جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ روز ٥ آبان ۱۳۸۸

قرآن هم در وصف شیطان مى‏فرماید: «یعدهم و یُمَنیهم» کار شیطان این است به مردم وعده مى‏دهد و آرزو در دلشان ایجاد مى‏کند اما وعده‏هاى شیطان همه‏اش فریب است. یک مثل کوچک بزنم. همه ما دوران جوانى را گذرانده‏ایم. براى ما زیاد پیش آمده که گاهى یک صحنه‏اى را دیده‏ایم خیال کردیم خیلى لذت‌بخش است، خیلى فوق‌العاده است. فکر کردیم که اگر آن خواسته‏اى که نسبت آن موضوع داریم برآورده بشود دیگر غرق در لذت خواهیم شد. منظره‏اى را مى‏بینند، صدایى مى‏شنوند، حرفى مى‏شنوند آرزو مى‏کنند که آن برایشان تحقق پیدا کند. وقتى مى‏رسند بهش مى‏بینند نه، خبرى نبود. گاهى هم پشیمان مى‏شوند. این همان وعده شیطان است و تخلفش. مى‏گوید اگر بیایید دنبال من خیلى لذت‏ها و سعادت‏ها نصیبتان مى‏شود، تجربه مى‏کنند مى‏بینند دروغ است فردایش دوباره فریب مى‏خورند. به دنبال شیطان راه مى‏افتند مى‏دوند با سر، یکهو سرشان می‌خورد به سنگ و مى‏شکافد باز هم به هوش نمى‏آیند فردا دوباره همین آش است و همین کاسه. این داستان شیطان است و گمراه کردن انسان‏ها.

اینکه امام فرمود آمریکا شیطان بزرگ است. این یک حرف بى اساس نبود. ریشه قرآنى دارد.

امیرمؤمنان در نهج‌البلاغه مى‏فرماید: «قد عبد الله سته آلاف سنه لایُدرى اَ مِن سنی الدنیا ام من سنی الاخره» بى‌خود نیست که یک عده آدمیزادها شیطان‌پرست مى‏شوند. على(ع) مى‏فرماید شیطان قبل از خلقت آدم شش هزار سال عبادت خدا کرد. بعد اضافه مى‏فرماید این شش هزار سال معلوم نیست از همین سال‌هاى دنیوى است یا از آن سال‌هاى الهى است که هر روزش هزار سال است. اگر این شش هزار سال از آن سال‏هاى اخروى و الهى باشد که هر روزش هزار سال است ببینید چقدر مى‏شود. حالا فرض کنید همین شش هزار سال‏ عادى، یک موجودى شش هزار سال کارش عبادت خدا باشد آن قدر که فرشتگان خیال مى‏کردند او هم ملک است و در کنار فرشتگان جا مى‏گرفت.

غیر از این آقاى ابلیس که دار و دسته‏اى هم دارد از خویش و قوم و بچه‏هایش اینهایی که قرآن مى‏فرماید: «انّهُ یراکم هو و قبیله» غیر از اینها قرآن مى‏فرماید گروهى از شیطان‌های انسی هم داریم؛ آدمیزادهاى شیطان. شیطان تنها منحصر به ابلیس نیست و دار و دسته‏اش. یک دسته از انسان‏ها هم هستند که تبدیل به شیطان شده‏اند. شکل و قیافه انسانى دارند روى دو پا راه مى‏روند دو تا چشم و دو تا گوش دارند مثل من و شما گاهى قیافه‏هایشان هم خیلى از ما گیراتر و حق به جانب‏تر هم هست. این‌ها را قرآن مى‏فرماید: «شیاطین الانس و الجن». کار اینها هم همان کار جناب ابلیس است. برنامه یکى است. دروغ گفتن، وعده خلاف دادن و عمل نکردن.

اگر مى‏خواهید شما شیاطین انس را شناسایى کنید یا وسوسه‏هاى شیطانى را تشخیص بدهید که اینها از جانب شیطان است یا نه؟ یکى از علائمش همین است اگر یک وقت احساس کردید که یک تمایلى دروغى در شما ایجاد شده که واقعیت ندارد بفهمید که منشأش شیطانى است. اگر یک وعده دروغى به شما داده شد و بعد دیدید درصدد عمل نیستند یعنی مى‏گویند براى این که من و شما را دنبال خودشان بکشند این کار شیطانی است.

شما مى‏توانید در جامعه در بین مردمى که توى این سرزمین زندگى مى‏کنند یا جاهاى دیگر دنیا بروید و ببینید و این نشانه‏ها را تطبیق کنید و شیطان‏هاى واقعى را بشناسید. چرا امام فرمود آمریکا شیطان بزرگ است. این یک حرف بى اساس نبود. ریشه قرآنى دارد. ببینید از تمام اقوامى که در عالم تاریخشان ثبت شده، اوصاف و خصوصیات و منش‏هایشان در تاریخ آمده، هیچ جامعه و دولتی را پیدا مى‏کنید که دروغ‏گوتر از آمریکا باشد. دنیا را پر کرده از این که ما طرفدار حقوق بشر هستیم. هر کسى را مى‏خواهد زیر یوغ خودش بکشد. شرایط خودش را مى‏خواهد برای او تحمیل کند. شما در طول تاریخ ببینید هیچ‌کس به اندازه آمریکایى‏ها حقوق بشر را پایمال کرده‌اند؟ یک نمونه‏اش کارى است که دربارة فلسطینى‏ها کردند.

در کشور خودشان هم وضع بهتر نیست. چندى پیش گروهى در آمریکا تشکیل شد که بنا داشتند علیه حکومت فعالیت کنند. آمریکایى‏ها تلاش کردند که این‌ها را به اصطلاح رام کنند اما نتوانستند. مردم مصممى بودند که تصمیم گرفته بودند با ظلم‏هاى آمریکا مخالفت کنند. آمدند یکجا همه شان را سوزاندند بعد هم این‌گونه منعکس کردند که اینها یک فرقه مذهبى بودند و عقیده شان این بوده که باید خودکشى کنند. این فرقه مذهبى چطور یکهو سبز شد، معلوم نیست! هیچ جا عقایدشان معلوم نبود. هیچجا دعوتشان معلوم نبود. افکارشان توى یک کشورى که همه‏اش آزادى و دموکراسى است و هر کسى عقیده و دین و مذهبش را مى‏گوید، چطور توى هیچ روزنامه‏اى، هیچ کتابى ننوشته بودند که ما چنین عقیده‏اى داریم؟ و آداب و رسوممان این است که خودکشى کنیم. فقط گاهى گوشه و کنار اخبارى درز مى‏کرد که اینها مخالف سیاسى حکومت آمریکا هستند.

به کشورهاى کوچک وعده دادند که اگر با ما همکارى کنید شرایط ما را بپذیرید، کمک‏هاى اقتصادى و فنى مى‏کنیم چنین و چنان. وقتى سرمایه‏هایشان را گرفتند آنچنان گلویشان را فشردند که براى نفس کشیدن هم احتیاج به اجازه پیدا کردند. یکى‏اش همین همسایه ما کشور عراق، وعده دادند که بر ضد ایران حمله کن ما همه چیز در اختیارت قرار مى‏دهیم بعد هم شما مى‏شوى امپراتور عرب! الان در داخل کشور خودشان هواپیماشان از این شهر به آن شهر اختیار ندارد حرکت کند. حالا ممکن است بگویید که این کشور یک جایی سرپیچی کرد، گردنکشی کرد و آمریکا مجازاتشان کرد. ترکیه را چه می فرمایید. ترکیه روزگارى بزرگ‏ترین کشور اسلامى بود و اگر مقدارى به عقب برگردیم بزرگ‏ترین امپراتورى جهان بود؛ امپراتورى عثمانى. بعد از این که تجزیه‏اش و تکه تکه‏اش کردند و یک لقمه‏اش ماند به نام ترکیه باز هم یکى از بزرگ‏ترین کشورهاى اسلامى دنیا بود از نظر سوق‌الجیشى در دنیا بى نظیر است. کشورى است که بخشى از آن در اروپا و بخشى در آسیاست. با چند تا دریاى بزرگ و چند کشور مهم اروپایى ارتباط تنگاتنگ و مرزهاى مشترک دارد و گاهی درآمدش از توریسم از درآمد نفت ما بیش‌تر است.

اگر مى‏خواهید شما شیاطین انس را شناسایى کنید یا وسوسه‏هاى شیطانى را تشخیص بدهید که اینها از جانب شیطان است یا نه؟ یکى از علائمش همین است اگر یک وقت احساس کردید که یک تمایلى دروغى در شما ایجاد شده که واقعیت ندارد بفهمید که منشأش شیطانى است.

بعد از سقوط رژیم شاه، آمریکا وعده‏اش داد که اگر با ما همکارى کنى ما تو را امپراتور کشورهاى اسلامى مى‏کنیم. پایگاه‏هاى آمریکا از ایران منتقل شد به ترکیه. نقشى را که شاه بازى مى‏کرد دولت ترکیه به عهده گرفت. در مقابلش چى دادند به ترکیه؟ آن‌چنان ذلیلش کردند که یک چنین دولتى با این ویژگى‏ها و قدرت‏ها باید دست گدایى به اسرائیل دراز کند. براى تعمیر تانک‏هایش باید برود به اسرائیل دریوزگى کند که تانک‏هایش را اسرائیل تعمیر کند. این وعده‏اى است که آمریکا مى‏دهد این هم نتیجه‏اش. حالا اگر کسانى گول آمریکا را بخورند چه کسی را ملامت کنند؟ آمریکا را ملامت کنند؟ شیطان جواب خواهد داد «فلاتلومونى و لوموا انفسکم» مرا ملامت مکنید، خودتان را ملامت کنید.

شیطان هر لحظه و هر هزارم ثانیه به سراغ ما می آید این درحالی است که بسیاری از ما نیز نیاز به شیطان نداریم زیرا خودمان از همکاران او هستیم و بدون امضای هر گونه قراردادی دربست در اختیار او مزدوری می کنیم.

نه تنها خود را فریب می دهیم بلکه با وسوسه کردن دیگران نیز پا جای پای شیطان می گذاریم .

چکار داری سیگار و یا مشروب و یا مخدره دیگری به هم محفلی و یا دوستان پاک خود تعارف می کنید بگذارید او سالم باشد. خلاصه حرف زیاد است تا نمازم دیر نشده بروم که شیطان نمی گذارد. خدایان از شر شیطان به تو پناه می برم . کرد شبستری
واژه کلیدی :شیطان و واژه کلیدی :شش هزارسال عبادت و واژه کلیدی :شبستری