جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۸:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۱ آذر ۱۳۸۸

گفت وگوی زنده تلویزیونی با مردم -
رییس جمهور:هیچ فشار و بحرانی از ناحیه هدفمندشدن یارانه ها درراه نیست
تهران - محمود احمدی نژاد رییس جمهوری سه شنبه شب در برنامه زنده گفت وگوی تلویزیونی خود به مردم اطمینان داد هیچ بحران و فشاری از ناحیه اجرای هدفمندشدن یارانه ها بر آنها در راه نیست و این کار به افزایش قدرت خرید آنان و کاهش فاصله طبقاتی در جامعه منجر خواهد شد.
احمدی نژاد در این برنامه که بطور مستقیم از شبکه یک سیما و رادیو سراسری ایران پخش شد،
اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها را موجب بالارفتن قدرت خرید مردم دانست و گفت : این لایحه بزرگترین خدمت به اقتصاد کشور و اقتصاد خانوارها به ویژه 7 دهک اول است که آسیب پذیرترند.
وی افزود: دهک هفتم لب مرز است و از دهک هفتم به بعد ثروت سه دهک تا دهک دهم اوج می گیرد.
وی تاکید کرد: علاقه مندیم که همه مردم مانند سه دهک آخر، درآمد بالا داشته باشند و معتقدیم در لایحه هدفمندکردن یارانه ها باید حتماً هفت دهک با درآمد پایین جامعه را بیش از سه دهک با درآمد بالا تقویت کنیم به گونه ای که قدرت خرید آنها افزایش یابد.
احمدی نژاد افزود: در این زمینه هیچگونه نگرانی نداریم و هیچ کاری را بدون اطلاع مردم انجام نمی دهیم و حتما به همه سئوالات پاسخ می دهیم.
وی گفت: تلاش می کنیم ریشه تورم را در جامعه خشک کنیم و یکی از ریشه های تورم ، بهره وری پایین و علت اصلی آن نوع یارانه ای است که می دهیم.
احمدی نژاد افزود: وقتی بهره وری بالا رود ، ریشه تورم نیز از بین می رود و این موضوعی است که همه اقتصاددان ها می دانند.
رئیس جمهور گفت: در 50 ساله اخیر به طور متوسط سالی 15 درصد تورم داشتیم یعنی 15 درصد از ثروت شش یا هفت دهک کم می شود و به سمت دهک های دیگر می رود.
وی افزود: وقتی که تورم صفر شود ثروت همه سر جای خودش است و بی جهت اضافه نمی شود.
رئیس جمهور هزینه های اضافی را علت دیگر ایجاد تورم در جامعه دانست و گفت: دولت نفت را می فروشد و به بانک مرکزی می دهد و بانک مرکزی نیز ریال به دولت می دهد زیرا دلار را نمی تواند در بازار بفروشد و تورم ایجاد می شود.
احمدی نژاد گفت: اگر جلوی هرز روی ها را بگیریم ، هزینه دولت پایین می آید و اصلاح واقعی اقتصادی هم صورت می گیرد و دیگر نگران تورم نخواهیم بود.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در دوره قبل می ترسیدند زیرا اولاً دنبال حذف یارانه بودند و دوم پدیده هدفمند کردن یارانه ها مبهم بود.
وی گفت: چهار سال در این زمینه کارشناسی شده و حجم کار بسیار گسترده و حساسی برای اجرای آن بر دوش دولت است.
رئیس جمهور در پاسخ به اینکه می گویند با اجرای این طرح بحران اجتماعی درست می شود افزود: آیا وقتی فاصله طبقاتی کم شود و فقیر نداشته باشیم بحران است یا اینکه این کار بحران را از بین می برد.
احمدی نژاد گفت: می خواهیم فقیر نداشته باشیم و اگر پول به صورت درستی توزیع شود فقری در کشور نمی ماند.
رئیس جمهور افزود : مردم در پایگاه اطلاعاتی (جمع اوری اطلاعات اقتصادی خانوارها) ثبت نام کردند و همه اطلاعات شناسایی و کنترل شده است .
وی گفت: اعلام شده که برخی از اطلاعات ثبت شده نادرست است که نادرستی هم به این علت است که متوجه سوال نشده اند یا اطلاعات کافی نداشته اند.
رئیس جمهور گفت: البته ما دهک دهک نمی کنیم زیرا آن موقع کار سخت می شود، ما کار را به خوشه تقسیم کرده ایم، 4 دهک، 3 دهک، 3 دهک.
احمدی نژاد افزود: در این تقسیم بندی حداکثر بعضی ها که لب مرز این خوشه ها هستند ممکن است جابه‌جا شوند و ممکن است کسی در خوشه یک باشد و ما بگوییم خوشه دو است که این قابل اصلاح است، این افراد به سازمان های مربوط مراجعه می کنند و با ارائه اطلاعات خود خوشه آنها اصلاح می شود.
وی گفت: ما می خواهیم تولیدمان افزایش یابد، هزینه تولید پایین بیاید، تولید قابل رقابت شود، توزیع عادلانه شود و مناطق محروم رشد کند که همه اینها قابل هدف گذاری است.
رئیس جمهور افزود: هدفمند کردن یارانه ها یعنی همین که ما هدف ها را تعیین کنیم و اینها شدنی است.
احمدی نژاد گفت: من با اطمینان به مردم می گویم که به عنوان کوچک خادمان مردم به موضوع اشراف دارم و می دانیم چه کار می خواهیم بکنیم و همراه مردم حرکت می کنیم و ان شاء الله مردم هم همکاری می کنند.
رئیس جمهور تأکید کرد: هیچ بحران و فشاری بر مردم در راه نیست و فقط می خواهیم با هم به جلو برویم.
وی افزود: عددها عوض می شود اما قدرت خرید مردم نه تنها کم نمی شود بلکه حتماً زیاد هم می شود یعنی اگر کسی در سال 10 کیلو مرغ مصرف می کرده است، این قدرت را پیدا می کند که 15 کیلو مرغ مصرف کند.
احمدی نژاد افزود: با هدفمندشدن یارانه ها، انرژی در کل سبد ملی ما ذخیره می شود و این به نفع کشور است، آلودگی ها از بین می رود و خود مردم بر منابع خود مدیریت پیدا می کنند.
وی گفت: ما الآن جای مردم نشسته ایم و تصمیم می گیریم و آن کسی که در ماه کل هزینه خرج خانواده اش 100 هزار تومان است چه استفاده ای از یارانه می کند؟ هیچ، ما جای او تصمیم می گیریم.
رئیس جمهور افزود: حتی کسی که در ماه 10 میلیون تومان هزینه دارد، برای او هم ما داریم تصمیم می گیریم و ما سبد هزینه و مصرفش را شکل می دهیم، چرا این کار را می کنیم؟ ما باید اجازه دهیم مردم خودشان درباره منابع مالی‌شان تصمیم بگیرند.
احمدی نژاد گفت: برخی نگران بودند و می گفتند که شما قدرت خرید طبقات پایین را افزایش می دهید، اینها ممکن است وارد بازار شوند و تورم درست شود اما ما از مردم می خواهیم که پول اضافه خود را فوری خرج نکنند، سرمایه گذاری، ذخیره و پس انداز کنند.
رئیس جمهور یادآور شد: کل تولید ما با 40 درصد ظرفیت کار می کند و کارخانه های ما یک شیفتی هستند و وقتی در بازار تقاضا باشد، دو شیفتی می شوند و این یعنی تزریق خون تازه به پیکر اقتصاد کشور.
احمدی نژاد افزود: فرض کنیم پنج دهک تا امروز نمی توانستند در خانه خود پلوپز داشته باشند، حالا پول به دستشان آمده است و می توانند پلوپز بخرند، ممکن است خواهش کنیم این کار را به تأخیر بیندازند و اجازه دهند کارخانه های ما تولید و وارد بازار کنند بعد مردم خرید کنند تا بی جهت بازار سیاه درست نشود و قطعاً مردم ما هم می پذیرند و از خدا می خواهند که اقتصادشان پیشرفت کند و جلو سوء استفاده ها و هرز روی های اقتصادی گرفته شود.
وی گفت: اگر منابع و اقتصاد را دست مردم بدهیم، مردم بهتر از ما مدیریت می کنند.
رئیس جمهور افزود: هم اکنون دولت به ازای هر یک نفر ایرانی سالی یک و نیم میلیون تومان به عنوان یارانه پرداخت می کند، فرض کنید ما همه این مبلغ را به خود مردم بدهیم، خودشان بهتر خرج می کنند و خودشان بهتر می دانند چگونه هزینه کنند، چقدر مواد غذایی مصرف کنند، خودرو بخرند یا نخرند، چه یخچالی بخرند، خود مردم بلد هستند، ما نباید برای آنها تصمیم بگیریم؛ ما باید مراقب باشیم که کسی اجحاف نکند یا انحصار درست نکند که به مردم فشار بیاید یا با بعضی بازی های روانی به مردم فشار نیاورد، دولت باید مراقبت کند.
احمدی نژاد گفت: فرض کنید قیمت علوفه در دنیا افزایش بیابد که طبعاً قیمت مرغ هم بالا می رود مگر اینکه دولت جبران کند.دولت باید این انعطاف را داشته باشد که به مرغدار بگوید که شما نگران قیمت علوفه نباش، ما با هم تفاهم می کنیم، قیمت مرغ را افزایش ندهید.
رئیس جمهور با بیان اینکه30 درصد یارانه برای تولید است، گفت: ما خواستیم در بحث هدفمند کردن یارانه ها بتوانیم بازار را کنترل کنیم که کسی بی جهت یا بر اثر تورم جهانی به مردم فشار نیاورد و تولیدمان هم هدفمند شود.
احمدی نژاد افزود: نباید بی جهت قیمت مایحتاج مردم افزایش یابد آن هم به دلیل اینکه در جهان این قیمت ها افزایش یافته است، ما می توانیم آن را کنترل کنیم.

* تفاهم با مجلس
مجری از رییس جمهور پرسید: بحث لایحه هدفمند کردن یارانه ها موضوع خیلی مهمی است و همه منتظرند ببینند که سرنوشت آن چه می شود و از کی اجرایی خواهد شد؛ آیا در مورد سازمان یا شرکت آن با مجلس به توافق رسیدید و فکر می کنید این لایحه کی قانون و به دولت ابلاغ شود؟
احمدی نژاد در پاسخ گفت: ما که با کل مجلس صحبت نکرده ایم. با کمیسیون جلسه داشتیم کمیسیون سه نفر را تعیین کرد و ما هم سه نفر تعیین کردیم که بنشینیم اشکالات آن چیزی را که تا الآن مصوب شده است رفع کنیم چون چیزی که تا الآن تصویب شده است می رود بودجه سالانه و اصلا چیزی که برود به بودجه سالانه معنایش این است که انعطاف ناپذیر است در حالی که هدفمند کردن یارانه ها به خصوص در حمایت از تولید و کنترل بازار باید کاملا منعطف باشد.
رئیس جمهور افزود: اصلا قالب کار با قالب بودجه سالانه که یک ترتیبات اجرایی بسته غیرمنعطفی دارد نمی سازد و ناسازگار است.
وی گفت: قرار شد بنشینند و یک متنی هم تهیه کرده بودند و پریشب هم یک جلسه با هم داشتیم و گفتند اصلاح می کنیم و فردا قرار است در مجلس مطرح شود.
رئیس جمهور افزود: امیدواریم اصلاح شود و جوری باشد که دولت بتواند این کار را عملی کند.
وی گفت: برای کارهای معمولی قوانین عادی و ساختارهای معمولی داریم اما برای این کار ساختار اختصاصی با انعطاف لازم مورد نیاز است البته با نظارت لازم.
مجری گفت:‌ درباره نظارت بر نحوه هزینه های انجام شده در بین برخی از نمایندگان نگرانی هایی وجود دارد که رئیس جمهور در پاسخ گفت: همه ساختارهای کشور به خصوص دولت تحت نظارت است و مجلس تنها نهادی است که هیچ نظارتی بر آن نیست؛ قوه قضاییه یک نظارت درونی دارد، قوه مجریه هم نظارت درونی دارد و هم از قوه قضاییه نظارت می شود و هم از قوه مقننه؛ ما تنها قوه ای هستیم که از شش جهت ما را می پایند و دستگاه های متعدد نظارتی بر همه کارهای ما نظارت می کنند.
وی افزود: ما هیچ بخش خارج از نظارت نداریم اما برای کارهای اجرایی کشور قالب های گوناگون در قانون پیش بینی شده است در قوانین ما یک قالب قانون کشوری است یک قالب قانون لشکری، یک قانون، قانون تجارت است.
احمدی نژاد گفت: یک قانون، قانون نهادهای عمومی غیردولتی است، یک قانون، قانون شرکت های دولتی است؛ ما باید ببینیم کدام یک از این اینها ظرفیت حمل این بار را دارند که بالاخره توافق شد ما یک موسسه ای و سازمانی درست کنیم که ماهیت آن شرکت باشد.
مجری درخصوص این صحبت رئیس جمهور پرسید: یعنی تابع قانون تجارت باشد؟
رئیس جمهور در پاسخ گفت: به نوعی تابع قانون تجارت با یک سری محدودیت های خاص، ولی شرکت دولتی است.
احمدی نژاد افزود: شرکت محدودیت های خودش را دارد و نظارت بر آن اعمال و کار هم انجام می شود حالا عمده نمایندگان محترم همراهی خوبی کرده اند.
رئیس جمهور اضافه کرد: (ما به نمایندگان گفتیم) ما در این لایحه،‌ مختصر و مفید و با کلمات حقوقی همین هایی که شما الان می خواهید، نوشته بودیم و شما این را کنار گذاشتید بعد اشکال پیدا شد و با توضیحات یک متن ده خطی الان شده سی خط، لازم نبود، آن (لایحه) شفاف بود.
احمدی نژاد گفت: دولت سه ماده قانونی را در ماده 16 تفسیر کرد نیاز واقعا نبود البته جنس کار مجلس این است که بحث و گفتگو شود و این حسن کار مجلس هم هست؛ امیدواریم این قانون کامل شود و در اختیار دولت قرار گیرد یعنی اگر فردا تصویب شود و شورای نگهبان فردا این را تایید کند مقدمات اجرا از شنبه شروع می شود و ما آماده هستیم.
رئیس جمهور افزود: من دیدم بعضی ها به شدت مردم را می ترسانند و این کار خیلی بدی است؛ ترس ندارد؛ برای چه باید بترسیم؟ ما نمی خواهیم یارانه را حذف کنیم.
احمدی نژاد گفت: من متاسفم بعضی ها که دنبال حذف یارانه ها بودند حالا آمده اند و مردم را می ترسانند؛ بله اگر یارانه ها را حذف کنیم زندگی بخش وسیعی از مردم متلاشی می شود؛ ما می خواهیم یارانه ها را درست و عادلانه توزیع کنیم وقتی عادلانه توزیع کنیم وضع همه، هم مردم، هم صنعت، هم تجارت و هم کشاورزی بهتر می شود چون الان حداقل 20 درصد ما پرتی داریم؛ در بعضی بخش ها 30 درصد هدر می رود که دست مردم نمی رسد خوب ما هم 20 تا 30 درصد ها را جمع کنیم و به خود مردم بدهیم وضع مردم بهتر می شود و قدرت خرید مردم حتما افزایش پیدا می کند برای اینکه دولت دارد جلو اسراف ها را می گیرد.
رئیس جمهور افزود: ما نمی خواهیم یک قران آن (یارانه) را کم کنیم و صددرصد آن به اقتصاد برمی گردد درست بر می گردد و وقتی درست برگردد وضع مردم حتما بهتر می شود.
احمدی نژاد گفت: ما از قبل هر اقدامی را به مردم اطلاع می دهیم و مردم را تجهیز می کنیم اگر بنا باشد وجوهی را به حساب مردم بریزیم قبلش می ریزیم یعنی اگر بنزین باید 100 تومان اضافه شود ما قبلش سهم مردم را به حساب هایشان می ریزیم؛ هر کسی خواست مصرف کند، بنزین 100 تومان اضافه اش را از این می دهد، نخواست می ماند برای خودش طور دیگری استفاده می کند.
رئیس جمهور افزود: یعنی این طور نیست که حمایت ما از مردم عقب بیفتد و این اصل ثابت دولت است؛ از قبل ما حمایت ها را می گذاریم می گوییم این حساب بسته است.
احمدی نژاد گفت: روزی که فرض کنید خواستیم قیمت قیر یا گازوئیل یا هر چیز دیگر را 20 تومان بالا ببریم به هر نفر ایرانی یک سهمی از آن می رسد و به حسابش می رود.
رئیس جمهور با بیان اینکه ما در حال حاضر 4600 میلیارد تومان برای نان یارانه می دهیم گفت: یعنی به ازای هر ایرانی 67 تا 68 هزار تومان یعنی به یک خانواده چهار نفره در سال تقریبا 270 تا280 هزار تومان داریم یارانه می دهیم و خود خانواده هم الان دارد برای نان پول می دهد؛ این 270 هزار تومانی که دولت می دهد با آن پولی که خودشان می گذارند رویش حساب کنند ببینند چقدر می شود.
احمدی نژاد گفت: اگر گندم آزاد کیلویی 300 تومان است گندم اگر آزاد باشد یک چیزی توی جیب مردم می ماند برای اینکه ما این وسط پرتی داریم و آن پرتی در شکم کسی نمی رود؛ آن پرتی احیا می شود و در جیب مردم می رود.
رئیس جمهور افزود: در کود شیمیایی هم همین طور است ما داریم یارانه می دهیم دست کشاورز نمی رسد؛ در دارو هم همین است یارانه می دهیم دست مردم نمی رسد همان مقدار پرتی اش در جیب مردم بیاید به قدرت خرید مردم اضافه می شود بنابراین واقعا هیچ جای نگرانی نیست ما همراه مردم جلو خواهیم رفت و با مشورت مردم و با اطلاع رسانی دقیق قبلا مردم را تجهیز می کنیم که جای هیچ گونه نگرانی نیست.

* ارایه لایحه برنامه پنجم و بودجه
رئیس جمهور در باره مسائل مطرح شده در باره تاخیر دولت در ارایه لوایح برنامه پنجم توسعه و بودجه سال آینده کل کشور به مجلس گفت: لایحه برنامه پنجم و لایحه بودجه سال آینده آماده است و فقط منتظر اعمال تصویب و آثار لایحه هدفمند کردن یارانه ها هستیم.
احمدی نژاد افزود : خودمان اعلام کردیم که باید این کار را بکنیم و در نهایت هم کار خودمان را انجام داده ایم و منتظر لایحه هدفمند کردن یارانه ها هستیم که در برنامه پنجم و هم در بودجه تاثیر می گذارد.
احمدی نژاد به بررسی با تاخیر لایحه هدفمند کردن یارانه ها در مجلس اشاره و تصریح کرد: براساس قانون باید تا یک ماه پس از تحویل لایحه هدفمند کردن یارانه ها در صحن علنی مجلس بررسی شود که بررسی آن به طول انجامید و تا امروز رسیده است.
رئیس جمهور گفت: پس از تصویب لایحه هدفمند کردن و تایید آن در شورای نگهبان 3 تا 4 روز بیشتر زمان نمی خواهیم تا هم لایحه برنامه پنجم و هم بودجه 89 را تقدیم کنیم و ما براساس برنامه پنجم بودجه سال آینده خود را نیز آماده کرده ایم.
وی افزود: فقط منتظریم اصلاحات آن را براساس تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها انجام دهیم.
رئیس جمهور تاکید کرد : البته پیش نویس غیررسمی برنامه پنجم را به مجلس ارائه داده ایم که در حال بررسی در کمیسیون هاست.
احمدی نژاد بار دیگر با اشاره به اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها گفت:‌ باز هم تاکید می کنم واقعاجای نگرانی نیست همه این پول به جیب هر یک از مردم می رود و هر کس پول خود را دارد و می تواند بر طبق علاقه خود برنامه ریزی کند.
رئیس جمهور مردم ایران را اهل پس انداز دانست و گفت: مردم گرچه خوب هم مصرف می کنند و ما هم از این مصرف خوشحالیم و فقط از برخی اسراف ها ناراحت می شویم اما مردم ما اهل پس انداز هستند و به بهترین شکل امور خود را اداره می کنند.

* غیبت در جلسه مجلس و مجمع تشخیص مصلحت
احمدی نژاد در خصوص غیبت امروز در مجلس گفت:‌رسم این است که رئیس جمهور را از 10 تا 15 روز قبل دعوت می کنند و برنامه می دهند و قبلا هم من گفته بودم که برنامه ام فشرده است و بعید می دانم که بتوانم بیایم.
وی افزود: دیشب یا پریشب به من اعلام شد که بروم و من به خاطر برنامه ای که از قبل پیش بینی شده بود و بخاطر سفر فشرده ای هم که (به افریقا و امریکای لاتین) داشتم قبلا عذرخواهی کردم.
احمدی نژاد درباره غیبتش در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ غیبت من در این جلسات هم دلایل خاص خود را دارد.
رئیس جمهور همچنین به سفر استانی فردا چهارشنبه هیات دولت به استان اصفهان اشاره کرد و گفت:‌ شکل سفر دور سوم تغییر کرده و هدفگذاری جدیدی برای آن صورت گرفته است که امیدواریم در تحقق آن موفق باشیم.
تمام