جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ٤:٥٢ ‎ب.ظ روز ٢۳ امرداد ۱۳۸۸

لزوم تعقیب قضایی کروبی در قبال اتهام‌زنی غیرمستند علیه جمهوری اسلامی
جمعی از فعالان سیاسی با اشاره به اینکه اطرافیان مهدی کروبی به وی اطلاعات درستی نمی دهند، تاکید کردند: اگر گفته های وی در خصوص هتک حرمت بازداشت شدگان درست نباشد و وی نتواند آن را اثبات کند، باید با وی برخورد شود.

 

مشروح این مصاحبه ها و انتقادهای فعالان سیاسی و نمایندگان مجلس در این خصوص، طی گفت و گو با ایرنا در پی می آید:

**کروبی در صورت عدم اثبات گفته هایش باید تحت تعقیب قرار گیرد
نایب رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کروبی در صورت عدم اثبات گفته هایش باید تحت تعقیب و مجازات قرار گیرد تاکید کرد: کروبی اگر نتواند گفته هایش را ثابت کند باید مجازات شود.
حجت الاسلام "محمدابراهیم نکونام" تاکید کرد: ما معتقدیم هر اتهامی که زده می شود و مطالبی که علیه کسی گفته می شود باید مستند بر اسناد و دلایل باشد، حال آنکه این اسناد می تواند اسناد کاغذی باشد یا اظهارات افراد شناخته شده واجد شرایط باشند.
این نماینده مجلس گفت: کروبی باید اسناد و مدارک ارائه دهد ،ما همه می دانیم که پشت پرده نظام هیچ مسئله مجرمانه ای وجود ندارد پس کروبی باید اسناد و مدارک ارائه دهد که اگر توانست مستنداتش بررسی می شود ولی اگر او نتوانست سندی ارائه دهد به دلیل آنکه این مساله را علنی کرده و تهمت زده است مطابق قانون مطبوعات و قانون قضایی باید تحت تعقیب قرار گرفته و محاکمه شود.
وی تاکید کرد: مجازات این تهمت ها زندان و شلاق است.
نماینده گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کروبی اگر نتواند ادعاهایش را ثابت کند از نظر اخلاقی مرتکب خلاف بزرگی شده است و باید با او برخورد شود.
گفتنی است علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: صبح امروز با دادستان تهران درباره نامه کروبی صحبت کردم و به او گفتم نکات این نامه موجب وهن نظام است که آقای مرتضوی گفت درتماسی که با حسین کروبی داشته او اعلام کرده مستندات این نامه برمبنای تلفن هایی است که افراد مختلف به دفتر روزنامه زده اند.

**اگر ادعای کروبی درست نیست، با او برخورد شود
دبیرکل مجمع گفتمان اصلاح با بیان اینکه "ادعای کروبی بررسی شود" گفت که اگر این ادعا درست نیست باید با او برخورد شود.
احمد عابدینی با اشاره به نامه اخیر مهدی کروبی خطاب به هاشمی رفسنجانی و ادعاهای او گفت: درباره ادعا دو حالت بیشتر وجود ندارد. فردی ادعایی می‌کند و دیگری آن را بررسی یا تکذیب می‌کند.
عابدینی افزود: اگر فردی ادعایی کرده است باید آن را بررسی کرد و اگر این ادعا اشتباه بود، با او برخورد شود.
وی ادامه داد: اگر خلاف ادعای فردی ثابت شد باید با او برخورد شود چه آقای کروبی باشد چه آقای هاشمی فرقی نمی‌کند. باید به مردم گفته شود که کسی که ادعای اشتباه کرده، خلافکار است و باید آن را ثابت کند.
به گفته او، اما اگر این ادعا درست است باید به آن رسیدگی شود.
وی با اشاره به سخنان محمود احمدی‌نژاد درباره هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: اگر ادعای وی درست است آقای هاشمی باید از تمام مناصب خود خلع شود و از گذشته خود توبه کند و در غیر این صورت آقای احمدی‌نژاد باید پاسخگو باشد.

**اطرافیان کروبی به او اطلاعات درستی نمی دهند
مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت گفت: اطرافیان مهدی کروبی به او اطلاعات درستی نمی دهند.
"محمد شیخ" با اشاره به اینکه اطرفیان کروبی رابطه خوبی با انقلاب ندارند، اظهار داشت: آنها ذهنیت درستی نسبت به گفتمان امام و رهبری ندارند و نفاق درونی شان کاملا آشکار شده است.
شیخ گفت: نوع اطلاعاتی که اطرافیان کروبی در مناظره به کروبی می دادند کاملا مشهود بود آنان در پی این هستند که شخصیت های نظام را زیر سوال ببرند.
وی افزود: این نامه شخصیت کروبی را زیر سوال برد ،نامه مذکور در شان کروبی نبود و او باید در اطلاعاتی که اطرافیانش به او می دهند ، دقت کند.
علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص ادعاهای کروبی گفته است: صبح امروز با دادستان تهران درباره نامه کروبی صحبت کردم و به او گفتم نکات این نامه موجب وهن نظام است که آقای مرتضوی گفت درتماسی که با حسین کروبی داشته او اعلام کرده مستندات این نامه برمبنای تلفن هایی است که افراد مختلف به دفتر روزنامه زده اند.

**حنای کروبی رنگی ندارد
عضو هیات عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی گفت:حنای کروبی دیگر رنگی ندارد و مسلما آحاد مردم، درایت و بصیرتشان بیش از این است که در مقابل نامه های وی و این قبیل نامه نگاری ها، فضای فکریشان به هم بریزد.
"محسن منصوری" با اشاره به اینکه کروبی و کسانی که در عرصه سیاست فعال هستند تا زمانی که از مساله ای اطمینان حاصل نکردند نباید مساله ای را علنی کنند، گفت: از کروبی که خود را محصول حوزه می داند و در مواجهه با اتفاقات مختلف خود را همواره شبه مجتهد می داند عجیب است که چنین رفتاری کند.
وی با اشاره به اینکه کروبی باید بر رفتارش کنترل و نظارت دقیق داشته باشد، گفت: او ساختارها و چارچوب نظام را رعایت نکرده و صحبت هایش از روی هوای نفس و جهت حفظ و ابقای زیست سیاسی و اجتماعی اوست.
منصوری اظهار داشت: کروبی و اطرافیانش به خوبی می دانند در نظام جمهوری اسلامی در تمامی بخش ها و مراجع قضایی رعایت چارچوب ها و اصول به دقت صورت می گیرد.
این فعال دانشجویی اظهار داشت: نقطه قابل تامل این است که چرا کروبی به رفسنجانی این نامه را نوشته است؛ اینکه مخاطب این نامه رفسنجانی است نشان می دهد این جریان هماهنگ ، به دنبال فرافکنی است.

**اگر دادگاه تشکیل شود لابد کروبی حرف خود را ثابت می‌کند
عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه اگر دادگاه تشکیل شود لابد آقای کروبی حرف خود را ثابت می‌کند، موارد صورت گرفته در زندان ها را بسیار بیشتر عنوان کرد.
مجید انصاری، درباره نامه مهدی کروبی خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی و چگونگی ثابت کردن این ادعا از سوی کروبی، با خنده پاسخ داد: برای چه کسی باید ثابت کند؟
هنگامی که خبرنگار به اصل "البینة علی المدعی" اشاره کرد، انصاری گفت: اگر دادگاه تشکیل شود، لابد آقای کروبی حرف خود را ثابت می‌کند.
عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز ادامه داد: این حرف شما چیست؟... ایرنا هم که این خبرها را پوشش نمی‌دهد حالا من هم اگر مصاحبه کنم چه خاصیتی دارد؟
هنگامی که خبرنگار از او پرسید "اگر شما صحبت کنید چرا نباید آن را پوشش داد؟"، انصاری گفت: ایرنا متاسفانه یکجانبه‌گرایی می‌کند... ایرنا خبرگزاری آقای احمدی نژاد است تا خبرگزاری ملت.
وقتی که به او گفته شد که "این اتفاق به دلیل حرف نزدن افرادی همچون شماست"، این مسئله را رد کرد.
وقتی به او گفته شد اگر صحبتی در این زمینه دارد، می‌تواند مطرح کند، انصاری با بیان اینکه "من صحبت خاصی در این زمینه ندارم"، تاکید کرد: مطمئنا آقای کروبی بدون مدرک صحبت نمی‌کند.
انصاری در این هنگام با تاکید بر اینکه برای مصاحبه صحبت نمی‌کند، ادعا کرد موارد اعلام شده از سوی کروبی بسیار بیش از اینهاست.
او ادامه داد: با کمال تاسف اینها صحت دارد و آدم باید به قول امیرالمومنین (ع) آرزوی مرگ کند که در جمهوری اسلامی کار به اینجا برسد که چنین فجایعی رخ دهد... نه یک مورد بلکه متعدد بوده است.
انصاری با تکرار ادعاهای بدون سند کروبی افزود: شما به عنوان یک شهروند وقتی خبر این موارد را می‌شنوید نباید آرام و قرار داشته باشید. آن هم یکی دو مورد نیست.
عضو مجمع روحانیون مبارز مدعی شد: اصل قضیه قطعی و اثبات شده و گزارش آن برای مقامات رفته است.
هنگامی که از او درباره دلیل نامه‌نگاری کروبی به هاشمی رفسنجانی به جای هاشمی شاهرودی سئوال شد، گفت: در این زمینه لابد امیدی به رسیدگی نداشته است. وی به هاشمی از باب خبرگان نوشت.
انصاری در پاسخ به اینکه سایت حزب اعتماد ملی نوشته است که کروبی این نامه را به دلیل بی پاسخ ماندن آن از سوی هاشمی منتشر کرده است، در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: من نپرسیدم. شاید آقای هاشمی به رهبری انعکاس داده باشد، من خبر ندارم اما اصل قضیه قطعی است.
گفتنی است مجید انصاری در دهه 60 رئیس سازمان زندان ها بود و اتهاماتی که در نامه اخیر کروبی مبنی بر تجاوز در زندان ها به بازداشت شدگان مطرح می شود، تکرار همان ادعاهایی است که در دوره مسئولیت انصاری در زندان ها توسط گروهک منافقین مطرح می شد.

**انتقاد شدید طلایی از انتشار نامه کروبی
عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن انتقاد شدیداز نامه کروبی به هاشمی در خصوص هتک حرمت بازداشت شدگان، گفت: انتشار این نامه، دقیقا خلاف امنیت ملی، مصالح نظام، انقلاب و دین اسلام بود.
"مرتضی طلایی" ضمن ابراز ناراحتی در این خصوص تاکید کرد: ببینید دشمن بر چه نقاطی دست گذاشته است؟ از یک طرف اقتدار، مقبولیت و اصل نظام را در جامعه به چالش می کشد و از سوی دیگر دین را نیز می خواهد به چالش بکشاند.
وی افزود: ممکن است فردی احساس نگرانی کرده و دست به نوشتن چنین نامه ای زده است اما انتشار دهندگان این نامه کاری انجام داده اند که دشمن آن را می خواست.
عضو شورای شهر یادآور شد: آقای کروبی گفته دو نسخه از این نامه نوشته شده، آیا این به نفع جامعه است که نامه ای اینچنین، منتشر شود؟
وی تاکید کرد: انتشار این نامه دقیقا کاری است که دشمنان ملت جمهوری اسلامی ایران می خواهند.
طلایی تاکید کرد: "انتشار نامه های اینچنینی باورهای اعتقادی مردم را نشانه گرفته است و عده ای هم می گویند به به، عجب حرفی زده، و عجب نامه ای نوشته است."
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه اظهار نظرش در خصوص این نامه از منظر شهروندی و یک چهره اجتماعی است نه چهره سیاسی، اضافه کرد: چنین نامه ها و سخنانی، شهروندان ما را دچار سردرگمی، سوالات و ابهامات می کند که اکنون نیز چنین اتفاقی افتاده است.
وی تاکید کرد که باید دقت کنیم دشمن در این زمینه ها هزینه کرده است.

**کروبی چوب اطرافیانش را می خورد
دبیر سیاسی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور با اشاره به ادعای کروبی در خصوص بازداشت شدگان در نامه به هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: امروز کروبی چوب اطرافیانش را می خورد.
"مهدی طوسی" افزود: مهدی کروبی بنا بود با کارنامه خوب به فراموشی سپرده شود ولی با اقدامات نادرستش باعث شد که پایان خوشی نداشته باشد.
وی با اشاره به اینکه امروز کروبی با نامه به رفسنجانی نشان داده که به دست و پا زدن های آخر افتاده است بیان کرد: برای شخصیت سیاسی که روزی در خط امام حرکت می کرده و ارزش های انقلاب برایش مقدس بوده، بعید است که رفتار سیاسی اش ثبات نداشته باشد.
این فعال دانشجویی با اشاره به اینکه دو ماه پیش کروبی با نامه ای از رفسنجانی انتقاد کرده بود گفت: امروز هنوز دو ماه از ماجرای قبلی او با رفسنجانی نگذشته او بار دیگر عدم ثبات رفتار سیاسی خود را نشان داد و این نامه سرگشاده را برای رفسنجانی نوشت.
دبیر سیاسی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور با اشاره به اینکه روزنامه منسوب کروبی امروز در گزارشی عملکرد اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور را در نوشتن نامه ای سرگشاده زیر سوال برده است اظهار داشت: طرف حساب ما دست اندرکاران روزنامه مذکور نیستند ما معتقدیم که کروبی چوب اطرافیانش را می خورد.

**رییس مجلس: آزار جنسی بازداشت‌شدگان کذب است
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامه مهدی کروبی که خطاب به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره شرایط بازداشت شدگان در آشوب های اخیر نوشته است، گفت: آزار جنسی بازداشت شدگان کذب است.
علی لاریجانی در نطق پیش از دستور امروز در صحن علنی مجلس افزود: محتوای این نامه تکان دهنده بود و فورا در رسانه های خارجی نیز مورد توجه بود. به دلیل حساسیت موضوع مطرح شده، از کمیته حقیقت یاب مجلس خواستم که درباره این موضوع تحقیق کند.
لاریجانی نتیجه این تحقیق و تفحص کمیته ویژه مجلس برای پیگیری وقایع پس از انتخابات درباره بازداشت شدگان را به این ترتیب شرح داد: در بررسی های دقیق و جامع انجام شده درباره بازداشت شدگان در کهریزک و اوین هیچ گونه موردی که مبتنی بر آزار و تجاوز جنسی باشد، مشاهده نشده است.
وی گفت: در گزارش کمیته مجلس بیان شده است در صورتی که جناب آقای کروبی، شواهد و مستنداتی مبنی بر آزار و تجاوز جنسی در اختیار دارند به رییس مجلس شورای اسلامی اطلاع دهند تا به طور جدی پیگیری شود.
لاریجانی افزود: لازم به ذکر است اینجانب از طریق دیگری نیز این موضوع را پیگیری کردم و به دلیل اهمیت آن دنبال شد و نتیجه همان است که در گزارش کمیته ویژه مجلس آمده است.
وی گفت: ملاحظه می کنید که موضوع آزار جنسی بازداشت شدگان کذب است و در سر امری که مبنای واقعی نداشت، چه سر و صدایی به راه انداخت.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: این امر هشدارباش به سیاستمداران است که مراقبت کنند، در شرایط غبارآلود افکار عمومی هر ادعایی را قبل از تحقیق، آن هم تحقیق کافی به رسانه ها نرسانند تا دستاویز بیگانگان شود.
وی تصریح کرد: البته در ماجرای پس از انتخابات، اشتباهاتی در بازداشتگاه کهریزک رخ داد که با پیگیری های انجام شده و دستورات رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای (دامة برکاته) با متخلفان برخورد شده است اما هرگز این تخلفات از این جنس نبوده است.
لاریجانی با بیان اینکه موضوع همچنان در حال رسیدگی است تاکید کرد: این امر نشان می دهد که نظام جمهوری اسلامی از توانمندی خود اصلاحی برخوردار است و رهبری نظام با ندایی نافذ و عادلانه همان‌گونه که با آشوبگران برخورد کردند، دستور برخورد با متخلفان در بازداشتگاه ها را هم صادر فرموده اند و مجلس شورای اسلامی قدردان این اقدام حکمت آمیز است.
گفتنی است حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان امروز در یادداشتی در این روزنامه خواستار احضار و محاکمه مهدی کروبی به دلیل اتهامات بدون دلیل و سندش شده بود.

**کروبی می‌گوید مستندات نامه‌اش، تلفن‌های خوانندگان روزنامه است
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: صبح امروز با دادستان تهران درباره نامه کروبی صحبت کردم و به گفتم نکات این نامه موجب وهن نظام است که آقای مرتضوی گفت درتماسی که با حسین کروبی داشته او اعلام کرده مستندات این نامه برمبنای تلفن هایی است که افراد مختلف به دفتر روزنامه زده اند.
بروجردی در پاسخ به سوالی درباره نامه کروبی به هاشمی رفسنجانی نیز گفت: این نامه، نامه‌ای نیست که مبنای آن منطق قابل قبولی داشته باشد.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: من صبح امروز با دادستان تهران درباره آن صحبت کردم و به وی گفتم که نکاتی که در این نامه نوشته شده موجب وهن نظام است که آقای مرتضوی به من اعلام کرد در تماسی که با حسین کروبی فرزند آقای کروبی داشته او به دادستان اعلام کرده که مستندات این نامه برمبنای تلفن هایی است که افراد مختلف به دفتر روزنامه اعتماد ملی زده اند.
بروجردی تصریح کرد: اگر مبنای این نامه چنین چیزی باشد باید گفت که جای تاسف دارد و پایه های آن پایه های بسیار سستی است چون هر فردی می تواند با هر ادعایی مطلبی را عنوان کرده و با روزنامه یا هر مرکزی تماس بگیرد.
وی افزود: نباید این مسایل به نامه ای تبدیل شود که این گونه مورد سوء استفاده رسانه های بیگانه قرار گیرد.
بروجردی در عین حال گفت که موضوع در دست بررسی است و آقای کروبی اگر هر مورد مستندی دارند مجلس آمادگی دارد آن را مورد پیگیری قرار دهد.
 این هم ا این داستانهایی است که ممکن است به چاپ بیستم نیز برسد اما چه کسی باید چاپ بیستم آن را تایید کند نمیدانم اما نمره بیست نیز یعنی ٢٠ بله ٢٠ هم همیشه زیبنده زیبندگان نیست اما چه کسی باید زیبنده را تایید کند ما نمی دانیم آیا زیبنده ای زینده فرد خاصی است بازهم نمی دانیم اصلا ما نفم هستیم که نمی دانیم یا نادان هستیم که جاهل باشیم یا جاهل محله هستیم که نام دختر زیبای  آن پیش وند و پس وندهای عجیب و غریب دارد اما هرچه هست باید یک نفر سخن بگوید تا کارها درست بشود .
   همیشه با علی بودن انسان را علی وار بار می آورد و دوستی با خاندان عصمت و طهارت همیشه انسان را عاقل بار می آورد.

 
واژه کلیدی :کروبی و واژه کلیدی :نکونام و واژه کلیدی :نماینده گلپایگان و واژه کلیدی :مجید انصاری