جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۸ آذر ۱۳۸۸

ظهره وند: CTBT معاهده جاسوسی و خطرناک تر از پروتکل الحاقی است
ابوالفضل ظهره وند دیپلمات برجسته ایرانی با اشاره به اینکه قرار است یک ایستگاه لرزه نگاری مربوط به معاهده CTBT از سوی آژانس در خاک ترکمنستان و در نزدیکی مرزهای ایران تاسیس شود، گفت: معاهده CTBT یک معاهده امنیتی و جاسوسی است و حتی خطرناک تر از پروتکل الحاقی است.
ابوالفضل ظهره وند سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا در گفتگو با خبرنگار انرژی هسته ای ایرنا در پاسخ به این سوال که چرا قرار است در نزدیکی مرزهای ایران و در خاک ترکمنستان دستگاه های لرزه نگار مربوط به معاهده CTBT از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی نصب شود، گفت: معاهده CTBT یا منع جامع آزمایشات هسته ای یک معاهده امنیتی و جاسوسی است اما به نوعی خطرناک تر از پروتکل الحاقی است.
این کارشناس مسائل هسته ای تصریح کرد: معاهده CTBT محصول چند دهه بررسی فعالیت های جاسوسی در سطح جهان است و به موجب این معاهده و تحت پوشش منع جامع آزمایشات هسته ای هر نوع اشاعه فعالیت های هسته ای کنترل و جلوگیری می شود و به عبارتی از طریق این معاهده می توانند مانع فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورها شوند و حتی با آزمایشات موشکی کشورها نیز مقابله کند.
سفیر سابق کشورمان در ایتالیا افزود: در واقع CTBT یک معاهده کنترلی است که در تعارض و تناقض جدی با اصل حاکمیت کشورها قرار دارد. این ایستگاه ها تحت عنوان لرزه نگاری در کشورهای مختلف ایجاد می شود که در ایران هم در گذشته پنج ایستگاه را پیش بینی و حتی مکان یابی هم کرده بودند.
وی خاطرنشان ساخت: با افشای ماهیت این ایستگاه ها و متوقف شدن فعالیت یکی از آنها که ایران را تحت کنترل قرار می داد، آنها به این نتیجه رسیدند که این ایستگاه ها را به صورت کمربندی به دور کشورمان در بیاورند که فعلا در ترکمنستان این ایستگاه را تعبیه کرده اند.
این دیپلمات برجسته ایرانی ادامه داد: در حال حاضر این ایستگاه ها در ترکمنستان که نزدیک ترین فاصله را با ایران دارد، تعبیه شده است اما به طور یقین ایستگاه هایی نیز در برخی کشورهای همجوار برای تکمیل حلقه کنترلی خود بر فعالیت کشورها از جمله ایران پیش بینی کرده اند.
این کارشناس مسائل هسته ای با بیان اینکه محتوای معاهده CTBT در تعارض با حاکمیت ملی کشورهاست تاکید کرد: کمترین اطلاع رسانی در سطح بین الملل در رابطه با این معاهده صورت گرفته است که خطرناک تر از پروتکل الحاقی است.
این کارشناس مسائل بین المللی خاطرنشان ساخت: این معاهدات را زمانی "گروه نیویورکی ها" در ایران با این عنوان که ما با پیوستن به این قبیل معاهدات می توانیم از همکاری های تکنولوژیک غرب برخوردار شویم، تبلیغ می کردند و تحت این عنوان که می خواهیم لرزه نگاری کنیم، کشور را تشویق می کردند تا به این قبیل معاهدات بپیوندد ولی ماهیت این معاهدات افشا و این روند متوقف شد.
وی تصریح کرد: این ایستگاه ها به گونه ای طراحی شده که کشور محل استقرار هیچ گونه دسترسی به اطلاعات آن ندارد و اطلاعات به طور مستقیم و سریع به مرکز لرزه نگاری که در وین مستقر است ارسال می شود.
ابوالفضل ظهره وند اضافه کرد: در وین آنها می توانند این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنند. این ایستگاه ها به اندازه ای حساس است که اگر در یک کیلومتری آن یک درخت به زمین بیافتد، لرزه این درخت را می توانند به وین گزارش کنند و در واقع میزان حساسیت این نوع از ایستگاه های جاسوسی را نشان می دهد.
این کارشناس مسائل هسته ای در پایان افزود: این ایستگاه ها تنها وظیفه لرزه نگاری ندارند و انجام وظایف متعددی را برعهده دارند.واژه کلیدی :ابوالفضل ظهره وند و واژه کلیدی :ctbt و واژه کلیدی :ترکمنستان