکل اساسی با آقای دکتر داوری و مجموعه همفکرشان داریم و آن این هست که ما با اینها سر اصول و مبانی صورت مساله با هم به توافق نمی رسیم و ظرف هفت ماه گذشته یک چیزی حدودی چه از نیروهای بسیج و چه از مردم حداقل یکصد نفر در خیابانهای تهران ظرف هفت ماه گذشته در نا آرامی های مختلف کشته شدند.
زیبا کلام گفت : آقای دکتر داوری مسئولیت اینها با چه کسی است؟ این که شما بگویید مسوولیت اینها با آقای مهندس موسوی هست با اقای کروبی هست و نظر سنجی ارشاد انجام داده که یک هفت دهم درصد هستند و هنوز که هنوز هست بعد از 30 سال شما می خواهید پای مسعود رجوی و مجاهدین را به میان بکشید و بگویید که اینها دارند در خیابانهای تهران فتنه انگیزی می کنند و این که نمی شود حوادثی اتفاق افتاده، در کهریزک انسانهایی که اصلا نباید برده می شدند.
مجری : انشقاق را خود اصلاح طلبان پذیرفته اند که به تعبیر دیگری یعنی گفتند که در روز عاشورا ما نبودیم حداقل در این مناظره ها ی اخیری که برگزار شد.
زیبا کلام: مشکل اقای دکتر داوری عزیز این است که عاشورا را یک جوری مطرح می کنند روز قدس را یک جوری مطرح می کنند که آنهم یک عده آدم کافر، بی دین، کافر حربی، مشرک اصلا اینها آمده اند در خیابان های تهران، چه اتفاقی افتاده؟ آقای دکتر داوری در عاشورا چه اتفاقی افتاده چه شد، در عاشورا کجا قرآن را سر نیزه کردند کجا آمدند روز عاشورا مثلا بی احترامی کردند به عاشورا حداکثر آن این بوده که مثلا سوت زدند و یا دست زدند این حداکثر آن بوده و آن وقت در مقابل ،آیا کشتن مردم در عاشورا خیلی اسلامی بود خیلی شرعی بود و با فرهنگ شیعه سازگار بود ....
مجری : آقای دکتر این مباحث خیلی مطرح شده در رسانه ها ی مختلف و بالاخره از یک زاویه ای به موضوع نگاه کنیم و از یک زاویه دیگری دیدگاه دیگری برگزیند.
بحث چیز دیگری است من می گویم شما فرض کنید الان 25 دقیقه وقت داریم در این برنامه فرض کنید قرار است شما راه حلی بدهید برای اینکه باز به تعبیر یک عده ای از تحلیلگران شرایط غیر عادی به شرایط عادی تبدیل شود. اگر این بحث را بپذیرید راه حل شما چیست ؟
صادق زیبا کلام : راه حل من این است که بیائیم و بنشینیم زیبا کلام ها و داوری ها بگوییم که اقا مشکلاتی که در این مملکت داریم چیست و اینکه ما هی مهندس موسوی که اظهر من الشمس است بچسبانیم به اسراییل و آقای کروبی را به آمریکا و آقای هاشمی رفسنجانی را به واشنگتن، نمی دانم دست برداریم از این فرهنگ و بیائیم و بنشینم که مشکلات و مسایلی را که ما در این مملکت داریم چیست ؟ ما را چه می شود جامعه ما را چه می شود؟ ....
مجری : این زمینه هست جامعه ما را چه می شود؟
صادق زیبا کلام: من معتقد هستم مشکلاتی که داریم اینها این جوری نیست که یک فتنه ای بوده که بعد از انتخابات این کلید خورده. نمی دانم آقای جرج سورس آمده و این کار را کرده و نمی دانم انقلاب مخملی بوده کودتای مخملی بوده . نه، بر می گردد به مجموعه ای سیاست هایی که بتدریج در این کشور تکرار شده این سیاست ها موفقیت آمیز نبوده سیاست آقای احمدی نژاد در عرصه اقتصاد موفق نبوده و در عرصه خارجی موفق نبوده و نارضایتی ها را به وجود آورده و به گمان من بحث اساسی این هست که آیا آقای دکتر داوری می پذیرند که نارضایتی وجود دارد یا اینکه نه ایشان می گویند که همه اینها تحریک شده هستند و این قیامی که می کنند و این حرکتی که می کنند و خشمی که نشان می دهند اینها همه سازمان یافته هست و این جوری نیست.
ادامه دارد ... 
  و اما جیرفت سی تی: سالها دل طلب جام جم از ما می کرد!!!
  خیلی جالب و زیباست این گونه مناظره ها ، قشنگ تر از این نمی شود، بگذاریم همه حرف هایشان را بزنند و چه بهتر که اجازه بدهیم آقایان مشهور به اصلاح طلب ها نیز یک شبکه رادیویی و تلویزیونی داشته باشند و طبق قوانین کشور آن را اداره کنند.
آن وقت است که شاهد خواهیم بود ایران گلستان می شود.
   چه اشکال دارد تعدادی مهندس از نقشه ای که یک مهندس دیگر طرح ریزی کرده انتقاد کنند. اگر این نقدها نباشد آن مهندس جوان ممکن است در ساختمانی را بسازد که با کوچک ترین زلزله یا حادثه دیگر تخریب شود.
آن موقع وقت آن گذشته که دنبال مقصر بگردیم بلکه باید از اول در فکر این می بودیم که از مشاوران خوب استفاده کنیم . همانطوریکه امروزه در رشته سینما و تئاتر نقادان حرفه ای وجود دارند و یا سازمانهای بزرگ و بانک ها به آدم های حرفه ای پول می دهند که راه نفوذ به شبکه ارتباطی رایانه ای آنان را باز کنند. و اگر پلیس آنها را بگیرد برخلاف دیگر متهمان سازمان مور نظر و حتی خود پلیس نیز به او جایزه خواهد داد به این دلیل که توانسته نقص های برنامه ای این شبکه را پیدا کند. البته یافتن چنین نقص هایی کار هر کسی نیست ( گاونر می خواهد و مرد کهن) اما د رنظامی با بیش از سه دهه کارکرد هنوز به این نتیجه نرسیده ایم که آقا ! برادر ! خانم و آقای خوب چرا ما در رشته های مختلف مناظره و مباحثه نداریم و عملکردهای خود را نقد نمی کنیم و می مانیم تا آقای بی بی سی بیاید و برنامه ای تصویری فارسی بسازد که مردم حرف های خودشان را از زبان آنان بشنوند و ببینند ! تا جایی که برنامه ای زنده ارتباط از راه دور در زمینه مشکلات جانبازان و ایثارگران ما پخش کردند و عزیزان جانباز چه روستایی و چه شهری مطالبی را بیان کردند و موافقان و مخالفان آنان نیز اینطور .
بنده تنها اشک ریختم و به یاد روزهایی افتادم که یکی از دوستانم روی دستان ناتوانم به دیار باقی پرواز کرد و چه پرواز ملکوتی و هنوز در این فکرم که چرا دوردست ها را نگاه می کرد و اطرافش را خیر؟!!! شهیدان با نگاهی به آینده ما را گذاشتند و هم اکنون در نزد خدای خود روزی می خورند. و امروز متاسفانه عده ای با سوء استفاده از مکتب بسیج و بسیجی که امام (ره) پایه گذار آن بود قصد دارند که همه ی چیزها را تصاحب کنند . وای برما نمی دانم روز قیامت چه پاسخی در مقابل شهیدان انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس خواهیم داشت.
  خوبه بابا ، خوبه به قول معروف هر که بد کند به خود کند:::
داستان ازاین قرار است که پیرزنی این بیت ورد زبانش بود تا اینکه یک روز پادشاه دستور داد که حلوا درست کنند و آن را با زهر آغشته کرده و به پیرزن بدهند تا اینقدر این جمله را تکرار نکند. این کار انجام شد. ساعتی نگذشته بود که درویشی با کشکول درویشی نزد پیر زن آمد و پیرزن نیز گفت: این حلوا را پادشاه برای او فرستاده و به این دلیل که اهمیت زیادی دارد همه آن را به درویش هدیه می کنم. درویش نیز با یا یاعلی گفتن راه خروج از شهر را در پیش گرفت: مکتب خانه تعطیل شده بود و از قضا پسر پادشاه درویش را در حال آواز خواندن دید که یکی از بیت های آن این بود که هر که بد کند به خود کند. پسر پادشاه به درویش گفت: بازی زیاد موجب گرسنگی او شده طوریکه طاقت رسیدن به خانه را ندارد و هر چه داری بده تا رفع گرسنگی کنم. درویش نیز حلوا را به او داد و پسر پادشاه با خوردن آن پس از لحظه ای نقش بر زمین شد .
خبر به پادشاه رسید و درویش ماجرا را برای او تعریف کرد!! آن موقع بود که پادشاه آن ملک پی به حرف تکراری اما پر محتوای ننه پیرزال که می گفت: هر که بد کند به خود کند، برد. اما چاره جز اینکه انگشت ندامت به دهان بگیرد نداشت و حیران در کاری که انجام شده مانده بود . زیرا هیچکس به این اندازه به خود بدی نکرده بود که پادشاه آن سرزمین کرده بود.
   و اما ما امروز با دست خودمان داریم به خودمان ظلمی را می کنیم که هرگز دشمنان ما نمی توانستند این کار را بکنند.
  ریزش نیرو به شدت در حال انجام است. بدنام کردن یاران با تمام قوا صورت می گیرد.
بسیاری از ریسته های ما پنبه شده تا جایی که آیت الله یزدی گفته است که: آقای هاشمی به من زنگ زد و گفت پرونده فائضه را مختومه کنید.
وای برما برمایی که نشانه خدا در روی زمین هستیم ، گفته اند که یک نفری از قاضی های یک شهری مرزی هدیه ای به عروسی پسر یا دختر قاضی القضات مملکتی داده بود که بعدها موجب شد د رآن طرف تر آن شهر مرزی با اسب اصیل عربی و ترکمنی و آخل تکه ترک تازی هایی بکند که هیچکس تاب مقابله با آن را نداشت.
  آیا می شود اسب اصیل را با بنز از جماز تخلیه شده معاوضه کرد یا خیر بنده که نمی دانم این را می سپارم به زعمای قوم بلکه آنان قضاوتی عادلانه داشته باشند.
قضاوتی که تاکنون مقتدای ما سید علی داشته اند. طوریکه شاهد پاسخگویی ملت ایران به قضاوت و ندای او در روز نهم دی ماه پاسخی تاریخی دادند. به نقل از امام گفته اند که هیچکس لایق تر از آقای خامنه ای برای رهبری نظام نیست. و همانها به نقل از پیر جماران گفته اند البته بدون واسطه یعنی امام خودش گفته است که تا هاشمی زنده است نهضت زنده است.
از طرفی به نقل از بنیانگذار جمهوری اسلامی در قالب مطلبی در مجله ایران دخت آمده است که امام (ره) فرموده اند: تا زمانی که این دو یعنی آقایان هاشمی و خامنه ای با هم باشند هیچ آسیب و گزندی به این مملکت وارد نمی شود. این مجله دوستی آنان را مربوط به حدود پنج دهه قبل ذکر کرده است.
  می گویند که کاشانی و مصدق نیز اینطور بوده اند و همانها یعنی تاریخ نگاران می گویند که برخی از اطرافیان دو طرف کاری کردند که این دو بنده خدا که نفت را ملی کرده بودند و دنبال جمهوری بودند عطای همه چیز را به لقایش ببخشند و عاقبت آن شد که همه خوانده ایم و مملکت به دست چند نفر لات بی سر و پا دو دستی تحویل خانواده شاه مخلوعی شد که هزاران نفر از بهترین جوانان این مرز بوم را بعدها در ساواک زیر شکنجه به شهادت رساند.
 و عاقبت به قیمت هزاران خون شهید و 16سال مبارزه توانستیم مجددا آن مستبد و پایه گذار استبداد نوین را ازقدرت به زیر کشیده و خودمان آقای خودمان باشیم و نزدیک به 100هزار آمریکایی را از این کشور بیرون کنیم که حق توحش از ما می گرفتند.
چه کسانی نمی خواهند ما آقای خودمان باشیم. دانسته یا ندانسته کاری نداریم اما بزرگانی که تاریخ نوشته اند و خوانده اند و صاحب عقل و خرد هستند همچون خاتمی که خود از مصلحان است به این ملت بگویند چه باید کرد که دوباره آن دوران تکرار نشود.
  سه دهه از انقلاب گذشته، هشت سال آن جنگ بود سه سال اول انقلاب نیز با شورش های مختلفی روبرو بودیم که با وحدت یکپارچه مردم و به لطف خدا برطرف شد اما دو دهه دیگر چی هنوز باید چنس کوپنی دریافت کنیم. اشکالی ندارد تحریم هستیم . ملت عادت کرده و قبول کرده که جنس کوپنی مصرف کند اما بار دیگر کشورش دست بیگانگان نیفتند . ملتی نجیب و ریشه دار داریم که ریشه های آن در خاک ایران ریشه دوانیده است که قطع کردن آن ممکن نیست. بگذریم و بگذاریم که دیگران در مورد ما قضاوت کنند دیگرانی که دورتر از قله ای که ما بر روی آن ایستاده ایم قضاوت کنند نه دیگرانی را که ما در اطراف قله نشانده ایم و جز اطراف و حاشیه جایی دیگر را نمی بینند و بر همین اساس قضاوت می کنند. کرد شبستری .واژه کلیدی :خاتمی و واژه کلیدی :بیانیه17 و واژه کلیدی :هاشمی و خامنه ای و واژه کلیدی :صادق زیباکلام