جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز ٤ آبان ۱۳۸۸

 از حق نگذریم با بگذریم زیاد تفاوتی ندارد زیرا حق گرفتنی است نه دادنی ! اما سفر برادر رییس قوه قضائیه یعنی همان حاج علی به ژنو که از قدیم و ندیم تنها نان شب او یک بیسکویت آن هم از نوع گرجی  اگر نبود مینو و این آخری ها هم آنا است، دستاوردهایی داشته و یا نداشته این هم فرقی نمی کند زیرا همه می گویند داشته است. احسنت تبارک الله احسن الخالقین!
   اما حاشیه های این سفر دستاوردهای بیشتری از خود سفر داشته که آدم را به یاد درگیری های لفظی و قلمی روزنامه کیهان با ایرنای زمان فریدون خان وردی نژاد می اندازد. یادش به خیر یا نه این هم فرقی نمی کند. بگذریم باری از مطلب دور نشویم عبدالله پاره سنگ ها را در توبره نهاد و روانه ایران شد.
اینکه این پاره سنگ ها تبدیل به مس شود یا طلا بوده است باز هم به ما مربوط نمی شود زیرا دانستن حق مردم ایران است که مردم نیز این را خوب بخش کرده اند و می کنند.
  بدون هر گونه دخل و تصرفی این مطلب را آورده ایم و تحلیل محتوای آن را نیز به شما خوانندگان بسیار عزیز و ارجمند جیرفت سی تی واگذار می کنیم. شبستری:
............................................
کج فهمی دوستان آقای لاریجانی در روزنامه خبر
در حالی که ایرنا کوشید با انعکاس گسترده اخبار سفر رییس مجلس به ژنو ، اقدام هیات ایرانی به ریاست لاریجانی را موفق ارزیابی کند،دوستان رسانه ای آقای لاریجانی در روزنامه خبر با کج فهمی از یادداشت ایرنا، در گزارشی مدعی منفی نگری خبرگزاری رسمی کشور نسبت به دیپلماسی پارلمانی شدند.

به گزارش خبرنگار جیرفت سی تی به نقل از رسانه هفتاد و چند ساله ایرنا حاکی است که  روزنامه خبر که توسط حسین انتظامی از نزدیکان و همراهان رسانه ای لاریجانی اداره می شود؛ امروز در گزارشی دستاوردهای دیپلماسی پارلمانی را بر شمرده و به نقد یادداشت ایرنا با عنوان "آیا سفر علی لاریجانی به ژنو موفقیت‌آمیز بود؟" پرداخته است.
اما مشکل دوستان این روزنامه این است که گویا تنها تیتر ویا لید یادداشت ایرنا را خوانده اند و حوصله مطالعه 8 بند بعدی که در آن ایرنا به دفاع از دستاوردهای لاریجانی در این سفر پرداخته است را نداشته اند.
در گزارش روزنامه خبر آمده است:" رسانه‌های دولت و یا نزدیک به آن، واکنشی بر عکس از خود نشان می‌دهند. کما اینکه علی‌رغم پایان یافتن سفر هیأت پارلمانی ایران به ژنو به منظور شرکت در یکصد و بیست و یکمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی بعضاً بر طبل بی‌ثمر بودن این سفرها کوبیدند." و این در حالی است که خبرنگار اعزامی ایرنا به این سفر در پایان چنین می نویسد که:"به رغم عدم حصول نتیجه مورد علاقه هیات ایرانی ،نمی توان لاریجانی و هیات همراه را در این نشست ناموفق دانست چرا که تیمی به خود این جسارت را می دهد که در میان تمامی گروههای حاضر در این اجلاس ،‌پیشنهادی ارایه کند و سپس در این میدان برای پیروزی تلاش کند و 500 رای اعضای نشست را به خود اختصاص دهد ،‌جای تحسین دارد.
به هر حال مقابله با دول غربی و آمریکا که سالها دنیا را تحت سیطره خود داشتند ولو در اجلاس های مردمی مانند بین المجالس ،‌کار سهل و آسانی نیست و نیاز به ممارست و کسب تجربه بیشتر دارد . هر چند که همراه نمودن اغلب کشورهای آسیایی ،‌مسلمان و امریکای لاتین برای نمایندگان کشورمان در نوع خود دستاورد مهمی به شمار می رود. "
خبرگزاری جمهوری اسلامی به دوستان خود در روزنامه خبر توصیه می کند که همانطور که خود همواره به دستاوردهای دولت و تحلیلهای مثبت آن منفی نگاه می کنند، به مطالب تحلیلی و دلسوزانه ایرنا همانطور ننگرند و با ارائه چنین تفسیرهای منفی بافانه ای به ظاهر خود را مدعی حمایت از فرد خاصی جلوه ندهند، چرا که آقای لاریجانی یکی از سران قوای جمهوری اسلامی به شمار می آیند و حمایت از ایشان در این جایگاه برهمگان از جمله خبرگزاری رسمی کشور لازم است.
به خطر قضاوت بهتر خوانندگان متن کامل یادداشت ایرنا در پی می آید:

آیا سفر علی لاریجانی به ژنو موفقیت آمیز بود؟
یاسرمرادی*:"علی لاریجانی" هفته گذشته همراه با هفت تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت شرکت در یکصد و بیستمین اجلاس پاییزه بین المجالس به ژنو رفت تا پس ازسفر "محمود احمدی نژاد" در نشست دوربان دو در این شهر و مذاکرات هسته ای اخیر سعید جلیلی دستاوردهای جدیدی را برای کشورمان به همراه آورد.

حال سوال اصلی اینجاست که آیا سفر لاریجانی دستاورد ویژه ای را به همراه داشته است یا نه؟
آنچه از ظاهر امر بر می آید این است که پس از گزارش اخیر گلدستون و تصویب آن در شورای حقوق بشر سازمان ملل ،‌برخی دول اسلامی بویژه ایران و عمان به دنبال آن بودند که خط محکومیت رژیم صهیونیستی در مجامع بین المللی را دنبال کنند و از این باب بود که لاریجانی و هیات همراه با تمام قوا جهت تصویب ماده اضطراری اجلاس یکصد وبیستم درخصوص جنایات رژیم صهیونیستی در غزه وارد میدان ژنو شدند اما متاسفانه ماده اضطراری این نشست با تلاش کشورهای افریقایی و اروپایی در خصوص امنیت غذایی به تصویب رسید و موضوع غزه در اولویت دوم قرار گرفت. لذا ظاهر قضیه عدم توفیق هیات ایرانی را نشان می دهد اما باید برای قضاوت در این خصوص نکات دیگری را نیز لحاظ کرد.
1 - صبح روزی که لاریجانی عازم ژنو شد ،حادثه تروریستی زاهدان سفر وی را به طور کامل تحت الشعاع قرار داد به نحوی که ایشان در فرودگاه نیز در این خصوص به طور کامل سخن گفت و انگشت تقصیر را به سمت آمریکا نشانه رفت.
دقیقا به همین دلیل بود که فضای رسانه ای داخل کشور و حتی جهان به سمت این موضوع و از طرف دیگر مذاکرات حساس وین منعطف شد و اجلاس ژنو از حمایت رسانه ای چندانی برخوردار نشد.
2 - لاریجانی به محض ورود به اجلاس، در صبح روز دوشنبه قبل از حضور در نشست ، ملاقات و رایزنی های خود را آغاز کرد اما هر چه مذاکرات ادامه می یافت، سختی مسیر بر رییس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه بیشتر مشهود می شد .
اولین دیدار با رییس مجلس الجزایر صورت گرفت که کشوری اسلامی از قاره آفریقا بود. هر چند وی از تلاش خود برای راضی کردن کشورهای افریقایی برای رای به موضوع غزه خبر داد اما نوع کلام وی نشان داد که برای جلب آرای کشورهای آفریقایی اقدام چندانی صورت نگرفته است.
علی لاریجانی در دیدار دوم خود با رییس مجلس عمان مساله دیگری که پیش بینی آن به راحتی قابل امکان نبود را از زبان وی شنید و آن عدم رضایت هیات فلسطینی برای رای به موضوع غزه بود که واقعا کار رایزنی ها را با سختی دو چندانی همراه کرده بود . به همین دلیل بود که لاریجانی سومین دیدار خود را فورا با هیات فلسطینی حاضر در نشست انجام داد تا موضوع را مرتفع سازد.
البته در نشست با هیات عمان ثمره خوبی حاصل شد و آن توافق ایران و عمان برای یکی کردن پیشنهادهای دو کشور در خصوص غزه بود که با عنوان پیشنهاد ایرانی - اسلامی مطرح گردید.
3 - رییس هیات فلسطینی که از نزدیکان "محمود عباس" بود در دیدار با لاریجانی چنین استدلال کرد که روحیه ملت فلسطین پس از گزارش گلدستون بالا رفته و نمی خواهند با پیشنهاد موضوعی که امکان رای آوردن آن کم است منجر به تضعیف این روحیه شوند.
لاریجانی در پاسخ به وی تاکید کرد ، لازم نیست شما پیشنهادی مطرح کنید، ما مطرح می کنیم، شما تنها محکم حمایت کنید اما به نظر می رسید تصمیم هیات فلسطینی خارج از این دیدار و پس از لابی های گسترده با دیگر کشورهای اروپایی اتخاذ شده است که جای بسی تاسف داشت.از طرف دیگر بعد از ظهر همین روز پس از دیدار با رییس مجلس مصر نیز کاشف به عمل آمد که آنها نیز از ترس رای نیاوردن این موضوع ، نظری مشابه با هیات فلسطینی داشته اند اما سختی کار در دیدار با رییس مجلس هند بیشتر جلوه گر شد.
4 - هیات نمایندگان ایرانی که بیشتر فعالیت های آنها توسط "کاظم جلالی" انجام می شد و قبل از آغاز نشست در ژنو حاضر بودند از نظر مساعد کشورهای آسیایی با پیشنهاد ایران خبر داده بودند اما رییس مجلس هند در دیدار با لاریجانی ضمن تاکید بر اهمیت موضوع فلسطین از اهمیت بالای موضوع امنیت غذایی برای هند سخن گفت. همین بود که ایران فورا دست به کار شد و پیشنهاد خود را با کمک مالزی ، ترکیه و اندونزی در مجمع کشورهای آسیایی به تصویب رساند تا در نشست عمومی از اطمینان بیشتری برخوردار باشد .
دیدار با هیات ونزوئلا هم باعث شد توافقی خوبی درخصوص غزه با کشورهای آمریکای لاتین که بر اهمیت موضوع هندوراس تاکید داشتند ، حاصل شود.
5 - به نظر رسید غفلت هیات ایرانی از فضا سازی هایی بود که اروپا، رژیم صهیونیستی و آمریکا با تلاش کشورهای آفریقایی برای عدم موفقیت پیشنهاد کشورهای اسلامی انجام داده بودند .
کشورهای یادشده لابی محل نشست را تماما با عکس های تکان دهنده ای در خصوص عدم امنیت غذایی در جهان به ویژه در آفریقا پر کرده بودند که این امر کاملا اجلاس و عواطف شرکت کنندگان را برای رای به این موضوع تحت تاثیر خود قرار داده بود در حالی که حتی یک عکس از غزه هم مشاهده نمی شد.
نکته حائز اهمیت دیگر تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی برای بازپس گیری این پیشنهاد بود تا اساس این پیشنهاد پس از ارعاب کشورهای مسلمان اصلا به رای گذاشته نشود، امری که در اجلاس آدیس آبابا اتفاق افتاد، لذا به همین دلیل بود که کشورهایی مانند مصر و فلسطین نیز تمایلی به طرح این پیشنهاد نداشتند.
6 - به هر صورت با تلاش های هیات ایرانی اولا اصل پیشنهاد این بار توسط کشورهای اسلامی پس گرفته نشد و توانست بیش از 500 رای اعضا را به خود اختصاص دهد اما این بار توانایی رقابت با استفاده ابزاری آمریکا و غرب از موضوع امنیت غذایی در آفریقا را نداشت.
نکته جالب آنکه بعداز ظهر همان روز با وجود تصویب موضوع امنیت غذایی، از 10 سخنرانی انجام شده سه سخنرانی در خصوص غزه انجام شد و ایران توانست لااقل این بحث را به عنوان یکی از مباحث جدی این اجلاس در افکار عمومی مطرح کند.
7 - از بعد از ظهر روز دوشنبه و پس از تصویب ماده اضطراری نشست، لاریجانی با فراغت بال بیشتری به موضوع های دیگر دارای اولویت برای کشورمان پرداخت.
وی در دیدار با رییس مجلس پاکستان به طور جدی خواستار برخورد با تروریست ها شد و همچنین از از وی قول گرفت موضوع عطار زاده کاردار ربوده شده ایرانی در آن کشور را پیگیری کند که این موضوع با وعده پیگیری جدی رییس مجلس سنای پاکستان همراه بود .هیات مالزی نیز دیگر کشور اسلامی بود که با لاریجانی دیدار داشت و در خصوص گردشگری و مسایل اقتصادی موضوع های مهمی رد و بدل شد.
8 - اما روز سه شنبه نیز روز مهمی برای هیات ایرانی بود که با سخنرانی شدید اللحن لاریجانی خطاب به آمریکا،‌فرانسه و نیروهای ناتو در خصوص مسایل افغانستان ،‌حوادث تروریستی در ایران و جنایات صهیونیست ها آغاز شد. رییس مجلس در ادامه با رییس مجلس مصر ملاقات مهمی را داشت که به رغم تفاهم کلی بر موضوع فلسطین،‌به علت تفاوت نگرش ها نسبت به عملکرد کشورهای اسلامی درخصوص فلسطین ،‌مباحثه ای جالب میان دو رییس مجلس صورت گرفت.
لاریجانی در ادامه ملاقات با رییس و دبیر کل اتحادیه بین المجالس را در برنامه خود داشت که در این دیدار به انان که تلاش در اولویت دادن به مسایل خنثی و غیر سیاسی داشتند ،هشدار داد که در صورتی که درخصوص فلسطین بی تفاوت عمل کنید اصل جنایات نژاد پرستانه تغییری نمی کند و تنها از اهمیت و جایگاه نهاد بین المجالس کاسته می شود که این سخن لاریجانی باز هم با کلی گویی آنان همراه بود.
البته دیدار با گونزالس و چند مقام دیگر از دیدارهایی بود که پشت درهای بسته انجام شد و اطلاعاتی در خصوص آن به بیرون درز نکرده است .

* فرجام سخن
به رغم عدم حصول نتیجه مورد علاقه هیات ایرانی ،نمی توان لاریجانی و هیات همراه را در این نشست ناموفق دانست چرا که تیمی به خود این جسارت را می دهد که در میان تمامی گروههای حاضر در این اجلاس ،‌پیشنهادی ارایه کند و سپس در این میدان برای پیروزی تلاش کند و 500 رای اعضای نشست را به خود اختصاص دهد ،‌جای تحسین دارد.
به هر حال مقابله با دول غربی و آمریکا که سالها دنیا را تحت سیطره خود داشتند ولو در اجلاس های مردمی مانند بین المجالس ،‌کار سهل و آسانی نیست و نیاز به ممارست و کسب تجربه بیشتر دارد . هر چند که همراه نمودن اغلب کشورهای آسیایی ،‌مسلمان و امریکای لاتین برای نمایندگان کشورمان در نوع خود دستاورد مهمی به شمار می رود.
----------------------
 این فرجام سخن نیز به قلم خبرنگار اعزامی به رشته تحریر درآمده است. از همه ایرنایی های گذشته و حال و آینده که معلوم نیست از کدام روزنامه و یا رسانه دیگری باشند می خواهیم که احترام به برادران را رعایت کنند. هر چند که 75درصد قوه قوای سه گانه در دست جیگیردارنژاد است. تا هست باشد احمدآقای خودمان را میگویم تا هست باشد و پاینده ایران باشد تا هست پرچم باشد و یا همان بیرق سه رنگ خودمان که رنگهایی جالب و دیدنی دارد. کردشبستری .
واژه کلیدی :روزنامه خبر و ایرنا و واژه کلیدی :بین المجالس و واژه کلیدی :لاریجانی