جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.


 

نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱٧ تیر ۱۳۸۸

ایران ای مرز پرگهر

 ۱۰اردیبهشت روز خلیج فارس

ای ایران ای مرز پر گهر 

 ای خاکت سرچشمه هنر
دور از تو اندیشه بدان

 پاینده مانی ، تو جاودان
ای دشمن ار تو سنگ خاره ای ، من آهنم

جان من فدای خاک پاک میهنم
مهر تو چون شد پیشه ام

 دور از تو نیست اندیشه ام
در راه تو کی ارزش دارد این جان ما

 پاینده باد ، خاک ایران ما
سنگ کوهت در و گوهر است

 خاک دشتت بهتر از زر است
مهرت از دل کی برون کنم

 بر گو بی مهر تو چون کنم
تا گردش جهان و دور آسمان بپاست

 نور ایزدی همیشه رهنمای ما است
مهر تو چون شد پیشه ام

 دور از تو نیست اندیشه ام
در راه تو کی ارزشی دارد این جان ما

پاینده باد ، خاک ایران ما
ای ایران ای خرم بهشت من

 روشن از تو سرنوشت من
گر آتش بارد به پیکرم

 جز مهرت بر دل نپرورم
از آب و خاک و مهر تو سرشته شد گلم

 مهر اگر برون رود تهی شود دلم
مهر تو چون شد پیشه ام

دور از تو نیست اندیشه ام
در راه تو کی ارزشی دارد این جان ما

 پاینده باد خاک ایران ما  

 


 

این قطعه را روح الله خالقی آهنگساز نامدار روی شعری از حسین گل گلاب ساخت. ویژگی شعر ای ایران آن است که تمام واژگان آن به زبان فارسی است و واژگان بیگانه در آن راه نیافته است.
سرود ای ایران در فضایی حماسی و در آواز دشتی ساخته شده است. گفته می شود که ملودی اصلی و پایه ای کار از برخی نغمه های موسیقی بختیاری که از فضایی حماسی برخوردار است، گرفته شده است.
با پرداخت و تنظیم حرفه ای زنده یاد خالقی این سرود در اجرای نخست به صورت کر خوانده شد، اما ساختار محکم شعر و موسیقی آن سبب شد تا در دهه های بعد خوانندگان آن را به صورت تک خوانی اجرا کنند.

نقل میکنند در شهریور ۱۳۲۳ ،که نیروهای انگلیسی و دیگر متفقین، تهران را اشغال کرده بودند،حسین گل گلاب در خیابان هدایت می بیند که  یک سرباز انگلیسی در حال کتک زدن و فحاشی به یک بقال ایرانیست. حتی به یک افسر نظامی هم که به قصد مداخله وارد ماجرا میشود، سیلی محکمی میزند. 
گل گلاب، پس از دیدن این صحنه، با چشمان اشک آلود به دیدن روح الله خالقی، موسیقی دان می رود و ماجرا را تعریف می کند و می گوید:
«کار ما به اینجا رسیده که سرباز اجنبی توی گوش نظامی ایرانی می زند؟»

روح ا... خالقی میگوید:ناراحتی تأثیری ندارد بیا کاری کنیم و سرودی بسازیم.

همان جا مرحوم گل گلاب شروع به زمزمه شعری میکند که با تکمیل آن خالقی موسیقی را می نویسد. بنان نیز آن را می خواند. ظرف یک هفته، تصنیف ای ایران با یک ارکستر بزرگ ساخته می شود.

ای ایران بارها در زمان حیات خالقی و شاعرش، گل گلاب، اجرا شد. در ارکستری که اکثرا توسط هنر جویان هنرستان موسیقی در دوره مدیریت خالقی تشکیل شده یود، و چهره های آشنایی چون ارفع اطرایی، هوشنگ ظریف، افلیا پرتو، گلنوش خالقی و انوشیروان روحانی در آن قرار داشتند.

پای این سرود به سینما هم کشیده شد. در سال های پایانی دهه شصت ناصر تقوایی فیلمساز صاحب نام ایرانی از زنده یاد حسین سرشار، خواننده صاحب نام موسیقی کلاسیک و اپرا، خواست نقش معلم سرودی را بر عهده بگیرد که به دانش آموزان سرود ای ایران را آموزش می دهد. این فیلم که نام ای ایران را بر خود داشت در فضایی کمیک ماجرای ساخت و اجرای این سرود و همزمان وقوع انقلاب ایران را در یکی از شهرهای کوچک شمالی به تصویر می کشد.

 
واژه کلیدی :استاد خالقی و واژه کلیدی :گل گلاب و واژه کلیدی :ای ایران