جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ٢٧ امرداد ۱۳۸۸

متکی:ادامه اعزام زائران به عربستان به رفتار سعودی ها بستگی دارد
وزیر امورخارجه ایران گفت: ادامه اعزام حجاج و عمره گزاران ایرانی به عربستان مشروط به تجدید نظر در نوع رفتار مقامات سعودی با حجاج کشورمان است.

 

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار اجتماعی ایرنا از حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، "منوچهر متکی" این موضوع را در دیدار خداحافظی اسامه النسوسی سفیر عربستان سعودی در تهران مطرح کرد و افزود: تمایل و رغبت دو کشور به داشتن مناسباتی متین است.
برداشت های سلیقه ای مسئولان سعودی از شریعت و اعمال آن در قالب قانون به دیگران و رفتارهای نامناسب ماموران این کشور با زائران ایرانی در عمره با انتقاد شدید مسئولان کشورمان روبه رو شده است.
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی به تازگی و در واکنش به رفتارهای غیرمتعارف ماموران سعودی با زائران ایرانی گفت که در صورت صلاحدید مقام معظم رهبری عملیات عمره به این کشور متوقف خواهد شد.
حدود یک میلیون ایرانی سالانه در قالب عمره مفرده و بیش از 100 هزار نفر در تمتع به عربستان اعزام می شوند.
 اینجاست که باید از شکستن غرور مسلمانان ایرانی یا بهتر بگویم ایرانیان مسلمان جلوگیری کرد.
اینکه عده ای بخواهند هر طور که می خواهند با عده ای از مسلمانان برخورد کنند درست نیست و ممکن است نتایج غیر معمولی به دنبال داشته باشد.
هرچند ایرانیان مسلمان حساب سلفی ها را از عربهای ساکن حجاز جدا  می دانند اما این موجب نمی شود که  برخوردهای ناشایست که شایسته وهابیونی که نطفه اصلی آنان بوسیله انگلیس گذاشته شده ادامه یابد.
ما ریشه در خاکی داریم که قدمت آن به پیش از تاریخ و یا بهتر بگویم به قدمت خود زمینی است که هم اکنون روی آن زندگی می کنیم. بهترین گواه برای گفته هایم تاریخ و حتی اشیای بدست آمده قبل از تاریخ است. از همه آنها بگذریم از منشور کوروش کبیر که نمی توان گذشت. عربستانی ها یک بار هم شده آن را بطور دقیق مطالعه کنند و یا با مراجعه به کتابخانه های خود ترجمه ای از کتابهای شیخ اجل سعدی شیراز را ببینند و بدانند که با هر فرد در جایگاه و منزلت خود باید برخورد کرد.
 البته در برخی از مواقع نیز گفته شده که اعمالی از برخی از سفر کردگان به سرزمین وحی سر می زند که در شان ایرانیان مسلمان نیست. تاکید می کنم که حساب آنان به دلیل کم سوادی و آگاه نبودن به مسایل از دیگران جدا است.
  اما صحبت های آقای منوچهر متکی دقیق و درست است و اگر از اول اینطور عمل می شد امروز شاهد این همه مسایل ذکر شده نبودیم. شبستری .  واژه کلیدی :زائران و واژه کلیدی :اعزام حجاج و واژه کلیدی :منوچرمتکی و واژه کلیدی :شریعت