جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ٢:٠۳ ‎ق.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳٩٥

عضو دفتر امام خمینی به نوار سخنان منتشر شده از مرحوم آیت الله منتظری پاسخ داد.
صحبت های آقای منتظری  به دور از انصاف و همراه با پیش داوری است
به گزارش جیرفت سی تی حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، این سخنان را مطالب جدیدی ندانست و با بیان اینکه اینگونه مطالب در خاطرات منسوب به ایشان نیز دیده می شود، اظهار داشت: اولا محتوای این جلسه به صورت ناقص و مشحون از اغلاط و تحریف هاست و فلسفه وجودی این جلسه و مسائلی که در آن گذشته به صورت واضح  برای کسی که سخنان آقای منتظری را می شنود معلوم نیست. اما به طور کلی باید بگویم صحبت هایی که در بیانات آقای منتظری هست به دور از انصاف و همراه با پیش داوری هایی است که تحلیل اطرافیان موذی و کسانی است که می خواستند از موقعیت آقای منتظری استفاده کنند و از سالها قبل به ایشان القاء می کردند و من فکر می کنم لازم است اهداف این افراد را مورد اشاره قرار دهم.
از یادگار امام یک چهره غیر واقعی نشان داده شده است
وی در ادامه افزود: اصولا نسبت هایی که آقای منتظری به مرحوم یادگار امام دادند نسبت های ناروا و غلطی است و من در برخی مصاحبه ها و سخنان قبل گفته ام که بیشترین ظلم و جفایی که به مرحوم یادگار امام در خاطرات و سخنان آقای منتظری شده این است که از ایشان یک چهره غیر واقعی نشان داده شده است؛ چرا که ما در سالهایی که افتخار همنشینی با یادگار امام داشتیم جز رأفت و رحمت و تلاش برای هموار کردن مسیرهای قانونی و اجرای قانون در کشور از ایشان ندیدیم و همه کسانی که در تحلیل زندگی ایشان دقت کرده اند می دانند مرحوم حاج احمد آقا در بخش وسیعی از ادوار زندگی روحیه مسالمت آمیزی داشته و حتی متهم به سازش کاری با جریاناتی بوده اند که مورد سوال مردم بوده اند. بنابراین، هیچ کس تصور نمی کند که ایشان یک روحیه خشن و توام با برخوردهای غیر منضبط و غیر قانونی حتی با مخالفین و معاندین نظام داشته باشند.
انصاری تأکید کرد: آنچه در این سخنان به یادگار امام نسبت داده شده قطعا دور از انصاف و وجدان اخلاقی است و هرکس چنین اظهاراتی می کند مطمئنا با اهداف خاص، دروغ و جعل همراه است؛ البته کسی منکر آن نیست که ایشان در همه عرصه ها مشاور و مورد اعتماد امام بودند. ایشان کسی بوده که امام در عرصه های مختلف از نظر ایشان استفاده می کرده اند اما هیچ گاه تلاش نکردند و در موقعیتی نبودند که ذهن امام را نسبت به یک مساله مهم قضایی که سرنوشت یک جریان خاص سیاسی کشور به آن پیوند خورده به گونه دیگری منحرف کنند و مطالب را به گونه دیگری منعکس کنند.
یک نسبت ناروا
عضو دفتر امام تأکید کرد: در مورد ادعای آقای منتظری کرده مبنی بر اینکه آقای احمدی(حاکم شرع خوزستان) به جماران آمده و خواسته اند از طریق بنده و یادگار امام مطالب خود را با امام مطرح کنند و ما اظهار کرده ایم که فقط باید دستبوسی کنند و مطالب را به گونه دیگری منتقل کنند تا جایی که در خاطرم هست، اتفاق اینچنینی اصلا وجود نداشته و بنده کوچکتر از آن بودم که در بحثی که یک طرف آن پیغام آقای منتظری بود و یک طرف دیگر آن رفتار قوه قضاییه با زندانیان بوده و ملاقات نیز مربوط به فردی است که واسط قوه قضائیه و آقای منتظری و امام بوده، بخواهم مسیر را تغییر دهم. اصلا جایگاه و حوزه اختیار و مسئولیت ما اصلا اینگونه نبوده است و این نسبت ناروایی است.
امام تا پایان عمر نسبت به مخالفین دعوت به برخورد در چارچوب مقررات داشتند
حجت الاسلام و المسلمین انصاری یادآور شد: مساله منافقین مساله مهمی در دیدگاه امام بوده است و با توجه به شناخت امام از این جریان در قبل از انقلاب و نیز بعد از انقلاب با حوادث تلخی که رقم زدند و ذهن امام را مشغول کردند، این امر مساله ای نبوده که با سخنان ما امام تصمیمات مقطعی یا احساسی نسبت به آنها داشته باشند، بلکه تصمیمات ایشان نشأت گرفته از روح فرهنگ و قضاوت اسلامی بوده. تا جایی که من سراغ دارم ایشان از ابتدای انقلاب تا پایان عمر نسبت به مخالفین دعوت به برخورد در چارچوب مقررات داشتند و با کسانی که به ایشان مراجعه می کردند بر عطوفت اسلامی تاکید می کردند و پرونده های گزارش های قوه قضاییه در مورد برخورد با زندانیان حاکی از این است که امام تحت هیچ شرایطی تحت تاثیراحساساتی که برخی مدعیان ادعا می کنند قرار نمی گرفت.
وی گفت: قضیه همراهی منافقین با صدام امری نیست که کسی کتمان کند، قضیه عملیات مرصاد و جنگ رسمی منافقین علیه ایران بعد از پذیرش قطعنامه قابل چشم پوشی نیست؛ عملیات آنها قبل از عملیات مرصاد و کشتار حدود 17 هزار نفر انسان انقلابی مومن و در جایگاه خدمت به مردم، قابل پنهان کردن نیست و اسناد آنها در موسسه تنظیم و نشر آثار امام موجود است.
عضو دفتر امام تصریح کرد: پرونده سیاه منافقین به گونه ای نیست که  بگوییم کسی با آنها باید از موضع رأفت اسلامی برخورد می کرد. اما بنده از نزدیک شاهد بودم و اخوی من که مدتی رئیس سازمان زندانها بودندند شاهد است که ن وقتی خدمت امام می رفت امام در مورد منافقین و غیر منافقین توصیه به رافت و رحمت اسلامی و برخورد قانونی داشتند.
رسانه هایی که در دوره ای علیه آقای منتظری مصاحبه پخش می کردند امروز داعیه دفاع از ایشان دارند
وی گفت: درشرایطی که عناصر وهابی و تکفیری ها و داعشی که پدیدآورنده این همه فجایع به نام اسلام هستند و در پاریس منافقین را تایید می کنند ، امروز بیرون آمدن چنین نوارها و سخنانی حاکی از این دارد که دست هایی که آقای منتظری را از نظام جدا کردند و از ارتباط با امام جدا کردند و ذهن ایشان را از مسائل غیرواقعی آلوده کردند و دفاع ایشان از لیبرال ها، منافقین و.. را ایجاد کردند این نوارها را از طریق صداهایی که حتی یک روز با نظام، انقلاب، امام و حتی خود آقای منتظری دوستی نداشته اند منتشر می کنند و ما یادمان نمی رود مصاحبه هایی را که این رسانه ها در دوره ای علیه آقای منتظری پخش می کردند و امروز داعیه دفاع از ایشان دارند.
انصاری اظهار کرد: ما نمی گوییم مردم این نوارها را گوش کنند، چرا که قبلا هم خاطرات ایشان منتشر شده و مجموع اینها حکایت دارد جریانی که قبلا کار می کرده امروز هم اهدافی همچون تفرقه در صفوف ملت و برگرداندن افکار و نیاتی دارد که پبوند مردم و امام را از بین ببرند. البته این حرفها نتیجه عکس دارد و کسی از امام برنگشته است و از اخلاق و منش امام عدول نکرده است.
این کارها صحنه گردانی برای استکبار جهانی و القاء شبهات است
وی گفت: این کارها صحنه گردانی برای استکبار جهانی و القاء شبهات است. من ضمن توصیه به اینکه مردم با این سخنان وقت خود را نگذرانند، اما می گوییم که سخنان پایانی در این نوار از قول مرحوم آقای اشراقی و.. پاسخگوی شبهاتی است که آقای منتظری در این جلسه مطرح کرده و اگر کسی این قسمت پایانی را گوش کند متوجه می شود که بسباری از سخنان آقای منتظری در همان جلسه رد شده است.
دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی گفت: ان شاء الله در فرصت مناسب به ابعاد مختلف این موضوع کلیدی که از سوالات جامعه است می پردازم و خاطرات مفصلی از ملاقات هایی که با آقای منتظری و اطرافیانشان و نیز خاطراتم از اطرافیان ایشان در زندان قبل از انقلاب که آقای منتظری تا آخر از آنها دفاع می کرد و دستشان به خون مظلومان آغشته بود بیان خواهم کرد و نیات این افراد در دوران حیات سیاسی شان  در تخریب چهره های خدوم نظام مثل رهبر  معظم انقلاب، آیت الله هاشمی، موسوی اردبیلی و... را خواهم گفت.
آقای منتظری از جدایی از امام هیچ نفعی نبرد
وی افزود: اما تعجب می کنم افرادی که از بسیاری از اطلاعات همانند ما آگاهی دارند و می دانند آقای منتظری فرد ساده لوحی بوده این مطالب را مطرح می کنند؛ باید بگویم مظلومیت ها و غربت هایی که اینها نام می گذارند خود اینها برای آقای منتظری ایجاد کردند و با ترفند ها و حیله ها ایشان را از پیکره نظام اسلامی جدا کردند.
انصاری در ادامه گفت: امیدواریم کسانی که با هر انگیزه ای که این کارها را ترویج می کنند وخوراک به دست رسانه های بیگانه می دهند بدانند که آقای منتظری از جدایی از امام هیچ نفعی نبرد، از خاطراتی که مشحون از خلاف واقع و دروغهاست هیچ نفعی نبرده و بعد از این هم اگر کسانی فکر می کنند برای ادامه حیات سیاسی خودشان فکر می کنند می توانند به این مطالب تمسک جویند نفعی نخواهند برد و فقط آب به آسیاب دشمن ریختن است وهر روز که این حرفها مطرح می شوند صهونیست ها و کسانی که از نظام سیلی خوردند خوشحال می شوند. این کارها خاصیت بیشتری ندارند و عرض خود می برند و زحمت ما و کسانی را می دارند که به واقعیت زندگی آقای منتظری و اطرافیان ایشان آشنایی کامل دارند.
هنوز پشت پرده زندگی و خاطرات آقای منتظری حقایق ناگفته است
وی با بیان اینکه بنده هیچ در زمان ارتباط آقای منتظری با امام و چه در زمان فاصله گرفتن ایشان از امام مایل نبودم مطالبی را در مورد ایشان بیان کنم، گفت: در عین حال هنوز پشت پرده زندگی و خاطرات آقای منتظری حقایق ناگفته است که به موقع باید بیان شود و اگر حرفی زده شود جامعه از اسناد و واقعیات می تواند پی ببرد که ایشان به امام، نظام، خود و هوادارانش که افکار پاک و بعضا بدون اطلاعات دقیق از سیر تاریخی است، ظلم کرده اند و امیدوارم کسانی که این نوار را منتشر کرده اند متنبه شوند و دیگر تکرار کنند.
انصاری در خصوص مقطع زمانی انتشار این نوار صوتی اظهار کرد: به نظر من طرح این مسائل در موقعیت کنونی در راستای تطهیر و توجیه همنشینی منافقین با جنایتکاران آل سعود و انحراف ذهن مردم از نقش آنها در عملیات مرصاد است؛ ضمن آنکه با توجه به اعلام آمادگی رئیس قوه قضائیه برای گفت و گو با اتحادیه اروپا در مورد موضوع حقوق بشر بیان این مطالب در راستای سمپاشی و تخریب فضای کنونی است.
وی در پایان گفت: طبیعتا از رسانه ای که آبشخور آن پیر استعمار است انتظاری غیر از این نیست که به این مسائل دامن بزند.واژه کلیدی :پایگاه خبری جماران و واژه کلیدی :نوار سخنرانی و واژه کلیدی :فایل صوتی منتظری
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:٥٧ ‎ق.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳٩٥

دادستان کل انقلاب (کشور) در سال های ابتدایی پیروزی انقلاب با اشاره به انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری، گفت: مطلب جدیدی نیست چون قبلا هم در خاطرات ایشان این موضوعات گفته شده بود.
 

گزارش جیرفت سی تی به نقل از تابناک حاکی است ، آیت الله سید حسین موسوی تبریزی که در زمان حیات امام خمینی(ره) و تا سال 1363 دادستان کل انقلاب(کشور) بوده است به فایل صوتی منتشر شده از سخنان آیت الله منتظری درباره اعدام های سال 1367 واکنش نشان داد و گفت: امام پس از نامه هایی که آقای منتظری برای ایشان نوشت، اجازه تشکیل یک هیات به ایشان داد تا وضعیت زندان ها و زندانیان را در سراسر کشور بررسی کنند و پس از آن حداقل 2 یا 3 بار لیستی از زندانیان که توسط این شورا تهیه شده و مورد تائید آیت الله منتظری قرار گرفته بود، توسط امام خمینی(ره) مورد عفو قرار گرفتند.

آیت الله سید حسین موسوی تبریزی در پاسخ به سئوالی درباره دلایل انتشار این فایل صوتی در این مقطع زمانی، اظهار کرد: نمی دانم چرا باوجود اینکه این مطلب قبلا در خاطرات آیت الله منتظری گفته شده بود، دفتر ایشان بار دیگر در این مقطع زمانی نسبت به انتشار فایل صوتی در اینترنت اقدام کرده و متاسفانه این موضوع مورد سوءاستفاده دشمنان انقلاب و نظام قرار گرفته است.

وی در پاسخ به این سئوال که مگر بخشی از وظایف در ارتباط با بررسی وضعیت زندانیان از سوی امام به آقای منتظری سپرده نشده بود؟ افزود: به این شکل نه؛ چون آیت الله منتظری عضو شورای عالی قضایی نبود. اما در زمانی که بنده دادستان کل بودم، در 2 مرحله یادم هست که امام پس از نامه های آیت الله منتظری اختیاراتی به ایشان محول کرد.

دادستان کل انقلاب (کشور) در سال های ابتدایی پیروزی انقلاب تصریح کرد: آقای منتظری در 2 مرحله درباره امور زندانیان نامه هایی به امام نوشته و خواسته بود که شرایط زندانیان مورد بررسی قرار گیرد و اگر مشکلاتی در این زمینه وجود دارد، مرتفع شود.

وی ادامه داد: امام در سال 1362 این اجازه را به آقای منتظری دادند و پس از آن هیاتی متشکل از آیات ابطحی کاشانی، محمدی گیلانی، سید جعفر کریمی و قاضی خرم آبادی شکل گرفت تا برای بررسی وضعیت زندانیان و شرایط آن ها در زندان و همچنین بررسی شرایط عفو آن ها به تمامی زندان های کشور بروند و اوضاع را بررسی کنند.

موسوی تبریزی در عین حال تاکید کرد: حتی بنده در آن زمان به عنوان دادستان کل به دادستان های تمامی استان ها نامه نوشتم که با هیات مذکور همکاری لازم را داشته باشند و البته بنده هم حتی در 2 بازدید به همراه این هیات حاضر شده و وضعیت زندان ها و زندانیان را از نزدیک مورد بررسی قرار دادیم.

وی یادآور شد: هیات مذکور در 2 مرحله و پس از انجام بررسی های لازم لیست هایی از زندانیان آوردند تا مورد عفو قرار گیرند. این لیست ها توسط آیت الله منتظری مورد تائید قرار گرفت و طی آن بیش از صدها زندانی در آن زمان با نظر مستقیم امام خمینی(ره) مورد عفو و رأفت اسلامی قرار گرفتند. در آن زمان آیت الله موسوی اردبیلی رئیس دیوان عالی و رئیس قوه قضائیه بودند که در خبر بی بی سی عنوان ایشان اشتباه درج شده بود.

دادستان کل انقلاب (کشور) در سال های ابتدایی پیروزی انقلاب خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) چندین بار لیست هایی که برای عفو زندانیان سیاسی به ایشان ارائه شد، مورد تائید قرار دادند که اتفاقا اکثر این افراد هم از همین اعضای مجاهدین خلق(منافقین) بودند.

وی افزود: عمده افرادی که مورد عفو قرار گرفتند، افرادی بودند که اقدام مسلحانه ای علیه مردم و کشور انجام نداده بودند و یا کسی را نکشته بودند و از رفتار خود پشیمان بودند، حتی از زندانیان زمان طاغوت هم که چنین اعمالی را مرتکب نشده بودند در لیست هایی که مورد عفو قرار گرفتند، افرادی حاضر بودند. آن هایی هم که مرتکب جنایت و کشتن افراد بی گناه و مردم عادی کشورشان شده بودند، خوب حکم شان صادر شده بود.

موسوی تبریزی در بخش دیگری از گفت و گوی خود گفت: در سال های پایانی جنگ اطلاعاتی به امام(ره) دادند مبنی بر اینکه منافقین قصد دارند در سه مرحله علیه کشور توطئه کنند، اول اینکه به خاک کشور حمله کنند، دوم اینکه آن هایی که در شهرها هستند به منافقین بپیوندند و سوم هم، منافقین زندانی در زندان ها شورش کنند که این بخش را باید از آقای ری شهری که وزیر اطلاعات وقت بودند، بپرسید. البته مسئولیت شورای عالی قضایی وقت هم بر عهده مرحوم آقای نجفی، آقایان موسوی اردبیلی، موسوی بجنوردی، مقتدایی و موسوی خویئنی ها بود.

وی در پاسخ به این سئوال که انتشار این فایل صوتی در حالی که منافقین اخیرا نشست خود را با حضور برخی سیاستمداران کشورهای عربی و مخالف جمهوری اسلامی برگزار کرده، چه دلیلی می تواند داشته باشد؟ خاطر نشان کرد: مسلما اگر این جلسه ای که می گویید هم نبود، منتشر کردم این فایل صوتی در حال حاضر باعث سوء استفاده دشمن شده است.

دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه انتشار فایلی که پیشتر متن آن در خاطرات آیت الله منتظری منتشر شده ضرورتی نداشته و ندارد و ای کاش این اتفاق نمی افتاد، گفت: من معتقدم انتشار این فایل به ضرر کشور است و صلاح نبود که منتشر شود.

 منبع: تابناک.واژه کلیدی :دادستان کل انقلاب و واژه کلیدی :آیت الله سید حسین موسوی تبریزی و واژه کلیدی :اعدام های سال 67 و واژه کلیدی :عفو زندانیان
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:٥٢ ‎ق.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳٩٥

یکی از شخصیت هایی که در نوار صوتی تازه منتشر شده از مرحوم آیت الله منتظری مورد اشارات و اتهاماتی قزار گرفته، مرحوم یادگار امام حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی است.

پاسخ برجسته ترین ادعای مطرح شده در سخنان یاد شده، پس از رحلت امام توسط شخص یادگار امام در رنج نامه ای که خطاب به آیت الله منتظری نوشته بود، داده شده است که بازخوانی آن خالی از لطف نیست:

حضرت آیت الله:

مطالب شما حرفهای تازه ای نبود بلکه ده سال است رادیوهای بیگانه همان حرفها را می زنند و امام و نظام را به اتهامات واهی کشتن زنهای بچه دار و قتل عام هزاران نفر در چند روز و غیره متهم می کنند.

در نامه ای به تاریخ 67/5/11 آورده اید:

سند شماره 55:

"سه روز قبل قاضی شرع یکی از استانهای کشور که مرد مورد اعتمادی می باشد با ناراحتی از نحوه اجراء فرمان اخیر حضرتعالی به قم آمده بود و می گفت مسئول اطلاعات یا دادستان تردید از من است از یکی از زندانیان برای تشخیص این که سرموضع است یا نه پرسید تو حاضری سازمان منافقین را محکوم کنی گفت آری، پرسید حاضری مصاحبه کنی گفت آری، پرسید حاضری برای جنگ با عراق به جبهه بروی گفت آری، پرسید حاضری روی مین برونی گفت: مگر همه مردم حاضرند روی مین بروند..."

حضرت آیت الله:

شما سپس نتیجه گرفتید و گفتید چون این شخص گفته است که من روی مین نمی روم محکوم به اعدام شده است ومعامله "سرموضع" با او کرده اند. در حالی که همان قاضی شرع مورد اعتماد شما پیش من آمد و صریحاً گفت آقای منتظری به من دروغ نسبت داده است من این گونه نگفتم. که من به او گفتم شما در مورد آقای منتظری چنین چیزی نگو ممکن است ایشان اشتباه فهمیده باشند. بعد مسئولین اطلاعات و امور قضایی آن استان را خواستم، آمدند و جریان را به آنها هم گفتم آنها اظهار داشتند که اصلاً بحث این گونه نبوده است و تقریباً تمام این نوشته حضرتعالی را تکذیب کردند.

حال اگر این مسایل را از اطلاعات و دادستانی به ما بگویند چون حرف سربازان گمنام امام زمان است و آنها مهدی هاشمی را اعدام کرده اند پیش شما دروغ است و اگر مخالفین و دستیارانشان بگویند عین واقعیت است.

بحث من این است که چرا همیشه کسانی که از منافقین و لیبرالها دفاع می کنند مورد اعتماد شما هستند ولی کسانی که از اول با انقلاب و امام بوده و هستند جنایت کارند؟
واژه کلیدی :سیداحمد خمینی و واژه کلیدی :رادیوهای بیگانه و واژه کلیدی :رنج نامه
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:٤٩ ‎ق.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳٩٥

واکنش آیت الله موسوی بجنوردی به سخنان منتشر شده آیت الله منتظری
عضو شوراى عالى قضایى در دوران امام خمینی سخنان منتشر شده آیت الله منتظری را ناشی از اطلاعات غلطی دانست که مغرضانه به ایشان منتقل شده است.
گزارش جیرفت سی تی به نقل از رسان های همگانی حاکی است، آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی مطالب منتشر شده از بی بی سی طی روزهای اخیر را غلط و کاملا مغرضانه دانست و تأکید کرد: شوراى عالى قضایی کاملا مستقل و غیر قابل نفوذ بود و در آن، تصمیمات همیشه به رأى گذاشته مى شد و ملاک اکثریت بود. 
به نوشته جماران، وی گفت: آیت الله موسوی اردبیلى هیچگاه مخالف عقیده اش عمل نکرد و همیشه شجاعت ابراز عقیده داشت. 
آیت الله موسوی بجنوردی در ادامه گفت: سخنان آیت الله منتظرى ناشى از اطلاعات غلطى بوده که مغرضانه به ایشان منتقل شده بود، همانگونه که بعدا بسیارى از آنها براى ایشان هم معلوم شد. 
وی با تأکید بر اینکه مسأله که منافقین رذل ترین و خشن ترین گروه بودند که به محاربه با نظام اقدام کرده بودند و احمقانه به آغوش صدام پناه برده بودند، گفت: من نمى دانم که انتشار سخنان آیت الله منتظرى در روزهایى که منافقین جلاد و آدمکش آلت دست حکام سعودى شده اند و عملا در صدد احیاى جریان نفاق هستند از کدام پشتوانه عقلى، ملى و شرعى برخوردار است.
آیت الله موسوی بجنوردی در پایان، سخنان منتشر شده از آیت الله منتظری را  آمیخته و مملو از سخنان غلط و پیش داورى دانست و با اشاره به اتهاماتی که در این سخنان به مرحوم یادگار امام وارد شده بود، تأکید کرد: مرحوم حاج احمد آقا پاک ترین و مهربان ترین شخصیت سیاسى در دوره خود بود و آنچه درباره ایشان مطرح شده با هیچ معیارى سازگار نیست.واژه کلیدی :موسوی بجنوردی و واژه کلیدی :آیت الله منتظری و واژه کلیدی :نوار صوتی منتظری
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:٤۳ ‎ق.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳٩٥

عضو دفتر امام خمینی به نوار سخنان منتشر شده از مرحوم آیت الله منتظری پاسخ داد.

 پاسخ محمدعلی انصاری به سخنان منتشر شده از آیت الله منتظری:

به گزارش خبرنگار جیرفت سی تی به نقل از رسانه های همگانی  حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری این سخنان را مطالب جدیدی ندانست و با بیان اینکه اینگونه مطالب در خاطرات منسوب به ایشان نیز دیده می شود، اظهار داشت: محتوای این جلسه ناقص و مشحون از اغلاط و تحریفات منتشر شده است.

 به نوشته جماران، وی با بیان اینکه فلسفه وجودی این جلسه به طور واضح و شفاف برای شنونده سخنان وی معلوم نیست، این سخنان آیت الله منتظری را به دور از انصاف و همراه با پیش داوری هایی دانست که اطرافیان موذی به ایشان القاء کرده اند.

 انصاری در این مصاحبه همچنین نسبت های داده شده به مرحوم یادگار امام را غلط و ناروا دانست و گفت: همانگونه که در سخنان قبلی خویش گفته ام بیشترین ظلم در خصوص یادگار امام نمایش دادن یک چهره غیر واقعی از شخصیت ایشان است.

 وی در مورد ادعاهای مطرح شده در خصوص ملاقات آقای احمدی حاکم شرع خوزستان با امام، افزود: جلوگیری از بیان سخنان ایشان وجود نداشته است و من خیلی کوچکتر از آن بودم که در چنین موضوعی که یک سر آن پیغام آقای منتظری به امام و سر دیگر آن یک مسأله قضایی بوده است دخالت کنم و  اساسا جایگاه و حوزه دخالت ما این امور نبوده است.

 عضو دفتر امام با بیان اینکه آقای منتظری از جدایی از امام هیچ نفعی نبرده است، ادامه داد: کسانی که ذهن آقای منتظری را به مسائل غیر واقعی آلوده کرده اند دفاع ایشان از لیبرال ها و منافقین را هم باعث شدند و آنها این نوارها را پخش کرده اند.

 انصاری انتشار این نوارها را صحنه گردانی برای استکبار جهانی و شبهه افکنی در جامعه دانست و افزود: اگر کسی مطالب آخر جلسه را گوش کند می فهمد که بسیاری از سخنن ایشان رد شده است.

 وی گفت: من بنا دارم در آینده به ابعاد و زوایای مختلف این موضوع از جمله ملاقات هایم با آقای منتظری و اطرافیان ایشان بپردازم. 

انصاری اظهار داشت: اگر روزی لازم باشد جامعه می تواند از طریق اسناد پی ببرد که آقای منتظری هم به امام ظلم کرد، هم به نظام، هم به خودش و هم به هوداران خویش. 

عضو دفتر امام گفت: انتشار این نوار بعد از 28 سال وقتی که سردمداران استکبار و تکفیری ها با منافقین نشست و برخاست می کنند، احیاء آنان و مشروعیت زایی برای آنهاست. 
واژه کلیدی :محمد علی انصاری و واژه کلیدی :یادگارامام و واژه کلیدی :جماران
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:۳٦ ‎ق.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳٩٥

اگرحضورمردم نبود، کسی برای ما تره خردنمی کرد

ظریف افزود: اگر حضور مردم نبود، کسی برای ما تره خرد نمی‌کرد. علت این که حاضرند با ما حرف بزنند و جدی برخورد کنند و تحویل بگیرند این است که می‌دانند این مردم چه هستند.

 وزیر امور خارجه در پایان صحبت‌هایش گفت: در برابر این همه فداکاری مردم، رسالت ما و شما در عصر جهانی شدن ارتباطات که امکان انتخاب مخاطب در آن وجود ندارد و هر اظهارنظر داخلی و یا تولید رسانه‌یی در همان لحظه تولید به اندازه مخاطب داخلی بلکه حتی بیش‌تر مخاطب جهانی پیدا می‌کند، بسیار سنگین است. با توجه به این واقعیت مایلم صحبتم را با ذکر یک مثال پایان دهم. شما از این‌جا کوه‌های شمال تهران را نگاه کنید؛ فقط عظمت و اقتدار می‌بینید. حالا اگر تصمیم گرفتید برای کوهنوردی بروید، ممکن است در کنار مسیر کوهنوردی، چند تکه زباله نیز توجه شما را جلب کند. دنیا، ایران و تحولات اخیر را مثل یک کوه با عزت و با عظمت می‌بیند. نیاییم برای مجادلات داخلی و بدون توجه به مخاطبان جهانی، خودمان بجای برجسته کردن همان تصویر واقعی و با عظمت، چند تکه زباله ناچیز را برجسته کنیم.

 ظریف با اشاره به افزایش میزان حملات توییتری به ایران گفت: ما اینقدر گرفتار دعوای اخلی شدیم که یادمان رفته بازی راهبردی در منطقه در حال انجام شدن است. آن‌قدر روی افکار عمومی برخی کشورهای عربی کار کرده‌اند که هر شهروندی از این کشورها پشت توییتر نشسته و علیه ایران توییت می‌کند.

 وی گفت: همین دیروز (جمعه) را در فضای مجازی و سخنرانی‌های داخلی رصد کنید. توهین‌های به رییس‌جمهور محترم را در همین یک روز ببینید. قضاوت کنید. ببینید در فضای مجازی چه خبرهایی که این جمعه از ما آمده بود و چه خبرهایی که از این رژیم آدمکش، سفاک و بچه‌کش و بی‌آزادی آمده بود.

 ظریف افزود: علت این است که برای آن‌ها جا افتاده که یک تهدید از ناحیه تحول استراتژیک صورت گرفته که از آن به غلط برداشت یک تهدید راهبردی از سوی ایران دارند و برای ما جا نیفتاده است که از دید بدخواهان ما، یک تحول راهبردی صورت گرفته و آن‌ها خود را به آب و آتش می‌زنند که آن را خنثی و حتی مسیر را بر عکس کنند. خیال می‌کنیم اتفاقی می‌خواهد بیفتد. این وضعیت باعث می‌شود که نتوانیم بگوییم سنگ مفت گنجشک مفت، اگر از این فرصت استفاده نکردیم، چون طرف مقابل این فرصت ما را یک تهدید استراتژیک برای خودش دیده دارد طراحی می‌کند که این فرصت بشود تهدید ما. برای همین هم از همه چیز مایه می‌گذارند، اسراییل که سهل است با خود شیطان هم مذاکره می‌کنند. کما این که عمری است سرسپرده اسراییل بوده‌اند.

 وی خطاب به رسانه‌ها گفت: خواهشم از دوستان این است که اولا قدرت خودتان را بفهمید. رسانه بسیار قدرتمند است. تک تک دوستان قدرتمندند. ثانیا محیط و شرایط جدید جهانی شدن را متوجه شوید و با این شرایط در راستای منافع مردم کاری را صورت دهید. چرا که ما و شما هر چه داریم مدیون همین مردم هستیم.

 در حال حاضر نفتمان را درست و آبرومندانه می‌فروشیم. با نفتکش می‌بریم و می‌فروشیم و پولمان را می‌گیریم. حالا ایراد می‌گیریم، چرا این پول مثلا به جای این که برود دویچه بانک می‌رود بانک دیگری. فراموش کردیم هشت سال همه این بانک‌ها جریمه باران شدند، همه هشت میلیارد، ۹ میلیارد، سه میلیارد و ...جریمه شدند. این جریمه‌ها چه زمانی اتفاق افتاد؟ یادمان رفته است؟!

 وزیر خارجه ایران گفت: نقد رسانه هم برای آگاهی مردم ضروری است و هم برای هشدار دادن به مسوولان و هم برای نشان دادن نشاط و شفافیت در جامعه در سطح بین‌المللی. 

به گزارش جیرفت سی تی به نقل از رسانه های همگانی؛ دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه  در مراسم روز خبرنگارتاکید کرد: در حال حاضر رابطه بسیار خوبی بین وزارت امور خارجه و جامعه رسانه‌یی کشور شاهد هستیم.

 او افزود: در دورانی که ما در مذاکرات بودیم احساس می‌کردم دوستان ما در مطبوعات و رسانه‌ها با چه تلاش و کوششی مذاکرات را دنبال می‌کردند و با چه هیجان و فشار عصبی بیرون درها منتظر بودند. برخی اوقات به دوستان می‌گفتم کار رسانه‌ها از کار ما سخت‌تر است برای این که ما حداقل می‌دانستیم در داخل جلسه چه می‌گذرد و آن‌ها بیرون مجبور بودند با همان حساسیتی که ما داریم ولی بدون اطلاع از تحولات درون مذاکرات، پیگیر مسائل باشند.

 وزیر امور خارجه با ذکر این نکته که من معتقدم حساسیت دوستان رسانه‌یی ما نسبت به مسائل ملی مثل دوستان دیپلمات ماست، خطاب به خبرنگاران عنوان کرد: شما همان‌قدر برای کشور و نظام دلتان می‌سوزد و همان‌قدر دلتان می‌خواهد مشکلات مردم حل شود و همان‌قدر دلتان می‌خواهد عزت کشور حفظ شود و کشور از زیر فشار تهدید و تحریم بیرون بیاید که دیپلمات‌ها این خواسته‌ها را دارند.

 ظریف با بیان این که دوستان رسانه در بیرون مذاکرات همان‌قدر حرص می‌خوردند که ما در داخل حرص می‌خوردیم، اظهار کرد: با این تفاوت که دوستان در رسانه نمی‌دانستند در مذاکرات چه می‌گذرد و در معرض انواع شایعات و پیام‌های غلطی که از سوی برخی صادر می‌شد، بودند.

 وزیر امور خارجه ادامه داد: حتما این ارتباط گسترده که شاید نمادش این واقعیت باشد که در روز خبرنگار اتفاقا هم‌زمان با یک خبرنگار که به فیض عظیم شهادت نائل شد، 10 نفر دیپلمات در همان روز و همان محل (مزار شریف) به این فیض نائل شدند و البته شما زرنگ‌تر از ما بودید و این روز را به اسم خودتان ثبت کردید. نوش‌ جانتان به خاطر این که وظیفه بسیار سنگینی را بر عهده دارید.

 وی با بیان این که ما در وزارت امور خارجه کاملا اعتقاد داریم که نقش رسانه‌ها در ارتقای سطح آگاهی عمومی یک نقش بی‌بدیل در جامعه ماست و به این نقش هم احترام می‌گذاریم و هم اعتقاد داریم، گفت: معتقد نیستیم که رسانه باید سخنگوی دولت باشد، معتقد نیستیم که رسانه باید آن چه را ما می‌خواهیم بگوید. معتقد نیستیم که رسانه نباید نقد کند. اتفاقا معتقدیم که نقد رسانه هم برای آگاهی مردم ضروری است و هم برای هشدار دادن به مسوولان و هم برای نشان دادن نشاط و شفافیت در جامعه در سطح بین‌المللی.

 ظریف افزود: این اعتقاد و باور بنده و همه همکارانم در وزارت امور خارجه به خصوص خواهران و برادرانی که در بخش رسانه‌‌یی در حضور و خدمت همکاران رسانه هستند، بوده و هست. 

وزیر امور خارجه گفت: اعتقاد داریم باید یک رابطه منطقی و عقلانی بین وزارت امور خارجه و دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها باشد که از این منظر هم مردم نسبت به مسائل کاملا آگاه و روشن باشند و هم در صورت نیاز پیام‌های ضروری به جهان و جامعه بین‌المللی فرستاده شود.

 او ادامه داد: مطبوعات آزاد یکی از روش‌هایی هستند که شما می‌توانید پیام‌های ختلف را به دنیا برسانید بدون این که الزاما فشار این پیام‌ها بر دولت و دستگاه دیپلماسی باشد. اگر بخواهیم این کار را به خوبی انجام دهیم باید نقش ارتباطات و اطلاعات را در جامعه کنونی و در شرایط جهانی شدن به خوبی درک کنیم.

 وزیر امور خارجه افزود: اگر می‌گوییم امروز شرایط بین‌المللی ما تغییر کرده و اگر می‌گوییم امروز وضعیت و ابزارهای قدرت تغییر کرده، به این معنا نیست که ما در شرایطی هستیم که تحت استیلا و اقتدار دیگران قرار گرفته‌ایم. اتفاقا به این معناست که امروز ما یک فرصت ویژه در دنیا داریم که آن چه که فائق آمدن بر آن، استیلا بر آن و مقابله و رقابت در آن دشوارتر بود، امروز به حوزه‌ای تبدیل شده که رقابت در آن بسیار ساده‌تر و سهل‌تر است و نیازمند به یک زمینه سخت افزاری وسیع و سنگین و پرهزینه نیست.

 ظریف با یادآوری این نکته که نمی‌خواهم بگویم رسانه هزینه ندارد، گفت: می‌خواهم بگویم شما با هزینه بسیار کم‌تری می‌‌توانید امروز در جدول رسانه‌هایی که سابقه طولانی دارند و امپراتوری رسانه‌یی محسوب می‌شوند، قرار بگیرید و این ابزار قدرت ماست.

 وی گفت: بپذیریم در دنیای جهانی شده، قدرت متکثر و ابزار قدرت متکثر شده است؛ قدرت معنایی می‌تواند یکی از عوامل قدرت بخشی به همه جوامع باشد. این پیدا کردن یک منفذ جدید و روش جدید و راهکار جدید برای این است که جمهوری اسلامی ایران که اتفاقا قدرت اصلی‌اش در حوزه‌های معنایی، معنوی،‌ ارزشی و استقلال است و اقتدارش وابسته به این قدرت‌هاست؛ ضمن این که به لطف خدا و با مقاومت و سربلندی نیروهای مسلح ،قدرت نظامی، قدرت مقاومت مردم و نیروهای مسلح مزید بر این قدرت‌ها شده، این جمهوری اسلامی با این شرایط می‌تواند نقش ویژه‌ای ایفا کند و در این نقش، رسانه از مهم‌ترین عوامل است.

 ظریف مهم‌ترین ابزار انعکاس قدرت معنایی، ابزار قدرت فکری و ارزشی را رسانه خواند و افزود: بدون رسانه این قدرت نمی‌تواند آن‌چنان بروز و ظهور پیدا کند.

 وزیر امور خارجه با بیان این که فکر می‌کنم دوستان در رسانه قدرت‌شان باورشان شده، عنوان کرد: یک روزی برای این که پیامی را به دنیا می‌رساندید و می‌بودید  باید رویترز و آسوشیتدپرس و ..... بودید. امروز این گونه نیست و وضعیت فرق کرده است. شما که با کار رسانه آشنا هستید، هر یک رسانه یک امپراتوری است. مهم این است که شما بتوانید پیامی را تولید کنید که شنونده داشته باشد.

 وی با ذکر این نکته که باید ارزش رسانه و جایگاه پیام رسانه‌یی و رسانه را بفهمیم، عنوان کرد: باید بفهمیم همه دنیا در یک لحظه مخاطب  هر پیامی است که توسط رسانه و یا هر مسوول ملی تولید می‌شود.

 وزیر امور خارجه با بیان این که یک زمان در گذشته همه ما می‌توانستیم انتخاب کنیم با چه کسی مصاحبه کنیم و مقامات در هر جا با یک زبان صحبت می‌کردند، عنوان کرد: الان امکان ندارد شما بتوانید مخاطب خود را انتخاب کنید. چنین چیزی امکان‌پذیر نیست و هم‌زمان باید با همه گفت‌وگو کنید. مخاطب شما همه جهان است که این فرصت و هم‌زمان چالش ویژه‌ای را ایجاد کرده است.

 ظریف اضافه کرد: این که در لحظه‌ای که در فلسطین اشغالی مردم بمباران می‌شوند و در همان لحظه بدون فاصله احساسات متراکمی در کل دنیا به وجود می‌آید، این شرایط  وقتی من 35 سال قبل وارد حوزه دیپلماسی شدم، وجود نداشت.

 او گفت: بعد زمان و سرعت اهمیت ویژه‌ای در این دنیای جهانی شدن ارتباطات و احساسات پیدا کرده است. ما دیگر بحث مذاکرات پشت درهای بسته به آن شکل نداریم. همه چیز در لحظه تولید می‌شود. در مذاکره که نشسته بودیم از یک طرف دکتر عراقچی توییت می‌کرد از آن طرف خانم شرمن توییت می‌کرد. حصارها و فاصله‌ها در عرصه خبر از بین رفته است و نمی‌توانیم موضوعی را برای مصرف داخلی تولید کنیم. هیچ موضوعی دیگر مصرف داخلی ندارد.

 ظریف با بیان این که امکان انتخاب مخاطب از بین رفته است، خاطرنشان کرد: این امر قدرت عجیبی به رسانه داده و هم‌زمان مسوولیت سنگینی برای ما و رسانه‌ها ایجاد کرده است.

 وی افزود: در این شرایط سیاست خارجی ما با وضعیت بسیار ویژه‌ای در دنیا روبه‌رو است. ما در شرایطی هستیم که کسی تصور نمی‌کرد در این شرایط باشیم.

 وزیر امور خارجه با بیان این که کارهایی که دولت سعودی امروز انجام می‌دهد کارهایی نیست که یک دولت عاقل انجام بدهد، عنوان کرد: علت این که دولت سعودی امروز تا این حد عصبانی است به این خاطر است که تصور نمی‌کردند یک روزی ایران بتواند از این شرایط عبور کند و لذا از همه ابزارشان استفاده می‌کنند و هدف‌شان این است که شرایط را به گذشته بازگردانند.

 ظریف خاطرنشان کرد: اگر شرایط گذشته خیلی خوب بود اینقدر دشمنان ما سعی نمی‌کردند به گذشته برگردند. اگر خیلی خوب بود، چرا این‌قدر سعودی‌ها و اسراییلی‌ها و منافقان و دشمنان ما عصبانی هستند؟

 ظریف با بیان این که برخی می‌گویند این جرأت پیدا کردن دولت سعودی است، پرسید: این چه جرأت پیدا کردنی است؟ جرأت است که انور عشقی را به اسراییل می‌فرستند که با اسراییلی‌ها متحد شوند و بعد اعلام می‌کنند ما کسی را نفرستاده‌ایم. اگر جرأت داشتند اعلام می‌کردند فرستادیم.

 وزیر امور خارجه گفت: ترکی الفیصل را کنار مریم رجوی می‌فرستند و بعد اعلام می‌کنند ترکی فیصل در موقعیت شخصی بوده نه موقعیت دولتی، اگر جرأت داشتند که اعلام می‌کردند.  

 او با بیان این که آن‌ها وحشت کردند و مضطرب شده و دست و پا می‌زنند، خاطرنشان کرد: در تاریخ آمریکا سابقه ندارد بدون موافقت رییس‌جمهور آمریکا، از نظر ما رژیم از نظر دیگران رییس دولت در کنگره آن‌ها سخنرانی کند. این‌ها نشانه اضطراب و نگرانی است.

 دکتر محمدجواد ظریف افزود: این نشانه آن است که ما در شرایطی قرار گرفته‌ایم که می‌توانیم استفاده کنیم و اگر استفاده نکنیم طرف مقابل استفاده می‌کند.

 وی ادامه داد: ما باید به یک تحلیل مشترک داخلی برسیم. تصوری که من دارم این است که اگر شما به صحبت دیگران در خارج به خصوص کسانی که با ما بد هستند، توجه کنید تصوری که در دنیا هست، این است که یک تحول راهبردی اتفاق افتاده است.

 وی افزود: ما از ابتدا گفتیم که برجام یک معامله است، یک معامله‌ای بوده که ایران در برابر شش قدرت جهانی که مستظهر به ۶ قطعنامه شورای امنیت و ۱۲ قطعنامه شورای حکام هم بوده مذاکره کرده است، نه به عنوان یک هیات مذاکره کننده، بلکه به عنوان زبان یک ملت مقاومی که به آن‌ها نشان داده، ابزارشان ناکافی است.

 وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما تنها کاری که توانستیم بکنیم اگر توانسته باشیم این است که زبان مردم بودیم. مردم بودند که مذاکره کردند و مردم بودند که مقاومت کردند و به ما قدرت دادند. اما بالاخره علی‌رغم همه مقاومت مردم، ما یک کشور بودیم در برابر شش کشور به اضافه شورای امنیت به اضافه قطعنامه، لذا یک بده بستانی صورت گرفت در این بده بستان حتما یک چیزهایی را ما گرفتیم و حتما یک چیزهایی را طرف مقابل گرفت. اگر نه که معامله نمی‌شد. می‌شد یک اعلامیه تسلیم یعنی می‌گفتیم آمریکا و بقیه بیایند، زیر اعلامیه تسلیم را امضا کنند.

 ظریف گفت: چرا برجام اینقدر آن‌ها را عصبانی می‌کند؟ از این نگران هستند که احساس می‌کنند با برجام یک تحول استراتژیک اتفاق افتاده است. البته بیش‌تر چندماه پیش خیلی احساس خطر می‌کردند و الان این احساس‌شان خیلی کم شده است، ولی هنوز این احساس را دارند.

 او ادامه داد: فکر می‌کنند ایرانی که قدرت داشت اکنون قدرتش از حصار شورای امنیت و تحریم خارج شده. لطفا دقت کنید. من نمی‌گویم ایران قدرت نداشت، ایران اتفاقا بسیار قدرت داشت. قدرت ایران از انقلاب و گفتمان امام و مقاومت مردم نشأت گرفته است. این قدرت هم در طول ۳۰ و اندی سال انباشت شد و فشارهایی را هم در این دوران تحمل کردیم.

 وزیر امور خارجه افزود: آن چه که مبانی قدرت ماست بر اثر یک فداکاری و آینده نگری درازمدتی به دست آمده است. قدرت ما حاصل مذاکرات برجام نیست، بلکه برجام این قدرت را از حصار فشار بین‌المللی رها کرد. تحولی که در نتیجه برجام رخ داد این بود که بسیاری از دشمنان و به ویژه بدخواهان نظام و کشور و مردم ما احساس کردند که این قدرت رها شد.

 وزیر امور خارجه اضافه کرد: بنده معتقدم قطعنامه‌ها، فشارها و بازی هسته‌ای که علیه ایران شد، برای تخلیه قدرت راهبردی ایران بود یعنی برای این بود که قدرت استراتژیک ایران را به تحلیل ببرند. وقتی دیدند مذاکرات به نتیجه رسید و این همه قطعنامه باطل شد گفتند این قدرت استراتژیک رها شده و ظرفیت استراتژیک ایران رها شده؛ این امر به این دلیل است که برجام را راهبردی می‌دیدند. نکته مهم اینجاست وقتی دشمن طرف مقابل خطر را  راهبردی ببیند پاسخ راهبردی تدارک می‌بیند.

 ظریف افزود: دشمن ما آن‌ها در منطقه و در دنیا خطر را یک خطر راهبردی دیده و تحول را یک تحول راهبردی دیده است آن دو برای این تدارک برخورد راهبردی می‌کنند. اصلا بحث رفع تحریم‌ها نیست؛ گرچه در حوزه تحریم‌ها خیلی اتفاقات افتاده است. اما آمریکایی‌ها اولا ذاتا با ما بد هستند و تعارف که نداریم ۳۸ سال دشمنی و تخاصم بین ایران و آمریکا انباشت شده است. 

وزیر امور خارجه  گفت: آن چه اتفاق افتاده فقط بحث تحریم نبوده است. هدف ما از مذاکرات بسیار وسیع تر از تحریم و به واقع اهداف راهبردی بود. اصول و اهداف راهبردی ما در مذاکرات حفظ عزت ملی، پذیرش جهانی برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، حراست از دستاوردهای علمی و فنی در حوزه هسته‌ای، جلوگیری از تعطیلی تأسیسات هسته‌ای، لغو قطعنامه‌های شورای امنیت بدون اجرای آن‌ها، پایان دادن به ادعاهای واهی برنامه تسلیحاتی هسته‌ای، جلوگیری از هرگونه ارتباط یافتن برجام به مسائل دفاعی و منطقه‌یی بود و منحصر به رفع تحریم‌ها نبود. اتفاقاً اهداف غیرتحریمی همان اهداف و دستاوردهای راهبردی بود که بیش‌ترین زمان مذاکرات به همان‌ها اختصاص یافت و به لطف خدا و هدایت مقام معظم رهبری محقق شد. در حوزه تحریم‌ها هم توانستیم دستاوردهای مهمی را با تلاش و پیگیری به طرف مقابل تحمیل کنیم چون حتماً با رضایت و از سرعلاقه به ایران و جمهوری اسلامی چنین کاری نمی‌کردند و نمی‌کنند. 

او ادامه داد: خیلی چیزها لغو شد، خیلی چیزها که قرار بود بشود، نشد. قطعنامه‌ای که کنگره آمریکا تصویب کرده بود در سنا تصویب نشد. حتی بدون قطعنامه جدید که در سال‌های قبل از مذاکرات هر سال یکی دوتای آن تصویب می‌شد، اگر براساس قطعنامه‌های تحریمی تصویب شده سال‌های قبل نشسته بودیم و مذاکره به نتیجه نرسیده بود، امروز صادرات نفت‌مان 294 هزار بشکه شده بود. حتی اگر هیچ تحولی نشده بود و قطعنامه و تحریم جدیدی اتفاق نیفتاده بود امروز نفت ما به 294 هزار بشکه رسیده بود. 

ظریف گفت: حالا دوستان می‌گویند نمی‌شود، واقعیت این است که شد. از دو و نیم میلیون به یک میلیون بشکه و در ظرف کم‌تر از دو سال رسیدیم به زیر یک میلیون بشکه. حالا برخی‌‌ها می‌گویند نه نفت ما پایین نیامده بود. آمار و ارقام که نشان می‌دهد. بله ممکن بود چند بشکه از طریق دلال‌ها بفروشیم، ولی با چه هزینه‌ای؟

 وی ادامه داد: در حال حاضر نفتمان را درست و آبرومندانه می‌فروشیم. با نفتکش می‌بریم و می‌فروشیم و پولمان را می‌گیریم. حالا ایراد می‌گیریم، چرا این پول مثلا به جای این که برود دویچه بانک می‌رود بانک دیگری. فراموش کردیم هشت سال همه این بانک‌ها جریمه باران شدند، همه هشت میلیارد، ۹ میلیارد، سه میلیارد و ...جریمه شدند.

این جریمه‌ها چه زمانی اتفاق افتاد؟ یادمان رفته است؟!

 وزیر امور خارجه گفت: ولی بحث اصلی دنیا بسیار فراتر از این است. بحث این است که هیچ‌کس در دنیا تصور نمی‌کرد که ایران از زیر بار قطعنامه‌های شورای امنیت به سلامت خارج شود. فکر می‌کردند کار جمهوری اسلامی ایران تمام شد. بازهم تاکید می‌کنم؛ من نمی‌گویم که فقط مذاکره ما را از این وضع نجات داد. مذاکره هم مستظهر به توان ملی و مقاومت مردم بود. ولی نهایتا مشخص شد که آن‌ها اشتباه فکر می‌کردند. نتیجه کار این بود که علیرغم همه تلاش‌ها و پول‌هایی که خرج کردند و فشارهایی که آوردند، برجام رخ داد.

 او افزود: آن چه سرمایه‌گذاری کردند و می‌خواستند به هم بزنند نشد و از آن زمان یک تحول استراتژیک دیدند. با تصویب قطعنامه‌های فصل هفتمی و تحریم‌ها خیال می‌کردند جمهوری اسلامی ایران را به کنج راندند و کار جمهوری اسلامی ایران تمام شد.

 ظریف ادامه داد: تمام سوابق شورای امنیت سازمان ملل را نگاه کنید یک مورد پیدا کنید که تحریم‌ها لغو شده باشد. حکومت‌ها ساقط شدند، ولی تحریم‌ها باقی ماند. کما این که حکومت صدام در سال ۲۰۰۳ ساقط شد، تحریم‌ها در سال ۲۰۱۲ اسماً برداشته شد ولی هنوز یک بخش از تحریم‌های شورای امنیت باقی مانده است.

 او اضافه کرد: من نمی‌خواهم بگویم و تاکید کنم که برجام چقدر مهم است. می‌خواهم بگویم طرف مقابل ما فکر می‌کرد دیگر جمهوری اسلامی ایران بلندشو نیست، ولی به لطف خدا، مقاومت مردم و رهبری رهبر معظم انقلاب و هدایت رییس‌جمهور، جمهوری اسلامی ایران از این بازی با موفقیت و عزت بیرون آمد.

 وزیر امور خارجه گفت: آن چه درباره آن حساب کرده بودند، به هم خورد. به همین دلیل الان هم برای مقابله با ما طراحی استراتژیک می‌کنند. هر جا که می‌رویم آن‌ها هم می‌روند. یک سال است یمن را چگونه به خاک و خون کشیدند. پیغام‌هایی که به سوریه رساندند در جریان هستید. دعوا سر ایران و آزاد شدن ظرفیت استراتژیک ایران است و برای همین از همه تلاش‌های‌شان و امکانات‌شان استفاده می‌کنند.
واژه کلیدی :تره خرد نمی کرد و واژه کلیدی :محمدجواد ظریف و واژه کلیدی :شورای امنیت و واژه کلیدی :294هزار بشکه نفت