جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱٥ آذر ۱۳٩٤

سردار سلیمانی از نگاه موسسه امریکن انترپرایز 

جیرفت سی تی/ موسسه «امیرکن انترپرایز» که اصلی‌ترین و موثرترین موسسه در زمینه سیاست‌گذاری کلان ایالات متحده آمریکاست و از آن به عنوان «اتاق فکر» آمریکا یاد می‌شود، در سومین مقاله از سلسله مقالاتی تحت عنوان «چشم انداز خاورمیانه»، توصیف خود را از سردار قاسم سلیمانی بیان کرده است. در این قسمت بخش‌هایی از این مقاله را می‌خوانیم.]

گزارش خبرنگار جیرفت سی تی به نقل از خبرگزاری مهر حاکی است/

رئیس جمهور ایالات متحده در ۲۸ سال ۱۳۹۰ نام فرمانده عالی رتبه جمهوری اسلامی، سردار قاسم سلیمانی را به فهرست افراد تحریم شده از سوی ایالات متحده آمریکا افزود.

برنامه‌ریزان ایالات متحده برای مقابله با فعالیت‌های سردار سلیمانی و نیروی قدس سپاه، ابتدا باید دلیل اقدامات جسورانه و کامیابی‌های نظامی این سردار سپاه را دریابند. گزارش‌های موجود درباره سردار سلیمانی، مردی را تصویر می‌کند که بی‌آن که آموزش رسمی فراوانی دیده باشد، فرمانده موفقی شده است.   

به رغم شهرت فعالیت‌های سردار سلیمانی، چیز زیادی درباره خود او نمی‌دانیم و شخصیتش هم‌چنان یک معماست. هدف این چشم‌انداز گشودن همین راز است و می‌خواهد با استفاده از منابع فارسی موجود، به بررسی روش مدیریت این فرمانده سپاه، زندگی نظامی وی و اظهارات عقیدتی اخیرش درباره صدور انقلاب بپردازد.  

انگیزه‌های فردی  

قاسم سلیمانی یک قهرمان جنگی و وطن پرست واقعی است که بعد از انقلاب، درحالی که ایران از سویی درگیر جنگ داخلی در کردستان بود و از سوی دیگر با اشغالگران عراقی دست‌و‌پنجه نرم می‌کرد، به سپاه پاسداران پیوست.     

در زمان جنگ و در عملیات شناسایی، برای پیش‌گیری از تلفات نیروهای تحت فرمان خود، جانش را به خطر می‌انداخت. دست‌کم، بنابر یک گزارش معتبر، سردار سلیمانی در یکی از این عملیات‌ها در ۱۱ تیر ۱۳۶۱، نزدیک بود به اسارت نیروهای عراقی درآید. در این گزارش هم احتیاط سردار سلیمانی پیش از عملیات را می‌توان دید و هم تمایلش به تقبل کارهای خطرناک.        

ارزش‌ها، اعتقادات و رهبری کاریزماتیک     

چهره‌ای که منابع موجود از سردار سلیمانی ترسیم می‌کنند، یک جنگجوی جوانمرد است، ولی کمتر در زمینه سیاسی وارد می‌شود. وقتی در کرمان به کارهای ساختمانی مشغول بوده، بیش‌ترین زمانش فراغتش را در زورخانه‌های عطایی و جهان می‌گذارنده است. جایی که علاوه بر ورزش، به تشویق و تقویت خُلق و خوی جوانمردی هم توجه می‌شود.    

جنگ ایران و عراق ضمن شکل دادن به ارزش‌ها و اعتقادات سردار سلیمانی، فرصت بروز خصلت‌های جوانمردی را هم که در زورخانه‌ها آموخته بوده برایش فراهم می‌کند. بدون شک، شرایط جنگی آن دوران، در ایجاد و تقویت ویژگی‌های یک رهبر کاریزماتیک در او موثر بوده است.         

سردار سلیمانی در سخنرانی‌های پرشورش، پیش و پس از عملیات جنگی، با گریه و زاری و تقاضای بخشش از شهدا، به خاطر شهید نشدن خود، افراد زیر امرش را به شدت تحت تاثیر قرار می‌داده است. پیش از هر حمله، او سربازانش را یکی‌یکی در آغوش می گیردد و در حالی که اشک می‌ریزد، با آن‌ها وداع می‌کند.      

اولین نشانه‌های قابلیت‌های تاکتیکی

سردار سلیمانی یک عمل‌گراست و در رویایی با مشکلات تاکتیکی توانایی رهبری خود را ثابت کرده است. منابع موجود او را فرماندهی معرفی می‌کنند که مهارت در تاکتیک‌های نظامی را خیلی پیش‌ترها و با تجربه شخصی آموخته است و به نظر می‌رسد برای این تجربه‌ها ارزش و اعتباری پیش از دستورات مقام‌های بالاتر قائل است.

سردار سلیمانی یک فرمانده محتاط و محافظه‌کار نیست و می‌گوید: «بهترین دفاع حمله است.» در ۴ مرداد ۱۳۶۶، نیروهای عراقی تقریباً لشکر ۴۱ ثارالله را به محاصره کامل درآوردند، ولی سردار سلیمانی با وجود فشار مدام و پیش‌روی روزانه عراقی‌ها، طرح یک ضدحمله را ریخت که البته فرماندهان مافوقش آن را نپذیرفتند و ایران نهایتاً در این درگیری‌ها شکستی خورد که شاید با اجرای نقشه سلیمانی می‌شد جلوی آن را گرفت.          

مخالفت با مردن بیهوده     

اخلاق و رفتار سردار سلیمانی، او را در دل افراد زیر فرماندهی‌اش بسیار محبوب کرده است. در ۱۱ مرداد ۱۳۶۵، در دیداری بسیار اتفاقی از شهر زادگاهش، کرمان، مقامات بهداشت محل را متهم کرد که اهمیتی برای حفظ جان سربازان زخمی او که برای درمان از جبهه برگشته‌اند، قائل نیستند. شواهدی نیز وجود دارد که با وجود احترامی که برای شهیدان قائل بوده و ستایشی که از شهادت می‌کرده، هیچ‌وقت حاضر نمی‌شده افرادش را بی‌دلیل به کشتن بدهد و همیشه آماده بوده که اگر نقشه‌های جنگی مقامات نظامی مافوقش به نظر او، منجر به مرگ غیرضروری افرادش می‌شود، با آن نقشه‌ها مخالفت کند.   
واژه کلیدی :موسسه انترپرایز و واژه کلیدی :سیاست کلان آمریکا و واژه کلیدی :کاریزماتیک و واژه کلیدی :ضد حمله
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ٩ آذر ۱۳٩٤


حسین گل گلاب کیست؟
جیرفت سی تی/حسین گل‌گلاب، ادیب و ترانه‌سرا و سازنده سرود معروف «ای ایران،‌ای مرز پرگهر» در سال ۱۲۷۶ در تهران متولد شد و تحصیلات را در مدرسه علمیه و دارالفنون گذراند.
او فرزند ابوتراب خان (مصورالملک)، نقاش زمان قاجار بود که به ادامه تحصیل فرزندش بسیار علاقه داشت.
حسین گل‌گلاب با همکاری کلنل کاظم وزیری و علینقی خان وزیری به کار موسیقی پرداخت و برای تعلیم تار به کلاس او می‌رفت.
همچنین چند تن از معلمین دارالفنون فرانسوی بودند که گل گلاب نزد آن‌ها فرانسه آموخت و چون شاگرد برجسته‌ای بود، به همراه تحصیل به کار تدریس هم پرداخت.
حسین گل‌گلاب، نخستین نویسندهٔ کتاب درسی طبیعی در ایران بود. او از سال ۱۳۰۴ تا سال ۱۳۱۷ دوازده جلد کتاب در رشته جغرافیا و طبیعی نوشت که در مدارس تدریس می‌شد. حسین گل‌گلاب از سال ۱۳۰۷ مسئول تحقیقات علمی گیاه‌شناسی شد و از زمان تاًسیس دانشگاه تهران تا سال ۱۳۴۵ به تدریس اشتغال داشت و هیچ گاه گرد سیاست و تجارت نگشت.
حسین گل‌گلاب در فرهنگستان ایران عضویت داشت و لغات بسیاری به ویژه در رشته علوم طبیعی پیشنهاد کرد که تصویب شد و اکنون در زبان فارسی رواج کامل دارد.  
وی همچنین آثار گرانبهایی از خود به یادگار گذارده است.
حسین گل‌گلاب در ۸۶ سالگی به تنظیم فرهنگ‌نامه و بیولوژی و گیاهان ایران اشتغال داشت که عمرش وفا نکرد و معلوم نیست که مطالعات او به کجا رسید. گل‌گلاب اسفند ماه ۱۳۶۳ در ۸۷ سالگی درگذشت.

ای ایران ای مرز پر گهر
ای خاکت سرچشمه هنر
دور از تو اندیشه بدان
پاینده مانی و جاودان
ای … دشمن ار تو سنگ خاره‌ای من آهنم
جان من فدای خاک پاک میهنم
مهر تو چون شد پیشه‌ام
دور از تو نیست اندیشه‌ ام
در راه تو ، کی ارزشی دارد این جان ما
پاینده باد خاک ایران ما

سنگ کوهت دُر و گوهر است
خاک دشتت بهتر از زر است
مهرت از دل کی برون کنم
برگو بی مهر تو چون کنم
تا … گردش جهان و دور آسمان بپاست
نور ایزدی همیشه رهنمای ماست
مهر تو چون شد پیشه ام
دور از تو نیست، اندیشه ام
در راه تو، کی ارزشی دارد این جان ما
پاینده باد خاک ایران ما

ایران ای خرم بهشت من
روشن از تو سرنوشت من
گر آتش بارد به پیکرم
جز مهرت بر دل نپرورم
از … آب و خاک و مهر تو سرشته شد دلم
مهرت ار برون رود چه می شود دلم
مهر تو چون شد پیشه ام
دور از تو نیست اندیشه ام
در راه تو، کی ارزشی دارد این جان ما
پاینده باد خاک ایران ما

«ای ایران، ای مرز پرگهر»؛ این گونه سروده شد

 

مناسبت دوم آذر ماه؛ سالگرد درگذشت حسین گل گلاب

در شهریور ۱۳۲۳ که نیروهای انگلیسی و دیگر متفقین، تهران را اشغال کرده بودند، یک سرباز انگلیسی به یک افسر نظامی ایرانی، سیلی محکمی می‌زند. «حسین گل گلاب»، پس از دیدن این صحنه، با چشمان اشک‌آلود به دیدن روح الله خالقی، موسیقیدان می‌رود و ماجرا را تعریف می‌کند و می‌گوید: کار ما به اینجا رسیده که سرباز اجنبی توی گوش نظامی ایرانی می‌زند؟

کد خبر: ۲۸۶۷۸۲

تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۰

شاید شما هم هر بار که با شنیدن سرود «ای ایران،‌ ای مرز پرگوهر»، احساس غرور و بزرگی کرده‌اید و نیرویی حماسی، سراپای وجودتان را در بر گرفته باشد؛ مشتاق شده‌اید تا بدانید این سرود از سروده‌های کیست و چگونه و در چه چهارچوب سیاسی و اجتماعی شکل گرفته است.
امروز دوم آذر ماه است؛ سالروز درگذشت حسین گل گلاب، سراینده سرود‌ ای ایران؛ ‌ای مرز پر گهر.
به گزارش «تابناک»، نقل شده است، در شهریور ۱۳۲۳ که نیروهای انگلیسی و دیگر متفقین، تهران را اشغال کرده بودند، حسین گل گلاب در خیابان هدایت می‌بیند که یک سرباز انگلیسی در حال کتک زدن و فحاشی به یک بقال ایرانی است. حتی به یک افسر نظامی هم که به قصد مداخله وارد ماجرا می‌شود، سیلی محکمی می‌زند. گل گلاب، پس از دیدن این صحنه، با چشمان اشک‌آلود به دیدن روح الله خالقی، موسیقیدان می‌رود و ماجرا را تعریف می‌کند و می‌گوید:
«کار ما به اینجا رسیده که سرباز اجنبی توی گوش نظامی ایرانی می‌زند؟» روح الله خالقی می‌گوید: ناراحتی تأثیری ندارد. بیا کاری کنیم و سرودی بسازیم.‌‌ همان جا مرحوم گل گلاب شروع به زمزمه شعری می‌کند که با تکمیل آن خالقی موسیقی را می‌نویسد. بنان نیز آن را می‌خواند. ظرف یک هفته، تصنیف ای ایران با یک ارکستر بزرگ ساخته می‌شود. ای ایران بار‌ها در زمان زندگی خالقی و شاعرش، گل گلاب، اجرا شد؛ آن هم در ارکستری که بیشتر توسط هنرجویان هنرستان موسیقی در دوره مدیریت خالقی تشکیل شده بود و چهره‌های آشنایی چون ارفع اطرایی، هوشنگ ظریف، افلیا پرتو، گلنوش خالقی و انوشیروان روحانی در آن بودند و حتی پای این سرود به سینما هم کشیده شد.
این قطعه را روح الله خالقی آهنگساز نامدار روی شعری از حسین گل گلاب ساخت. ویژگی شعر ‌ای ایران آن است که همه واژگان آن به زبان فارسی است و واژگان بیگانه در آن راه نیافته و در فضایی حماسی و در آواز دشتی ساخته شده است.
گفته می‌شود، ملودی اصلی و پایه‌ای کار از برخی نغمه‌های موسیقی بختیاری ـ که از فضای حماسی برخوردار است، گرفته و با پرداخت و تنظیم حرفه‌ای زنده یاد خالقی، این سرود در اجرای نخست به صورت کر خوانده شد، اما ساختار محکم شعر و موسیقی آن سبب شد تا در دهه‌های بعد، خوانندگان آن را تک‌خوانی اجرا کنند.

 
واژه کلیدی :حسین گل گلاب و واژه کلیدی :علینقی خان وزیری و واژه کلیدی :بیولوژی و واژه کلیدی :ای ایران
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز ٧ آذر ۱۳٩٤

سیدحسن خمینی:

نباید همه مشکلات را به گردن دولت انداخت

جامعه امروز ایران به دلیل سوء مدیریت ها و نادانی دوستان با تبعیض و فقر مواجه است / نباید همه مشکلات اقتصادی را به گردن دولت انداخت.

یادگار گرامی امام گفت: امروز بیکاری و فقر مهمترین مشکل مردم است و بالاترین خدمت و عبادت، حرکت در جهت حل این مشکلات است.

جامعه امروز به دلیل سوء مدیریت ها و نادانی دوستان با تبعیض و فقر مواجه است / نباید همه مشکلات اقتصادی را به گردن دولت انداخت.

یادگار گرامی امام گفت: امروز بیکاری و فقر مهمترین مشکل مردم است و بالاترین خدمت و عبادت، حرکت در جهت حل این مشکلات است.

گزارش جیرفت سی تی به نقل از «انتخاب» حاکی است:  آیت الله سید حسن خمینی( خمینی دوم) در دیدار با رؤسا و دبیران استانی خانه های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور، با بیان اینکه دین پس از ورود به عرصه حاکمیت باید کارکرد خود را با این جایگاه جدید تطبیق دهد، اظهار داشت: در برخی جوامع دین مدیریت ندارد که در آن صورت، وظیفه آرامش بخشی به مردم و نهادینه کردن اخلاق را بر عهده دارد تا نظم معنوی بر جامعه حاکم شود.

وی با اشاره به وضعیت جوامع مختلف افزود: اگر یک نهاد دینی در جامعه وجود نداشته باشد، باید هزینه های بسیار سنگینی برای حل معضلات و آسیب های اجتماعی بپردازیم.

به نوشته جماران، سید حسن خمینی گفت: وقتی نهاد دین یا دین داران تصدی جامعه را پیدا کردند، علاوه بر کارکرد معنوی باید بتوانند جامعه را به خوبی هم اداره کرده تا مشکلات معیشتی و مادی جامعه را نیز حل کنند.

وی گفت: جامعه امروز ما به علل مختلفی چون تحریم ها، سوء مدیریت ها، دشمنی دشمنان، نادانی دوستان و...با مشکلات زیادی از جمله تبعیض، فقر و رکود مواجه است و همگان به وجود این مشکلات و ضرورت حل آن باور دارند.

یادگار امام تصریح کرد: متخصصان همواره گفته اند که رفع بیکاری و رکود نیازمند سرمایه گذاری است و سرمایه گذاری نیز نیازمند امنیت است، اما حتی اگر ظرفیت صنعت موجود در کشور به سطح اسمی خود برسد می توانیم از بحران کارگری و بیکاری عبور کنیم.

خمینی دوم یادآورشد: بر اساس این حدیث پیامبر گرامی اسلام(ص) که فرموده اند مَنْ اَصْبَحَ و لم یَهْتَمُّ بِاُمورِ الْمُسْلِمینَ فَلَیْسَ مِنْهُمْ(هر کس صبح کند و به امور مسلمانان همت نورزد، از آنان نیست)، باور کنیم بالاترین عبادت، رفع مشکلات مردم است و با توجه به اینکه امروز بیکاری و فقر مهمترین مشکل مردم است بالاترین خدمت و عبادت، حرکت در جهت حل این مشکلات است.

این روحانی سرشناس و مردمی که در سنین جوانی به درجه اجتهاد دست یافته افزود: اگر همانگونه که در سیاستهای اقتصاد مقاومتی هدف گذاری شده است، اقتصاد ما تولید محور و صادرات محور باشد و بتوانیم از بحرانی که بخشی از آن را پشت سر گذاشتیم و مقداری از آن نیز هنوز پیش روی ماست، عبور کنیم؛ خدمت بسیار بزرگی انجام داده ایم.

وی با اشاره به مثلث پیشرفت( نیروی انسانی، منابع و سرمایه در کشور) گفت: ما دارای متخصصین بسیار زیادی در رشته های مختلف هستیم که گرفتار بیکاری هستند، سرمایه زیادی هم در کشور داریم و منابع اولیه را هم به مقدار کافی داریم؛ گرچه برخی از آنها را باید صادر کنیم و در ازای آن بعضی منابع را از دیگران بگیریم؛ اما دلیل عدم هماهنگی این سه عامل در جهت پیشرفت، می تواند این مسأله باشد که بهتر است دولت ها امور را تصدی نکنند.

یادگار امام( به گفته جیرفت سی تی : خمینی دوم)  تصریح کرد: البته نباید همه مشکلات اقتصادی را به گردن دولت انداخت، چرا که برخی معضلات ممکن است به عواملی چون عطش سود بیشتر و تمایل به رسیدن پول بیشتر از طریق دلالی، تن ندادن به کار و... باز گردد.

وی در ادامه، به اهالی صنعت، معدن و تجارت توصیه کرد که کارگران را خانواده خود بدانند و افزود: این رفتار برکت می آورد زیرا کسی که به عیال الله توجه می کند خداوند هم به او توجه می کند؛ لذا کارفرما باید بیش از قانون گزار به فکر کارگر خویش باشد.

یادگار امام با تأکید بر اهمیت برخورداری سرمایه گذاران کشور از هویت و شناسنامه مشخص برای کار کردن با دولت، گفت: بهترین هویت، همین مجموعه است که بخش عمده نهادها و کارگاههای صنعتی در آن حضور دارند.

سید حسن خمینی سپس به وضعیت فعلی دولت پرداخت و با بیان اینکه امروز دست دولت به علل مشکلات مختلف خالی است، تصریح کرد: قطعا دولتمردان دلشان می خواهد به خوبی کار کنند؛ خصوصا آنکه برخی از آنها تجربه بالایی دارند، اما مشکلات و موانع پیش روی آنها نیز باید حل شود.

یادگار امام در پایان با تأکید بر اینکه آینده اقتصاد کشور حتما به سمت اقتصاد تولید محور خصوصی خواهد رفت، گفت: آینده محتوم مسیر اقتصاد بشری این است که به سویی رود که با هزینه های کمتر تولید بیشتر به دست آورد.

گلایه از عدم حمایت کارگران، تأکید بر تولید محوری در کشور، دعوت از یادگار گرامی امام برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و... از جمله محورهای مهم سخنان حضار در جلسه بود.

اینشاالله که ورود خمینی دوم به مجلس خبرگان رهبری شاهد حضور روحانیون پیشرو  و امروزی بیشتری دراین مجلس باشیم.

با توجه به سخنان حضرت آیت الله جوادی عاملی و تنی چند از علما و مدرسین حوزه علمیه قم نامبرده از دانایان قوم هستند که می تواند پا جای پای بنیانگذارجمهوری اسلامی یعنی حضرت امام خمینی (ره) بگذارد.

اینشاالله که همه ما تا سالهای سال شاهد رهبری های خردمندانه و مهرورزانه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله سید علی خامنه ای باشیم.

 
واژه کلیدی :دولتمردان و واژه کلیدی :کارفرما و واژه کلیدی :بحرانی و واژه کلیدی :المسلمین