جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ٢۸ شهریور ۱۳۸٩


 فاطمه رجبي گفت: «سخنان احمدي‌نژاد در خصوص كورش بار علمي نداشت و در شأن يك رئيس جمهور هم نبود كه نيم ساعت از وقت مردم را به مطالب اينچنيني اختصاص دهد.»

فاطمه رجبي استاد دانشگاه و كارشناس مسائل سياسي با اشاره به اظهارات رئيس جمهور در گفت‌وگوي اختصاصي شكبه دوم سيما، با بيان اينكه دفاعش از احمدي‌نژاد به دفاع از گفتمان قرآن، اسلام، اهل بيت و علي‌الخصوص امام زمان بوده است، افزود، متاسفانه با توجه به بحث‌هايي كه اكنون آقاي احمدي‌نژاد مطرح مي‌كند ما شاهد يك واژگوني گفتماني در دولت دهم هستيم.

وي اظهارات كنوني احمدي‌نژاد و نزديكانش را افتادن در ورطه باستان‌گرايي خطرناك توصيف كرد، افزود: «آنچه امروز پيش روي آقاي احمدي‌نژاد است ممكن است به وسيله مشاورين به وي ارائه داده شود و يا اينكه خود ايشان چنين اعتقاداتي داشته باشند اما در هر حال معتقدم دولت در يك ورطه هولناك باستان‌گرايي گرفتار شده است.»

نويسنده كتاب "احمدي‌نژاد معجزه هزاره سوم " با بيان اينكه باستان گرايي قبل از انقلاب در دوران پهلوي، بعد از انقلاب اسلامي توسط روشنفكران و در دوران اصلاحات مطرح شد اما اين مباحث بصورت بارزي كه آقاي احمدي‌نژاد امروز مطرح مي‌كند نبوده است، تاكيد كرد که در دوران اصلاحات توجه ويژه به باستان‌گرايي به اندازه دولت آقاي احمدي‌نژاد نبوده است. اين باستان‌گرايي در نهايت به اسلام‌ستيزي و به تاسيس فرقه‌هاي انحرافي منجر خواهد شد.

وي با اشاره به اظهارات رئيس جمهور در خصوص كوروش، خاطر نشان كرد، به نظر من، سخنان اخير احمدي‌نژاد در گفت‌وگويي ويژه خبري، نه تنها بار علمي نداشت بلكه در شأن يك رئيس جمهور هم نبود كه نيم ساعت از وقت مردم را به مطالبي در خصوص كوروش اختصاص بدهد كه در كتب سال پنجم ابتدايي مطرح شده بود.

رجبي معتقد است كه در هرشرايطي هرشخصي كه از موضع انقلاب تخطي كند نبايد در مقابل آن سكوت كرد و احمدي‌نژاد هم از اين مسئله مستثني نيست.

نويسنده كتاب رنسانس اسلامي84، گفت: «بسياري‌ از تحليل‌گران معتقدند احياي شاهنشاهي با كوروش با برنامه‌ريزي يهود صورت مي‌گيرد و به اين مسئله تمامي منتقدان دلسوز، امام و رهبري اشاره كرده‌اند.»

وي با بيان اينكه بحث هتك حرمت به قرآن به بحث اول جهان اسلام تبديل شده است، از عدم اشاره رئيس جمهور به هتك حرمت قرآن در برنامه گفت‌وگويي ويژه خبري به شدت انتقاد كرد و گفت، ما سؤالات بسيار جدي در خصوص هتك حرمت به قرآن داريم كه بايد آنرا مطرح كنيم اما متاسفانه آقاي رئيس جمهور به جاي اينكه در خصوص هتك حرمت سخن بگويد به مباحث انحرافي پرداخت.

رجبي سكوت مخالفان دولت احمدي‌نژاد در قبال سخن گفتن وي از كوروش را ‌معنادار ‌دانست، اظهار داشت که كساني كه مخالفان دولت احمدي‌نژاد بودند و در روزنامه‌هاي خود احمدي‌نژاد را به جرم اينكه نام امام زمان(عج) را به زبان مي‌آورد به جمود فكري و عقب‌ماندگي متهم مي‌‌كردند امروز در مقابل انحرافات دولت آقاي احمدي‌نژاد سكوت كردند.

نويسنده كتاب "احمدي‌نژاد معجزه هزاره سوم "، اهداي چفيه از سوي رئيس جمهور به مجسمه كوروش را مورد نقد قرار داد و گفت:‌ «اين رفتارها باعث خوشحالي فتنه‌گران است چرا كه آنها بر اين باورند كه آقاي احمدي‌نژاد با اين رفتارهاي خود پشتوانه فكري خود را نابود مي‌كند.»

اين استاد دانشگاه در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه برخي‌ها معتقدند كه كوروش همان ذوالقرنين قرآن است، نظر شما در اين خصوص چيست، گفت که اين ماجرا علمي و حائز اهميت نيست. سؤال من اين‌است كه آيا ذوالقرنين از پيامبر، امام علي و امام حسين و حضرت مهدي(عج) بالاتر است؟

رجبي با بيان اينكه لقمان بالاتر از ذوالقرنين است، گفت: «خداوند به نام لقمان سوره نازل كرده است. حالا اين سؤال مطرح مي‌شود، كدام مسلماني حاضر مي‌شود روي لقمان مانور بدهد و در عين حال از حقيقت اميرالمؤمنين چشم‌پوشي كند؟، پاسخ روشن است هيج مسلماني اين كار را نمي‌كند.»

نويسنده كتاب رنسانس اسلامي84، با بيان اينكه تعريف احمدي‌نژاد از عدالت كوروش را بايد به شيعيان جهان تسليت گفت، تصريح كرد، بايد به اين نكته اشاره كنيم كه كدام انسان لائيك، مسيحي، يهودي و انسان معتقد به اديان الهي تاكنون عدالت حضرت علي (ع) را زير سؤال برده است كه آقاي احمدي‌نژاد شب گذشته تنها از عدالت كوروش صحبت مي‌كند درحالي كه بسياري معتقدند كوروش دست‌پروده يهود بوده است. من بارها گفته‌ام تا زماني از احمدي‌نژاد دفاع خواهيم كرد كه بر گفتمان امام زماني خود تاكيد داشته باشد اما اگر بخواهد بنا به آنچه كه آقاي بقائي گفته است، كوروش زمان باشد بايد بگويم كه ما سال‌هاست كه فاتحه كوروش را خوانده‌ايم چرا كه اينجا مملكت امام زمان (عج) است و هيچكس نمي‌تواند گفتمان من درآوردي داشته باشد.

وي با بيان اينكه برخي اظهارنظرها مبني بر اينكه صرفا مشاوران احمدي‌نژاد موجب انحرافات فكري دولت شده‌ است را قبول ندارد، گفت، آقاي احمدي‌نژاد يك رئيس جمهور است و بايد داراي فكر باشد و نمي‌توان گفت كه ايشان هرچه مي‌گويد متاثر از اطرافيانش است؛ من خود احمدي‌نژاد را در برخي انحرافات فكري دولت مقصر مي‌دانم.

وي در پاسخ به اين سؤال كه ريشه انحرافاتي كه مي‌گويد را در كجا مي‌بيند، گفت: «من از نهاد رياست جمهوري مطلع نيستم اما معتقدم ريشه اين اطلاعات را كسي بايد بگويد كه از درون دولت خبر دارد. اگر بخواهم نگاه بيروني خودم را بگويم معتقدم آقاي احمدي‌نژاد به يك غرور بعد از انتخابات رسيد و فكر مي‌كند كه هر حرفي بزند و هركاري بكند مورد قبول است.»

رجبي در پاسخ به اين سئوال كه آيا غرور موجب تعريف رئيس جمهور از كوروش شده است، گفت که براي پاسخ به اين سؤال، بايد گذشته احمدي‌نژاد را مورد بررسي قرار بدهيم تا مشخص شود كه در گذشته در اين خصوص چگونه فكر مي‌كرده و اكنون چگونه فكر مي‌كند.

وي از انديشمندان خواست تا انديشه احمدي‌نژاد را با درنظر گرفتن پيشرفت‌ها و نكات مثبت، به صورت منصفانه به نقد بكشند و در عين حال ضمن اعلام آمادگي خود براي مناظره با شخصي كه پيش از اين او را معجزه هزاره سوم خواند بود، گفت: «آقاي احمدي‌نژاد بايد نظرات خود را به مناظره بگذارد تا مشخص شود كه چه دليلي باعث شده كه دولت امام زماني به اين روز دچار شود چراكه بنده اين ماجرا را سرآغاز يك خط انحراف مي‌دانم.»

خبرنگار جیرفت سی تی دراین مورد از هرگونه اظهار نظر خودداری می کند زیرا در حاشیه این گونه مطالب برق های نامرئی با فازهای بسیار با لا حتی بالاتر از 1000ولت وجود دارد.

  اما اینکه ذوالقرنین همان کوروش کبیر است یا خیر بنده با توجه به صحبت های درج شده چند نفر از علما به خصوص مکارم شیرازی در سایت های مختلف به این نتیجه رسیده ام که بله همان است. زیرا در غیر این صورت صدور چنین فرمانهایی کار هر فردی نیست . اعلامیه جهانی حقوق بشر آن هم 2500سال قبل و آن هم در اوج قدرت  جهانی نمی تواند کار یک فرد عادی باشد. خدا قبول فرماید از ما این همه خدمت صادقانه را.

می گویند در آن دنیا فرشته های بدون نظر بی آنکه از ما سووال کنند که چه دینی دارید به سراغ ما می آیند و تنها عملکرد ما را با وزنه های خوبی و بدی محاسبه و افراد را جدا سازی می کنند. یا باید خوب بود و یا بد. همین دو کلمه ماده و تبصره ندارد .

باز گفته اند که در آن دنیا هیزمی وجود ندارد بلکه هر کسی به سرنوشت اعمال خود دچار و در آن می سوزد و گرم ترین آتش از سوختن چربی ها و گوشت انسان بدست می آید .  رضا گیلانی.
واژه کلیدی :فاطمه رجبی و واژه کلیدی :باستان گرایی و واژه کلیدی :شاهنشاهی و واژه کلیدی :یهود
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ٢۸ شهریور ۱۳۸٩

سارا شورد یکی از سه آمریکایی که در ایران بازداشت بود، عمان را به مقصد آمریکا ترک کرد.

به گزارش عصر ایران، این سه آمریکایی یک سال پیش به اتهام ورود غیرمجاز به کشور از سمت کردستان عراق، بازداشت شدند. این افراد پس از مدتی به جاسوسی نیز متهم شدند. شورد یک هفته پیش با میانجیگری پادشاه عمان و به شرط سپردن وثیقه آزاد شد. سلطان قابوس پادشاه عمان وثیقه او را پرداخت و با اعزام هواپیمای اختصاصی به تهران، وی را به مسقط منتقل کرد. شورد به همراه مادر و عمویش روز شنبه مسقط پایتخت عمان را به مقصد آمریکا ترک کرد.

 جیرفت سی تی :  وقتی این خبر را خواندم به یاد خانواده هایی افتادم که سال قبل مقابل استانداری هرمزگان تجمع کرده بودند.: دلیل کار پیگیری کار افراد خانواده شان در سیاه چالهای کشور " دوست و برادر امارات متحده عربی" و شیخ نشین عمان بود.

  همسر یکی از زندانیان می گفت: مدت سه سال از زندانی شوهرم در زندان دبی می گذرد که طی این مدت به علت های مختلف به امراض مختلف دچار شده است.

  جرم اینها این بوده که می خواستند بطور غیر قانونی برای سیر کردن شکم خود و خانواده هایشان به کشورهای  حاشیه خلیج فارس بروند بلکه با کارگری و پس انداز کردن مقداری پول شرمنده روی آنان نشوند.

  به راستی چه کسی تاکنون با مناجیگری توانسته تعدادی از آنان را آزاد کند. اما همان هایی هم که آزاد شده اند هنگام بازگشت به ایران بایستی جریمه پرداخت کنند که به دلیل نداشتن وضعیت مالی مجددا به زندانهای سازنده ایران فرستاده می شوند.

پیدا کنید نارنگی فروش را ، آخه از اینکه نارنگی ها در حال لهیده شدن هستند دل آدم به خصوص نارنگی ندیده هایی مثل خبرنگار جیرفت سی تی به درد می آید.

کوروش ذوالقرنین را طلب کنم یا رستم دستان را.

نه به مناسبت هفته دفاع مقدس یک راست می روم سراغ دلیرمردانی که با دست خالی در مقابل پیشرفته ترین ادوات جنگی دنیا که در اختیار ارتش بعثی صدام بود مردانه ایستادند و نگذاشتند به غرور ایرانیان خدشه ای وارد شود. آنان رفتند و کاری کردند که رستم با دیو سفید در مازندران کرد. اما امروز شاهد هستیم که فرزندان این آب و خاک در زندانهای کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیر و فرتوت شده اند و کسی نیست که بتواند از آنان حمایت کند. جرم آنان تنها تامین هزینه های زندگی است همانطوریکه هم اکنون در بندرعباس شاهد هستیم که مردان ایرانشهری، قلعه گنجی و روستاهایی همچون بالشتی با کمترین حق و حقوق حتی کمتر از افغانها مشغول به کار هستند. و شرکتی همچون فرهنگیان " شرکت تعاونی مسکن فرهنگیان" از پرداخت حق بیمه آنان خودداری می کند و بهتر است بگویم از ترس اخراج نشدن تنها حقوق 250 هزارتومانی را می گیرند و بس. کدام سازمان یا تشکیلات  خیریه ای است که از حق و حقوق بلوچ ها ی ایرانشهری و کهنوجی شاغل در بندرعباس حمایت کند. به همین دلیل است که همه ساله تعداد زیادی از آنان به آب می زنند تا بلکه قایق سرگردان آنان در گوشه ای از این دریای بی کران خدا پهلو بگیرد و آنان خارج از دید شرتی ها بتوانند وارد شهر و خانه ای از اقوام خود بشوند تا بتوانند با کمترین حق و حقوق به نوایی برسند که هم اکنون در سیستان و بلوچستان و کهنوج و ایرانشهر و جاسک وجود ندارد. خدایا چنان کن سرانجام کار تو خوشنود باشی و خانواده ها رستگار.
واژه کلیدی :سارا شورد و واژه کلیدی :پادشاه عمان و واژه کلیدی :سلطان قابوس و واژه کلیدی :هواپیمای اختصاصی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز ٢٦ شهریور ۱۳۸٩

خبرگزاری جمهوری اسلامی زیر نظر رئیس جمهور قرار می گیرد

تهران - با موافقت دکتر احمدی نژاد، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) زیر نظر رئیس جمهور قرار می گیرد.

 

اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور با ارسال نامه ای به لطف الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور ، از موافقت دکتر احمدی نژاد با ارتقاء تشکیلاتی سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی و قرار گرفتن آن زیر نظر رئیس جمهور خبر داد.
موافقت رئیس جمهور با ارتقاء تشکیلاتی ایرنا پس از آن صورت گرفت که علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در نامه ای خطاب به مقام معظم رهبری درخواست مستثنی شدن ایرنا از شمول اصل 44 قانون اساسی مبنی بر واگذاری به بخش خصوصی را مطرح کرد که این درخواست مورد موافقت معظم له قرار گرفت.
جوانفکر پیشتر طی نامه ای به رئیس جمهور با استناد به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص جایگاه سازمان خبری رسمی کشور به عنوان "نبض تپنده نظام" ، خواستار آن شده بود تا ایرنا در ساختار تشکیلاتی دولت در جایگاه شایسته ای قرار گیرد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی با 76 سال فعالیت رسانه ای ، هم اکنون دارای 60 دفتر نمایندگی در مراکز استانها و شهرستانهای مهم کشور و 30 دفتر نمایندگی در کشورهای مختلف جهان است .
گسترش هدفمند شبکه اطلاع رسانی خبرگزاری جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور از جمله برنامه هایی است که در دوره جدید مدیریتی ایرنا پیگیری می شود.

قبلا گفته بودم که خدا ایرنا را دوست دارد و این شاید بخاطر خیلی چیزها باشد، قلب پاک کارکنان، از خود گذشتگی، حرفه ای عمل کردن، برای خدا کار کردن ، از جان گذشتگی، به مردم اندیشیدن و نه به خود و دهها و صدها مطلب دیگر را می توان دراین زمینه آورد. هرچند طی هفت دهه گذشته تاکنون این سازمان دستخوش مسائل مختلف قرار گرفته اما هرگز از پای نیفتاده است. هم اکنون نیز خبرهای آن بعنوان سند دولتی مطرح و اکثریت رسانه های همگانی دنیا به آنها مراجعه و استفاده می کنند. خبرهای مختلفی که کمتر رسانه دیگری می تواند چنین تولیداتی را داشته باشد. یکی از شاخص های خبری این سازمان محوری کار کردن آن و تهیه خبرهای محرمانه ای است که گاهی تنها بطور اختصاص برای دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی تهیه می شود. گزارشهای زیربنایی و تهیه بولتن های تخصصی خبری در حوزه های مختلف و همچنین دارا بودن بهترین و پرشمارترین بایگانی عکس با سابقه طولانی و حتی کم نظیر از ایرنا بعنوان سازمانی توانمند ساخته که در صورت توجه بیشتر هر سال شاهد پیشرفت و توسعه آن خواهیم بود تا جایی که خبر اول رسانه های تصویری و شنوایی ما به نقل از آن قرائت شود.

چیزی که الان متاسفانه به صورت خواسته و یا ناخواسته به آن عمل نمی شود تا جایی که خبر ایرنا از یک واقعه روی خروجی قرار گرفته اما رادیو و تلویزیون ایران بدون توجه همان خبر را به نقل از خبرگزاری های دیگری همچون رویترز، آسوشیتدپرس، فرانس پرس و آسوشیتدپرس می خواند .

  در حالی که می توانند همین خبر را به نقل از رسانه ملی نظیر ایرنا که دارای 30دفتر و مرکز خارج از کشور است بخوانند که این مسئله موجب غرور ایرانیان در زمینه داشتن چنین رسانه قوی می شود.

  همانطوریکه خبر دستگیری صدام را رسانه های جهانی به نقل از ایرنا خواندند و چندین خبر دیگر که توانایی بالای خبرنگاران و عکاسان این رسانه با سابقه را ثابت می کند.

  امیدوارم که آقای علی اکبر جوانفکر که خود کارش را از ابتدا در این رسانه آغاز و هیچگاه از آن جدا نشده بتواند در جهت تثبیت و رساندن آن به جایگاه واقعی که در شان آن و نظام جمهوری اسلامی است تلاش کند و ما نیز خدا را به خون شهیدان این رسانه سوگند می دهیم که ما را در خصوص رساندن پیام اسلام ناب محمدی به گوش جهانیان و تهیه اخبار بی نظر موفق بدارد.

بدانیم که همه دولتها می آیند و می روند اما آن چیزی که می ماند و برای ما مهم است نظام جمهوری اسلامی و اهداف آن است که در راس آن ولایت مطلقه فقیه قرار دارد.

نباید جلوتر و عقب تر از آن حرکت کرد بلکه باید با تفکرات رهبر معظم انقلاب همراه بود و نگذاشت این رسانه به مسائل روزمره دچار شود طوریکه شاهد بودیم در زمان قبل از جوانفکر به سایتی تبدیل شده بودیم که ...! خدایا چنان کن سرانجام کار تو خوشنود باشی و ما رستگار. از خداوند منان سلامتی یکایک همکاران ایرنایی را از خداوند رحمن و رحیم می خواهم همیشه سلامت و شاد در پناه ایزد یکتا زندگی و تلاش کنید. از خدا بخواهیم که خانواده شهدا دشمن شاد نشوند و این کشور به دست صاحب اصلی اش یعنی حضرت مهدی (عج) برسد و ما نیز بعنوان اولین کسانی باشیم که اخبار آن واقعه تاریخی را برای جهانیان ارسال می کنیم و همچنین اولین مصاحبه اختصاص با حضرت مهدی موعود را انجام خواهیم داد. این خیال نیست بلکه نتیجه خون شهیدان مظلوم این رسانه نوشتاری بزرگ دنیای اسلام است که در جهت نشر اسلام ناب محمدی و ایجاد مقدمات ظهور آن امام همام قلم می زند. اینشاالله. رضا گیلانی
واژه کلیدی :نبض تپنده نظام و واژه کلیدی :علی اکبرجوانفکر و واژه کلیدی :مدیر عامل ایرنا و واژه کلیدی :مصاحبه با امام زمان
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ روز ٢۳ شهریور ۱۳۸٩

پیام مهم ولی امر مسلمین جهان به امت بزرگ اسلام

 

تهران- در پی اهانت نفرت انگیز به قرآن شریف در آمریکا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام مهمی به ملت ایران و امت بزرگ اسلام، حلقه های صهیونیستی درون دولت آمریکا را طراحان اصلی این توطئه مشمئز کننده خواندند.

 

در پی اهانت نفرت انگیز به قرآن شریف در آمریکا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام مهمی به ملت ایران و امت بزرگ اسلام، حلقه های صهیونیستی درون دولت آمریکا را طراحان اصلی این توطئه مشمئز کننده خواندند و با تشریح اهداف پشت پرده کینه توزیهای صهیونیستها نسبت به اسلام و قرآن تأکید کردند: دولت آمریکا برای اثبات ادعای خود درباره دخالت نداشتن در این توطئه، باید عوامل اصلی این جنایت بزرگ و بازیگران میدانی آن را به گونه ای شایسته به مجازات برساند.
متن پیام ولی امر مسلمین جهان به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
قال الله العزیز الحکیم: انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون
ملت عزیز ایران ـ امت بزرگ اسلام!
اهانت جنون آمیز و نفرت انگیز و مُشمئز کننده به قرآن مجید در کشور آمریکا که در سایه ی امنیت پلیسی آن کشور اتفاق افتاد حادثه ی تلخ و بزرگی است که نمیتوان آن را تنها در حدّ یک حرکت ابلهانه از سوی چند عنصر بی ارزش و مزدور به حساب آورد. این یک اقدام محاسبه شده از سوی مراکزی است که از سال ها پیش به این طرف، سیاست اسلام هراسی و اسلام ستیزی را در دستور کار خود قرار داده و با صدها شیوه و هزاران ابزار تبلیغاتی و عملیاتی، به مبارزه با اسلام و قرآن پرداخته اند. این حلقه ی دیگری از زنجیره ی ننگینی است که با خیانت سلمان رشدی مرتد آغاز شد و با حرکت کاریکاتوریست خبیث دانمارکی و دهها فیلم ضد اسلام ساخته شده در هالیوود ادامه یافت و اکنون به این نمایش نفرت انگیز رسیده است. پشت صحنه ی این حرکات شرارتبار چیست و کیست؟
مطالعه ی این روند شرارت که در این سالها با عملیات جنایتبار در افغانستان و عراق و فلسطین و لبنان و پاکستان همراه بود، تردیدی باقی نمیگذارد که طرّاحی و اتاق فرمان آن در دستان سران نظام سلطه و اتاق فکرهای صهیونیستی است که از بیشترین نفوذ بر دولت آمریکا و سازمانهای امنیتی و نظامی آن و نیز بر دولت انگلیس و برخی دولتهای اروپائی برخوردارند. اینها همان کسانی اند که پژوهشهای حقیقت یاب مستقل روز به روز بیشتر انگشت اتهام در ماجرای حمله به برجها در 11 سپتامبر را به سوی آنان متوجه میکنند. آن ماجرا بهانه ی حمله به افغانستان و عراق را به رئیس جمهور جنایتکار وقت آمریکا داد و او اِعلان جنگ صلیبی کرد و همان شخص بنابر گزارشها، دیروز اعلام کرده است که این جنگ صلیبی با ورود کلیسا به صحنه، کامل شد.
هدف از اقدام نفرت انگیز اخیر آن است که از سوئی مقابله با اسلام و مسلمانان در جامعه ی مسیحی به سطوح همگانی مردم کشیده شود و با دخالت کلیسا و کشیش، رنگ مذهبی گرفته و پشتوانه ئی از تعصبات و تعلقات دینی بیابد، و از سوی دیگر ملتهای مسلمان را که از این جسارت بزرگ به خشم آمده و جریحه دار میشوند از مسائل و تحولات دنیای اسلام و خاورمیانه غافل سازد.
این اقدام کینه توزانه، نه آغاز یک جریان، بلکه یک مرحله از روند طولانی مدتِ اسلام ستیزی به سرکردگی صهیونیسم و رژیم آمریکا است. اینک همه ی سران استکبار و ائمة الکفر در برابر اسلام قرار گرفته اند. اسلام، دین آزادی و معنویت انسان، و قرآن کتاب رحمت و حِکمت و عدالت است؛ وظیفه ی همه ی آزادیخواهان جهان و همه ی ادیان ابراهیمی است که در کنار مسلمانان با سیاست پلید اسلام ستیزی با این شیوه های نفرتبار مقابله کنند. سران رژیم آمریکا نمیتوانند با سخنان فریبنده و میان تهی، خود را از اتهام همراهی با این پدیده ی زشت تبرئه کنند. سالهاست که مقدسات و همه ی حقوق و حرمت میلیونها مسلمان مظلوم در افغانستان و پاکستان، در عراق و لبنان و فلسطین زیر پا گذاشته شده است. صدها هزار کشته، دهها هزار زن و مرد اسیر و زیر شکنجه، هزاران کودک و زن ربوده شده و میلیونها معلول و آواره و بی خانمان، قربانی چه چیزی شده اند؟ و با همه ی این مظلومیتها، چرا در رسانه های جهانی غرب، مسلمانان را مظهر خشونت و قرآن و اسلام را خطری برای بشریت وانمود میکنند؟ چه کسی باور میکند که این توطئه ی گسترده بدون کمک و دخالت حلقه های صهیونیستیِ درونِ دولت آمریکا ممکن و عملی است؟!
برادران و خواهران مسلمان در ایران و سراسر جهان!
لازم میدانم این چند نکته را به همه متذکر گردم:
اولاً: این حادثه و حوادث پیش از آن به روشنی نشان میدهد که آنچه امروز آماج حمله ی نظام استکبار جهانی است، اصل اسلام عزیز و قرآن مجید است؛ صراحتِ مستکبران در دشمنی با جمهوری اسلامی ناشی از صراحت ایران اسلامی در مقابله با استکبار است و تظاهر آنان به دشمن نبودن با اسلام و دیگر مسلمانان، دروغی بزرگ و فریبی شیطانی است. آنان با اسلام و هر آنکس که بدان پایبند است و هر آنچه نشانه ی مسلمانی است دشمن اند.
ثانیاً: این سلسله ی کینه توزیها با اسلام و مسلمین، ناشی از آن است که از چند دهه پیش تاکنون نور اسلام از همیشه تابنده تر و نفوذ آن در دلها در جهان اسلام و حتی در غرب از همیشه بیشتر شده است. ناشی از آن است که اُمت اسلام از همیشه بیدارتر شده و ملتهای مسلمان اراده کرده اند زنجیرهای دو قرن استعمار و تجاوز مستکبران را پاره کنند. حادثه ی اهانت به قرآن و پیامبر عظیم الشأن صلی اله علیه و آله، با همه ی تلخی، در دل خود حامل بشارتی بزرگ است. خورشید پر فروغ قرآن روزبروز بلندتر و درخشنده تر خواهد شد.
ثالثاً: همه باید بدانیم که حادثه ی اخیر ربطی به کلیسا و مسیحیت ندارد و حرکات عروسکی چند کشیش ابله و مزدور را نباید به پای مسیحیان و مردان دینی آنان نوشت. ما مسلمانان هرگز به عمل مشابهی در مورد مقدسات ادیان دیگر دست نخواهیم زد. نزاع میان مسلمان و مسیحی در سطح عمومی، خواسته ی دشمنان و طراحان این نمایش دیوانه وار است و درس قرآن به ما، در نقطه ی مقابل آن قرار دارد.
و رابعاً: طرف مطالبه ی همه ی مسلمانان، امروز دولت آمریکا و سیاستمدارن آنند. آنها اگر در ادعای دخالت نداشتن خود صادقند باید عوامل اصلی این جنایت بزرگ و بازیگران میدانی آن را که دل یک و نیم میلیارد مسلمان را به درد آورده اند، به گونه ئی شایسته به مجازات برسانند.
و السلام علی عباد اله الصالحین
سیّدعلی خامنه ای
22/شهریور/1389واژه کلیدی :قرآن سوزی و واژه کلیدی :طراحان و واژه کلیدی :اهانت به قرآن شریف
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱٥ شهریور ۱۳۸٩

گزارش جیرفت سی تی حاکی است که

اسفندیار رحیم مشایی در حاشیه مراسم گرامی داشت خبرنگاران در جمع خبرنگاران این همایش را یک دستاورد بزرگ خواند و در پاسخ به سوالی درباره دعوت از هوشنگ امیراحمدی برای حضور در این همایش اظهار داشت: اگر او به این همایش دعوت رحیم مشائی شده بود حتما در این نشست حضور می‌یافت.
مشایی افزود: دعوت نامه ای که در روزنامه کیهان منتشر شد جعل بزرگ و دروغ این روزنامه است و من نمی دانم چرا این روزنامه اصرار دارد که ایرانیان را منفی جلوه دهد و چه منفعتی دنبال می کند که ما تصویر منفی از نخبگان ایرانی در سراسر دنیا داشته باشیم.
مشایی افزود: کاری که این روزنامه کرد هم بسیار منفی بود و هم در داخل و هم در بین ایرانیان خارج از کشور موقعیت خود را از دست داد.
وی با بیان این که علت اصرار روزنامه کیهان در این زمینه معلوم است اظهار داشت: این روزنامه قبلا به من اتهامی زده است و به زور می‌خواهد اتهام قبلی خود را تایید کند.
رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: این روزنامه قبلا هم به من دروغ بسته است و همه این موضوع را می‌دانند و اگر جمع بزنیم حدود 30 دروغ آشکار به من نسبت داده است که اهمیتی ندارد و ما توجهی به حرف های آن نمی‌کنیم.
مشاور رییس جمهور خاطر نشان کرد: همه مردم می‌دانند من به اندازه کافی شجاع هستم.
مشایی با یاداوری این که کیهان بار قبل نیز درباره دعوت هوشنگ امیراحمدی به وی دروغ بسته است اظهار داشت: من وقتی بخواهم اثبات کنم که بار قبل هم او را دعوت نکرده ام و حتی علیه روزنامه کیهان شکایت کرده ام آیا این بار از امیر احمدی دعوت می‌کنم تا شکایت خود را نقض کنم؟
مشایی با بیان این که مسوولان این روزنامه بدون فکر کردن حرف می‌زنند افزود: اگر من قبلا آقای امیراحمدی را دعوت کرده بودم دیگر از روزنامه کیهان شکایت نمی‌کردم و حال که شکایت کرده ایم می‌گویم که کیهان به من دروغ بسته است.
مشایی با بیان این که کسی این حرف ها را از روزنامه کیهان باور نمی‌کند تصریح کرد: متن دعوت نامه ای که روزنامه کیهان منتشر کرد واقعیت ندارد زیرا فرمت دعوت نامه این همایش چیز دیگری بود و این که بخواهیم عنوانی را تایپ و متن را به عنوان دعوت نامه جا بزنیم صحیح نیست.
مشایی با بیان این که اگر امیراحمدی به این همایش دعوت شده بود پس چرا در جلسات آن شرکت نکرد؟ گفت: من افسوس می‌خورم که در کشور ما کسانی هستند که هنوز به ظرفیت های ایرانیان عزیز ما آگاه نیستند.
وی ادامه داد: ممکن است معدود کسانی به نام ایرانی و ایرانی نما داشته باشیم همانند منافقین که در مقابل جمعیت خروشان ایرانی در هر جای دنیا عدد به حساب نمی‌آیند.
مشایی با ارایه توضیحاتی درباره سخنرانی اختتامیه درباره ارایه مکتب ایرانی به غرب به جای مکتب اسلام اظهار داشت: من دیدم که راجع به این بحث هم مانند صحبت های قبلی من برخی دوست دارند به من ناسزا بگویند.
وی افزود: اگر دوست دارند ناسزا بگویند، بگویند، ملت ایران انتظار دارد که حرف های منطقی بزنیم این حرف من جدید نبود بلکه این حرف، حرف امام است.
مشایی اضافه کرد: امروز حرف های مختلفی به نام اسلام در دنیا زده می‌شود اما آیا ما آنها را قبول داریم؟ ما اسلامی را قبول داریم که امروز در ایران مستقر است.
مشایی ادامه داد: من در سخنرانی هم تصریح کردم که این اسلام، اسلام ناب است اما تعجب می‌کنم که برخی چنین برداشتی داشتند.
وی با قرائت آیه‌ای از قرآن کریم، تحقیق درباره صحت اخباری که به افراد می‌رسد را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: من به خاطر ظلمی که به من می‌کنند آنها را به خدا واگذار کردم و فکر می‌کنم خداوند بخشنده‌تر از من است و این به نفع آنان است.
** همایش ایرانیان خارج از کشور دستاورد سیاسی برای نظام داشت
رییس دفتر رییس‌جمهور در ادامه با برشمردن دستاوردهای برگزاری این همایش برای ملت ایران، اظهار داشت: در نخستین همایش ایرانیان خارج از کشور که سال گذشته انجام شد، چند تصمیم بزرگ گرفته شد که یکی از آنها راه‌اندازی صندوق ارزی ایرانیان برای سرمایه‌گذاری بود که در آستانه همایش دوم راه‌اندازی و اعلام موجودیت کرد.
وی اصل برگزاری این همایش را یک دستاورد بزرگ دانست و گفت: تبلیغات وسیعی صورت گرفته بود مبنی بر اینکه ایرانیانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند علاقه‌ای به مسائل داخل کشور ندارند و علاقه‌مند به پیشرفت کشور هم نیستند.
مشایی این تبلیغات را مسموم توصیف کرد و اظهار داشت: بسیاری از ملت‌ها در اقصی‌نقاط دنیا مهاجرانی دارند و ایرانیان هم یکی از ملت‌هایی هستند که مهاجرانی در بیرون از مرزهای خود دارند؛ ایرانیان عمدتا یا برای کسب دانش یا انجام تجارت در خارج از ایران حضور دارند.
رییس دفتر رییس‌جمهوری اصل برگزاری این همایش با حضور فرهیختگان و چهره‌های برجسته صنعت، علم و تجارت در سراسر دنیا را یک دستاورد بزرگ برای کشور خواند و گفت: این همایش خنثی‌کننده تبلیغات دشمن و موجب دلگرمی ایرانیان خارج از کشور است که این مساله بارها از سوی آنان در جلسات مختلف عنوان شده است.
وی با بیان اینکه در یک سال گذشته تبلیغات وسیعی در دنیا شده بود که قصد داشت القا کند ایرانیان خارج از کشور با نظام جمهوری اسلامی مخالفت دارند، اظهار داشت: از این دیدگاه این همایش که نمایندگانی از برجسته‌ترین ایرانیان از سراسر دنیا را در خود داشت، یک دستاورد بزرگ سیاسی بود.
مشاور رییس‌جمهوری تاکید کرد از چند ماه قبل از برگزاری این همایش، شبکه‌های وابسته به صهیونیسم جهانی و قدرت‌های استکباری و وابستگان به عوامل سلطه و قدرت جهانی تلاش زیادی کردند که اصلا این همایش برگزار نشود و تبلیغات بسیاری به راه انداختند تا کسی در این همایش شرکت نکند اما وقتی دیدند ایرانیان با علاقه به این همایش می‌آیند، به آنها توهین کردند و آنها را مزدور و جاسوس خواندند در حالی که آنان اساتید برجسته دانشگاه‌های مهم دنیا بودند.
مشایی افزود: این نشان می‌دهد آنها هم کاملا می‌دانند که این همایش یک برد بزرگ سیاسی برای نظام ماست و چه فرصتی برای شکوفایی ایجاد می‌کند.
وی با بیان اینکه بسیاری از کسانی که در این همایش شرکت کرده‌اند بیش از 30 سال بود که به ایران نیامده بودند، اظهار داشت: دستاورد دیگر این همایش آشنا شدن نخبگان ایرانی با اوضاع داخلی بود تا بدانند ما در حال رشد و پیشرفت هستیم و این خلاف تبلیغاتی است که در دنیا علیه ایران می‌شود.
رییس دفتر رییس‌جمهوری برگزاری این همایش را فرصتی برای شناخت هرچه بیشتر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایران برای ایرانیان خارج از کشور دانست و گفت: مراکز صنعتی و دانشگاهی می‌توانند به آنان مرتبط شوند و از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنند.
مشایی ایجاد شبکه تخصصی ایرانیان را دستاورد دیگر این همایش ذکر کرد و افزود: این شبکه موجب می‌شود تا به صورت سه‌جانبه ارتباط برقرار شود.
جانشین رییس‌جمهوری در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور با بیان اینکه دستاوردهای این همایش پس از برگزاری آن مشخص می‌شود، گفت: بیشترین اثر همایش را بعد از برگزاری آن و زمان بازگشت آنان به سرزمین‌هایی که در آن زندگی می‌کنند، جست‌وجو کنیم که همان انتقال پیام انقلاب و قدرتمندی ایران به دنیا است.

کد خبر:  2926
فرستنده: mashanews.com admin
گروه: مصاحبه هاواژه کلیدی :مشایی و واژه کلیدی :مکتب ایران و واژه کلیدی :نخبگان و واژه کلیدی :هوشنگ امیراحمدی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ روز ۸ شهریور ۱۳۸٩

جامعه ی هنری کشور همایون شجریان را در نخستین روزهای هنرنمایی اش با ساز تنبک شناخته است . در واقع شروع دو دهه هنرمندی وی نیز با تنبک نوازی در گروه آوا ( یعنی از سال 1370 ) محسوب میشود .   از این رو بهتر است این تحلیل را با اشاره به تنبک نوازی های وی آغاز نماییم . آشنایی یک موسیقیدان با ساز ضرب ( تبنک ) و تاثیر این آشنایی در موفقیت وی بر کسی پوشیده نیست .  تنبک قلب تپنده ی موسیقی است و به مثابه ی پایه و اساس " وزن " در موسیقی قلمداد  میشود . اکثر خوانندگانی که صعود شایانی را در رشته ی تخصصی خویش بدست آورده اند ، در زمره کسانی بوده اند که قبل یا همزمان با آموزش آواز ، از فراگیری تنبک نوازی غافل نمانده اند . قدرت تشخیص ضرب و آشنایی با وزنهای مختلف ارمغان ارزشمندی است که از آموختن تنبک برای یک آوازخوان حاصل میگردد . نکته بعدی در تحلیل خوانندگی همایون شجریان به رکن اصلی آواز یعنی " تحریر " مربوط میشود . ساختار و بافت تحریر در آواز ایرانی  بگونه ای است که میتوان آنرا به صدها شکل مختلف جمله بندی نمود . استفاده از تحریر در آواز می بایست از ضوابط نسبتا متعادل و مشخصی برخوردار باشد . بکار بردن تحریر در موارد نامناسب مقوله ی " تعادل آواز " و " تفهیم مقصود شاعر "  را به مخاطره خواهد انداخت . همایون شجریان در این مبحث مهم از حرکت رو به رشدی برخوردار  بوده و مهارت وی در انواع تحریرها و خرده تحریرها و مهمتر از آن استفاده نسبتا بجا از آنها در حین اجرای آواز ، موید این مطلب میباشد . همایون شجریان به سمت نوآوریهایی در حرکت است که حس و حال ایرانی را بخوبی در خویش حفظ نموده اند . به عنوان مثال در آلبوم " نقش خیال " ( به اهنگسازی علی قمصری ) مخاطب ، آواز (( گناه عشق )) را در فضای آهنگی میشنود که با تلفیقی از موسیقی ایرانی ( دستگاه همایون ) و  موسیقی اسپانیایی ( فلامینکو ) ساخته شده است . آواز زیبای (( گناه عشق )) که برآمده از  سبک طاهرزاده است ، در حالی به زیبایی و حس و حال ایرانی اش خوانده میشود که آهنگ زمینه ی کار در هم تنیده با موسیقی غربی میباشد . در واقع در آثاری این چنین ، میتوان خلاقیت یک هنرمند را در رفع اختلاف بین گامها و فواصل موسیقایی ایرانی و غربی در راستای ارائه ی " موسیقی تلفیقی " مشاهده نمود . در بخش پایانی ، به تحلیلی از برخی آوازهای همایون شجریان میپردازیم . نکات بارز در آوازهای این خواننده ، توجه به " مفهوم شعر " ، اوج و فرود متناسب و هماهنگ با فضای کلام و آهنگ ، (( تغییر گوشه ی )) موزون و تحسین برانگیز گاهی در فاصله ی دو مصرع از یک بیت شعر ، توجه به پتانسیل ها ی درونی گوشه های موسیقی و .... میباشد .در زیر نمونه هایی مشخص از موارد یاد شده همراه با نام آلبوم مورد نظر و اسامی گوشه های خوانده شده ذکر میگردد :

1.  آواز  " گناه عشق " آلبوم نقش خیال :

روا بود که چنین بی حساب دل ببری              مکن که مظلمه ی خلق را جزایی هست

                                               ( گوشه بیات راجع ، برگشت به بیداد )

2. آواز (( نقش خیال )) دستگاه نوا :

دیده زبان حال من بر تو گشاد رحم کن           چون که اثر نمیکند در تو زبان قال من

                                                ( رَهاب ، فرود به شور )

3.  اواز  مثنوی مخالف (( دریای دل )) آلبوم شوق دوست (  پس از اجرای 4 بیت از شعر رهی معیری در گوشه  ی مثنوی مخالف سه گاه ، بیت زیر برای گوشه ی (( مغلوب )) و در اوج انتخاب و خوانده میشود ) :

ما ز رسوایی  بلند آوازه ایم                            نامور شد هر که شد رسوای  دل  (  مغلوب )

4.   ساز و آواز  شور (( ناشکیبا )) آلبوم ناشکیبا (آخرین بیت از یک دستگاه آواز ، بیت زیر انتخاب میشود ) :  

بیا تا یک زمان امروز خوش باشیم در خلوت      که در عالم نمیداند کسی احوال فردا را                                           (  سلمک فرود به شور )

5 .  آواز " زهر شیرین " که در فضای قطعه ای ضربی و بصورت بداهه ، آنهم با شعری نو از ( فریدون مشیری ) اجرا گردیده است :

به آسانی مرا از من ربودی  /   درون کوره غم آزمودی / دلت آخر به سرگردانی ام سوخت  /  نگاهم را به زیبایی گشودی  /                    (  گوشه اوج و فرود به دشتی )

       در این اجرا  رعایت تلفیق شعر و موسیقی  و ظرافت مفهوم رسانی توسط آواز خوان ، بخصوص در قطعه ی " دلت آخر به سرگردانی ام سوخت "  جلوه ی بارز  و زیبایی را دارد .

 6 .  آواز  (( صنما )) ، آلبوم آب ، نان ، آواز   :

به از این چه شادمانی  که تو جانی و جهانی        چه غم است عاشقان را که جهان بقا  ندارد

مصرع اول در گوشه  (( سلمک )) و مصرع دوم در گوشه (( قرچه )) به آواز در آمده است .

دقت در موارد یاد شده ،  دوری نمودن همایون شجریان را از  حصار تکرار و تقلید به اثبات میرساند .  صعود یک هنرمند  بیشتر زمانی متبلور میشود که وی از تکرار و تقلید نقاط قوت دیگران ، پا را فراتر نهاده و (( خلاقیت درونی )) خویش را بکار اندازد ؛ و این نکته درست همان چیزی است که این هنرمند جوان آنرا سرلوحه ی مسیر هنری خویش قرار داده است .

نویسنده علی کتولی
واژه کلیدی :همایون شجریان و واژه کلیدی :تنبک و واژه کلیدی :موسیقیدان و واژه کلیدی :گناه عشق
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز ۸ شهریور ۱۳۸٩

محمدرضا درویشی از انتشار مجموعه «شوق نامه» که بازخوانی تصانیف عبدالقادر مراغه‌ای با صدای همایون شجریان است، پس از ماه رمضان خبر داد. شوق‌نامه حاصل پنج سال کار مداوم درویشی در ضبط و نت‌نویسی روایت‌های مکتوب مراغه‌ای است.

گزارش جیرفت سی تی به نقل از خبرگزاری ایلنا حاکی است که ، محمدرضا درویشی از انتشار مجموعه پروژه عبدالقادر مراغه‌ای با صدای همایون شجریان خبر داد.
محمدرضا درویشی(آهنگساز و محقق) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اعلام این خبر گفت: این مجموعه درواقع بازخوانی تصانیف عبدالقادر مراغه‌ای است که توسط گروه عبدالقادر مراغه‌ای به سرپرستی خودم اجرا شده و همایون شجریان آن را خوانده است.
وی افزود: سه عدد سی دی، سه عدد کاست، کتابچه متن و توضیحات، فولدر نت‌ها در قطع بزرگ و اطلاعات مربوط به سازها، نوازنده‌ها و گروه، بخش‌های مختلف این مجموعه موسیقی را تشکیل می‌دهد که قرار است بعداز عید فطر توسط انتشارات کانون پرورش فکری منتشر شود.
این پژوهشگر افزود: مجموعه «شوق نامه» حاصل پنج سال کار است که سه سال تمرین و ضبط آن طول کشید و دو سال هم نت‌نویسی آن وقت برده است.
محمدرضا درویشی درخصوص این اثر گفت: غیر از روایت‌های مکتوب درباره عبدالقادر مراغه‌ای نوشته تقی بینش که در رساله‌های جام اللحان، مقاصد الحان و ادوار صفی‌الدین ارموی موجود است، ما سند دیگری از مراغه‌ای در ایران نداشتم.
وی ادامه داد:30 تصنیف به عبدالقادرمراغه‌ای منسوب شده است. من طی سفر به ترکیه توانستم 24 تصنیف را جمع‌آوری کنم اما شش تصنیف دیگر را هنوز پیدا نکرده‌ام.
محمدرضا درویشی در ابتدا کار مجموعه «شوق نامه» را با یک گروه هفت نفره آغاز کرد که به تدریج به یک گروه 22 نفره تبدیل شد و سپس شماره گروه به 9 نفر کاهش یافت.
این گروه به سرپرستی محمدرضا درویشی و خوانندگی همایون شجریان، بیست و چهار تصنیف منسوب به عبدالقادر مراغه‌ای را براساس اشعاری از حافظ، جامی، خیام، فیضی دکنی، فصیحی و شاعران ناشناخته اجرا می‌کند. درویشی در این پروژه؛ اشعار عربی و مصرع‌های ترکی را نیز در قالب آلبوم «شوق نامه» ضبط کرده‌است.
عبدالقادر مراغه‌ای، ریاضیدان، موسیقیدان و نوازنده ایرانی قرن نهم هجری است که لقب معلم ثانی را در موسیقی دارد. او علاوه بر نوازندگی در خوشنویسی، شعر و نقاشی تبحر داشته است. ارتباط بین موسیقی ایرانی و موسیقی ترک ازجمله پژوهش‌های اوست. او همراه با فارابی، ابوعلی سینا، صفی‌الدین ارموی و قطب‌الدین شیرازی از بزرگترین نظریه‌پردازان موسیقی ایرانی به شمار می‌رود.
محمدرضا درویشی، زاده ۲۵ مهر ۱۳۳۴ در شیراز، آهنگ‌ساز، پژوهشگر موسیقی و مؤلف دایرةالمعارف سازهای ایران است. وی در سال 1357 در رشته آهنگسازی از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ‌التحصیل شد. او علاوه بر آهنگسازی، از بیست سال پیش پژوهش در موسیقی نواحی مختلف را با سفر به شهرها و روستاهای ایران آغاز کرده است. موسیقی کلیدر که براساس رمان کلیدر محمود دولت آبادی ساخته شده‌ است، یکی از شاهکارهای درویشی است. آلبوم‌های گنبد میناً و جان عشاق حاصل همکاری وی با پرویز مشکاتیان است.
وی موسیقی فیلم‌هایی کیسه برنج(محمدعلی طالبی)، تخته سیاه(سمیرا مخملباف)، روزی که زن شدم(مرضیه مشکینی)، سفر قندهار(محسن مخملباف)، اسامه(صدیق برمک)، شهرآشوب(یدالله صمدی) و ... را نوشته است.
+ نوشته شده در سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389ساعت 15:51 توسط فرمیر | 1واژه کلیدی :محمدرضا درویشی و واژه کلیدی :عبدالقادرمراغه ای و واژه کلیدی :شوق نامه و واژه کلیدی :سمیرامخملباف
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۸ شهریور ۱۳۸٩

سید کمال خرازی:‌ قطعنامه 598 صدام را نجات ‌داد
پارلمان‌نیوز: وزیر‌ امور خارجه دولت اصلاحات تاکید کرد: روح حاکم قطعنامه 598 این بود که جنگ را تمام کنند و صدام را نجات دهند.

به گزارش ایلنا ، کمال خرازی در گفت‌وگویی با ماهنامه مدیریت ارتباطات، به تشریح فعالیت‌های ستاد تبلیغات جنگ و قطعنامه 598 پرداخته است. این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:
کمال خرازی در خصوص مدیریت اخبار رسانه‌ها در زمان جنگ گفت: بیشتر وزارت ارشاد روزنامه‌ها را کنترل و هدایت می‌کرد. طبیعتاً کار خبر در دروان جنگ باید سامان می‌داشت. البته این به معنای اعمال سانسور نبود، بلکه هدایت در کار بود تا مصلحت‌ها رعایت شوند و در یک راستا کار انجام گیرد و تأثیر مثبت خود را بر افکار عمومی بگذارد. بنابراین تذکراتی به مطبوعات داده می‌شد که چرا ناهماهنگ خبری را منتشر کرده‌اند.

وی ادامه داد: البته آنها موظف بودند خبر را از خبرگزاری جمهوری اسلامی بگیرند که اخبارش زیر نظر ستاد تولید می‌شد، در غیر این صورت ممکن بود به جبهه‌ها آسیب برسد. به همین دلیل روزنامه‌ها معمولاً از خودشان در زمینه جنگ تولید خبر نمی‌کردند. اگر خبر نادرستی می‌دادند، دشمن امکان سوء استفاده را داشت و می‌توانست ضربه بزند.

خرازی در خصوص حضور خبرنگاران خارجی در ایران در دوران دفاع مقدس نیز گفت: طبعاً ما در داخل مشکلات زیادی نداشتیم و مردم به عنوان اعضای جبهه حضور داشتند و برای انعکاس اخبار جنگ در خارج و دفاع از حقوق مردم بود که تلاش زیادی می‌شد و از خبرنگاران خارجی حداکثر استفاده می‌شد. ما فضا را باز گذاشته بودیم که هر خبرنگار خارجی که آمادگی دارد در جبهه حضور پیدا کند. آنها نیز می‌آمدند و حتی برخی از آنها نیز کشته شدند. فکر کنم اولین خبرنگاری که کشته شد از رویترز بود که در غرب کشور کشته شد.
رئیس ستاد تبلیغات جنگ در پاسخ به این پرسش که ستاد درباره خبر پذیرش قطعنامه چگونه عمل کرد؟، گفت: در تنظیم خبر قطعنامه فضا خیلی سنگین بود و کسی باور نمی‌کرد که قطعنامه را پذیرفته باشیم، ولی به هر صورت خبر تنظیم شد، زیرا یکی از کارهای ستاد تنظیم خبرهای مهم بود.

خرازی در خصوص قطعنامه 598 نیز توضیح داد: شورای امنیت سازمان ملل عملاً از صدام حمایت می‌‌کرد. اولین قطعنامه‌ای که این شورا صادر کرد و درخواست آتش‌بس کرد، زمانی بود که دشمن هنوز در سرزمین ما بود و لذا ما قبول نکردیم و گفتیم دشمن باید از سرزمین ما بیرون برود و متجاوز مشخص و تنبیه شود ولی آنها از همان اول در‌صدد این نبودند که ببینند حق با کیست، بلکه می‌خواستند شرایط جبهه را به نفع صدام تثبیت کنند. همان قطعنامه 598 را هم که دادند، در نهایت صدام را نجات می‌داد و هیچ‌وقت در آن قطعنامه پیش‌بینی نکردند متجاوز موظف است حقوق کشوری که به آن تجاوز کرده است، بپردازد.

وی ادامه داد: در بند 6 این قطعنامه آمده است که دبیرکل هیأتی را موظف می‌کند که بررسی کنند چه کسی متجاوز بوده و چگونه جنگ شروع شد و بند 7 نیز می‌گفت دبیرکل باید هیأتی را به دو کشور بفرستد تا میزان خسارات دو طرف را معین کند و سپس قطعنامه می‌خواست که صندوقی بین المللی تأسیس شده و از وجوه آن خسارات‌ طرفین جبران شود. شورای امنیت نمی‌خواست مشخص شود چه کسی متجاوز بوده و چه کسی باید غرامت بدهد، بلکه می‌خواست خسارات طرفین جبران گردد، آن هم از صندوقی که هیچ وقت تشکیل نشد و قرار بود کشورها در آن پول بریزند تا به طرفین داده شود. روح حاکم بر این قطعنامه این بود که جنگ را تمام کنند و صدام را نجات دهند.

وی تصریح کرد: این هنر دیپلماسی ایران بود که پس از جنگ از همین فضای نامطلوب، براساس شرایط پیش آمده پس از حمله عراق به کویت استفاده و کاری کند که صدام توسط دبیرکل سازمان ملل به عنوان متجاوز معرفی شود. در زمانی که من نماینده ایران در سازمان ملل بودم، تلاش زیادی انجام گرفت تا آقای «دکوئیار» دبیرکل وقت سازمان ملل هیأتی برای بررسی علل وقوع جنگ تشکیل داد و در نهایت هیأت مزبور اعلام کرد که رژیم عراق جنگ را آغاز کرده است و بنابراین عراق کشور متجاوز است.

خرازی با بیان اینکه با قطعنامه 598 نمی‌توان از عراق غرامت گرفت، افزود: شورای امنیت که تحت سلطه آمریکا و سایر کشورهایی بود که در دوران جنگ به صدام کمک می‌کردند، اقدامی در برابر گزارش دبیرکل انجام نداد، در حالی که گرفتن غرامت نیاز به صدور قطعنامه دیگری داشت که با اشاره به گزارش دبیرکل، عراق را موظف به پرداخت غرامت کند.واژه کلیدی :598 و واژه کلیدی :کمال خرازی و واژه کلیدی :سانسور و واژه کلیدی :غرامت
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ روز ۸ شهریور ۱۳۸٩

در موضع گیری سید حسن  خمینی تردیدهایی وجود دارد

نماینده حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلای در سپاه پاسداران می‌گوید که تردیدهایی جدی در مورد موضعگیری‌های ماه‌های اخیر حسن خمینی در تمام رده‌های سپاه و بسیج به وجود آمده است.

علی سعیدی در نامه ای به محمدعلی انصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی نوشته است: "با توجه به مسائل سالیان اخیر، حوادث دوران دوم خرداد و به ویژه مسائل پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و پیدایی این فتنه، سئوالات و ابهامات بسیاری در ذهن پاسداران و بسیجیان در خصوص مواضع و عملکرد برخی منسوبین به حضرت امام پدیدار گردید".

این نامه که پاسخی است به نامه منتشر نشده آقای انصاری به آقای سعیدی، روز جمعه ۷ اسفند (۲۶ فوریه) در سایت رسمی مرکز اسناد انقلاب اسلامی (به ریاست روح الله حسینیان) منتشر شده است.

آن طور که از مفاد این نامه بر می آید، آقای انصاری در مورد دخالت فرماندهان و مسئولان سپاه در سیاست و اظهارات آنها علیه خانواده امام خمینی (ره)به نماینده ولی فقیه در سپاه اعتراض کرده است.

 

آقای سعیدی در پاسخ به این اعتراض می نویسد که در مورد عملکرد حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی و رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار او، ابهاماتی با "فراوانی بسیار بالا در تمامی رده های سپاه و بسیج" شایع است، از جمله این که چرا آقای خمینی در جریان اعتراضات پس از انتخابات سکوت کرده، در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد حاضر نشده یا پس از آزادی علیرضا بهشتی (فرزند آیت الله محمد بهشتی و مشاور میرحسین موسوی) از بازداشت به دیدار او رفته است.

"آیا هیچ کدام از آرمان ها و اهداف امام در دوران ۸ سال حاکمیت اصلاح طلبان از حمله نشریات و تریبون های در اختیار آنها مصون و محفوظ ماند؟ آیا موردی را می توان تعیین نمود که اصولگرایان خدای ناکرده به آن جسارتی روا داشته باشند؟"

علی سعیدی

نماینده حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  در سپاه پاسداران پرسیده است: "جناب حجت الاسلام سید حسن خمینی به جای اینکه در کنار رهبری باشد در کنار مخالفان و در مقابل رهبری است"؟

او همچنین در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به دخالت سپاه و بسیج در سیاست مطرح شده است، می نویسد که سپاه یک نیروی "صرفا نظامی" نیست و به دستور حضرت آیت الله خامنه ای، مسئولیت مقابله با "جنگ نرم" را به عهده دارد.

پیشینه اعتراض اعضای خانواده آیت الله خمینی به فعالیت های سیاسی مسئولان سپاه به حدود دو سال پیش باز می گردد که حسن خمینی موضعگیری سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در مورد ضرورت حمایت از اصولگرایان در انتخابات مجلس شورای اسلامی را مخالف نظرات آیت الله خمینی خوانده بود.

حملاتی که پس از این اظهارنظر به حسن خمینی صورت گرفت به بروز تنش های سیاسی وسیع انجامید و محمدرضا توسلی، رئیس دفتر آیت الله خمینی به هنگام دفاع از خانواده بنیانگذار جمهوری اسلامی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، از شدت هیجان سکته کرد و جان باخت.

اما رویه مسئولان سپاه در موضعگیری سیاسی به نفع جناح اصولگرا با وجود این مخالفت ها ادامه پیدا کرد و در نامه تازه نماینده ولی فقیه در سپاه هم بازتاب یافته است.

آقای سعیدی در این نامه می نویسد: "آیا هیچ کدام از آرمان ها و اهداف امام در دوران ۸ سال حاکمیت اصلاح طلبان از حمله نشریات و تریبون های در اختیار آنها مصون و محفوظ ماند؟ آیا موردی را می توان تعیین نمود که اصولگرایان خدای ناکرده به آن جسارتی روا داشته باشند؟"
واژه کلیدی :محمد رضا توسلی و واژه کلیدی :حسن خمینی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ روز ۸ شهریور ۱۳۸٩

'اعتراض شدید' موسسه حفظ و نشر آثار امام راحل(ره)  به نماینده ولی‌فقیه در سپاه

قائم مقام موسسه حفظ و نشر آثار امام راحل (ره) به نامه اخیر نماینده رهبر ایران در سپاه واکنش نشان داده و بخش هایی از آن را نادرست و "بی مایه" خوانده است.

محمدعلی انصاری که قائم مقام حسن خمینی، نوه امام خمینی (ره)در این موسسه است، روز شنبه ۸ اسفند (۲۷ فوریه) در نامه ای خطاب به علی سعیدی، نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در سپاه نوشت: "نسبت به آنچه به عنوان مقابله حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای حاج سید حسن خمینی با رهبری معظم انقلاب مرقوم داشتید، شدیدا اعتراض دارم و چنین سخنان غلط و بی مایه ای را تنها عاملی برای شادمانی دشمنان قسم خورده انقلاب و امام می دانم".

سایت رسمی مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ایران یک روز پیشتر نامه ای از علی سعیدی را منتشر کرده بود که در آن ضمن انتقاد از نزدیکی مواضع حسن خمینی با اصلاح طلبان، این سئوال مطرح شده بود که آیا نوه آیت الله خمینی "در کنار مخالفان و در مقابل رهبری" قرار گرفته است؟

اکنون قائم مقام سیدحسن خمینی در پاسخ به این سئوال نوشته است: "بیت امام مثل همیشه نسبت خویش را با جانشین آن راحل عظیم الشأن حفظ کرده و دسیسه خناسان در این میان نقشی نخواهد داشت".

سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی نوشته بود که نامه آقای سعیدی پاسخی به نامه قائم مقام موسسه حفظ و نشر آثار آیت الله خمینی است، اما آقای انصاری نوشته است که نامه او مربوط به شش ماه پیش بوده که به طور خصوصی نوشته شده بود.

او از این که پاسخ نامه شش ماه پیش، اکنون و بدون اینکه برای خود آقای انصاری فرستاده شده باشد، به صورت علنی و در "سایت خاص" منتشر شده گلایه کرده است.

ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی که نامه نماینده رهبری در سپاه را منتشر کرده، به عهده روح الله حسینیان، نماینده هوادار دولت در مجلس شورای اسلامی است.

او در جریان اعتراضات دانشجویی آذرماه و پس از اعتراض موسسه نشر آثار آیت الله خمینی به پخش تصاویری از عکس پاره شده آیت الله خمینی در تلویزیون ایران، گفته بود که "بسیاری از مخالفان امام" در این موسسه جمع شده اند.

آقای حسینیان چند روز پس از آن هم از این که انتشار کتاب های مربوط به اندیشه های آیت الله خمینی "در انحصار یک گروه خاص" قرار گرفته است، انتقاد کرد.

حملات علیه موسسه نشر آثار آیت الله خمینی و اعضای خانواده او حدود دو سال پیش و پس از آن آغاز شد که حسن خمینی به موضعگیری فرمانده سپاه پاسداران به نفع نامزدهای جناح اصولگرا در انتخابات مجلس اعتراض کرد.

این حملات در ماه های اخیر به طرزی بی سابقه شدت گرفته است.

بسیاری از مقامات نظامی و حکومتی ایران از نزدیکی مواضع حسن خمینی و اعضای موسسه تحت ریاست او با مخالفان دولت ایران خشمگین هستند.

به عنوان نمونه، نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه در نامه اخیر خود از "سکوت" نوه آیت الله خمینی در جریان اعتراضات انتخاباتی، عدم حضور او در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و دلجویی او از علیرضا بهشتی (فرزند آیت الله محمد بهشتی و مشاور میرحسین موسوی) پس از آزادی از زندان انتقاد کرده بود.

از سوی دیگر، بسیاری از کسانی که خود را نزدیکترین یاران بنیانگذار جمهوری اسلامی در ایران می دانند، نسبت به روند فاصله گرفتن حکومت از آرمان های او هشدار می دهند.
واژه کلیدی :نوه آیت الله خمینی و واژه کلیدی :علی سعیدی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۳:۳٢ ‎ب.ظ روز ۳ شهریور ۱۳۸٩

نماینده مجلس خبر داد:
اعتراض متدینین به برنامه های فرهنگسراهای شهرداری تهران
تهران ـ عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از اعتراض مومنین و متدینین به برنامه های فرهنگسراهای شهرداری تهران خبر داد.
به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد تقی رهبر در حاشیه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس در جمع خبرنگاران گفت: این فرهنگسراها شب‌ها برنامه‌هایی را برگزار می‌کنند و تعدادی از هنرمندان را نیز دعوت می‌کنند به گونه‌ای که شنیده شده این برنامه‌ها به خوانندگی و رقص کشیده شده است.
وی ادامه داد: شهرداری‌ باید به برنامه‌های فرهنگسراها توجه کند زیرا فرهنگسراها برای فرهنگسازی است نه این که به ابتذال بینجامد لذا فرهنگسراها باید فرهنگسرا بشاند نه ابتذال گرا.
محمد تقی رهبر خاطر نشان کرد: یک عده پای سریال‌ها می‌نشینند و عده‌ای به فرهنگسراها و سینماها می‌روند، پس باید پرسید مساجد چه می‌شوند؟
وی ادامه داد: در دیدار با ضرغامی این موضوع را نیز عنوان کرده‌ایم لذا فضای هنری اجتماع ما و امکاناتی از این قبیل باعث شده مساجد ما خلوت شوند.
رهبر تاکید کرد: در این گونه برنامه‌ها اتفاقات بدی می‌افتد که با فرهنگ دینی و معارف ما سازگار نیست.
این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس همچنین گفت: افرادی که کارهای هنری و فرهنگی انجام می‌دهند باید به این موضوعات توجه کنند تا این برنامه‌ها به قیمت جداکردن مردم از دین، مسجد، نماز، دعا و قرآن تمام نشود.
وی همچنین از اجرای طرح اذان تا اذان در سینماها انتقاد کرد .
   خبر همین بود که مطالعه فرمودید به راستی راه سنجش و پیدا کردن متدینین و مومین چگونه است. آیا وسیله ای اختراع شده که آقایان می توانند بوسیله آن این افراد را شناسایی کنند. اصلا از این مطلب بگذریم  آقای رهبر در ماه مهمانی خداوند بگویند : آیا بر اساس شنیده ها می توان آبروی مسلمانان را برد. مگر آنانی که از برنامه های فرهنگ سراها استفاده می کنند مسلمان و افراد روزه دار نیستند . در کشوری که در راس آن ولی فقیه و بعد از آن نیز نمایندگان ایشان در همه دستگاههای فرهنگی نظارت دارند چگونه می توان ... همان بهتر که نگویم بهتر است یک بار دیگر خبر را مطالعه فرمایید زیرا در سطرهای بعدی آن آمده است که با نمایش سریالهای تلویزیونی و دیگر برنامه ها مردم را از مساجد دور کرده اید. خدا را شکر که جناب آقای رییس جمهوری در بسیاری از مواقع بدون توجه به گفتارهای ناشیانه و نابخردانه شماهها به تشخیص خود عمل می کند مگر نه امروز نظام جمهوری اسلامی ...؟ بهتر است جناب آقای رهبر با در نظر گرفتن خدا و توجه به شخصیت مردم مسلمان ایران سخن بگویند و بی خود و بی جهت و از روی جهالت سخنانی بر لب جاری نکند که موجب عذاب او در این دنیا و آخریت گردد.
اینکه چرا خبرگزاری رسمی کشور این مطلب را جزء اخبار مهم خود قرار داده جای تعجب است. اما همان بهتر که مردم چنین افرادی را و افکار آنان را بشناسند تا دیگر در انتخابات آینده فریب آنان را نخورند.
کرد شبستری . واژه کلیدی :فرهگسراها و واژه کلیدی :محمد تقی رهبر و واژه کلیدی :سینماها و واژه کلیدی :آقای رهبر