جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱٢ مهر ۱۳٩٤

 

نمایش موشک جنجالی سپاه برای اولین بار

دوازدهم مهرماه 94هجری خورشیدی


جیرفت سی تی / ثامن گیلانی/ دریادار فدوی می‌گوید از سال ۸۵ که سپاه یک «موشک خاص» را در حوزه دریایی تست کرد، هیچ خبری به اندازه آن بازتاب خارجی نداشته است.


به گزارش خبرنگار جیرفت سی تی به نقل از خبرگزاری فارس،  نمایشگاه بزرگ دستاوردهای نیروی دریایی سپاه پاسداران از روز گذشته به مدت یک هفته در محل «دریاچه شهدای خلیج فارس» آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه «بزرگترین و غنی‌ترین» نمایشگاهی است که تاکنون از سوی نیروی دریایی سپاه برپا شده و در آن، انواع تجهیزات موشکی، راداری، پهپادی، بالگردی و شناوری (برخی برای اولین بار) در معرض دید عموم قرار گرفته است.

دریاچه شهدای خلیج‌فارس که به دریاچه چیتگر نیز مشهور است، با مساحتی در حدود 130 هکتار در شمال غرب تهران (انتهای اتوبان شهید خرازی) واقع شده‌است.

سامانه های موشکی ساحل به دریای صاعقه (کرم ابریشم)، نور، قادر، نصر، ظفر، سامانه‌های راکت‌اندازهای فجر3 و فجر5، موشک زیرآبی حوت، سکوهای پرتاب موشک خاتم 5 (چند منظوره) و قارعه، انواع اژدرها، پهپادهای صادق، سایه2، کاوش، ابابیل و صاعقه، سامانه‌ راداری 2031 و رصد دیده بان، تجهیزات رصد آنلاین خلیج فارس و شناورهای موشک انداز ذوالفقار، سراج، عاشورا و ... در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

ساعات بازدید از این نمایشگاه از 9 صبح تا 22 است که بازدید کنندگان از ساعت 19:30 تا 22 می‌توانند شاهد اجرای نمایش‌های دریایی شناورهای سپاه در دریاچه نیز باشند.

برای بازدید از این نمایشگاه لااقل باید 2 ساعت وقت گذاشت تا بتوان تمامی تجهیزات و سامانه‌هایی که تعداد آنها کم هم نیست را بخوبی دید و با ویژگی‌های آنها آشنا شد.

استفاده از کارکنان نیروی دریایی در رسته‌های تخصصی در کنار این تجهیزات و راهنمایی این افراد، یکی از ویژگی‌هاییست که بازدید را برای مراجعه کنندگان جذاب تر می‌کند.

آنچه در زیر می‌خوانید معرفی برخی از مهمترین دستاوردهاییست که در نمایشگاه توانمندی‌های نیروی دریایی سپاه (ندسا) به نمایش درآمده است:

* سامانه موشکی صاعقه

جمهوری اسلامی ایران با سرمایه‌گذاری در حوزه موشک‌های کروز دریایی، امروز یکی از توانمندترین کشورها در این حوزه محسوب می‌شود که توانسته انواع موشک‌ها از بُرد 25 کیلومتر تا 300 کیلومتر را با نام‌های نصر، ظفر، قادر، قدیر، صاعقه و ... در داخل کشور طراحی و تولید کند.

ازجمله این موشک‌ها، موشک کروز «صاعقه» است که این موشک به «کرم ابریشم» نیز مشهور است و از این مدل در زمان جنگ تحمیلی هم استفاده شده است.

این موشک، بُردی در حدود 300 کیلومتر دارد و می‌تواند انواع شناورهای متاخصم را در پهنه دریا مورد هدف قرار دهد.

5 فروند موشک صاعقه (2 فروند برروی خودروی شلیک کننده و 3 فروند بدون خودرو) در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

شلیک صاعقه در رزمایش دریایی پیامبر اعظم

نصب بنرهایی حاوی جملات هشدارآمیز به آمریکایی‌ها بر روی این موشک ازجمله حواشی نمایشگاه است.

بر روی برخی از این بنرها نوشته شده : «اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند در اعماق خلیج فارس دفن شوند، بسم‌الله»

آیه شریفه «وَمَا رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَلَـکِنَّ اللّهَ رَمَى» نیز بر روی برخی از این موشک‌ها حک شده است.

این آیه در سالهای جنگ تحمیلی در هنگام شلیک دیگر موشک ها ازجمله موشک‌های اسکاد نیز بسیار کاربرد داشته و معنی آن این است که «این تو نبودی که تیر انداختی، بلکه خدا آن را بیانداخت».

در کنار سامانه موشکی صاعقه و خودروی پرتابگر، سامانه‌های کنترل آتش، رادار 331 و سامانه پاور آن نیز به نمایش درآمده است.

* سکوهای پرتاب قارعه و خاتم

سامانه سکوی پرتاب موشک‌های کروز با نام «خاتم 5» با ماموریت دفاع از سواحل و آبراه‌ها و جزایر و نیز قطع خطوط مواصلاتی دشمن از دیگر سامانه‌هایی است که بازدیدکنندگان می‌توانند آنها را از نزدیک ببینند.

ماموریت اصلی این سامانه، شلیک موشک‌هاییست که وظیفه انهدام شناورهای دشمن با تُناژ 10هزار تُن را برعهده دارند.

این سامانه‌ها می‌توانند گستره‌ای به اندازه 9هزار کیلومتر مربع را پوشش دهند.

موشک‌های با بُرد 120 تا 300 کیلومتر (احتمالا از مدل‌های نور، قادر و قدیر) از روی این لانچرها شلیک می‌شوند.

سامانه پرتاب موشک «قارعه» نیز مشخصاتی نظیر خاتم دارد با این تفاوت که سامانه خاتم می‌تواند یک فروند موشک را شلیک کند اما از سامانه‌ قارعه، به صورت همزمان، 3 موشک کروز قابل شلیک است و می‌تواند گستره ای به اندازه 18هزار کیلومتر مربع را پوشش دهد.

* پهپادها

پیشرفت ایران در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین در سالهای اخیر، شتاب روزافزونی گرفته که در این میان شکار برخی پهپادهای آمریکایی و استفاده فناورانه از تکنولوژی این پرنده‌ها، این رشد را سرعت بیشتری هم داده است.

یک سال پس از شکار پهپاد جاسوسی RQ170، در چهاردهم آذرماه سال 91 خبر به دام افتادن یک فروند پهپاد شناسایی آمریکایی از نوع Scan Eagle (عقاب جستجوگر) به دست نیروی دریایی سپاه در منطقه خلیج فارس منتشر شد.

این هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا، بسیار کوچک و غیرمسلح بوده و توسط نیروهای عملیات ویژه استفاده می‌شد.

اسکن ایگل اگرچه در ابتدا کارکردی در حوزه صنعت ماهیگیری و نظارت بر مناطق دریایی در هنگام ماهیگیری داشته اما بعدها تکنولوژی و قابلیت‌های آن بسیار افزایش یافت و تا امروز گونه‌های متفاوت آن برای تفنگداران دریایی آمریکا هزاران ساعت مأموریت انجام  داده‌ است.

ارتقای تکنولوژی اسکن ایگل از سوی شرکت بوئینگ آنقدر چشمگیر بود که از آن به عنوان یک هواپیمای بدون سرنشین قابل حمل برای نظارت و کنترل مستقل در شرایط جنگی استفاده شد و از ماه اوت 2004 برای جنگ عراق، در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفت.

شکار پهپاد اسکن ایگل، 2 مرتبه دیگر نیز توسط سپاه پاسداران تکرار شد تا با استفاده از تکنولوژی این پرنده‌ها، خط تولید مدل بومی شده آن نیز در ایران راه بیفتد؛ مدلی که در ابتدا «سایه» نام گرفت.

تصویری از خط تولید اسکن ایگل در ایران

در نمایشگاه توانمندی‌های ندسا، یک فروند پهپاد از این مدل با نام «سایه2» به نمایش درآمده که این پهپاد با وزن محمول حدود 20 کیلوگرم، مداومت پروازی به اندازه 8 ساعت و سرعتی در حدود 120 کیلومتر دارد.

سقف پروازی آن 15 هزار پا بوده و شعاع عملیاتی آن نیز 100 کیلومتر اعلام شده است.

اما این تنها مدل ساخته شده از روی الگوی اسکن ایگل نیست که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته، پهپاد دیگری نیز در محوطه باز نمایشگاه با نام «کاوش» وجود دارد که با ایجاد برخی تغییرات، مداومت پروازی حدود 2 برابر نمونه أمریکایی یعنی 15 ساعت دارد.

* پرواز ابابیل بر فراز ناوهای هواپیمابر

پرواز پرنده های سپاه بر فراز ناوهای هواپیمابر و دیگر شناورهای جنگی آمریکایی موضوعیست که هرازچندگاه در رسانه‌ها منتشر شده و انتشار فیلم و عکس این پروازها که عمدتا با هدف شناسایی انجام می‌شود، به یکی از بحث برانگیزترین موضوعات نظامی در مواجه ایران و آمریکا در خلیج فارس تبدیل شده است.

در یکی از غرفه های این نمایشگاه، برخی تصاویر فیلمبرداری شده توسط هواپیماهای بدون سرنشین سپاه بر فراز ناوهای هواپیمابر برای عموم نمایش داده می شود. هرچند مسئولان این غرفه ها از ارائه این فیلم ها به بازدیدکنندگان معذورند اما در گذشته، برخی از این تصاویر از طریق صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شده و در این نمایشگاه نیز تصاویر جدیدتر و با کیفیت‌تری به نمایش در میاید.

یکی از مشهورترین پهپادهای سپاه که در این ماموریت ها نقش زیادی ایفا کرده نیز در این نمایشگاه حضور دارد: پهپاد «ابابیل»

این هواپیما با سرعت 200 کیلوکمتر پرواز می‌کند و در وضعیت محمول، وزنی در حدود 280 کیلوگرم دارد.

شعاع عملیاتی این پرنده 150 کیلومتر، مداومت پروازی آن، 8 ساعت و سقف پرواز آن نیز 15هزار پا است.

* پهپاد صادق

از دیگر پهپادهای حاضر در این نمایشگاه، پهپادی با نام «صادق» است که اگرچه در ظاهر شباهتی به خانواده پهپادهای مهاجر دارد اما به گفته مسئولان این نمایشگاه، صادق از این خانواده محسوب نشده و از برتری‌هایی نیز نسبت به مدل‌های مهاجر برخوردار است.

سقف پروازی 15 هزار پا، شعاع عملیاتی 200 کیلومتر، مداومت پروازی 6 ساعت، وزن 242 کیلوگرم و سرعت 200 کیلومتر ازجمله ویژگی‌های این پرنده است.

* بالگرد بدون سرنشین «رضوان4»

در کنار هواپیماهای بدون سرنشین، یک فروند بالگرد کوچک نیز یا نام «رضوان4» در این نمایشگاه حضور دارد که نیروی دریایی سپاه از آن برای انجام ماموریت‌های گشت و شناسایی در شعاع عملیاتی 10 کیلومتر استفاده می‌کند.

این بالگرد بدون سرنشین وزنی در حدود 12 کیلوگرم دارد و سرعتی برابر با 50 کیلومتر؛ سقف پروازی آن 2هزار پا و مداومت پروازی آن نیز 40 دقیقه اعلام شده است.

* «ماهی نهنگ‌خوار» برای اولین بار نمایش داده می‌شود

دریادار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه می‌گوید از سال 85 که سپاه یک «موشک خاص» را در حوزه دریایی تست کرد، هیچ خبری به اندازه آن بازتاب خارجی نداشته است.

وی می‌افزاید: «ویژگی این موشک طوری است که حتی دانشمندان خودمان هم باور نمی‌کردند موشک بتواند چنین عملکردی داشته باشد.»

این موشک، سریع‌ترین موشک زیرآبی جهان بود که در ایران به نام «حوت» شناخته می‌شود.

این موشک یک تُنی که به «ماهی نهنگ‌خوار» نیز معروف است، مرگ‌بارترین سلاح دریایی برای مقابله با انواع شناورهای بزرگ بوده و با شلیک این موشک از روی ناو، ناوچه و زیردریایی، هیچ راهی برای فرار از آن وجود نخواهد داشت.

در واقع در شلیک اژدرها به دلیل قوانین فیزیک و اصطکاکی که موشک با آب پیدا می‌کند، نهایتا سرعت 25 تا 30 متر بر ثانیه است اما در موشک زیرآبی حوت این مشکل وجود ندارد.

نوک دماغه موشک حوت، یک سامانه حباب‌ساز وجود دارد که با تولید انبوه حباب، موشک در لایه‌ای از هوا در زیر ‌آب حرکت کرده و همین امر سرعت آن را به 4 برابر اژدرهای معمولی یعنی حدود «100 متر بر ثانیه» می‌رساند.

فناوری این موشک تنها در اختیار 2 کشور ایران و روسیه است و جمهوری اسلامی ایران این توانایی را دارد که آن رادر داخل تولید کند.

شلیک موشک حوت در رزمایش پیامبر اعظم(سمت راست) تصویر نمونه روسی با نام اشکوال(سمت چپ)

این برای اولین بار است که موشک حوت در یک نمایشگاه عمومی در معرض دید همگان قرار می‌گیرد.

* مین‌های دریایی؛ قاتلان خاموش

جنگ تحمیلی به ماههای پایانی خود رسیده بود که ناوگان دریایی ارتش آمریکا برای حمایت از رژیم صدام، مستقیما وارد جنگ با ایران در خلیج فارس می‌شود. در کش و قوس این درگیری است که ناو آمریکایی در آبهای خلیج فارس با یک مین دریایی برخورد کرده و دچار سانحه می‌شود.

سرمایه گذاری در حوزه مین‌های دریایی از سالهای ابتدایی دهه 60 آغاز شد و بعدها سپاه پاسداران با جدیت این موضوع را دنبال کرد تا حدی که اخیرا دریادار فدوی در جمع فرماندهان سپاه اعلام کرد که نیروی دریایی از مدرن‌ترین مین‌های دریایی بهره‌مند است و اذعان کرد که این توانمندی به حدیست که حتی در تصور آمریکایی‌ها هم نمی‌آید.

این در حالیست که ایالات متحده نیز خصوصا از سال 2011 میلادی بزرگترین رزمایش‌های مین روبی را در خلیج فارس برگزار کرده است.

حالا پای مدل‌های مختلفی از این مین‌های دریایی به نمایشگاه سپاه باز شده و 3 مدل از انواع مین‌های لنگردار، چسبان و کف خواب در معرض نمایش قرار دارند.

«مین‌های لنگردار» با وزن 480 کیلوگرم و ارتفاع 30 سانتی متر، با قابلیت انهدام انواع ناو، ناوچه و شناورهای سنگین و نیمه سنگین، توانایی ناامن سازی دریا برای دشمن و مین گذاری مناطقی که غیر قابل دسترسی است را دارد.

«مین‌های چسبان» نیز با وزن 42 کیلوگرم و جنس بدنه آلومینیوم و کامپوزیت، برای انهدام انواع شناورها، سازه های ثابت و متحرک فلزی و غیز فلزی طراحی و ساخته شده و در نهایت «مین‌های کف خواب» دو سنسوره هستند که با وزن 480 کیلوگرم و طول 2متر و قطر کمتر از نیم متر، می‌توانند علیه انواع شناورهای با تناژ 250 تا 7هزارتن بکار گرفته شوند.

مین چسبان

مین کف خواب

* عکس یادگاری با غنیمت انگلیسی سپاه

نوروز 86 از راه می‌رسد و در بحبوحه تعطیلات عید است که خبری مهم در صدر اخبار رسانه‌های داخلی و خارجی می‌نشیند. سپاه پاسداران چند نفر از تفنگداران دریایی انگلیس را در آبهای جمهوری اسلامی در اروند دستگیر کرده و این موضوع بازتاب بسیار زیادی در جهان پیدا می کند.

تفنگداران دریایی انگلیس در بازداشت سپاه

تفنگداران به اسارت درآمده انگلیسی در اختیار سپاه می‌مانند تا مدتی بعد که جمهوری اسلامی ایران پس از اذعان به اشتباه دولت بریتانیا آنها را آزاد می‌کند.

نیروی دریایی سپاه قایق به غنیمت گرفته شده از این تفنگداران را به نمایشگاه آورده و یکی از جالب‌ترین بخش های این نمایشگاه، عکس‌های یادگاریست که مردم با این غنیمت انگلیسی می‌گیرند.

* شناورهای تندرو؛ زنبورهای سرخ

دکترین تهاجمی نیروی دریایی سپاه علاوه بر موشک‌های متعدد، برروی استفاده انبوه از شناورهای تندرو بنا شده؛ شناورهایی که در ادبیات نظامی از آنها با عنوان «زنبورهای سرخ» نیز یاد می‌شود.

سپاه پاسداران بیشترین سرمایه‌گذاری را در حوزه دریایی بر روی این موضوع کرده و اکنون انبوهی از شناورهای موشک انداز با سرعت بالا را در اختیار دارد که یکی از مشهورترین آنها «شناور ذوالفقار» است.

این شناور با طول 16 متر و عرض 3.7 متر دارای آبخور استاتیکی 0.8 متر است و سرعت آن در حالت بار کامل، 54 نات اعلام شده است.

این شناور بُردی در حدود 300 مایل دریایی دارد و می‌تواند موشک‌های کروز مانند موشک نصر را به سمت اهداف دریایی شلیک کند.

شناور راکت انداز «ریب 33» از کلاس عاشورا، از دیگر شناورهای حاضر در این نمایشگاه است.

این شناور با طول 10.3، عرض 2.7، ارتفاع ساختمانی 1.7، آبخوری درحدود 0.6 متر -در حالت بار کامل- دارد و سرعت آن نیز در حالت تجهیز کامل، 51 نات است.

بُرد دریانوردی این شناور، 200 مایل دریایی عنوان شده است.

سپاه پاسداران یک شناور تندروی موشک انداز دیگر را هم بدون اینکه نامی بر روی آن حک شده باشد، به نمایشگاه تهران آورده که در بنر حاوی مشخصات آن، طول شناور 16 متر، عرض آن 4.9، آبخور آن 0.85 متر و وزن آن نیز 25 تُن ذکر شده است.

ماکت شناور موشک انداز

این شناور با جنس بدنه آلومینیوم دریایی، سرعتی معادل 45 گره دریایی داشته و سیستم رانش آن نیز دارای 2 سری شفت و پروانه است.

* اولین نمایش شناور اژدرافکن «ذوالفقار»

نام «ذوالفقار» تنها منحصر به شناورهای موشک‌انداز نیست و نیروی دریایی سپاه از این نام برای معرفی یکی دیگر از دستاوردهای خود که برای اولین بار در این نمایشگاه آورده شده نیز استفاده کرده است: «اژدرافکن دوزیست ذوالفقار»

این شناور با طول 17 متر، عرض 3.3 متر و ارتفاع 3.5 متر، وزنی در حدود 22تُن دارد و می‌تواند هم در زیر آب و هم بر روی سطح آب حرکت کند.

سرعت این شناور در سطح آب، 40 گره دریایی (بیش از 70 کیلومتر) است.

اژدر مورد استفاده از در این شناور نیز به نام «اژدر 324»، طولی در حدود 4 متر و قطری برابر با 324 میلی متر دارد و برای مقابله با ناوهای هواپیمابر، شناورهای سطحی با وزن 200تُن، سکوهای نفتی و اسکله های تخلیه و بارگیری به کار گرفته می‌شود.

اژدر 324

علاوه بر این اژدر، یک نمونه دیگر نیز با نام «اژدر 534» در نمایشگاه حضور دارد که از آن برای مقابله با شناوری های با تناژ 200 تن به بالا استفاده می‌شود؛ شناورهایی که آبخورشان بیش از 1.5 متر است.

طول این اژدر حدود 8 متر بوده و قابلیت پرتاب از روی شناورهای تندروی سپاه را نیز دارد.

اژدر 534

مقابله با ناوهای هواپیمابر، رزم ناوها، شناورهای لجستیک، سکوهای نفتی و اسکله های بارگیری و تخلیه دشمن از دیگر ماموریت های تعریف شده برای این اژدر است.

* رادار 2031

سامانه «رادار 2031» با بُرد 210 کیلومتر هم در این نمایشگاه حاضر است که توانایی رهگیری و شناسایی 100هدف دریایی را بصورت همزمان دارد.

علاوه بر آن، یک سامانه دید درشب حرارتی نیز با نام «دیده بان» در معرض دید عموم قرار گرفته است.

* رصد آنلاین خلیج فارس

یکی از جذابیت‌های این نمایشگاه، غرفه رصد آنلاین خلیج فارس و تنگه هرمز است.

در این غرفه -که البته اجازه عکسبرداری از آن داده نشده و اطلاعات نیز با رعایت دقیق طبقه‌بندی داده می‌شود- سامانه‌های مختلفی جهت رصد هوایی، دریایی و زیرسطحی خلیج فارس و تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه وجود دارد.

این سامانه‌ها هر کدام به صورت آنلاین، اطلاعات خود را به یک سامانه مرکزی منتقل می‌کنند که به صورت انیمیشن بر روی نقشه، تمام شناورها و هواپیماهای منطقه در خلیج فارس را با مشخصات کامل نمایش می‌دهد.

* بالگردها

بخش نمایش بالگردهای ندسا که البته شامل یک فروند میل و یک فروند بالگرد سبک شاهد (مجهز به موشک کروز نصر) است نیز در محوطه‌ای دورتر از بخش اصلی نمایشگاه قرار دارد که اجازه بازدید از این بخش در ساعات بعدازظهر داده می شود.

علاوه بر این بالگردها، یک فروند قایق پرنده باور نیز وجود دارد که این شناورهای دوزیست هوادریا می‌توانند با ارتفاع نزدیک به سطح آب حرکت کرده و برخی از آنها قابلیت حمل سلاح و حتی موشک را هم دارند.

* به یاد نادر...

از تجهیزات نظامی که عبور کنیم، این نمایشگاه بخش‌های دیگری نیز با مضامین استکبارستیزی دارند و اصلا ماهیت این نمایشگاه هم بر همین تفکر بنا شده است.

16 مهر ماه سالروز شهادت «شهید نادر مهدوی» است که به همراه تعدادی از همرزمانش در سال 66 درنبرد مستقیم با نیروهای آمریکایی در خلیج فارس به شهادت رسیدند و حالا این نمایشگاه با یاد و نام او و دوستانش برپا شده است.

شهید نادر مهدوی

نادر مهدوی و یارانش نمادهای سپاه پاسداران در نبرد مستقیم با شیطان بزرگ هستند. آنها در عملیاتی که در سال66 انجام دادند، پس از سرنگونی یک فروند بالگرد آمریکایی در خلیج فارس، مورد حمله موشک بالگرد دیگری قرار گرفته و برخی از آنها در همان محل شهید شده و برخی دیگر نیز پس از اسارت توسط آمریکایی‌ها به ناو هواپیمابر آنها منتقل و آنجا به شهادت می‌رسند.
واژه کلیدی :صاعقه و واژه کلیدی :ابابیل و واژه کلیدی :کروز دریایی و واژه کلیدی :بوئینگ، ابابیل،رضوان 4
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱٢ مهر ۱۳٩٤
واژه کلیدی :ندسا و واژه کلیدی :موشک خاص و واژه کلیدی :کرم ابریشم و واژه کلیدی :rq170
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز ٧ مهر ۱۳٩٤

**همه جبهه رفته ها، باید با هم مثل برادر باشند

جیرفت سی تی / گیلانی/ آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان این نکته «همه جبهه رفته ها، باید با هم مثل برادر باشند»، گفت: متأسفانه شاهدیم در سالروز جنگ و آغاز هفته دفاع مقدس، رزمندگان دیروز جنگ که هم اسیر شدند، هم جانبازند و هم شهید داده اند، گلایه می کنند که یک اقلیت تندرو و مدعیان پر هیاهوی امروز، خود را میراث بر می داند و از مردم طلبکاری دارد و وقتی در ماهیت آنان دقیق می شویم، حتی بوی باروت جنگ هم به مشامشان نرسیده است.

گزارش جیرفت سی تی به نقل از رسانه های همگانی حاکی است : جانشین فرماندهی کل قوا و فرمانده هشت سال دفاع مقدس با اشاره به خطر وجود تروریست ها در منطقه، گفت: تکفیری ها که کینه های تاریخی نسبت به شیعیان و به خصوص ایران دارند، منطقه را نا امن کرده اند و دلشان به گسترش اختلافات در ایران خوش است تا دامن بزنند و در داخل نیز گروهی معلوم نیست چه هدفی دارند که مدام بر طبل تفرقه می کوبند!

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، قاطبه مردم را دوستدار یادگاران دفاع مقدس خواند و گفت: شاهدیم که وقتی استخوان های شهدای ما پس از 30 سال به وطن بر می گردد، مردم چگونه جمع می شوند، استقبال می کنند و مانند شور و اشتیاق سال های جنگ، جوانانشان را تشیع می نمایند.
جانشین فرماندهی کل قوا و فرمانده هشت سال دفاع مقدس با ترسیم اهداف انقلاب توسط امام و پیشتازان مبارزه در تمام سال هایی که مردم علیه رژیم پهلوی قیام کرده بودند، گفت: انقلاب هنوز راهی طولانی در مسیر اهداف خویش دارد و باید به دست منجی عالم بشریت برسد و الحمدلله تاکنون علیرغم همه ی دشمنی ها، موفقیت های چشمگیری داشته است.
**برجام یکی از مصادیق موفقیت های انقلاب و مردم ایران است
ایشان مباحث مربوط به توافق نامه هسته ای و برجام را یکی از مصادیق موفقیت های انقلاب و مردم ایران دانست و گفت: حرف های مخالفان و موافقان توافق هسته ای با ایران در دولت و کنگره آمریکا شنیدنی و حکایت از پیروزی سیاسی مردم ایران در مسیر اهداف انقلاب دارد که همدیگر را متهم به عدم شناخت از پیشرفت های علمی، فنی، اقتصادی و نفوذ ایران در کشورهای منطقه می نمایند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان این نکته که ایران الان عضو باشگاه هسته ای است و تمام پیشرفت های آن قانونی و برابر مقررات آژانس بین المللی هسته ای است، گفت: حالا دیگر دنیا اعتماد کرده است که هیچ وقت هدف ایران از فعالیت های هسته ای رسیدن به بمب اتمی نبوده و نیست.
**دستورات امام در طول جنگ، سندی دیگر از بُعد انسانی دفاع مقدس است
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اتفاقات حلبچه، به تشریح جنایت های شیمیایی عراق در طول جنگ به ویژه بمباران شیمیایی حلبچه و اقدامات ایران برای نجات مردم مظلوم کردستان عراق پرداخت و گفت: در حالی که عراق مردم خودش را در شهرهایش با سلاح شیمیایی به خاک و خون می کشید، ایران مجروحانشان را برای مداوا به بیمارستان های داخل کشور می آورد.
جانشین فرماندهی کل قوا و فرمانده هشت سال دفاع مقدس، دستورات انسانی و اسلامی امام را در طول جنگ، سندی دیگر از بُعد انسانی دفاع مقدس و پرهیز جمهوری اسلامی برای کشتن مردم و حرکت در جهت کشتار جمعی دانست و گفت: امام به فرماندهان نظامی می گفتند جایی وارد نشوید که مردم عراق از خانه های خود آواره شوند و اگر می خواهید مقابله به مثل کنید، 48ساعت قبل بگویید و اعلام کنید تا مردم بتوانند، خود را نجات دهند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به انتقاد کسانی که به خاطر پایان یافتن جنگ ایران و عراق ناراحت هستند، گفت: معلوم نیست این گروه دنبال چه هدفی بودند، در حالی که در آن مقطع هیچ بعید نبود، صدامی که بارها وحشی گری کرده بود، جنایت حلبچه را در شهرهای بزرگ ایران و حتی تهران تکرار کند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری تعبیر جام زهر توسط امام(ره)، گفت: دو سه ماه بعد از قبول قطعنامه امام به بنده فرمودند اگر جام زهر آن روز برایم تلخ بود، امروز شیرین است.
ایشان با تاکید بر این نکته که سرتاپای تاریخ دفاع مقدس فضیلت و معجزه است، گفت: مردم ایران همچنان با همان غرور از کشور خود دفاع می کنند، اما بر اساس قرآن در آیه «وَإِن جَنَحُواْ لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا» اگر کشورها برای همکاری پا پیش بگذارند، ایران استقبال می نماید.
جانشین فرماندهی کل قوا و فرمانده هشت سال دفاع مقدس، با اشاره به سفر آمانو و تعبیر وی که در برگشت اعلام کرده ایران به همه وعده هایش عمل کرده، گفت: باید خود را برای مرحله ای آماده کنیم که قدرت های جهانی پس از سال ها بی اعتمادی، تهدید و تحریم به این نتیجه رسیدند که یکی از اصلی ترین شرایط برای برگرداندن امنیت به منطقه، همکاری با ایران به عنوان امن ترین کشور و قدرت برتر منطقه است.
در آغاز این دیدار و قبل از سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی پنج نفر از یادگاران هشت سال دفاع مقدس سخن گفتند، خاطره تعریف و درد و دل کردند، انتقاد کردند، امیدواری دادند و از فرمانده آن سال های خویش خواستند که راهنمایی کند، رهنمود بدهد و مانند خطبه های جمعه آن سال ها، اتفاقات این روزها را تحلیل کند.
علی فلاح، دبیر هیأت ایثارگران راه امام ـ حجت الاسلام والمسملین عبدالحسین پهلوانی، روحانی رزمی ـ تبلیغی زمان جنگ ـ دکتر کاظمیان، دندانپزشک ـ مرشدی، محقق علوم سیاسی و حوزوی و آزاده دکتر کزازی دیدگاه های خود درباره مسائل جاری کشور و تاریخ دفاع مقدس را بیان کردند.
واژه کلیدی :جبهه رفته ها و واژه کلیدی :یادگاران و واژه کلیدی :خلبچه و واژه کلیدی :فرمانده
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز ٦ مهر ۱۳٩٤

 جیرفت سی تی / ثامن گیلانی-

گزارش  جیرفت سی تی به نقل از رسانه های همگانی حاکی است: حضرت آیت الله  اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار فرماندهان دفاع مقدس گفت: شما که رزمندگان آن سال ها هستید و سختی ها و شداید جنگ را با تمام وجود لمس کرده اید، جنگیدید، مجروح شدید، به اسارت رفتید و همسنگرانتان جلوی چشم تان به شهادت رسیدند، بیش از همه حق دارید که درباره همه مقاطع جنگ حرف بزنید و نقد کنید و جامعه و جوانان از شما همین انتظار را دارند و نباید از حرف های دلسرد کننده عده ای اقلیت پر هیاهو برنجید.

 رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام برجام را یکی از مصادیق موفقیت های انقلاب و مردم ایران دانست و گفت: حرف های مخالفان و موافقان برجام در آمریکا حکایت از پیروزی سیاسی مردم ایران در مسیر اهداف انقلاب دارد.

*شما شیعه امام علی (ع) هستید/ امیر المومنین نابغه تاریخ بود

وی با تاکید بر این نکته که «شما شیعه امام علی(ع) هستید»، از آن حضرت با عنوان «نابغه تاریخ» تعبیر کرد و گفت: همه می دانند که علی(ع) در آغاز هجرت در لیله المبیت جان فشانی کرد و بعدها در مکه و مدینه با تمام وجود از اسلام و پیامبر(ص) دفاع کرد، اما هنوز کفن وجود شریف نبوی خشک نشده بود و هنوز مسلمانان و نزدیکانشان لباس عزا به تن داشتند، عده ای مدعی اسلام، چه بلاها که بر سر امام عزیز نیاوردند!

فرمانده هشت سال دفاع مقدس، شیعیان واقعی را پیروان همه گفتار و رفتار امام علی (ع) دانست و گفت: باید از آن امام همام یاد بگیریم که هر جا لازم است، سکوت کنیم تا این انقلاب بماند، آن گونه که 25 سال خانه نشین شد تا اسلام عزیز بر باد نرود که البته حقایق اسلام و حقانیت علی(ع) بعدها ثابت و در تاریخ ماندگار شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تبریک عید سعید قربان، دفاع مقدس را نقطه عطف و ستاره ای درخشان در تاریخ ایران دانست و گفت: در شرایطی که ایران تازه انقلاب کرده بود و آمادگی هیچ گونه مقابله ای با کشورهای دیگر نداشت، جنگی بر مردم ایران و انقلاب جوانش تحمیل شد که در تاریخ بی سابقه بود.

جانشین فرماندهی کل قوا و فرمانده هشت سال دفاع مقدس با تشریح اوضاع سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی ایران در مقطع آغاز جنگ، گفت: ارتش از لجستیک محروم و در حال تصفیه و تسویه فرماندهان بود، سپاه هنوز شکل نظامی نگرفته بود و بسیج هنوز آماده نشده بود، اما غیرت ایرانی قاطبه مردم، از همان نخستین روزها جوشید و دشمن تا بن دندان مسلح را زمینگیر کرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اوضاع ارتش عراق به عنوان سپر شرق و شوروی در مقابل ارتش های غربی و آمریکایی منطقه که مجهز به پیشرفته ترین سلاح های آن روز بود، گفت: در مقابل آنها ارتش ایران بود که اگر چه قبلاً به وسیله آمریکا تجهیز شده بود، اما در آن مقطع به تبع انقلاب اسلامی، رابطه اش با آمریکا قطع شده بود.

**مردم با یک ندای امام(ره) فوج فوج به جبهه ها رفتند

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به برنامه ها و اهداف مشترک مثلت شوم غرب، شرق و ارتجاع منطقه که با تمام توان و با هدف نابودی انقلاب اسلامی از ارتش بعث حمایت و صدام را تحریک می کردند، گفت: شرق با تفکرات الحادی، از نشر تعالیم متعالی اسلام آن هم از نوع مکتب تشیع می ترسید، غرب که قبل از انقلاب، ایران را حیات خلوت خود می دانست و نگران بود که منابع و امکانات چپاول کرده را برای همیشه از دست بدهد و ارتجاع از الگو گیری ملت های خویش می ترسید که اتفاقاً در چند کشور اسلامی حرکت های انقلابی علیه حاکمان استبدادی شروع شده بود.

وی در ادامه افزود: غرب، شرق و ارتجاع، مانند صدام فکر می کردند که یک انقلاب جوان را به زودی می شکنند، یک هفته ای مانند سابقه جنگ جهانی دوم که از جنوب به پایتخت رسیده بودند، به تهران می رسند، اما از وفاداری مردم ایران به انقلاب اسلامی و دفاع جانانه شان از ایران غافل بودند که وقتی دشمن وارد شد، با یک ندای امام(ره) و دعوت مسوولان، فوج فوج به جبهه ها رفتند و از همان نخستین روزها شاهد تحقق وعده خداوند بودیم که سرانجام به پیروزی نهایی رسید.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان فراز و فرود چگونگی تدوین قطعنامه 598 به همه مسائل مربوط به آن از تصویب در شورای امنیت سازمان ملل تا قبول آن از سوی امام راحل اشاره کرد و گفت: همه کسانی که هشت سال تمام در بلندگوهای خود برای فریب افکار جهانی می دمیدند که ایران جنگ طلب است، قبول کردند که بپذیرند و اعلام کنند عراق شروع کننده جنگ، صدام متجاوز و ایران مستحق دریافت غرامت است.

**فتح دل مردم عراق مصداق پیروزی های ایران است

آیت الله هاشمی رفسنجانی، با بیان مصادیقی از تداوم پیروزی های ایران در جنگ و فتح دل های مردم عراق، گفت: به جای اشغال خاک عراق که در دنیای امروز اشغال یک سرزمین تقریباً غیرممکن است، به چنان عظمتی در تاریخ رسیده ا یم که رییس جمهوری آمریکا خطاب به رقبای خویش می گوید عراق را اشغال و دو دستی به ایران تقدیم کردید و امروز این مردم ایرانند که بهترین رابطه ها را با مردم و مسوولین عراق دارند و شما با این همه هزینه و کشتار سربازان آمریکایی، جزء نفرت چیزی به دست نیاورده اید.

جانشین فرماندهی کل قوا و فرمانده هشت سال دفاع مقدس با یادآوری عاقبت شوم و عبرت آموز صدام و منافقین به عنوان ستون پنجم بعثی ها در تاریخ، گفت: قاضی محاکمه کننده صدام، بعد از اجرای حکم اعدام به ایران آمد و آن قلمی را که با آن حکم اعدام را امضا کرده بود، به من هدیه داد که امروز به عنوان یکی از نشانه های پیروزی مردم ایران در موزه ریاست جمهوری نگه داری می شود.

وی در ادامه با بیان مصادیقی از پیروزی های مردم ایران به سفر به عراق به همراه برخی از فرماندهان زمان جنگ اشاره کرد و گفت: در کاخ صدام پرچم ایران برافراشته و سرود جمهوری اسلامی نواخته شد و نمایندگان همه بخش های نظامی عراق از سه نیروی دریایی، هوایی و زمینی، از فرمانده ایران در هشت سال دفاع مقدس سان دیدند و این اگر پیروزی مردم ایران نیست، پس چیست؟

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به لطف های مکرر خداوند به مردم ایران در تمام سال های دفاع مقدس به صبر تلخ و شیرین آزادگان در زندان ها و اردوگاه های ارتش بعث اشاره کرد و گفت: اگر تاریخ جنگ را بدون تعصبات سیاسی بنویسند، هیچ عقل سلیمی نمی تواند ذره ای به خود شک دهد و تردید کند که ایران به اهداف خود نرسیده است، اما متأسفانه این روزها شاهدیم که تاریخ ملی کشور با اهداف سیاسی تحریف می شود.

**مخدوش کردن وحدت کشور ، خیانت به آرمان های امام، مردم و شهیدان است

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وحدت مردم در طول هشت سال جنگ را لطف خداوند دانست و گفت: نه فقط شیعیان بلکه مردم اهل سنت و پیروان همه ادیان و مذاهب، اعم از مسیحی، یهودی، کلیمی و زرتشتی فرزندان خود را به جبهه می فرستادند و از جنازه های خونین آنان استقبال و در کلیساها، کنیسه ها و اماکن مذهبی خود مراسم یادبود برپا می کردند.

جانشین فرماندهی کل قوا و فرمانده هشت سال دفاع مقدس با تاکید بر اهمیت وحدت برای کشور و هشدارهای قرآن به مسلمانان که نزاع شما را فشل می کند و هیبت تان را می برد، گفت: اکنون نیز ملت ایران به مراتب محتاج وحدت محکم تری از دوران دفاع مقدس است. هر چند اختلاف سلیقه و بحث بر سر موضوعات برای بهتر شدن امور نه تنها بد نیست که حتی به قول پیامبر اسلام در «اختلاف امتی رحمه»، خوب است، اما کسانی که می خواهند وحدت کشور را مخدوش کنند باید بدانند این کار با هر هدف و توجیهی، خیانت به آرمان های امام، مردم و شهیدان است.

**همه جبهه رفته ها، باید با هم مثل برادر باشند

وی با اشاره به خطر وجود تروریست ها در منطقه، گفت: تکفیری ها که کینه های تاریخی نسبت به شیعیان و به خصوص ایران دارند، منطقه را نا امن کرده اند و دلشان به گسترش اختلافات در ایران خوش است تا دامن بزنند و در داخل نیز گروهی معلوم نیست چه هدفی دارند که مدام بر طبل تفرقه می کوبند!

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان این نکته «همه جبهه رفته ها، باید با هم مثل برادر باشند»، گفت: متأسفانه شاهدیم در سالروز جنگ و آغاز هفته دفاع مقدس، رزمندگان دیروز جنگ که هم اسیر شدند، هم جانبازند و هم شهید داده اند، گلایه می کنند که یک اقلیت تندرو و مدعیان پر هیاهوی امروز، خود را میراث بر می داند و از مردم طلبکاری دارد و وقتی در ماهیت آنان دقیق می شویم، حتی بوی باروت جنگ هم به مشامشان نرسیده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، قاطبه مردم را دوستدار یادگاران دفاع مقدس خواند و گفت: شاهدیم که وقتی استخوان های شهدای ما پس از 30 سال به وطن بر می گردد، مردم چگونه جمع می شوند، استقبال می کنند و مانند شور و اشتیاق سال های جنگ، جوانانشان را تشیع می نمایند.

جانشین فرماندهی کل قوا و فرمانده هشت سال دفاع مقدس با ترسیم اهداف انقلاب توسط امام و پیشتازان مبارزه در تمام سال هایی که مردم علیه رژیم پهلوی قیام کرده بودند، گفت: انقلاب هنوز راهی طولانی در مسیر اهداف خویش دارد و باید به دست منجی عالم بشریت برسد و الحمدلله تاکنون علیرغم همه ی دشمنی ها، موفقیت های چشمگیری داشته است.

**برجام یکی از مصادیق موفقیت های انقلاب و مردم ایران است

ایشان مباحث مربوط به توافق نامه هسته ای و برجام را یکی از مصادیق موفقیت های انقلاب و مردم ایران دانست و گفت: حرف های مخالفان و موافقان توافق هسته ای با ایران در دولت و کنگره آمریکا شنیدنی و حکایت از پیروزی سیاسی مردم ایران در مسیر اهداف انقلاب دارد که همدیگر را متهم به عدم شناخت از پیشرفت های علمی، فنی، اقتصادی و نفوذ ایران در کشورهای منطقه می نمایند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان این نکته که ایران الان عضو باشگاه هسته ای است و تمام پیشرفت های آن قانونی و برابر مقررات آژانس بین المللی هسته ای است، گفت: حالا دیگر دنیا اعتماد کرده است که هیچ وقت هدف ایران از فعالیت های هسته ای رسیدن به بمب اتمی نبوده و نیست.

**دستورات امام در طول جنگ، سندی دیگر از بُعد انسانی دفاع مقدس است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اتفاقات حلبچه، به تشریح جنایت های شیمیایی عراق در طول جنگ به ویژه بمباران شیمیایی حلبچه و اقدامات ایران برای نجات مردم مظلوم کردستان عراق پرداخت و گفت: در حالی که عراق مردم خودش را در شهرهایش با سلاح شیمیایی به خاک و خون می کشید، ایران مجروحانشان را برای مداوا به بیمارستان های داخل کشور می آورد.

جانشین فرماندهی کل قوا و فرمانده هشت سال دفاع مقدس، دستورات انسانی و اسلامی امام را در طول جنگ، سندی دیگر از بُعد انسانی دفاع مقدس و پرهیز جمهوری اسلامی برای کشتن مردم و حرکت در جهت کشتار جمعی دانست و گفت: امام به فرماندهان نظامی می گفتند جایی وارد نشوید که مردم عراق از خانه های خود آواره شوند و اگر می خواهید مقابله به مثل کنید، 48ساعت قبل بگویید و اعلام کنید تا مردم بتوانند، خود را نجات دهند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به انتقاد کسانی که به خاطر پایان یافتن جنگ ایران و عراق ناراحت هستند، گفت: معلوم نیست این گروه دنبال چه هدفی بودند، در حالی که در آن مقطع هیچ بعید نبود، صدامی که بارها وحشی گری کرده بود، جنایت حلبچه را در شهرهای بزرگ ایران و حتی تهران تکرار کند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری تعبیر جام زهر توسط امام(ره)، گفت: دو سه ماه بعد از قبول قطعنامه امام به بنده فرمودند اگر جام زهر آن روز برایم تلخ بود، امروز شیرین است.

ایشان با تاکید بر این نکته که سرتاپای تاریخ دفاع مقدس فضیلت و معجزه است، گفت: مردم ایران همچنان با همان غرور از کشور خود دفاع می کنند، اما بر اساس قرآن در آیه «وَإِن جَنَحُواْ لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا» اگر کشورها برای همکاری پا پیش بگذارند، ایران استقبال می نماید.

جانشین فرماندهی کل قوا و فرمانده هشت سال دفاع مقدس، با اشاره به سفر آمانو و تعبیر وی که در برگشت اعلام کرده ایران به همه وعده هایش عمل کرده، گفت: باید خود را برای مرحله ای آماده کنیم که قدرت های جهانی پس از سال ها بی اعتمادی، تهدید و تحریم به این نتیجه رسیدند که یکی از اصلی ترین شرایط برای برگرداندن امنیت به منطقه، همکاری با ایران به عنوان امن ترین کشور و قدرت برتر منطقه است.

در آغاز این دیدار و قبل از سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی پنج نفر از یادگاران هشت سال دفاع مقدس سخن گفتند، خاطره تعریف و درد و دل کردند، انتقاد کردند، امیدواری دادند و از فرمانده آن سال های خویش خواستند که راهنمایی کند، رهنمود بدهد و مانند خطبه های جمعه آن سال ها، اتفاقات این روزها را تحلیل کند.

علی فلاح، دبیر هیأت ایثارگران راه امام ـ حجت الاسلام والمسملین عبدالحسین پهلوانی، روحانی رزمی ـ تبلیغی زمان جنگ ـ دکتر کاظمیان، دندانپزشک ـ مرشدی، محقق علوم سیاسی و حوزوی و آزاده دکتر کزازی دیدگاه های خود درباره مسائل جاری کشور و تاریخ دفاع مقدس را بیان کردند.  ثامن گیلانی.

 

 

 

.

 
واژه کلیدی :مصحلت و واژه کلیدی :جیرفت و واژه کلیدی :فرماندهان و واژه کلیدی :درخشان
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٦:٤٤ ‎ق.ظ روز ٦ مهر ۱۳٩٤

جیرفت سی تی / ثامن گیلانی.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در یک گفتگوی رسانه ای گفت: اگر کسی از تکرار دولت‌های نهم و دهم، تنش نلرزد و متاثر نشود یک ایرانی با شرف نیست.

گزارش جیرفت سی تی به نقل از خبرگزاری ایلنا حاکی است: حسین مرعشی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران  تصریح کرد: «اگر کسی از تکرار دولت‌های نهم و دهم، تنش نلرزد و متاثر نشود یک ایرانی با شرف نیست.»

وی در بخشی از این مصاحبه درباره جلسات شورای مشورتی گفت: آقای خاتمی نقش بی‌بدیلی در جبهه اصلاحات دارند و برای اینکه این نقش را کامل کنند با بعضی شخصیت‌های سیاسی داخل و خارج احزاب مشورت می‌کنند.

عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی افزود: در کنار آن یک کمیته راهبردی برای انتخابات به وجود آمده است که هدف آن تدوین و تبیین سیاست‌های انتخابات در دوره دهم است که این سیاست‌ها مدت‌هاست به اطلاع شورای هماهنگی و احزاب و گروه‌های خارج از شورای هماهنگی مثل نیروهای نزدیک به دکتر عارف و مجمع روحانیون رسیده است.

مرعشی با اشاره به فعالیت شورای راهبردی در استان‌های مختلف کشور گفت: به جز هفت استان، در بقیه استان‌ها شورای راهبردی اصلاح‌طلبان شکل گرفته است که دربرگیرنده احزاب، افراد موثر اصلاح‌طلب و نمایندگان ادوار آن منطقه و مدیران سابق اصلاح‌طلب است.

مرعشی با اشاره به اینکه کار سازماندهی نیروهای اصلاح‌طلب بر عهده شورای راهبردی است، گفت: درباره شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب هم کمیته انتخابات آن تشکیل شده که تعدادی از اعضای کمیته انتخابات آن در شورای راهبردی حضور دارند.

وی با اشاره به تصمیم جدید شورای هماهنگی گفت: با تصویب این نظر در شورای راهبردی که به زودی نهایی و ابلاغ می‌شود راهکار جدیدی برای رسیدن به ائتلاف و ادامه مبارزات سیاسی و انتخاباتی اتخاذ می‌شود که دربرگیرنده شورای هماهنگی و شورای راهبردی به صورت همزمان خواهد بود.

عضو شورای مرکزی کارگزاران گفت: راهکار نهایی در راه است اما هنوز جزئیات آن را اعلام نمی‌کنم تا از سوی خود اعضا اعلام شود.

وی با اشاره به اینکه این پیشنهاد از سوی یکی از دبیران کل احزاب عضو شورای هماهنگی و شورای راهبردی مطرح شده است، گفت: همه منتظر نهایی‌شدن این فرآیند هستیم و در صورت نهایی شدن از طریق رسانه‌های همسو این مطلب رسانه‌ای خواهد شد.

مرعشی درباره ممنوع‌الخبری سخنان خاتمی گفت: اصلاح‌طلبان سال‌هاست با محدودیت خو گرفته‌ و عادت کرده‌اند در این شرایط محدود هم به مردم خدمت کنند٬ ولی هیچ محدودیتی نمی‌تواند حضور اصلاح‌طلبان در عرصه سیاسی را تحت تاثیر قرار دهد.

مرعشی با اشاره به اینکه رفع موانع روندی دارد که باید طی شود، خاطرنشان کرد: بی‌اعتمادی‌هایی در مجموعه خانواده انقلاب بروز و ظهور کرده و همه هم در این بی اعتمادی مقصر بودند اما صرف نظر از اینکه چه جریان و اشخاص و نهادی در این بی اعتمادی سهم بیشتری داشتند، باید گفت که این اختلافات با منافع کشور و منافع مردم و منافع نظام هم راستا نیست.

این عضو شورای مرکزی کارگزاران٬ ایران را کشور در حال توسعه‌ای معرفی کرد که کارهای روی زمین مانده زیادی دارد و در عرصه فرهنگ و سیاست و اقتصاد و اجتماع با مشکلات واقعی و سختی مواجه است و حل و فصل این مشکلات از دست مدیران توانا و لایق و انسان‌های اهل گذشت و مدارا و انسان‌های کارآفرین و سازنده برمی‌آید.نمی‌توان کار کشور را بدون استفاده از منابع انسانی پیش برد.

مرعشی تاکید کرد: به عنوان فردی که در مدیریت‌های مختلف کار کرده و مسئولیت داشته است این تشخیص را دارم که اگر همه نیروهای کشور با تمام ظرفیت در صحنه باشیم و مدیریت کشور بتواند همه بردارها را با هم هماهنگ کند باز هم کشور با کمبود نیروی انسانی کارآمد مواجه خواهد بود و این برای کشور یک نقص به شمار می‌رود.

مرعشی با اشاره به اینکه باید به تدریج روحیه جذب جایگزین روحیه دفع شود و روحیه تعامل به جای تقابل در دستور کار قرار بگیرد گفت: اینکه امروز آقای خاتمی ممنوع‌التصویر می‌شود و از فعالیت منع شود، ایشان ضرر نمی‌کند بلکه کشور ضرر می‌کند که از اعتبار رئیس جمهور سابق کشور نتوانسته برای پیشبرد کارها استفاده کند و از این دست ضررها در کشور فراوان داریم و خروجی این ضررها تعداد بالای بیکاران و افزایش مفاسد در کشور و حضور افراد نالایق در پست‌های مدیریتی است که در نهایت زندگی مردم شیرینی خود را از دست خواهد داد.

 مرعشی درباره ضرورت تعامل بیشتر اصلاح‌طلبان با حاکمیت گفت: بزرگترین قدم را اصلاح‌طلبان در خرداد 92 برداشتند. آنها با وجود همه محدودیت‌ها ، با یک گذشت و سینه‌ای فراخ و علی‌رغم رنجیدن آقای خاتمی و رد صلاحیت آقای هاشمی بار دیگر وارد انتخابات شدند و در همان میدانی که نظام رقابت را به رسمیت شناخته بود، دست به انتخاب زده و سرنوشت کشور را عوض کردند.

وی افزود: برداشت اصلاح‌طلبان این بود که با این اقدام هوشمندانه، نهادهای حاکمیتی متوجه علاقمندی اصلاح‌طلبان به چارچوب‌های نظام می‌شوند. ما معتقدیم فرمایشات رهبری در دعوت از همه جریان‌های سیاسی برای حضور در انتخابات و فعالیت جناح اصلاح‌طلب علی رغم همه محدودیت ها، کشور را از یک پرتگاه بزرگ نجات داد.

مرعشی درباره تمایل بخشی از حاکمیت به تکرار دولت نهم و عدم استقبال از قدرت گرفتن اصلاح‌طلبان گفت: اگر کسی از تکرار دولت‌های نهم و دهم، تنش نلرزد و متاثر نشود یک ایرانی با شرف نیست.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی وضعیت اصلاح‌طلبان را در سراسر کشور مطلوب توصیف کرد و گفت: در مراکز استان وضعیت از تهران بهتر است و در شهرستان‌ها وضعیت از مراکز استان هم بهتر است.

وی با اشاره به تدوین سیاست‌های کلی در شورای راهبردی اصلاح‌طلبان گفت: تصمیم‌گیری درباره انتخابات هر حوزه انتخابیه توسط اصلاح‌طلبان همان استان اتخاذ می‌شود و مطلقا مرکز کشور یا مراکز استان‌ها در امر انتخابات مجلس دخالت نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه اختیار این کار به اصلاح‌طلبان همان حوزه‌های انتخابیه داده شده است گفت: اگر احزاب اصلاح‌طلب نیز قصد تاثیرگذاری در حوزه‌های انتخابیه را دارند باید احزاب را در این حوزه‌ها تقویت کنند.

مرعشی درباره فعالیت‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات خبرگان سال جاری نیز گفت: من سخنگوی ایشان نیستم اما مردم در فضای سیاسی ایران متوجه نقش و جایگاه مهم خبرگان در فضای کشور هستند و علاقه دارند در انتخابات شرکت کنند و ما هم امیدواریم با رعایت خط قرمزهای نظام لیست‌های کاملی در انتخابات خبرگان منتشر کنیم.

مرعشی تاکید کرد :با توجه به اینکه خواست مردم تشکیل مجلس خبرگان با پشتوانه قوی است٬ اصلاح‌طلبان در مجلس خبرگان حضور خواهند داشت.
واژه کلیدی :کمیته راهبردی و واژه کلیدی :با شرف و واژه کلیدی :جبهه اصلاحات و واژه کلیدی :شورای هماهنگی احزاب