جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱٩ فروردین ۱۳۸۸

توکیو- ژاپن که در عرصه الکترونیک حرف نخست را در جهان می‌زند،در حال حرکت بسوی مسیری است که درآن استفاده از نیروی انسانی کمتر شده و بسیاری از کارها به طور خودکار توسط دستگاه و یا روبات انجام شود.

یکی از روشن‌ترین نمونه‌های این موضوع در ژاپن ، وجود شمار زیادی دستگاه های خودکار فروشنده نوشابه و دیگر نوشیدنی‌ها دراین کشور است که در گوشه و کنار هر شهر و روستایی به چشم می‌خورند.

در ژاپن باوجود کیفیت آب آشامیدنی شهری در این کشور در مقاسه با بسیاری از کشورهای جهان ،اما شهروندان ژاپنی به طورکلی چندان به نوشیدن آب آشامیدنی تمایلی نشان نمی‌دهند.

این موضوع شاید به دلیل گستردگی و متنوع بودن بازار نوشابه در ژاپن باشد که از طریق دستگاه‌های خودکار نوشابه فروشی به آسانی هر نوع نوشابه برای هر ذائقه‌ای در هر نقطه‌ای از این کشور در دسترس مشتری قرار می‌گیرد آب معدنی ، چای سبز و قرمز، قهوه ، شیر کاکائو ، نوشابه‌های گازدار همچون کوکاکولا و انواع مختلف آب میوه ، از نمونه نوشابه‌هایی هستند که در قوطی و یا شیشه‌های پلاستیکی در دستگاه‌های خودکار نوشابه فروشی به طور سرد و گرم در ژاپن برای مشتریان عرضه می‌شود.

آمارهای منتشر شده در رسانه‌های ژاپنی نشان می‌دهد،در ژاپن حدود دو میلیون و ‪ ۲۶۰‬هزاردستگاه نوشابه فروشی وجود دارد که بیشتر آنها در کنار پیاده روها، ایستگاه‌های قطار و مراکز خرید کار گذاشته شده اند.

این آمار بیانگر آن است که شمار دستگاه‌های خودکار نوشابه فروشی در ژاپن در طول پنج سال گذشته حدود پنج درصد افزایش یافته است .

در بسیاری از کشورهای پیشرفته صنعتی نیز دستگاه‌های خودکار نوشابه فروشی وجود دارد، اما به دلیل مسایل امنیتی بسیاری از آنها نه در کنار خیابانها، بلکه در داخل و یا کنار فروشگاه‌ها نصب شده اند.

دستگاه‌های خودکار نوشابه فروشی در ژاپن بر پایه تقاضایی که وجود دارد ، در فصل تابستان نوشابه‌های سرد و در فصل زمستان نوشابه‌های گرم به مشتریان خود عرضه می‌کنند.

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد ، در سال گذشته میلادی (‪ (۲۰۰۷‬در ژاپن به میزان دوتریلیون و ‪ ۴۲۲‬میلیون ین نوشابه در دستگاه‌های خودکار نوشابه فروشی این کشور به فروش رسید که نسبت به سال قبل از آن چهار درصد بیشتر شده است .

بهای نوشابه در دستگاه‌های خودکار در ژاپن بنابر نوع و اندازه قیمت گذاری شده‌اند و معمولا بین ‪ ۱۲۰‬تا ‪ ۱۵۰‬ین است .

برای نمونه بهای یک قوطی آلومینیومی ‪ ۳۵۰‬میلی گرمی نوشابه کوکاکولا در دستگاه‌های خودفروش در ژاپن ‪ ۱۲۰‬ین است که تقریبا در طول حدود ‪ ۱۵‬سال گذشته تغییر نکرده است .

درکنار دستگاه‌های خودکار نوشابه فروشی در ژاپن سطلهای زباله‌ای قرار داده شده تا خریدار پس از استفاده از نوشابه ، ظرف آن را در این زسطلها بیاندازد.

این موضوع علاوه بر کمک کردن به پاکیزه نگه داشتن شهر، ظروف آلومینیومی و پلاستیک نوشابه‌ها را مستقیما راهی مراکز بازیافت می‌کند.

در ژاپن با رشد زیرساخت‌های مربوط به فناوری اطلاعاتی ، خرید از دستگاه های خودکار بدون استفاده از پول نقد امکان پذیر است .

خرید غیرنقدی از دستگاه خودفروش در ژاپن بااستفاده از کارت‌های الکترونیکی قابل شارژ پولی و تلفن‌های همراه امکان پذیر است .

در ژاپن برپایه قانون دستگاه‌های خودفروش باید در مکان‌هایی قرار بگیرد که وارد حریم عمومی و مزاحم رفت و آمد مردم در پیاده روها نشود و اگر بخشی از این دستگاه‌های خودکار از زمین مالک در کنار پیاده رو به حریم عمومی تجاوز کند، مالک مشمول جریمه می‌شود.

یادآوری می‌شود، در ژاپن بسیاری از مردمی که در زمین خود در کنار خیابان دارای جای اضافه هستند به شرکت‌های مالک دستگاه فروشنده خودکار اجازه می‌دهند که دستگاه خود را در زمین شخصی آنها قرار دهند.

این افراد در برابر دادن این مجوز به شرکت‌های مالک دستگاه فروشنده ، از آنها ماهانه چند درصد از درآمد فروش را دریافت می‌کنند.

درژاپن علاوه بر دستگاه‌های خودکار نوشابه فروشی ،دستگاه‌های خودکار فروشنده سیگار، بستنی ، نشریه ، غذاهای آماده و حتی دستگاه‌های شلتوک گیری برنج در کنار مزارع نیز وجود دارد.

شاید بتوان گفت که در ژاپن پس از دستگاه‌های خودکار فروشنده نوشابه ، دستگاه فروشنده سیگار بیشترین آمار دستگاه‌های خودکار در این کشور را به خود اختصاص می‌دهند.

در ژاپن استعمال سیگار باید از پس از سن قانونی بلوغ که ‪ ۲۰‬سالگی است ، شروع شود و به همین دلیل در فروشگاه‌ها برای اطمینان از سن نوجوانانی که درخواست خرید سیگار می‌کنند، مدرک معتبر برای شناسایی سن خواسته می شود.

صنعتگران ژاپنی برای این که بتوانند از پس این مشکل در مورد دستگاه های خودفروش سیگار نیز برآیند، اقدام به ساخت سیستمی کردند که در آن یک چشم الکترونیکی نامرئی سن خریدار را در برابر دستگاه شناسایی می‌کند.

در حافظه این چشم نامرئی از پیش اطلاعات مربوط به چین و چروک افراد با سنین مختلف به ثبت رسیده و دستگاه با مقایسه کردن ویژگی‌های چهره خریدار با اطلاعات موجود در خود، کار شناسایی را انجام می‌دهد.

این دستگاه شناسایی طوری برنامه ریزی شده است که اگر نتواند به درستی سن بلوغ خریدار را شناسایی کند،از مشتری می‌خواهد که گواهینامه خود را در جلوی دستگاه نمایشگر قرار دهد.

به نظر می‌رسد، با پیشرفت صنایع فناوری اطلاعاتی در ژاپن ، جامعه این کشور بسویی می‌رود که در آینده در کار خرید با پول نقد و یا فرد فروشنده نیازی نباشد و دستگاه‌ها و روبات‌ها این کار را انجام دهند.

این هم از کشور آفتاب تابان همان کشوری که پایگاههای نظامی آمریکا در آن وجود دارد و در حال فعالیت نیز هستند. امااقتصاد آن آنقدرها شکوفا شده است که بسیاری از تولیدات خود را در کشورهای دیگری نظیر مالزی تولید و به نام همان کشور و تحت لیسایس ژاپن وارد بازار مصرف می کند. اما ما که 30سال است مرگ بر آمریکا می گوییم کجای کار قرار داریم ، منزوی شده ایم و هر روز نیز منزوی تر می شویم آیا نمی توان بدون دشمن تراشی های معمول که هر روز شاهد آن هستیم با همه رابطه بر قرار کرد و با استفاده از فن آوریهای روز دنیا بهترین نفت و گاز را استخراج و پس از تبدیل کردن به دیگر محصولات آنها را صادر کرد. تاکی می خواهیم با تکنولوژی مربوط به پنج تا هفت دهه قبل نفت و گاز استخراج کنیم و هر روز پاکستان برویم و دولتمردان آنها را التماس کنیم که آقا شما را به خدا قسم بیایید با ما قرارداد خرید گاز منعقید کنید. چرا اینقدر لجوج هستیم . همه در حال پیشرفت هستند و ما تنها با ارسال و پخش اخباری که خودمان نیز به آنها اعتماد نداریم می خواهیم بگوییم مرگ بر آمریکا و هر تقصیر و کم کاری که مدیران کج فهم ما دارند به گردن این و آن بیندازیم . می توانیم ژاپن باشیم و چین و حتی دیگر کشورها هم رابطه داشته باشیم و هم از تکنولوژی های روز دیگر کشورهایی که هم اکنون آنها را دشمن خود می دانیم استفاده کنیم. شیخ بهایی را در اصفهان داشتیم چگونه با شاه عباس سا خت اما کارهایی کرد کارستان و تاکنون نیز کسی مثل آنها را نتوانسته انجام دهد. هم اکنون نیز هستند بسیاری از دانشمندان ایرانی که قادر به انجام کارهایی هستند کارستان که کمتر کسی از پی آن بر می آید اما فضا را آنقدر آلوده کرده اید که قادر به کار تحقیقاتی در داخل کشور نیستند و نتیجه کار شان را در مراکز تحقیقاتی دنیا به جهانیان عرضه می کنند و ما مجبوریک که محصول آنها را خریداری کنیم.

یک دفعه وزیر خارجه سابق آمریکا بابت کودتای 28مرداد عذرخواهی کرد دیگر دنبال چه هستید اما باید بگویم که تعدادی از کشورهای اروپایی که در راس آنها انگلیس قرار دارد و همه کشورهای عربی نمی خواهند که دو کشور بزرگ متمدن و باستانی ایران و آمریکای دارای علم و ثروت و تکنولوژی ارتباط خوبی داشته باشند . اما برای یک بار هم که شده بیاییم بدون زیر پا گذاشتن غرور ملی و تنها با استفاده از فرصتهای پیش آمده گام پیش نهیم و نتیجه آن را نیز ببینیم به خدا قسم که مردم مخالفتی با کار ما نخواهند داشت. و همه آنها دنبال دوستی با همه کشورها هستند به خصوص که حدود دو میلیون ایرانی در حال حاضر در آمریکا زندگی می کنند. همیشه باید یا یک دوست پولدار داشت و یا با نیک نفر قلدر و دارای زور بازو دوست شد به تنهایی نمی توانیم به همه کتابهای مرجع دسترسی داشته باشیم از کسی پول قرض بگیریم و از از شخصی قدرتمند در مقابل زورگویان استفاده کنیم. باید کاری کنیم که دیگران زیر پرچم خلیج عربی زانو نزنند. باید کاری کنیم که دیگران در دانشگاههای ما( دانشگاه هرمزگان) هنگام نشان دادن نقشه به دانشجویان رشته شیلات نگویند خلیج عربی این ننگ و خفت و خواری است برای ایرانیانی که شاهنامه و تاریخی چند هزار ساله دارند و زمانی امپراطوری آنان از مشرق تا مغرب بوده و هم اکنون نیز در رشته های انفرادی شاهد درخشش آنان هستیم و این نشان از جوانمردی و حقانیت ایرانیان است. نگذاریم اینگونه با ما کنند بیاییم دست در دست یکدیگر نهیم تا همه شیرانی باشیم که حمله مان از باد نباشد دم به دم بلکه از زور بازویمان باشد در همه حال . همه ما ایرانی آباد و پیشرفته را می خواهیم نه ایرانی را که با تزریق میلیاردها متر مکعب گاز نفت پر از لجن از آنها استحصال کنیم و درحالی که دومین ذخایر گازی جهان را در اختیار داریم از وارد کنندگان گاز هستیم و شب و روز التماس این کشور و آن کشور کنیم که شما را به خدا بیایید گاز ما را بخرید البته اگر گازی باشد. زیرا با وسایل گرم کننده غیر استاندارد و مصالح ساختمانی غیراستانداردی که در کشور ما تولید می شود به خصوص خودروهایی که بنزین می بلعند همه ذخیره های گازی و نفتی ما از بین می رود.  بیایید به خودمان بیاییم و تنها در فکر سرافرازی ایران و شیعیان فهیم و با شعوری باشیم که علی را از روی نهج البلاغه او می شناسند نه از روی برخی گفته های افسانه ای و ساخته ای.

مابقی داستان را می گذارم برای فردا و فرداهایی که خواهد آمد و سخنانی داریم که باید هر ایرانی وطن دوست و مسلمان و انقلابی آنها را بداند و با تمام وجودش لمس کند.

ما فرزندان این آب و خاک هستیم و نمی توانیم شاهد باشیم که اختراعات و ابتکارات جونانان این مروز و بوم را دیگر کشورهای خریداری و با نام خودشان تولید و به کشور ما بفروشند/ خدا نگهدار همه جوانان این مرزوبوم باشد. به امید روزی که نیروهای پرتلاش انتظامی برای بدست آوردن یک نخود تریاک بسته چای و قندها و شکرهای یک پیرزن را که به مقصد مشهد مقدس در سفر است زیر و رو نکنند بروند دنبال محموله های سنگین و خود را سرگرم این کارها نکنند. قصه چیز دیگری است . چرا باید قیمت تریاک در سراسر کشور یکسال باشد و تنها اندکی آن هم در حد یکهزارتومان اختلاف داشته باشد. تریاک بطور سازماندهی در سطح کشور در حال توزیع است و این کار خوبی است تا جوانان این مرز و بوم از گرایش به طرف دیگر مواد مخدر خطرناک منصرف شوند. البته کار بسیار خوبی است. اینشاء الله که همه سربازان سرافرازی برای جمهوری اسلامی ایران باشیم و نگذاریم که دستاوردهای انقلاب اسلامی که حاصل خون هزاران هزار شهید است از دست برود. به امید روزی که در همه کشور ما فردی بیکار پیدا نشود و حتی یک معتاد جوان نیز یافت نشود. به امید روزی که همه ما وطن پرست باشیم و برای رسیدن به قدرست وطن فروشی نکنیم و به امید روزی که در باغچه خانه های ما و یا لب تاقچه خانه آپارتمانی مان یک گل رز ، گل مریم و یا گلهای رنگارنگ دیگری خودنمایی کند و تنها در فکر آبیاری و نگهداری از آن باشیم. ما همه وطن و نظام اسلامی ما ن را که هر روز با صدای اذان گلدسته های مساجد آن از خواب بیدار می شویم و عصرها به بوستانها و ساحل های نورافشانی شده می رویم دوست داریم . به به روح پاک هزاران هزار شهید انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس درود می فرستیم به به آنان می گوییم که نخواهیم گذاشت خون آنان لگد مال شود. سعی می کنیم از طریق دوستی به کربلا و قدس برسیم و مقاومت در مقابل همه زورگویان که شما به ما درس آن را دادید.

کرد شبستری .
واژه کلیدی :آمریکا و واژه کلیدی :مقاومت و واژه کلیدی :آپارتمانی و واژه کلیدی :شهیدان