جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ روز ٥ فروردین ۱۳۸۸

11 هزار مهمان نوروزی از یک روستای ساحلی در هرمزگان بازدید کرده اند
به گفته مسوولان شهرستان "سیریک" از توابع هرمزگان، از آغاز تعطیلات نوروزی تاکنون حدود 11 هزار نفر از مهمانان نوروزی با سفر به این شهرستان از روستای صیادی و تجاری "میشی" بازدید کرده اند.
اعضای ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان تازه تاسیس سیریک هدف از سفر مهمانان نوروزی به این روستا را خرید انواع لوازم خانگی برقی، برنج، چای و لاستیک خودرو ذکر کردند که بوسیله لنج داران از کشورهای عربی حوزه خلیچ فارس به خصوص دبی، وارد این روستا می شوند.
فرماندار سیریک در گفت وگو با خبرنگار ما اظهارداشت: کالاهای ذکر شده در روستای میشی بین 10 تا 30 درصد ارزانتر از شهر میناب و حتی بندرعباس عرضه می شود.
حسن سالاری جمعیت روستای میشی را یکهزارو 500 نفر عنوان کرد که از طریق صید و صیادی و تجارت با کشورهای حوزه خلیج فارس امرار معاش می کنند.
شهردار سیریک نیز افزود: وجود جنگل های زیبای "حرا" و "خور آذینی" از دیگر جاذبه های گردشگری در این شهرستان محسوب می شوند که همه ساله در این ایام هزاران نفر بازدید کننده دارند.
اللهیار طاهری اضافه کرد: مهمانان نوروزی پس از ورود به میناب و طی کردن 45 کیلومتر وارد روستای "میشی" می شوند که پس از خرید کالاهای مورد نظر از جمله پتو، چای، برنج، لوازم برقی و انواع لاستیک خودروهای سواری جهت استراحت با طی کردن مسافت پنج کیلومتر وارد سیریک می شوند.
اما بخشدار مرکزی سیریک نظر دیگری دارد و هدف از سفر مهمانان نوروزی به این شهرستان را بازدید از جنگل های شناور حرا عنوان می کند که وسعت آنها به بیش از 500 هکتار می رسد.
ابراهیمی تصریح کرد: خور آذینی در حاشیه این شهرستان بعنوان یکی از محل های طبیعی زادو ولد میگو و ماهی و همچنین پهلوگیری شناورهای صیادی و تجاری از یک طرف و همچنین جنگل های سرسبز حرا که در مقایسه با قشم، بندرخمیر و جاسک از چشم انداز بهتر و زیباتری برخوردار هستند از طرف دیگر موجب شده که هر سال شاهد افزایش گردشگران در این منطقه باشیم.
بخشدار مرکزی سیریک ادامه داد: روستای "میشی" نیز همچون روستای "گچین" از توابع بندرعباس در زمینه عرضه انواع کالاهای وارداتی ارزان قیمت در سطح منطقه و حتی کشور از شهرت خاصی برخوردار است که همین موضوع باعث سرازیر شدن عده زیادی از هموطنان ما در طول سال به این روستا شده است.
ابراهیمی یادآور شد: اما با فرارسیدن فصل بهار به خصوص تعطیلات نوروزی شاهد سفرهای بیشتری به این خطه از میهن اسلامیمان هستیم که مهم ترین علت آن وجود گردشگاهها و تفرجگاههای طبیعی است.
ساکنان روستای میشی که نمی توانند خوشحالی خود را از حضور مهمانان نوروزی پنهان کنند در حالیکه خنده از لبان آنان جدا نمی شود با تعارفات معمول و همچنین تخفیف در قیمت کالاهای درخواستی مشتریان از آنان استقبال می کنند.
رفیع زرهی که مدت بیست سال است در این روستا به کار فروشندگی اجناس دست دوم و به تازگی دست اول و به قول خودش فابریک اشتغال دارد می گوید: "خداوند روزی رسان است و روزی مردمان این روستا نیز از طریق صید و صیادی و تجارت می گذرد".
وی اضافه کرد: شناورهای تجاری هنگام بازگشت از سفرهای خارجی مقداری کالا از انواع مختلف با خود به روستای میشی می آورند و مردم نیز با سفر به این روستای ساحلی با رضایت کامل خریداری می کنند.
یکی دیگر از ساکنان این روستا بیان داشت: تنها راه امرار معاش او و پنج فرزند یتیمش از طریق فروش انواع کالاهای وارداتی تامین می شود.
خدیجه حاجی زاده ادامه داد: حدود چهار سال قبل همسرش گرفتار طوفان شد و پس از یک هفته، شناورهای عبوری جسدش را از آب گرفتند و از آن پس تاکنون از طریق فروش پتو و البسه امرار معاش می کند طوریکه هزینه دو فرزند دانشجویش را نیز از همین راه تامین می کند.
سفر این تعداد مسافر نوروزی به روستای ساحلی میشی از توابع شهرستان سیریک در هرمزگان از این جهت مهم و قابل توجه است که این خطه جزء مناطق محروم واقع در شرق این استان محسوب می شود.
این درحالی است که طی ایام تعطیلات تاکنون حدود دو میلیون مسافر نوروزی وارد استان هرمزگان شده اند که اکثریت آنان از جزایر کیش، هرمز و بندرعباس دیدن کرده اند.
به گفته مسوولان ستاد تسهیلات نوروزی هرمزگان این برای نخستین بار است که طی مدتی کوتاه حدود 11 هزار مسافر نوروزی از یک روستا واقع در منطقه ای محروم بازدید کرده اند.
تعدادی از گردشگران اهل شهرهای مختلف کشور از جمله تهران، یزد، گرگان، اصفهان، اردستان و شهرهای جنوبی استان کرمان هدف از سفر به روستای "میشی" و شهر سیریک را آشنایی بیشتر با بازار کالاهای خارجی و گردش در جنگل های حرا و سواحل شنی این شهرستان ذکر کردند.
آنان نیز ضمن تایید پایین بودن قیمت کالاهای برقی، البسه، پتو و لاستیک خودرو سواری تاکید کردند در صورت توجه مسوولان، این روستا و همچنین شهرستان سیریک می تواند به یکی از مناطق مهم گردشگری کشور تبدیل شود.
شهرستان 45 هزار نفری سیریک در 60 کیلومتری شرق میناب و 165 کیلومتری بندرعباس مرکز استان هرمزگان قرار دارد که حدود سه ماه از جشن شهرستان شدن آن می گذرد.
کارشناسان نیز براین باور هستند که اهمیت استراتژیک هرمزگان نیاز به اثبات ندارد و با توجه به قابلیت هایی که در زمینه های مختلف دارد یکی از قطب های اساسی اقتصادی، تجاری، صنعتی، فرهنگی و سیاسی کشور است که در برخی از بخش های تولیدی ابعاد فراملی دارد و در ظرف چند دهه اخیر گرایشها و روندهای مختلف توسعه را تجربه کرده است .
داشتن بیش از 900 کیلومتر ساحل در آبهای خلیج همیشه فارس و دریای عمان و 14 جزیره مسکونی و غیر مسکونی و همچنین دهها روستای ساحلی و صدها هکتار جنگل حرا و انواع آبگیرهای ساحلی و اسکله های صیادی و تجاری می تواند بهترین مزیت در زمینه توسعه گردشگری و جذب توریست باشد.
   اما با همه این احوال روستای ساحلی میشی از جهات مختلف گوشه ای دنج برای لم دادن بر روی ماسه های ساحلی، گردش در جنگل های متحرک حرا، قایق سواری در خور آذینی و تماشای طلوع دل نواز و غروب زیبای خورشید عالمتاب است.
   به آنانی که می خواهند ساعاتی از زندگی در حال گذر خود را در زیر سایه درختی و یا با تماشای امواج آرام و نقره فام دریای عمان بیاسایند توصیه می کنم حتما سری به روستای میشی از توابع شهرستان سیریک در منطقه میناب از توابع هرمزگان بزنند.
  هم بازی و هم روزی هم خرید اجناس ارزان و هم لذت بردن از منطقه ای گردشگری بکر و دیدنی که هر چه از آن بگویم کم گفته  ام. موفق و موید باشد. رضا گیلانی .واژه کلیدی :سیریک و واژه کلیدی :روستای میشی و واژه کلیدی :گچین و واژه کلیدی :میناب