جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱٥ تیر ۱۳٩٢

 

از مشتریان کلیدی در استان هرمزگان تقدیر شد

همایش تجلیل از مشتریان کلیدی « شرکای ماندگار» بانک مهر اقتصاد استان هرمزگان با حضور جمعی از مشتریان و مسئولان استانی در بندرعباس برگزار شد.  

 گزارش جیرفت سی تی به نقل از روابط عمومی بانک مهر اقتصاد استان هرمزگان، حاکی است که دراین همایش  رئیس دفتر مدیر عامل - هدف از برگزاری این همایش را حفظ و ارتقای ارزش مشتریان، تقویت فرهنگ مشتری مداری، تقدیر از مشتریان کلیدی، شناسایی و درک دقیق نیازها و انتظارات و ایجاد زمینه و بستر لازم برای استقرار باشگاه مشتریان در کشور عنوان کرد.

 حسین امینی وی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص روند فعالیت ها و عملکرد این بانک از ابتدای تاسیس تا به امروز، گفت: مجموعه مهر تا کنون اقدامات موثری در زمینه استقرار بانکداری بدون ربا انجام داده است به طوری که در سال گذشته به عنوان نخستین موسسه مالی در کشور حدود 2 هزار میلیارد ریال مابه التفاوت سود علی الحساب و قطعی به سپرده گذاران خود پرداخت کرد.

 وی با اشاره به نام گذاری سال 92توسط مقام معظم رهبری به نام « حماسه سیاسی و اقتصادی » یادآور شد: بانک مهر اقتصاد سیاستهای کاری خود را حول این محور برنامه ریزی کرده است و برگزاری همایش شرکای ماندگار نیز از جمله این اقدامات به منظور حمایت بیشتر از سرمایه گذاران و کارآفرینان در خلق حماسه اقتصادی است.

مدیرکل شعب استان هرمزگان - نیز در ادامه با اشاره به نقش محوری مشتریان کلیدی در تحقق راهبردهای کلان بانک مهر اقتصاد گفت: رهبر معظم انقلاب با دوراندیشی، سال 91 را سال تولید ملی نام گذاری نموده اند، و این نام گذاری می تواند سر آغاز تو جه ملی به اهمیت و جایگاه تولید داخلی در اقتصاد کشور باشد.

 ایوب تابانی افزود: سال گذشته در فضای تهدیدهای به عمل آمده از دل محدودیت ها و تحریم های اقتصادی، فرصت هایی برای حمایت از تولید، کار و سرمایه ملی به وجود آمدکه در این میان بانک مهر اقتصاد توانسته با پشتوانه منابع مالی مناسب خود نقشی محوری ایفا نماید.

   وی ادامه داد امسال نیز با برنامه ریززی های بعمل آمده در راستای حماسه اقتصادی شاهد گامهای جدیدی در زمینه حمایت از بخش تولید، تجارت و سرمایه گذاری و همچنین حمایت از اقشار مختلف مردم خواهیم بود .

مدیرکل استان هرمزگان با اشاره به وضعیت و عملکرد بانک در استان، اظهار کرد: استان هرمزگان در شرایط فعلی با منابع 4 هزار میلیاردی رتبه چهارم را در بین تمامی بانکها دارد و بیش از 9 درصد حجم پولی استان را به خود اختصاص داده است و بنا داریم تا با تلاش و همت همکاران در سالجاری 92خورشیدی  جزء سه بانک برتر استان باشیم.

  تابانی با تشریح اقدامات مجموعه مهر در خصوص پیاده سازی بانکداری اسلامی گفت: اجرای بانکداری بدون ربا در این بانک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اقدامات عملی قابل ملاحظه ای مانند پرداخت مابه التفاوت سود قطعی و علی الحساب و تشکیل اداره بانکداری اسلامی در این زمینه صورت گرفته است.رضا گیلانی .

با تشکر از روابط عمومی بانک مهر اقتصاد دراستان  هرمزگان

 

 نویسنده : reza gilany ; ساعت ٢:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱٥ تیر ۱۳٩٢

بانک مهر اقتصادبعنوان بانک اسلامی در خاورمیانه مطرح است

بندرعباس-  رئیس دفتر حوزه مدیر عامل بانک مهر اقتصاد گفت: این بانک چشم انداز و ماموریتی که برای خودش تعریف و پیش بینی کرده درافق سال 95 پیشرو در انجام و ارائه  خدمات بانکداری اسلامی در سطح ایران و بعنوان یک بانک اسلامی در خاورمیانه و رسالتی که در نظر گرفته ارائه و توسعه خدمات متنوع نوین بانکی است  که در مورد اسلامی بودن آن تاکید داریم زیرا فعالیت های آن در راستای رشد و بالندگی ایران اسلامی است.

  حسین امینی سرمایه  فعلی این بانک را بالغ بر1900 میلیارد ریال، آمار نیروی انسانی را 5600 نفربا 800 شعبه و باجه و تعداد مشتریان را نیز9 میلیون نفر در قالب 12میلیون حساب عنوان کرد.

 " تفاوت بین تعداد مشتریان و تعداد حسابها افرادی هستند که بیش ازدوحساب دارند."

  وی گفت: میزان سهم منابعی که ما در سطح کشورتوانستیم جذب کنیم بالغ بر 5درصد نقدینگی کشور است.

  وی خطاب به شرکت کنندگان در همایش باشگاه مشتریان بانک مهر اقتصاد در

سالن شرکت گاز بندرعباس ادامه داد: روند رشد سپرده هایمان نیز ابتدا3800 میلیارد ریال بود که با همکاری شما مشتریان الان  به 226هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

  وی در خصوص پرداخت ها نیز ابراز داشت: هشت میلیون و 700 هزار پرونده دراین زمینه تشکیل شده که همه آنان موفق به دریافت وام شده اند.

   وی ادامه داد: به لطف خدا ویاری امام زمان(عج) و همکاری خوب شما سرمایه گذاران عزیز ما امروز میزبان مشتریان خوب خود و همچنین کسانی که 10میلیون به بالا تسهیلات گرفته اند و خوش حسابند هستیم.

  ""  این مقام مسوول ( اداره کل شعب هرمزگان) ادامه داد: با همکاری همه مشتریان  موفق شدیم 540میلیارد ریال وهمکاری خوب سرمایه گذاران امروز سرمایه گذاران خوبی داریم و عزی""  این پاراگراف هنگام پیاده کردن نوار به دلیل ناخوانا بودن ناقص پیاده شده که نیاز به تکمیل دارد.

  وی ادامه داد: موفق شدیم گام بزرگی را در راستای پرداخت سود قطعی در راستای بانکداری اسلامی برداریم زیرا الزاماتی که برای این موضوع داشتیم باید تمام دستورالعمل ها را برموازین شرعی و حقوقی پایه ریزی  و منطبق می کردیم.

  به گفته ایوب تابانی بنیه علمی کارکنان را باید افزایش می دادیم که این حاصل شد، نهادینه کردن بانکداری اسلامی در سطح جامعه، ایجاد مراکز مشاوره مالی در سطح جامعه که اولین آن در قم تشکیل شده است.

  مهم ترین موضوع نظارت است که استان به استان اتفاق افتاده است. اقداماتی دراین خصوص انجام گرفته از جمله اصلاح کلیه قراردادها با بیش از 5هزارنفر ساعت کار و تهیه کتاب و جزوات آموزشی و آموزشی برای کارکنان.

  تشکیل اداره بانکداری اسلامی در بانک مهر اقتصاد، برگزاری همایش های تخصصی به خصوص در مشهد مقدس را ازدیگر فعالیت ها انجام شده در سال قبل ذکر کرد.

 همه قراردادها بر مبنای موازین شرعی است  و انتظار داریم که مشتریان اجرای صحیح آنها را از ما بخواهند، ارتقای سطح دانش مدیران در حوزه بانکداری اسلامی، و موضوع خوب و جالب توجه دیگر پرداخت 204 میلیارد تومان  مابه التفاوت سود قطعی مشتریانی که در یک دوره 10ساله در بانک مهر اقتصاد سپرده داشته اند بودند که از مجموعه ما رفتند اما توفیق را داشتیم که سود قطعی را تحویل آنان دادیم.

 استراتژی رویکرد ما با مشتری خردگرایانه است .

اهدافی که در باشگاه مشتریان داریم ایجاد پایگاه اطلاعات مشتریان در همه زمینه ها، شناخت و درک نیازها و خواسته های مشتریان، ارائه خدمات با ارزش افزوده بیشتر، تمرکز کارکنان در ارائه خدمات بیشتر طوریکه ارائه خدمات خاص به صورت ویژه نیز ارائه می شود.

خدمات ویژه در قالب خدمات بانکی شامل: خدمات مالی غیر بانکی و بانکی غیر مالی انجام می شود که از جمله آن می توان از حساب جاری با انتقال وام به سایرین ، صندوق امانات،تسهیلات ویژه، وام به افراد معرفی شده از سوی مشتریان خاص، کارت های اعتباری ویژه، سقف برداشت بالاتر از کارتها نیز ارائه خواهد شد.

   کارت های عابر بانک نسبت به همه بانکها قابل برداشت تا سقف یک میلیون تومان است و برای مشتریان خاص این مبلغ دو برابرخواهد شد.

  تخفیف کارمزد خدمات بانکی، خوش حساب ها شریک هستند  دربخش  کارمزد نگاه ویژه ای می شود و تخفیف داده می شود، تاسیس باجه ویژه مشتریان ارائه خدمات به مشتریان خاص.

  خدمات مالی غیر بانکی، مشاوره مالی و خدمات ارزی صرافی است و خدمات غیر مالی و غیر بانکی نیز شامل مسافرت داخلی، درمانی، خرید کالا، کارت تخصیص خرید خدمات می شود.

   بانک حلقه ای است در ارتباط با سرمایه گذار و کسانی که می خواهند در چرخه اقتصادی فعالیت کنند و از این خدمات مالی بهره بگیرند که به حمدالله بانک مهر اقتصاد موفق بوده در سطح کشور خدماتی را ارائه کند که دراین زمینه می توان به صنایع خودروسازی کشور، صنایع هواپیمایی کشوری، ایجاد قطب های صنعتی بعنوان پروژه ملی در چند استان اقدام شده و در پروژه های عمرانی کشور نیز توفیقات زیادی داشتیم .

  وی اضافه کرد: همه فعالیت های این بانک با موازین شرعی تطبیق داده شده است تا مشکلی نداشته باشد.

 وی در مورد انتظاربانک مهر اقتصاد از مشتریان با تاکید بربازخوردها گفت: کوچک ترین پیشنهاد مشتریان می تواند در ارائه خدمات هر چه بیشتر به شما که سرمایه های بانک محسوب می شوید اثر گذار باشد.

تقویت تعاملات بانک، تامین به موقع تسهیلات،

************************************.

مدیرکل شعب بانک مهراقتصاد در هرمزگان:

  رهبر معظم انقلاب امسال را بعنوان سال تولید ملی و حمایت از سرمایه ایرانی نامگذاری کرده اند که می تواند در زمینه جایگاه تولید ملی در اقتصاد کشور در فضای تهدیدهای بوجود آمده از محدودیت ها و تحریم های اقتصادی فرصت هایی را برای حمایت ازکار و سرمایه ملی بوجود بیاورد.

  وی تاکید کرد: بر این باوریم که نظام بانکی بعنوان بازوهای قوی کشور با توجه به ظرفیت های خود می تواند کمک کند

  این مقام مسوول ادامه داد: سیستم بانکی می تواند  بعنوان واسطه نقش بسزایی در اشتغال و توسعه کشور داشته باشد زیرا با توجه به تهدیدها و تحریم های اقتصادی ، صنعتگران و تولد کنندگان می توانند با دراختیار داشتن منابع کافی با آرامش بیشتری به فعالیت های تجاری و اقتصادی در داخل وخدمات و کالاهای با کیفیت تری را به جامعه عرضه کنند.

تلاش کرده ایم تا نقش محوری بانک مهر اقتصاد را بیش از گذشته برای تحقق این مهم نمایان شود.

 با شعار حفظ مشتریان و مشتری مداری برای این کار  مفاهیم در زمینه های ساختاری  رفتاری کارهای مهمی صورت گرفته طوریکه هم اکنون بانک مهر اقتصاد زبانزد خاص و عام شده است  و با شعار حفظ مشتریان و مشتری مداری در زمینه های رفتاری جهت سرعت بخشیدن به رشد تجارت و رشد رقابت، نقشی سازنده وراهگشا راهبردی  در عرصه صنعت داشته باشیم .

  در هرمزگان با توجه به وضعیت اقتصادی و اینکه بخش قابل توجهی از سرمایه ایران دراین استان فعال می باشد بانک مهر اقتصاد با درک اهمیت این بازار برنامه ویژه ای را برای توسعه قابلیت و توانمندی های خود دراین بازار تدارک دیده است.

  اداره کل امور شعب هرمزگان با داشتن 14 شعبه فعال و 100 نفر کارمند متعهد متخصص و تحصیل کرده درحال فعالیت و ارائه خدمات لازم به مشتریان است.

تعداد مشتریان در بانک مهر اقتصاد استان 176هزار نفر شامل 12درصد جمعیت استان است که دراین بین مشتریان کیفی نقش اصلی و محوری در تحقق راهبردی ایفا می کنند.

 بنابراین برما واجب است که با نگاهی ویژه و دقیق نسبت به شناسایی خدمات و خواسته های این نوع مشتریان نموده و نسبت به خواسته های آنان اقدام کنیم.

چند سال گذشته مدیران  کارکنان استان با پشتیبانی تجربی وعملی اقدام به مطالعه و ارزیابی مشتریان و رقبای بانکی نموده که این تلاشها مبتنی بر پایه های محکم علمی خواسته های مشتیریان بوده است.

با استفاده از این اطلاعات روشهای ارائه خدمات به مشتریان بر اساس مطالعه انجام شده بانک مهر اقتصاد اقدام به اولویت بندی خواسته های مشتریان کرده و اقدام به تدابیر خاصی نموده است.

اداره کل امور شعب هرمزگان بمنظور افزایش ظرفیت ها و قابلیت های موثر در منطقه اقداماتی انجام داده است:

  توسعه کمی و کیفی شعب برای ارائه خدمات با کیفیت بیشتر و مطلوب تر، استقرار سیستم های نوین مدیریتی و استقرار مدیریت ریسک.

  بطور کلی در سه محور مشتریان کلیدی حاضر در این نشست برای ما مهم و حیاتی هستند. اول: یادگیری و نوآوری

مشتریان کلیدی ما نمونه موفقی از کارآفرینی و مدیریت موثر و کارآمد هستند که به دلیل گستردگی کسب و کارمالی  و فعالیت مالی انتظارات متفاوتی دارند که برخی از آنها موجب نوآوری در بانک محسوب می شود.

دوم: تامین مخارج ومنابع، جذب منابع پولی و هزینه آن، در بانک مهر به دلیل حجم بالای سپرده گذاری و دریافت تسهیلات توسط مشتریان کلیدی محور حل این چالش محسوب می شوند.

سوم اینکه: سرمایه اجتماعی، مشتری مهم ترین دارایی ملموس بانک  محسوب می شود که در این بین مشتریان کلیدی شبکه ای را تشکیل می دهد  بعنوان سرمایه های اجتماعی ما محسوب می شوند.

    جایگاه بانک مهراقتصاد در بین بانکهای دولتی، خصوصی و موسسات در استان هرمزگان:

 بیش از450 شعبه فعال بانکی در سطح این استان وجود دارد که بانک مهر اقتصاد با داشتن 14 شعبه توانسته با جذب منابع چهارهزار میلیارد ریالی رتبه چهارم را در بین کلیه بانکها  موسسات مالی و اعتباری هرمزگان بدست آورد.

این مبلغ بیش از 9درصد از منابع استان را تشکیل می دهد  که با توجه به برنامه ریزی های انجام شده و تلاش کارکنان در سال 92پیوستن به سه بانک برتر استان مد نظر است.

 چند نمونه ازموفقیت های این بانک در سطح استان : کسب رتبه اول درصد جذب منابع  درزمینه جذب اعتبارات در سال 91. دارا بودن سهم بیش ازدو درصدی از منابع بانک مهر اقتصاد پرداخت بیش از 1300 میلیارد ریال تسهیلات در سال 91به تولید کنندگان و سرمایه گذاران داخلی، پرداخت بیش از 4هزار میلیارد ریال تسهیلات طی چهار سال گذشته، پرداخت 13میلیارد ریال به تعداد 91هزارنفر سود قطعی به سپرده گذاران در سال 90 خورشیدی .تمام/

 

 

 
واژه کلیدی :بانک مهر اقتصاد و واژه کلیدی :بانک اسلامی خاورمیانه و واژه کلیدی :حسین امینی و واژه کلیدی :ایوب تابانی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱٠ تیر ۱۳٩٢

با استاد سرور بیشتر آشنا شویم( چرا قلندر؟

 استاد عبد الله سرور احمدی از دوتار نوازان بنام خراسان رضوی و کشور صبح امروز از این دیار فانی رخت بر بست و به سوی معبودش شتافت.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از قدس آنلاین (کوشا) وی که از استادان بنام دوتار در کشور بود درحالی که هنوز وارد کهنسالی نیز نشده بود , شاگردان و دوستداران اوای ساز خودرا تنها گذاشت و به دیار باقی شتافت .

مروری در زندگینامه و فعالیت هنری این هنرمند از دست رفته نشان میدهد که استاد سروراحمدى به تمام فنون دست راست از قبیل اقسام زخمه و پیچ (پیچ ملایم و پیچ شکسته و پیچ حرکتى و دوپیچ و پس‏پیچ) و نیز اقسام ریز (ریز ملایم و ریز حرکتى و ریز پیوسته) تسط کامل دارد، همچنین در فنون دست چپ و انحاء آن از قبیل اقسام پرده لخشانک و پرده ‏دزدک، ممارست و تبحر کامل دارد.
استاد سروراحمدى چند مقام جدید نیز ساخته است که از آن میان می ‏توان به مقام سوداى گل و فراق و وداع، اشاره نمود. و به برخى از مقام‏هاى گذشته نیز اوج‏هاى جدیدى افزوده ‏اند که به‏ عنوان مثال می ‏توان مقام دل شیدا و سرحدىِ مرحبا و معراج ‏نامه را نام برد. استاد برخى از مقام‏هاى پیشین را با پنجه ‏هاى بسیار متنوع می ‏نوازد که به بسط و گسترش مقام، منجر شده است که به‏ عنوان نمونه می توان از مقام شاه ‏زمان نام برد.
استاد سروراحمدى در سال‏هاى جوانى سه ‏بار در جشنواره‏ى فجر شرکت نموده است که بار اول در سال 1367 به مقام دوم نائل آمده و در سال‏هاى1369 و 1370 به ‏عنوان نوازنده‏ ى برتر انتخاب شده است. در بیستمین سال پیروزى انقلاب اسلامى (سال 1377) که پنج ‏تن از نوازندگان برجسته ‏ى کشور به ‏عنوان استاد و فعال در امور هنرى پس از انقلاب انتخاب گردیدند، استاد سروراحمدى یکى از این پنج ‏تن بود که به‏ عنوان نماینده ‏ى موسیقى شرق و جنوب خراسان انتخاب شد و در خارج از کشور نیز چندین‏بار براى اجراى برنامه ‏هاى مختلف دعوت شده است.
***گفتگو با استاد

استاد کم مصاحبه میکرد و خیلی تمایل به مطرح شدن در مطبوعات نداشت , در عین حال چرخی در اینترنت یک مصاحبه از ایشان را به دست ماسپرد که برای شناخت بیشتر وی و روحیاتش انرا به شما تقدیم میکنیم .

هتل گواشیر. اتاق 237. نامش عبدا... سرور احمدی .می شناسمش. همان دو تار نواز معروف تربت جامی با آن قلندرش که عاشقانه دوستش می دارد. همو که دو تار را از مادرش آموخته و امروز برای خودش استادی شده از قبل مادری هنرمند.

اینجا نشسته روی هره، کنار خیابان، لیوان پلاستیکی چای در دستش. به تماشای بم.

- پیش از این آمده بودی بم؟

- «نه. حالا آمده ام. اصلاً خوشحال نیستم.»

و کودک یا که شاید کودک نبود، پیرتر از کودک می نمود. نه یا ده ساله می نمود. نشسته روی دو زانو. مقابل مادر. دو تار مشقی دست گرفته، کاسه اش را با دستهای کوچکش دور کرده و کودک نگاه می کند به دستهای مادر که بغل زده کاسه دو تار را، چشمهایش را بسته و انگشتان روی سیم ها می رقصند و عبدا... کوچک که زل زده بود به دست های مادر، دست های خودش که کوچک می نماید برای در آغوش کشیدن دو تار.

و مادر گفته بود که در محضر حاج غلام علی میرزا، دایی، مشق ساز می کرده و باز مادر گفته بود که عاشق ساز بوده. پدر هم می نواخته و برادران و مادر به یاد عزیزان هر شب دو تار در دست گرفته. عبدا... از آن زمان عاشق تار شده. عبدا... سرور احمدی متولد 1328، زاده تربت جام. پیرتر از پنجاه و اندی به نظر می رسد اما مهربان و دانش آموخته، کارمند اداره آب تربت جام، بعد از 29 سال کار، بازنشستگی ای را پیش رو دارد که هرگز بیکار نخواهد بود.

با بازنشستگی چه خواهی کرد؟

- هیچ وقت بیکار نبوده ام. سازم همیشه با من است. شاگردانی هم دارم. منزلم پذیرای دوستداران دوتار است. آنان که عاشق اند. پولی هم نمی گیرم. دستمزد من همانهاست که دو تار را دوست می دارند و اهل دل اند.

سال 52 برای خودش استادی شده بود. رادیو و تلویزیون تربت جام او را می شناخت و از او دعوت می کرد تا دوتار بنوازد. با مرحوم نظر محمد سلیمانی از نوازندگان برجسته دو تار از همان جا آشنا شد و این آغازی بود برای دیدار بامرحوم سید عباس معارف.

سال 59 با او آشنا شدم. در تالار وحدت. برای اولین بار اجرای هفته وحدت درست بعد از انقلاب به تهران رفته بودم. جلوی تالار وحدت او را دیدم. مدت ها او را ندیدم تا سال 67.

دوستی من با او از همین سال آغاز شد. آمد و شد ما زیاد شد. بحث های زیادی درباره موسیقی داشتیم و حاصل این بحث ها شد ابداعاتی در دو تار و نواختن آن. او به تربت جام علاقه داشت. عاشق دوتار و عرفان بود. نواهای ناقص را با کمک هم کامل می کردیم. پیچ های ناقص، پنجه های دوپیچ، پنجه های پس پیچ را با کمک زنده یاد معارف بود که کامل کردیم.

می گویند دو تار ساز عشق است و عرفان نوازنده با دو تار به اعلی علیین می رود. جذبه به او دست می دهد. زمزمه یا هو او را از خود بی خود می کند. توسل می جوید به مقام وحدانیت. به همین سبب است که نواختن آن حال می خواهد. شور و جذبه خاصی که اگر نباشد، نوازنده دست به ساز نمی برد.

ساز هم می سازی؟

- بله، دو تار تشکیل شده از سه قسمت، کاسه، دسته و صفحه، کاسه و صفحه از چوب و دسته ها از چوب زردآلو یا عناب ساخته می شود، 2 سیم و 8 پرده هم دارد.

و شما تغییراتی در این ساز به وجود آوردید؟

- بله، سازی که ساختم نامش قلندر است. کاسه آن از قسمت بالا شبیه تار است. چیزی بین تار و رباب. الان نمونه ای از آن در انجمن موسیقی نگهداری می شود. مرحوم معارف آن را دو تار کاسه ربابی می نامید. صدای این ساز با دو تار قدری تفاوت دارد.

چرا قلندر؟

- از قدیم رسم بوده که سازها و مقام ها مقدس باشند. برای همین با وضو دست به ساز می برند. از همین جاست که مقام های ما در دو تار مقام های عرفانی است. مقام بوی محمد، مقام 12 امام، مقام الله مدد. دو تار هم مقدس است و قلندر نامی مقدس برای سازی مقدس که من آن را دوست دارم.

سرور احمدی 4 پسر دارد و سه دختر. این هفت، همه نوازنده دوتارند. نزد پدر مشق کرده اند. بزرگترین آنها 23 سال دارد. دختری هنرمند که هنوز در خانه پدر هنر می آموزد و کوچکترین 15 سال و پدر اوقات حس و حال، ساز در بغل می گیرد و در تنهایی و غم بیش از دیگر زمان ها می نوازد.

چرا نوازندگی در غم بیشتر اتفاق می افتد؟

- حسی خاص دارد. حال نوعی دیگرگون می شود. ساز تنها مونس و همدم می شود. برای همین است که ساز برای من در تنهایی و غم، حس و حال دیگری دارد و شاید برای همین است که او را کمتر در عروسی ها می توان دید که می نوازد. ساز برای سرور احمدی هنری قابل عرضه در هر دکه و دکانی نیست. او با ساز و صدای ساز صفایی دارد و خلوصی که اگر شنونده فارغ از آن باشد، ساز و ساز نواز نیز ناکوک می شوند.

سرور احمدی، استاد پیشکسوتی است که خارجی ها او را بیش از خود ما شناخته اند. سفرهای زیادی به فرانسه، آلمان، انگلستان و ژاپن داشته است. در تهران و دیگر شهرها نیز اجراهای متعددی داشته است.

فضای اجرا در خارج از کشور چگونه است؟

- آنها مثل ما دوست دارند صدای ساز را به خصوص وقتی ساز عاشق باشد. آنها چیزی به نام عرفان کم دارند که با نوای این ساز حس و حالی از آن درمی یابند.

مرحوم شادروان میرزا محمد سلیمانی، حاج غلام میرزا احمدی، یوسف خان تیموری، اسدا... اسدی و عبدالکریم دوست کام احمدی، عاشقانی بودند که نقاب در روی خاک کشیدند و نمانده از آنها جز یک چند نوایی ضبط شده. نوای دو تار آنها با آنها رخت بر بست و نسل های بعد بی توشه از این اقیانوس هنر و معرفت.

چه باید کرد برای زنده ماندن نوای سازهای اهل دل؟

- ضبط و نگهداری تمام این آواها لازم است، حتی ضبط و ثبت آثار هنرمندان ضعیف تر هم به همان اندازه واجب است، چه رسد به اساتیدی که حضورشان و هنرشان هرگز تکرار نخواهد شد و مسئولان باید ارج گذارند این همه هنر را.

شایان ذکر است خبرنگار قدس انلاین در تلاش برای گفتگو با چند تن از نزدیکان استاد است که بزودی برای شما منتشر خواهد شد.

 
واژه کلیدی :عبدالله سرور احمدی و واژه کلیدی :نوازنده تربت جامی و واژه کلیدی :مقام دل شیدا و سرحدی و واژه کلیدی :مرحبا و معراج نامه
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱٠ تیر ۱۳٩٢

بارد دیگر شاهد یک فاجعه عظیم در موسیقی سنتی ایران بودیم. فاجعه ای که ضربتی سنگین بر هیبت موسیقی این مرز و بوم وارد آورد.

اسطوره ی گرانقدر و چیره دست سه تار ایران استاد جلال ذوالفنون دیار فانی را برای پرده های عارفانه و دلکش و خود تنگ و تنک دید و به دیار باقی شتافت.

و می توان اینچنین گفت:‌که استاد با سه تارش برای فرشتگان و ارواح پاک و هنرمند و مردم عاشق خود می نوازد.

او در سال ۱۳۱۶ در آباده متولد شد. در کودکی به همراه خانواده‌اش به تهران آمد و فراگیری موسیقی را در ده سالگی در خانوادهای اهل موسیقی شروع کرد. برای ادامهٔ تحصیل به هنرستان موسیقی ملی رفت و در آنجا با سازهای دیگر چون تار و ویلن آشنا شد. ویلن را نزد برادرش محمود ذوالفنون آموخت. در هنرستان از رهنمودهای موسی معروفی در زمینه تکنیک سه‌تار برخوردار شد. هم‌زمان با تأسیس رشته موسیقی در دانشکده هنرهای زیبا، به آنجا راه یافت. آشنایی با شخصیت‌های موسیقی ملی ایران از جمله نورعلیخان برومند و دکتر داریوش صفوت، شناخت تازه‌ای از موسیقی اصیل ایران و امکانات وسیع سه‌تار برای وی به ارمغان آورد و از سال ۱۳۴۶ فعالیت خود را روی سه‌تار متمرکز کرد.

او از روش‌های اساتیدی چون ابوالحسن صبا، ارسلان درگاهی و همچنین راهنمایی‌های احمد عبادی بهره یافت. پس از پایان دانشکده در همان جا و در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ملی به تدریس سه‌تار پرداخت. در این سال‌ها از راهنمایی یوسف فروتن و سعید هرمزی که از نوازندگان قدیمی سه‌تار بودند برخوردار گردید.

 جلال ذوالفنون آثار نوشتاری و صوتی فراوانی در زمینه ی موسیقی ایرانی از خود به جای گذاشته که از بین آنها می‌توان آلبوم‌های گل صدبرگ و آتش در نیستان با صدای شهرام ناظری را نام برد.

 وی که حدود دوهفته پیش عمل جراحی قلب را با موفقیت پشت سر گذاشته بود، عصر روز یکشنبه 28 اسفندماه به علت خونریزی داخلی در بیمارستان البرز کرج درگذشت.

 روحش شاد و یادش گرامی باد.
واژه کلیدی :سه تار و واژه کلیدی :بیمارستان البرز و واژه کلیدی :آلبوم گل صدبرگ و واژه کلیدی :نورعلیخان
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱٠ تیر ۱۳٩٢

عجب روزگاری شده دوستان . تاکنون شنیده اید که مستی ناشی از شراب را قبول کنیم و آن را از طرق مختلف به گوش همه برسانیم اما خود شراب را هرگز. در قرآن مجید آمده که این پیامبر در مورد شراب از تو سووال می کنند بگو که همه خوب است و هم بد اما بدی ها و مضرات آن بیشتر از خوبیهای آن است.

بگذریم اصلا بحث ما این نیست . بحث سر تار و سه تار و دیگر سازهای ایرانی است که وقتی پنجه های هنرمندانه مردان مردی آنها را می نوازد کمتر کسی است که مدهوش این همه هنرمندی نشود.

هنرمندان و مردان مردی همچون استاد جلال ذوالفنون، استاد جلیل شهناز،استاد علی اکبر شهنازی، استاد حسن کسایی،و عبدالله سرور احمدی همان دوتارنواز معروف تربت جامی که با آن قلندرش که عاشقانه دوستش داشت.

  چگونه است که برای استاد جلیل شهناز مراسم می گیریم اما نوجوانان و جوانان و حتی بزرگسالان این مملکت هنرپرور از دیدن تار او محروم هستند و تنها از پشت پنجره و پرده رسانه ملی صدای آن را بی آنکه پنجه استاد ..... تماشا کنند.

  اینقدر ندیده ایم که فکر می کنیم تنها گیتار و ویلون سازهای حلال هستند که می توان آنها را از ارکستر سمفونیک ها تماشا کرد .

تاکی ما را از گذشته مملو از افتخارمان به خصوص در زمینه سازهای ایرانی می خواهید جدا کنید و این جدایی تا کی ادامه پیدا می کند. آیا مرد مردی و بزرگوار مردی همچون امام روح الله پیدا می شود که بار دیگر شطرنج و موسیقی را در این کشور حلال اعلام کند و بگوید آنان که می ترسند به حرام بیفتند گوش نکنند.

  چرا رسانه ملی
واژه کلیدی :تفاوت تار و شراب و واژه کلیدی :جلال ذوالفنون و واژه کلیدی :سازهای حلال و واژه کلیدی :مستی شراب آری