جیرفت سی تی/ هلیل خاموش

اینکه دیروز کجا بوده ایم و امروز کجا هستیم مهم نیست , اما اینکه فردا کجامی رویم مهم تراست, با امید به لایتناهی برای تماشای گلهایی که فردا می رویند برخیزیم.نویسنده : reza gilany ; ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز ٢٧ امرداد ۱۳۸۸

سازمان گسترش با هدف توسعه صنعت کشتی سازی کشور ، تعهد خرید پنج فروند کشتی کانتینربر و نفت ‏کش را ‏به شرکت ایزوایکو داد. ‏
عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با بیان اینکه رشد و توسعه صنعت کشتی سازی یکی از ‏استراتژی های سازمان محسوب می شود ،‌گفت :‌ براساس این رویکرد شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ‏ایران – ایزوایکو - در این حوزه فعال است و سازمان گسترش خرید تمام تولیدات این شرکت را متعهد شده است . ‏
معاون گسترش پروژه های صنعتی سازمان گسترش با اشاره به مشکلات و نبود نقدینگی لازم در صنعت کشتی سازی ‏کشور تصریح کرد ارزش افزوده کشتی سازی و اهمیت این صنعت برای کشور به گونه ای است که سازمان گسترش ‏براساس استراتژی و وظیفه اصلی خود حمایت از این صنعت را از اولویتهای خود قرار داده و در این راستا تمام کشتی های ‏تولیدی ایزوایکو را خریداری خواهد کرد .‏
مهندس صفر خلیل ارجمندی با اشاره به ساخت کشتی بر اساس استاندارد روز در شرکت ایزوایکو تصریح کرد: بر این ‏اساس سازمان نقدینگی مورد نیاز برای تولید سه فروند کشتی کانتینر بر و دو فروند نفت کش را تامین می کند.‏
‏ وی افزود: ما به مجموعه های کشتی های ساز کشورمان اعلام کرده ایم که هر چقدر تولید کنند ، سازمان گسترش آماده ‏خرید از آن ها است . اگر کشتیرانی به عنوان سفارش دهنده اولیه تمایلی به خرید از مجموعه های داخلی را نداشته ‏باشد، سازمان گسترش هیچ مشکلی نخواهد داشت ، چرا که کشتی های ساخت داخل با آماده شدن نهائی ، بازار و ‏مشتری خود را پیدا خواهند کرد.‏
‏ وی به مزیت های صنعت کشتی سازی برای کشور اشاره کرد و گفت : با توجه به اینکه ایران دارای چند هزار کیلومتر مرز ‏آبی است ، حضور موثر و قدرتمندانه در صنعت کشتی سازی و حمل و نقل دریایی امری ضروری برای کشور محسوب می ‏شود و سازمان گسترش هم براساس سند چشم انداز 20 ساله و اهداف دولت ، توسعه این بخش را در دستور کار ‏قرارداده است.‏
شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران – ایزوایکو – از شرکت های تابعه ایدرو مسئولیت ساخت و تعمیر ‏انواع کشتی ، ساخت ‌طراحی و مهندسی انواع سازه های دریایی و سکوهای نفتی را به عهده دارد.‏
منبع : روابط عمومى سازمان گسترش و نوسازى صنایع ایران
سه شنبه 7 آبان 1387  13:2واژه کلیدی :ایزوایکو و واژه کلیدی :سازمان گسترش
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ٢٧ امرداد ۱۳۸۸

متکی:ادامه اعزام زائران به عربستان به رفتار سعودی ها بستگی دارد
وزیر امورخارجه ایران گفت: ادامه اعزام حجاج و عمره گزاران ایرانی به عربستان مشروط به تجدید نظر در نوع رفتار مقامات سعودی با حجاج کشورمان است.

 

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار اجتماعی ایرنا از حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، "منوچهر متکی" این موضوع را در دیدار خداحافظی اسامه النسوسی سفیر عربستان سعودی در تهران مطرح کرد و افزود: تمایل و رغبت دو کشور به داشتن مناسباتی متین است.
برداشت های سلیقه ای مسئولان سعودی از شریعت و اعمال آن در قالب قانون به دیگران و رفتارهای نامناسب ماموران این کشور با زائران ایرانی در عمره با انتقاد شدید مسئولان کشورمان روبه رو شده است.
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی به تازگی و در واکنش به رفتارهای غیرمتعارف ماموران سعودی با زائران ایرانی گفت که در صورت صلاحدید مقام معظم رهبری عملیات عمره به این کشور متوقف خواهد شد.
حدود یک میلیون ایرانی سالانه در قالب عمره مفرده و بیش از 100 هزار نفر در تمتع به عربستان اعزام می شوند.
 اینجاست که باید از شکستن غرور مسلمانان ایرانی یا بهتر بگویم ایرانیان مسلمان جلوگیری کرد.
اینکه عده ای بخواهند هر طور که می خواهند با عده ای از مسلمانان برخورد کنند درست نیست و ممکن است نتایج غیر معمولی به دنبال داشته باشد.
هرچند ایرانیان مسلمان حساب سلفی ها را از عربهای ساکن حجاز جدا  می دانند اما این موجب نمی شود که  برخوردهای ناشایست که شایسته وهابیونی که نطفه اصلی آنان بوسیله انگلیس گذاشته شده ادامه یابد.
ما ریشه در خاکی داریم که قدمت آن به پیش از تاریخ و یا بهتر بگویم به قدمت خود زمینی است که هم اکنون روی آن زندگی می کنیم. بهترین گواه برای گفته هایم تاریخ و حتی اشیای بدست آمده قبل از تاریخ است. از همه آنها بگذریم از منشور کوروش کبیر که نمی توان گذشت. عربستانی ها یک بار هم شده آن را بطور دقیق مطالعه کنند و یا با مراجعه به کتابخانه های خود ترجمه ای از کتابهای شیخ اجل سعدی شیراز را ببینند و بدانند که با هر فرد در جایگاه و منزلت خود باید برخورد کرد.
 البته در برخی از مواقع نیز گفته شده که اعمالی از برخی از سفر کردگان به سرزمین وحی سر می زند که در شان ایرانیان مسلمان نیست. تاکید می کنم که حساب آنان به دلیل کم سوادی و آگاه نبودن به مسایل از دیگران جدا است.
  اما صحبت های آقای منوچهر متکی دقیق و درست است و اگر از اول اینطور عمل می شد امروز شاهد این همه مسایل ذکر شده نبودیم. شبستری .  واژه کلیدی :زائران و واژه کلیدی :اعزام حجاج و واژه کلیدی :شریعت و واژه کلیدی :منوچرمتکی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز ٢٧ امرداد ۱۳۸۸

رییس اداره سیاسی سپاه:میرحسین موسوی در دادگاه حاضر شود
..........................................................................................
رییس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواستار حضور میرحسین موسوی در دادگاه شد و با اشاره به دوران اصلاحات گفت: مدیریت دوره دوم خرداد در دست کسانی بود که به آسانی به دشمن این پیام را رساندند که ما بدنبال تغییر در نظام هستیم. دشمن متوجه شد که خاتمی عقیده سکولار دارد هرچند که روحانی بوده ، دم از امام خمینی زده و با بیت امام ارتباط دارد.

 در گزارش اختصاصی ایرنا آمده است: ،سردار سرتیپ پاسدار دکتر یدالله جوانی که با موضوع«تحلیلی بر مسائل جاری کشور در حوزه سیاسی »در همایش روحانیون سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح سخنرانی می کرد ، اظهارداشت: انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری شرایط جدیدی را بر فضای سیاسی کشور حاکم ساخته، به گونه ای که برای فهم بسیاری از اتفاقات پیش رو ، چه در حوزه مسایل داخلی و چه در حوزه مسائل منطقه ای و بین المللی ، نیازمند شناخت درستی از شرایط جدید هستیم.
رییس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دومین جلسه محاکمه بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات اشاره کرد و گفت: اخیرا سازمان مجاهدین انقلاب طی بیانیه ای از محاکمه کسانی که در انقلاب نقش داشته در کنار سلطنت طلب ها گله کرده است. باید دید که آیا دادگاه این اشخاص را در کنار سلطنت ها قرارداده یا به مرور زمان آنها به هم نزدیک شده اند؟
سردار جوانی با بیان اینکه کشورهای غربی بدنبال نامزدی در انتخابات بوده اند که علاوه بر امکان ورود به چرخه رقابت باید اهل تغییرات مورد نظر آنها باشد ، تصریح کرد: دشمنان به این نتیجه رسیدند که اگر ظرفیت قدرت سیاسی را چنین شخصی در دست بگیرد ، نظامی دینی در ایران تغییر و جامعه به سمت سکولاریسم خواهد رفت.
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه برخی گفتنی هایی را که باید گفته شود بیان نمی کنند و گفتنی هایی که نباید گفته شود بیان می شود ، ادامه داد: همه ما در معرض آزمایش های مهمی قرار گرفته ایم. مقام معظم رهبری فرمودند که مردم در این امتحان سربلند بیرون آمده اند اما متاسفانه برخی از خواص و نخبگان در این آزمایش مردود شدند.
رییس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بخشی از اعترافات هدایت آقائی که هنوز جلسه محاکمه وی برگزار نشده است اشاره کرد و گفت:هدایت آقایی در اعترافات خود بیان کرده که راهبرد و استراتژی شان تسلط بر قدرت به هرقیمتی بود. وی ادامه داد: مدل برنامه ریزی شده برای انتخابات درست همان مدل براندازی نرم بود. درست همان نقشه هایی که در کشور های انقلاب رنگی رخ داده را می خواستند در ایران انجام دهند.
وی به بیان اتفاقات پیش آمده در کشورهایی که انقلاب رنگی درآنجا رخ داده پرداخت و گفت : دقیقا همان اتفاق ها در ایران در حال روی دادن بود. ابتدا با بی اعتمادی مردم و سیاهنمایی نسبت به انتخابات آغاز شد . سپس موسوی در تمامی صحبت هایش وضعیت کشور را نگران کننده توصیف و از گرانی ، تورم و قانون گریزی بعنوان دلیل حضور خود در صحنه انتخابات یاد می کرد. هدایت آقایی در اعترافاتش اعلام کرده که در مترو نظر سنجی انجام می دادیم اما زمانی که گزارش را به موسوی ارائه می کردیم به او می گفتیم که برای کل کشور است. وی با بیان اینکه با القای بحث تقلب در انتخابات بدنبال نگه داشتن مردم در خیابان ها بودند ، افزود: جای تاسف دارد که برخی از اشخاصی که چنین توقعی از آنان نمی رفت در این مسیر حرکت کنند.این اتفاق به این خاطر افتاد که نتوانستیم از تجربه صدر اسلام به درستی استفاده کنیم.
رییس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه فکر نکنید اگر موسوی در انتخابات پیروز می شد ، چنین حوادثی رخ نمی داد، گفت: این سامان دهی و انتخاب رنگ سبز صرفا بدلیل پیروزی در انتخابات نبود.آنها می خواستند از نیروی کف خیابان برای تغییر ات استفاده کنند. اگر موسوی در انتخابات پیروز می شد ، لایحه حذف نظارت استصوابی را به مجلس ارائه می داد. زمانی که این لایحه به شورای نگهبان ارسال می شد قطعا شورا با آن مخالفت می کرد آنگاه موسوی دستور می داد که نیروهای کف خیابان بیرون بیایند.
رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: ابطحی در اعترافات خود اعلام کرده که موسوی خوئینی ها قبل از انتخابات در جلسه ای اعلام کرده که فتنه تقلب را تا زمان جر زنی نباید پایین کشید .موسوی باید در دادگاه حاضر شود تا با روشنگری امکان تکرار این مسئله در آینده وجود نداشته باشد. سردار جوانی انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم را از حیث مشارکت مردمی انتخابات بی نظیری در تاریخ انقلاب دانست و گفـت: تاکنون سابقه نداشته در انتخاباتی 85 درصد واجدان شرایط شرکت و رییس جمهور منتخب 24 میلیون رای داشته باشد.
رییس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان تصریح کرد: نباید فکر کنیم آن 13 میلیون نفری که به موسوی رای دادند به دنبال براندازی هستند. ما باید با برطرف کردن ابهامات ، اشخاص را از اصل موضوع آگاه و عوامل اصلی این فتنه را محاکمه کنیم هرچند که بسیار محدودند.
سردار جوانی در ادامه گفت: وضعیت پس از انتخابات به تعبیر مقام معظم رهبری فتنه عمیقی بود.
وی افزود: به حمد ا... با هوشیاری نهادهای انتظامی و امنیتی و درایت و قاطعیت معظم له شعله های آن فروکش کرد. اما بن این آتش هنوز خاموش نشده و می‌تواند در شرایط دیگری دوباره برافروخته شود.لذا باید برای جلوگیری و دفع آن هوشیار باشیم.

با مطالعه این مطلب نا خودآگاه ، خاطرات بولتنهایی که تحت عنوان تحلیل در دهه اول انقلاب بوسیله سپاه پاسداران انقلاب اسلای تهیه، چاپ و به صورت ویژه منتشر می گردید افتادم.

  با ذکر این خاطره تداعی شده می خواهم بگویم که ریشه ها هنوز وجود دارد و تجربه ها هر روز افزون تر می شود. بدون پشتوانه نمی توان چنین تحلیل هایی داشت.

نشریان تحلیلی آن زمان نیز بهترین مرجع برای نیروهای نظام به خصوص قشر دانش آموز و دانشجو و خود پاسداران بود. این درحالی است که دو مجله پیام انقلاب و امید انقلاب نیز از دیگر انتشارات روابط عمومی سپاه بودند که در تیراژ بالایی منتشر و بوسیله دانش آموزان بسیجی در سطح مدارس و معابر بین اقشار مختلف مردم توزیع می شدند.

  جناب سردارصفوی یکی از تحلیل گران پر و پا قرص پیام انقلاب بودند که مطالب ایشان هواداران خاص  خود را داشت.

خلاصه این است که می گویم ریشه دار بودن نیز بسیار عالی است. آخه نمی شود با زود آمدن ریشه در خاک برد. آن هم خاکی که هر ریشه ای را نمی پسندد.

ما ریشه درخاک داریم . کرد شبستری.
واژه کلیدی :یدالله جوانی و واژه کلیدی :تحلیل سیاسی و واژه کلیدی :روحانیون
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳۸۸

یداله اسلامی

این روزها که گوش به زنگ شنیدن اخبار تازه هستیم، هرروز خبری از شهادت یکی از جوانان برومند وطن را می شنویم، خبری که از اضافه شدن نامی برنام قربانیان خشونت عریان حکایت دارد. این اخبار را که می شنویم پرسش ساده ای داریم و آن این که جرم این کشته شدگان چیست‌؟ گناه این جوانان برومند چه بوده است‌؟

آقایانی که سعی می کنید این کشتار را به آشوبگران نسبت دهید این را پاسخ دهید که چه کسی آشوبگران را در بازداشتگاه های قرون وسطایی برای کشتار جوانان به کار گرفته است؟ چه کسی زندان کهریزک را برپا کرده است؟ کدام قانون اجازه کشتار مردم را داده است؟

امروز که به مدد فناوری ها هجوم وحشیانه آشوبگران به مجتمع های مسکونی, خوابگاه های دانشجویی , اموال همگانی در دسترس است چرا برای برخورد با این آشوبگران دست به کار نمی شوید؟

چرا به جای پاسخگویی، مشتی سخن های بی ارزش به مردم تحویل داده می شود؟ مجتمع مسکونی نمایندگان مجلس درسعادت آباد ومجتمع مسکونی سبحان دونمونه ای است که می‌گویند مدارک مستندی از حمله کنندگان به آن، در دست است و به آسانی می توان به هویت آنان پی برد. برای شناسایی حمله برندگان به کوی دانشگاه نیز همه چیز در دسترس است جز اراده ای برای برخورد با عاملین این ماجراهای دردناک و ویرانگر. اینک پرسش این است که چه دستی درکار است که عاملان این ماجرا ها به دست قانون سپرده نمی شوند؟ فاجعه بزرگتر این است که جای شاکی ومتهم عوض شده است‌.

درخاموشی مرگبار دست اندرکاران اداره کشور و فرافکنی‌ها ی بی‌اندازه وبی مرز. در هنگامه ای که عدالتی در کار نیست. درزمانه‌ای که دروغ سکه رایج زمانه است، ما به عنوان شهروندانی که تاب این همه بی عدالتی وستم و خشونت افسار گسیخته را نداریم باید به کجا پناه ببریم‌؟ بسیاری از مردم این روزها برای گقتن درد دلی ویافتن راهی کسی را پیدا نمی کنند. آیا اینکه مردم کشوری برای به دست آوردن حقوق اولیه خود هیچ پناهی نداشته باشند و راهی برای دستیابی آنان برای حقوق از دست رفته‌اشان نباشد مشکل کوچکی است؟ پرسش این است که چرا برای مردم این سرزمین در کشور خودشان و درجایی که باید خود حاکم باشند چنین سرنوشتی رقم خورده است ؟

ریاست دستگاه قضایی، گویی تازه از خواب سنگین بیدار شده اند که اینگونه با بیانیه ای بی خاصیت، بی عملی شان در برابر آسیب ها ی وارده شده به ملت ستمدیده ایران را نشان می دهند. آقای شاهرودی در جایگاهی نشسته اند که بایستی پاسدار عدالت وحقوق مردم باشند. پرسش این است که آیا قضاوت همگانی دربرابر دستگاه قضایی و ریاست آن دادخواهی وعدالت گستری است ؟

مردم حق دارند که بپرسند که دراین گیرودارها و بگیر وببندها وگرفتن ها وبستن ها وکشتن ها دستگاه قضایی چه کرده است؟ برای اجرای عدالت چه اقدامی کرده است؟ دربرابر موج کشتاری که به راه افتاده، سهم دستگاه قضایی چه بوده است ؟ آقای شاهرودی باید بدانند مردم به کردارهای نیکو نیاز دارند وسخنان به ظاهر زیبا درمان درد گران این روز ها نیست .

می گویند که فرمان رسیده است که زندان کهریزک بسته شود. خواهش می کنم نام گوانتاناما را از لیست نام زندان های خشن حذف کنید‌. خواهش می کنم نام ابو غریب را هم از لیست زندان های وحشتناک خط بزنید .آزاد شدگان این سه بازداشتگاه پس از رهایی درباره آنچه دراین زندانها گذشته است مطالب فراوانی نوشته‌اند .آنچه که اسیران رهاشده ازبند نیروی انتظامی درزندان کهریزک نوشته اند به مراتب خشن‌تر , وحشیانه تر , غیرقابل باورتر وشوم تر و پلید تر است. امروز به جای بستن زندانی که بیشتر برای سرپوشی بر جنایت است، باید به این پاسخ داده شود که چه کسی و با چه مجوزی آن همه جنایت علیه بشریت را در کهریزک به نمایش گذاشته است‌؟ زندانیان از کسانی نام برده اند که خود شهوت شکنجه زندانیان راداشته اند آیا نباید بازخواستی عادلانه از این گونه افراد صورت گیرد‌؟ برای بازنویسی بلاهایی که برسر زندانیان کشتارگاه کهریزک آمده است احساس شرم ونا توانی به آدمی دست می دهد. راستی کدام خشونت کور وجهالت شرم آور می تواند چنین مصیبتی را برای فرزندان این سرزمین به ارمغان آورد؟

ما هنوز ماجرای وب لاگ نویسان وآنچه برسر آنها آمد وپرونده ای که شکل گرفت را از یاد نبرده‌ایم، هنوز هم تصویر زشت آن برخوردها ذهن وروح آدمی را آزار می دهد. داستان مرگ زهرا بنی یعقوب از یادمان نرفته است. دستگاه قضایی در برابر آن حادثه شوم چه نقشی ایفا کرد؟ اگر آقای شاهرودی و دستگاه قضایی آن رخداد را از یاد برده باشند، مردم از یاد نخواهند برد که برسر خانم دکتر زهرا بنی یعقوب چه آورده شد. مردم می پرسند چرا رسیدگی به پرونده ای چنین روشن با ابهامی چنین بزرگ و درد آور همراه شده است؟ شکنجه های وارد شده برهمسر سعید امامی روح وذهنمان را آزرده است . آیا برای اینکه آن ماجرا هرگز رسیدگی نشد پاسخی وجود دارد؟

اینها بیش از هرچیز برای دستگاه قضایی زیان آور وبه اعتماد عمومی بزرگترین ضربه را وارد کرده است. لازم نیست که درسخن از عادل ترین , بهترین , دادگستر ترین و بهترین نظام حقوقی سخن بگوییم. تنها با رفتار درست، با کردار درست و با اقدام مناسب می توانیم تصویری قابل قبول ارائه دهیم. پرسش این است که آیا در ارائه چنین تصویری توفیقی درکا ر بوده است؟
 " این هم شده یک مطلب ازآن دست مطلب هایی که تنها خواننده باید قضاوت کند و تصمیم بگیرد و یا نگیرد با خودش است. اما کودتایی در کار نبود و این مردم بودند که با آرای خود علیه دیگران کودتا کردند و همین و بس.
واژه کلیدی :یدالله اسلامی و واژه کلیدی :آشوبگران
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳۸۸

حضور محترم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی
ریاست محترم مجلس خبرگان رهبری
با سلام و احترام

بعد از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری، حوادث تلخی به وجود آمد که به طور مفصل در خصوص آن، هم از سوی جنابعالی، هم از سوی افراد، گروه‌ها و رسانه‌های مختلف به آن پرداخته شد.

از دستگیری‌های بی‌حساب و کتاب، از ضرب و شتم و وارد کردن جراحات تا شهادت فرزندان این کشور، از حمله به خانه‌های مردم تا فاجعه خونین کوی دانشگاه و برخوردهای خشن و وحشت‌انگیز حتی با خانم‌ها در سطح خیابان‌های شهر- که تاکنون سابقه نداشته است- رخ داد که بسیار قابل تامل و پیگیری است. آنچه در این میان مطرح است در خصوص برخی از رفتارهای شناعت‌آمیز است که اگر به طور متواتر از افراد مختلف که در روزهای اخیر آزاد شده‌اند، نشنیده بودم، باورشان حداقل برای من و شما که در طول قریب به نیم قرن سردی و گرمی روزگار را چشیده‌ایم سخت بود.

از برخوردهای خشن و بی‌محابا، بر سر مردم باتوم را خرد کردن، آنچنان که بعد از گذشت قریب به 40 روز همچنان اوضاعشان غیرعادی است و عوارض آن روی بدنشان قابل مشاهده است.

هتاکی و ابراز دشنام و فحاشی رکیک به افراد و نثار نوامیس بازداشت‌شدگان و مردمی که برای نماز جمعه آمده بودند صورت گرفت. رفتارهایی که در فرهنگ دینی و اسلامی هیچ یک از گروه‌ها جایی ندارد و نشان‌دهنده آن است که افرادی برای این کار استخدام شده‌اند که حتی با اصول بدیهی اسلام آشنایی ندارند و البته شایعاتی نیز مطرح شده که فعلا به آن نمی‌پردازم.

احتمالا همانطور که مطلع هستید در این خصوص چندی پیش نامه‌ای خطاب به ریاست محترم قوه قضائیه ارسال کردم و جمعه هفته جاری همین نکات را به وزیر معزول اطلاعات یادآور شدم که روز شنبه در مطبوعات منتشر شد.

اما موضوعی را شنیده‌ام که هنوز از آن بر خود می‌لرزم. در دو روز اخیر که این خبر را شنیده‌ام خواب از سرم ربوده شده است. حدود ساعت دو که خود را برای خواب آماده می‌کردم. به بسترم رفتم ولی خدا شاهد است که بدون ذره‌ای مبالغه، خوابم نبرد، تا ساعت 4 بامداد که مجددا بلند شدم کمی قرآن خواندم، دوش گرفتم تا آب کمی آرامم کند، حتی نماز صبح را نیز خواندم و تا نزدیکی‌های طلوع آفتاب خوابم نبرد.

افرادی این مطالب را به من گفته‌اند که دارای پست‌های حساس در این کشور بوده‌اند. نیروهای نام و نشان داری که تعدادی از آنها نیز از رزمندگان دفاع مقدس بوده‌اند. این افراد اظهار داشته‌اند، اتفاقی در زندان‌ها رخ داده است که چنانچه حتی اگر یک مورد نیز صدق داشته باشد، فاجعه‌ای است برای جمهوری اسلامی که تاریخ درخشان و سپید روحانیت تشیع را تبدیل به ماجرای سیاه و ننگین می‌کند که روی بسیاری از حکومت‌های دیکتاتور از جمله رژیم ستمشاهی را سفید خواهد کرد.

گمان نمی‌کنم زندانیان دوران 15 ساله مبارزات قبل از انقلاب که از افراد توده گرفته تا گروه‌های مسلح مبارز التقاطی تا اعضای نهضت آزادی و موتلفه و حزب ملل اسلامی که در زندان با هم زندگی کرده‌اند، دیده یا شنیده باشند.

اینجانب این مطالب را برای شما می‌نویسم و مصرانه می‌خواهم روی این قضیه اقدام و به صورتی که صلاح می‌دانید با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مطرح فرمایید و با جدیت پیگیر شود تا روشن گردد اگر چنین اتفاقی نیفتاده که ان‌شاءالله هم نیست و بعید می‌دانم باشد، اعلام شود، چرا که در همین جامعه امروز و توسط خود بچه‌های بازداشتی در رسانه‌ها و سایت‌ها در حال مطرح شدن است و معلوم نیست آیندگان چه قضاوتی با شاخ و برگ دادن آن خواهند کرد. همچنان که جمهوری اسلامی و روحانیت مظلوم نیز مسوول آن شناخته خواهند شد. اگر هم خدای ناکرده رخ داده باشد، سریع با عوامل آن در هر جایگاهی برخورد و اعلام شود تا در شرایط فعلی که بازار شایعات داغ است، فرصت به فرصت‌طلبان داده نشود، همچنان که لازم است ترتیبی اتخاذ گردد تا این اقدام از سوی هیاتی عالیرتبه صورت گیرد تا افراد مورد بحث جرات بیان حقایق را داشته باشند چرا که شنیده‌ام تهدید شده‌اند که اگر مطلبی در این خصوص بیان نمایند، نابود خواهند شد.

جناب آقای هاشمی
اینجانب به خاطر اسلام و در رأس آن امام راحل و این همه فداکاری‌ها و شهادت‌ها و به قصد قربت الی الله، به‌رغم آنکه در شأن من نیز نمی‌باشد و به رغم همه مشغله‌ها و گرفتاری‌ها و به‌رغم آنکه می‌دانم به حیثیت اینجانب لطمه خواهد خورد، آماده‌ام مسوولیت تحقیق و بررسی جهت تعیین صحت و سقم این حوادث و اخبار رسیده را بر عهده گیرم و تعهد شرعی می‌نمایم بدون حب و بغض و با رعایت کمال انصاف به بررسی و ارائه گزارش بپردازم.

اما موضوع مطرح شده از این قرار است:
عده‌ای از افراد بازداشت‌شده مطرح نموده‌اند که برخی افراد با دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده‌اند که منجر به ایجاد جراحات و پارگی در سیستم تناسلی آنان گردیده است. از سوی دیگر افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز کرده‌اند به طوری‌که برخی دچار افسردگی و مشکلات جدی روحی و جسمی گردیده‌اند و در کنج خانه‌های خود خزیده‌اند.

با توجه به اهمیت مساله انتظار است این اقدام توسط هیاتی بی‌غرض و شفاف از طرف رئیس مجلس خبرگان رهبری مورد بررسی و پیگیری تا حصول نتیجه قرار گیرد. تا درسی برای آیندگان شود و فرصت به اراذل و اوباشی از این دست ندهد تا آبروی نظام و امام و جمهوری‌اسلامی را بر باد ندهند و خدمات هزار ساله روحانیت را مخدوش نمایند. به عنوان آخرین مطلب نیز یادآور می‌شوم از این نامه دو نسخه تهیه گردیده که یکی مهر و موم شده برای جنابعالی ارسال و دیگری نزد بنده قرار دارد.
با آرزوی توفیق
مهدی کروبی
7/5/1388
واژه کلیدی :"نامه مهدی کروبی" و واژه کلیدی :فاجعه خونین و واژه کلیدی :باتوم
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳۸۸

کیهان:عماد افروغ تابع هوسرانی های سیاسی است
روزنامه کیهان در شماره روز شنبه خود طی یادداشتی به بررسی تحولات فکری و سیاسی عماد افروغ پرداخت و او را تابع هوسرانی های سیاسی دانست.

ایرنا در آغاز تولد ٧۵سالگی اش اقدام به ارسال  متن کامل مقاله کیهان کرده است که بطور کامل می توانید آن را مطالعه بفرمایید::
کار به جای جالبی رسیده است. عده ای برای هجویات سیاسی اصلاح طلبانی مانند «مهدی کروبی» فلسفه می بافند و نظریه های جامعه شناختی سرهم می کنند که آخرین مدل آن، آراء آقای «عماد افروغ» در روزنامه «اعتماد ملی» است. ایشان نوشته که قدرت های خارجی هیچ گونه توطئه ای را برای «کودتای مخملی» در ایران برنامه ریزی و اجرا نکرده اند و در نوشتاری دیگر نیز، از مردم خواست تا مسئولانی را که زمینه محاکمه «محمدعلی ابطحی» و «محمد عطریانفر» را فراهم کرده اند، مجازات کنند! این گفتارها از سوی رسانه های اپوزیسیون با عنوان «دیدگاه های یک اصول گرا» و «جامعه شناس» بازتاب یافت، اما آقای افروغ نه ریشه در «اصول گرایی» دارد و نه گفتارهایش مستند به «رهیافت های علمی» است. چرا چنین قضاوت می کنیم؟!
نقد آراء سیاسی آقای افروغ نه مهم است و نه جذاب، اما ضرورت دستیابی به یک «الگوی آسیب شناسانه» درباره این چهره ها که دعوی «اصول گرایی» نیز دارند، سبب ورود به چنین حیطه ای است. این کار البته دشوار است؛ چه اینکه طی 20 سال گذشته آن قدر «مرام فکری» آقای افروغ دستخوش «دگرگونی های بنیادین» گشته که بدون بازخوانی کارنامه ایشان، نمی توان به قضاوت درباره عقایدش نشست. دهه 1360، آقای افروغ از اعضاء «دفتر سیاسی سپاه پاسداران» در شیراز به شمار می رفت و در زمره منتقدان سیاست های «میرحسین موسوی» جای داشت، اما پایان این دهه، آغاز نقل مکان او به «اردوگاه موسوم به چپ» بود. افروغ، شیفته تحلیل های «احمد اشرف» (نظریه پرداز مجله «ایران نامه» و بنیاد اشرف پهلوی» شد و به ترجمه و تبلیغ آراء سیاسی وی پرداخت، چنانچه واکنش انتقادی نشریه دفتر سیاسی سپاه را برانگیخت. در امتداد همین روند، به «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی» نزدیک شد و در هفته نامه «عصر ما» آغاز به کار کرد. از رهگذر این ارتباط، سال 1372 با مدرک فوق لیسانس جامعه شناسی، به جایگاه مدیریت گروه اجتماعی «مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری» رسید! افروغ با حمایت «محمد موسوی خوئینی ها» در کنار «بهزاد نبوی»، «حسین بشیریه» و ... فعالیتش را روی پروژه اصلاحات و جامعه مدنی متمرکز ساخت و سپس، سر از روزنامه «سلام» درآورد. تا ابتدای دهه 1380 را در «اردوگاه اصلاحات» به سر برد، اما در بهمن 1382 نام «عماد افروغ» ناگهان در لیست نامزدهای اصول گرای مجلس هفتم ظاهر شد و به پارلمان راه یافت؛ در حالی که سیر گذار او از «اصلاح طلبی» به «اصول گرایی» آغشته به انواع ابهامات و اقسام سوالاتی بود که همواره بی جواب ماندند. با تشکیل دولت نهم، افروغ می پنداشت که باید او را بر صدر وزارت فرهنگ یا وزارت علوم بنشانند. وقتی «رویای وزارت» را بر باد رفته دید و هنگامی که اسمش از لیست اصول گرایان برای انتخابات مجلس هشتم خط خورد، هوس رجعت به همان «اردوگاه خودی»! را کرد؛ گرچه زمان حضورش در مجلس هفتم، به بهانه کار آکادمیک با اصلاح طلبانی مانند «هاشم آغاجری»، «حاتم قادری»، «علی محمد حاضری» و «غلامعباس توسلی» در تعامل بود. سرانجام سال 1387، افروغ با پیوستن به حامیان «میرحسین موسوی» برای سومین بار تغییر اردوگاه سیاسی اش را اعلام کرد.
این دگردیسی های پیوسته، از آقای افروغ آدمی تابع «هوس رانی های سیاسی» را ساخت. آنچه ایشان به عنوان آراء علمی به خورد مخاطبان می دهد، ناشی از همان هوس رانی ها است که نمونه اش را می توان در آراء اخیر او جست.
لب لباب گفتار آقای افروغ این است که پروژه ای برای کودتای مخملی در ایران وجود ندارد و می نویسد: «انقلاب مخملی، تنها در جغرافیای سیاسی خاص پیاده می شود؛ یعنی کشورهای سوسیالیستی اروپای شرقی که سال ها زیر سلطه کمونیستی شوروی بودند. دلیل اصلی وقوع انقلاب مخملی در این کشورها، منش دیکتاتوری حاکم بر آنان بوده است.»(1) او موکداً تاکید می کند که چون نمی توان این فاکتورها را در ایران یافت، پس هیچ توطئه خارجی ای هم در کار نیست!(2) از منظر افروغ، آمریکا «فقط» دیکتاتوری های کمونیستی در اروپای شرقی را سرنگون می کند و چون جمهوری اسلامی، حکومتی دموکراتیک و غیرکمونیستی است، بنابراین ایالات متحده به فکر براندازی این حکومت نیست. ماشاالله! «شیطان بزرگ» نزد حضرات عجب هیبت نازنینی یافته که چنین ظریف به دفاع از آن برآمده اند. اولا، «انقلاب مخملی» کلید واژه ای است که برای «عملیات بی ثبات سازی CIA» با هدف «فروپاشی از درون» در «کشورهای هدف» جعل شد. تاریخ نگاری این پروژه دارای 3 مدل متفاوت است که افروغ با پیروی از الگوی «وزارت خارجه آمریکا»، این کودتاهای مرگبار را «انقلاب مخملی» نامیده اند. آمریکا برای پنهان ساختن رسوایی ها، شکست ها و جنایاتی که به اسم «جنگ نرم» مرتکب شد، «تاریخچه رسمی» این پروژه را به سال 1989 در چکسلواکی می رساند؛ در حالی که وفق اسناد شورای امنیت ملی آمریکا، «ریچارد هلمز» (معاون CIA) برای پیروزی کاندیدای هوادار آمریکا در شیلی و سپس براندازی دولت «آلنده»، دیپلماسی مشهور به «ترک1» و «ترک2» را در دهه 1960 طراحی کرد. (محور اعترافات «کیان تاجبخش» کارکرد دیپلماسی «ترک 2» برای کودتای مخملی بود.) الگوی کلاسیک پروژه «فروپاشی از درون» که در «دانشکده دفاع ملی آمریکا» تدریس می شود، عملیات علیه انقلاب ساندیست ها در نیکاراگوا (آمریکای مرکزی) است که از سال 1980 تعقیب شد. بنابراین، برخلاف تلقی افروغ، کودتای مخملی از اروپای شرقی آغاز نگشت. ثانیاً، «جان استاک ول» از رهبران گروه ضربت CIA نوشته که آمریکا با «عملیات فروپاشی از درون»، 20 دولت دموکراتیک را سرنگون و در انتخابات 12 کشور دموکراتیک دیگر رخنه کرده است، اما افروغ «کاسه داغ تر از آش» شده و می گوید که آمریکا فقط دیکتاتورها را سرنگون می کند!
از سوی دیگر، آقای افروغ شروط ضروری وجود این پروژه را «جمع کردن ملت و آموزش انقلاب مخملی به آنان»، «استخدام متهمان کودتای مخملی توسط قدرت های خارجی» و «جریان سازی رسانه ای» می داند و می نویسد که هیچ کدام از این نشانه ها در ایران نیست! بنابراین، «محمدعلی ابطحی» و «محمد عطریانفر» بیگناهانی هستند که قربانی «توهم توطئه» شده اند(3) و عاملان محاکمه آنان باید مجازات شوند. (4) آقای افروغ برای تبرئه دوستان کودتاچی خود نه تنها به بذله گویی، بلکه به ترانه سرایی هم افتاده است! اوباما آشکارا بخشی از «جریان سازی رسانه ای کودتا» را به سایت «تویتر» سپرد. وزیر امور خارجه آمریکا روز 18 مرداد 1388 در گفتگو با «سی.ان.ان» اعلام کرد «آمریکا در پشت صحنه برای کمک به معترضان ]کودتاگران[ فعال بود.» اما، افروغ منکر توطئه خارجی است! در کدام مدل کودتای مخملی به «ملت» درس براندازی دادند که در پس ژست «جامعه شناس» چنین داستان هایی را می سازید؟! در نوشتار «چگونه جامعه مدنی به مبارزه مدنی تبدیل شد؟» که از 13 تیر 1388 طی پنج قسمت در «کیهان» به چاپ رسید، «اندیشه و عمل» در کودتای مخملی را بازگفته اند و نیازی به تکرار آن برای رد ادعاهای باطل افروغ نیست.
یک بار «فیاض زاهد» که خودش را «استاد تاریخ» می نامد، یادداشتی را در روزنامه «اعتمادملی» برای نقد روزنامه «کیهان»نوشت: او خلق رمان «جنگ و صلح» پس از انقلاب اکتبر 1917 را نتیجه مدارای «لنین» با هنرمندان دانست! روز 10 دی 1386، در یادداشت «درد جهل و جعل» در «کیهان» نوشتم که ایشان فرق «الکسی تولستوی» با «لئو تولستوی» را نمی داند. چون «جنگ و صلح» 47 سال پیش از انقلاب اکتبر چاپ شد و «لئو تولستوی» نیز 7 سال قبل از این انقلاب مرد!!! این بار هم سخن از «درد جهل و جعل» است؛ حکایتی که البته در روزنامه «اعتمادملی» به نحو مکرر ذائقه مخاطبان را تلخ می سازد، اما دست مدعیان دروغین دانش و اخلاق را رو می کند و با نشر نوشتار «عماد افروغ» نیز چنین شد. سخن گفتن از مجازات دلسوزان نظام اسلامی به سبب محاکمه کارگزاران کودتای مخملی، گستاخی ای است که در قد و قواره ایشان نمی گنجد. دوران «هوس رانی های سیاسی» در ایران خاتمه یافته و آقای افروغ باید بدانند که گستره علم و سیاست، مانند عرصه ساز و آواز نیست که هر از گاهی بتوان در یک «دستگاه» نواخت! اگرچه هنگام ساز زدن هم نمی توان این گونه پرت و پلا نواخت!
پانوشت ها:
1- افروغ، عماد.«کدام انقلاب مخملین؟چگونه؟». روزنامه اعتماد ملی، 15 مرداد 1388، صفحه 1
2 و 3- همان، ص 24
4- گفتگوی عماد افروغ با سایت «فرارو»، 10 مرداد 1388، .

""""""""""""" این هم از آن حرفها است. البته بنده هنوز تصمیم خاصی در زمینه ابراز نظر دراین راستا نگرفته ام اما جالب است در ٧۵سالگی ایرنا این خبر را به نقل از کیهان بخوانید و با بهتر بگویم مطالعه بفرمایید.
هر کس نظری دارد و نظر همه برای ما می تواند هم جالب باشد و هم ناجالب .
اما سازندگی و شتاب در پروژه های عمرانی بیشتر مد نظر ما است تا این حرفها همان کاری که آقای شیخ الاسلام در هرمزگان پایه گذاری کرد و ادامه آن با سرعت درحال انجام است البته اگر تونل تولید دود محور مواصلاتی بندر به سیرجان رااز آن حذف کنیم.
شبستری!.واژه کلیدی :عماد افروغ و واژه کلیدی :"اصول گرایی" و واژه کلیدی :نظریه جامعه شناسی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٤:٥٢ ‎ب.ظ روز ٢۳ امرداد ۱۳۸۸

لزوم تعقیب قضایی کروبی در قبال اتهام‌زنی غیرمستند علیه جمهوری اسلامی
جمعی از فعالان سیاسی با اشاره به اینکه اطرافیان مهدی کروبی به وی اطلاعات درستی نمی دهند، تاکید کردند: اگر گفته های وی در خصوص هتک حرمت بازداشت شدگان درست نباشد و وی نتواند آن را اثبات کند، باید با وی برخورد شود.

 

مشروح این مصاحبه ها و انتقادهای فعالان سیاسی و نمایندگان مجلس در این خصوص، طی گفت و گو با ایرنا در پی می آید:

**کروبی در صورت عدم اثبات گفته هایش باید تحت تعقیب قرار گیرد
نایب رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کروبی در صورت عدم اثبات گفته هایش باید تحت تعقیب و مجازات قرار گیرد تاکید کرد: کروبی اگر نتواند گفته هایش را ثابت کند باید مجازات شود.
حجت الاسلام "محمدابراهیم نکونام" تاکید کرد: ما معتقدیم هر اتهامی که زده می شود و مطالبی که علیه کسی گفته می شود باید مستند بر اسناد و دلایل باشد، حال آنکه این اسناد می تواند اسناد کاغذی باشد یا اظهارات افراد شناخته شده واجد شرایط باشند.
این نماینده مجلس گفت: کروبی باید اسناد و مدارک ارائه دهد ،ما همه می دانیم که پشت پرده نظام هیچ مسئله مجرمانه ای وجود ندارد پس کروبی باید اسناد و مدارک ارائه دهد که اگر توانست مستنداتش بررسی می شود ولی اگر او نتوانست سندی ارائه دهد به دلیل آنکه این مساله را علنی کرده و تهمت زده است مطابق قانون مطبوعات و قانون قضایی باید تحت تعقیب قرار گرفته و محاکمه شود.
وی تاکید کرد: مجازات این تهمت ها زندان و شلاق است.
نماینده گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کروبی اگر نتواند ادعاهایش را ثابت کند از نظر اخلاقی مرتکب خلاف بزرگی شده است و باید با او برخورد شود.
گفتنی است علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: صبح امروز با دادستان تهران درباره نامه کروبی صحبت کردم و به او گفتم نکات این نامه موجب وهن نظام است که آقای مرتضوی گفت درتماسی که با حسین کروبی داشته او اعلام کرده مستندات این نامه برمبنای تلفن هایی است که افراد مختلف به دفتر روزنامه زده اند.

**اگر ادعای کروبی درست نیست، با او برخورد شود
دبیرکل مجمع گفتمان اصلاح با بیان اینکه "ادعای کروبی بررسی شود" گفت که اگر این ادعا درست نیست باید با او برخورد شود.
احمد عابدینی با اشاره به نامه اخیر مهدی کروبی خطاب به هاشمی رفسنجانی و ادعاهای او گفت: درباره ادعا دو حالت بیشتر وجود ندارد. فردی ادعایی می‌کند و دیگری آن را بررسی یا تکذیب می‌کند.
عابدینی افزود: اگر فردی ادعایی کرده است باید آن را بررسی کرد و اگر این ادعا اشتباه بود، با او برخورد شود.
وی ادامه داد: اگر خلاف ادعای فردی ثابت شد باید با او برخورد شود چه آقای کروبی باشد چه آقای هاشمی فرقی نمی‌کند. باید به مردم گفته شود که کسی که ادعای اشتباه کرده، خلافکار است و باید آن را ثابت کند.
به گفته او، اما اگر این ادعا درست است باید به آن رسیدگی شود.
وی با اشاره به سخنان محمود احمدی‌نژاد درباره هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: اگر ادعای وی درست است آقای هاشمی باید از تمام مناصب خود خلع شود و از گذشته خود توبه کند و در غیر این صورت آقای احمدی‌نژاد باید پاسخگو باشد.

**اطرافیان کروبی به او اطلاعات درستی نمی دهند
مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت گفت: اطرافیان مهدی کروبی به او اطلاعات درستی نمی دهند.
"محمد شیخ" با اشاره به اینکه اطرفیان کروبی رابطه خوبی با انقلاب ندارند، اظهار داشت: آنها ذهنیت درستی نسبت به گفتمان امام و رهبری ندارند و نفاق درونی شان کاملا آشکار شده است.
شیخ گفت: نوع اطلاعاتی که اطرافیان کروبی در مناظره به کروبی می دادند کاملا مشهود بود آنان در پی این هستند که شخصیت های نظام را زیر سوال ببرند.
وی افزود: این نامه شخصیت کروبی را زیر سوال برد ،نامه مذکور در شان کروبی نبود و او باید در اطلاعاتی که اطرافیانش به او می دهند ، دقت کند.
علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص ادعاهای کروبی گفته است: صبح امروز با دادستان تهران درباره نامه کروبی صحبت کردم و به او گفتم نکات این نامه موجب وهن نظام است که آقای مرتضوی گفت درتماسی که با حسین کروبی داشته او اعلام کرده مستندات این نامه برمبنای تلفن هایی است که افراد مختلف به دفتر روزنامه زده اند.

**حنای کروبی رنگی ندارد
عضو هیات عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی گفت:حنای کروبی دیگر رنگی ندارد و مسلما آحاد مردم، درایت و بصیرتشان بیش از این است که در مقابل نامه های وی و این قبیل نامه نگاری ها، فضای فکریشان به هم بریزد.
"محسن منصوری" با اشاره به اینکه کروبی و کسانی که در عرصه سیاست فعال هستند تا زمانی که از مساله ای اطمینان حاصل نکردند نباید مساله ای را علنی کنند، گفت: از کروبی که خود را محصول حوزه می داند و در مواجهه با اتفاقات مختلف خود را همواره شبه مجتهد می داند عجیب است که چنین رفتاری کند.
وی با اشاره به اینکه کروبی باید بر رفتارش کنترل و نظارت دقیق داشته باشد، گفت: او ساختارها و چارچوب نظام را رعایت نکرده و صحبت هایش از روی هوای نفس و جهت حفظ و ابقای زیست سیاسی و اجتماعی اوست.
منصوری اظهار داشت: کروبی و اطرافیانش به خوبی می دانند در نظام جمهوری اسلامی در تمامی بخش ها و مراجع قضایی رعایت چارچوب ها و اصول به دقت صورت می گیرد.
این فعال دانشجویی اظهار داشت: نقطه قابل تامل این است که چرا کروبی به رفسنجانی این نامه را نوشته است؛ اینکه مخاطب این نامه رفسنجانی است نشان می دهد این جریان هماهنگ ، به دنبال فرافکنی است.

**اگر دادگاه تشکیل شود لابد کروبی حرف خود را ثابت می‌کند
عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه اگر دادگاه تشکیل شود لابد آقای کروبی حرف خود را ثابت می‌کند، موارد صورت گرفته در زندان ها را بسیار بیشتر عنوان کرد.
مجید انصاری، درباره نامه مهدی کروبی خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی و چگونگی ثابت کردن این ادعا از سوی کروبی، با خنده پاسخ داد: برای چه کسی باید ثابت کند؟
هنگامی که خبرنگار به اصل "البینة علی المدعی" اشاره کرد، انصاری گفت: اگر دادگاه تشکیل شود، لابد آقای کروبی حرف خود را ثابت می‌کند.
عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز ادامه داد: این حرف شما چیست؟... ایرنا هم که این خبرها را پوشش نمی‌دهد حالا من هم اگر مصاحبه کنم چه خاصیتی دارد؟
هنگامی که خبرنگار از او پرسید "اگر شما صحبت کنید چرا نباید آن را پوشش داد؟"، انصاری گفت: ایرنا متاسفانه یکجانبه‌گرایی می‌کند... ایرنا خبرگزاری آقای احمدی نژاد است تا خبرگزاری ملت.
وقتی که به او گفته شد که "این اتفاق به دلیل حرف نزدن افرادی همچون شماست"، این مسئله را رد کرد.
وقتی به او گفته شد اگر صحبتی در این زمینه دارد، می‌تواند مطرح کند، انصاری با بیان اینکه "من صحبت خاصی در این زمینه ندارم"، تاکید کرد: مطمئنا آقای کروبی بدون مدرک صحبت نمی‌کند.
انصاری در این هنگام با تاکید بر اینکه برای مصاحبه صحبت نمی‌کند، ادعا کرد موارد اعلام شده از سوی کروبی بسیار بیش از اینهاست.
او ادامه داد: با کمال تاسف اینها صحت دارد و آدم باید به قول امیرالمومنین (ع) آرزوی مرگ کند که در جمهوری اسلامی کار به اینجا برسد که چنین فجایعی رخ دهد... نه یک مورد بلکه متعدد بوده است.
انصاری با تکرار ادعاهای بدون سند کروبی افزود: شما به عنوان یک شهروند وقتی خبر این موارد را می‌شنوید نباید آرام و قرار داشته باشید. آن هم یکی دو مورد نیست.
عضو مجمع روحانیون مبارز مدعی شد: اصل قضیه قطعی و اثبات شده و گزارش آن برای مقامات رفته است.
هنگامی که از او درباره دلیل نامه‌نگاری کروبی به هاشمی رفسنجانی به جای هاشمی شاهرودی سئوال شد، گفت: در این زمینه لابد امیدی به رسیدگی نداشته است. وی به هاشمی از باب خبرگان نوشت.
انصاری در پاسخ به اینکه سایت حزب اعتماد ملی نوشته است که کروبی این نامه را به دلیل بی پاسخ ماندن آن از سوی هاشمی منتشر کرده است، در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: من نپرسیدم. شاید آقای هاشمی به رهبری انعکاس داده باشد، من خبر ندارم اما اصل قضیه قطعی است.
گفتنی است مجید انصاری در دهه 60 رئیس سازمان زندان ها بود و اتهاماتی که در نامه اخیر کروبی مبنی بر تجاوز در زندان ها به بازداشت شدگان مطرح می شود، تکرار همان ادعاهایی است که در دوره مسئولیت انصاری در زندان ها توسط گروهک منافقین مطرح می شد.

**انتقاد شدید طلایی از انتشار نامه کروبی
عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن انتقاد شدیداز نامه کروبی به هاشمی در خصوص هتک حرمت بازداشت شدگان، گفت: انتشار این نامه، دقیقا خلاف امنیت ملی، مصالح نظام، انقلاب و دین اسلام بود.
"مرتضی طلایی" ضمن ابراز ناراحتی در این خصوص تاکید کرد: ببینید دشمن بر چه نقاطی دست گذاشته است؟ از یک طرف اقتدار، مقبولیت و اصل نظام را در جامعه به چالش می کشد و از سوی دیگر دین را نیز می خواهد به چالش بکشاند.
وی افزود: ممکن است فردی احساس نگرانی کرده و دست به نوشتن چنین نامه ای زده است اما انتشار دهندگان این نامه کاری انجام داده اند که دشمن آن را می خواست.
عضو شورای شهر یادآور شد: آقای کروبی گفته دو نسخه از این نامه نوشته شده، آیا این به نفع جامعه است که نامه ای اینچنین، منتشر شود؟
وی تاکید کرد: انتشار این نامه دقیقا کاری است که دشمنان ملت جمهوری اسلامی ایران می خواهند.
طلایی تاکید کرد: "انتشار نامه های اینچنینی باورهای اعتقادی مردم را نشانه گرفته است و عده ای هم می گویند به به، عجب حرفی زده، و عجب نامه ای نوشته است."
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه اظهار نظرش در خصوص این نامه از منظر شهروندی و یک چهره اجتماعی است نه چهره سیاسی، اضافه کرد: چنین نامه ها و سخنانی، شهروندان ما را دچار سردرگمی، سوالات و ابهامات می کند که اکنون نیز چنین اتفاقی افتاده است.
وی تاکید کرد که باید دقت کنیم دشمن در این زمینه ها هزینه کرده است.

**کروبی چوب اطرافیانش را می خورد
دبیر سیاسی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور با اشاره به ادعای کروبی در خصوص بازداشت شدگان در نامه به هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: امروز کروبی چوب اطرافیانش را می خورد.
"مهدی طوسی" افزود: مهدی کروبی بنا بود با کارنامه خوب به فراموشی سپرده شود ولی با اقدامات نادرستش باعث شد که پایان خوشی نداشته باشد.
وی با اشاره به اینکه امروز کروبی با نامه به رفسنجانی نشان داده که به دست و پا زدن های آخر افتاده است بیان کرد: برای شخصیت سیاسی که روزی در خط امام حرکت می کرده و ارزش های انقلاب برایش مقدس بوده، بعید است که رفتار سیاسی اش ثبات نداشته باشد.
این فعال دانشجویی با اشاره به اینکه دو ماه پیش کروبی با نامه ای از رفسنجانی انتقاد کرده بود گفت: امروز هنوز دو ماه از ماجرای قبلی او با رفسنجانی نگذشته او بار دیگر عدم ثبات رفتار سیاسی خود را نشان داد و این نامه سرگشاده را برای رفسنجانی نوشت.
دبیر سیاسی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور با اشاره به اینکه روزنامه منسوب کروبی امروز در گزارشی عملکرد اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور را در نوشتن نامه ای سرگشاده زیر سوال برده است اظهار داشت: طرف حساب ما دست اندرکاران روزنامه مذکور نیستند ما معتقدیم که کروبی چوب اطرافیانش را می خورد.

**رییس مجلس: آزار جنسی بازداشت‌شدگان کذب است
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامه مهدی کروبی که خطاب به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره شرایط بازداشت شدگان در آشوب های اخیر نوشته است، گفت: آزار جنسی بازداشت شدگان کذب است.
علی لاریجانی در نطق پیش از دستور امروز در صحن علنی مجلس افزود: محتوای این نامه تکان دهنده بود و فورا در رسانه های خارجی نیز مورد توجه بود. به دلیل حساسیت موضوع مطرح شده، از کمیته حقیقت یاب مجلس خواستم که درباره این موضوع تحقیق کند.
لاریجانی نتیجه این تحقیق و تفحص کمیته ویژه مجلس برای پیگیری وقایع پس از انتخابات درباره بازداشت شدگان را به این ترتیب شرح داد: در بررسی های دقیق و جامع انجام شده درباره بازداشت شدگان در کهریزک و اوین هیچ گونه موردی که مبتنی بر آزار و تجاوز جنسی باشد، مشاهده نشده است.
وی گفت: در گزارش کمیته مجلس بیان شده است در صورتی که جناب آقای کروبی، شواهد و مستنداتی مبنی بر آزار و تجاوز جنسی در اختیار دارند به رییس مجلس شورای اسلامی اطلاع دهند تا به طور جدی پیگیری شود.
لاریجانی افزود: لازم به ذکر است اینجانب از طریق دیگری نیز این موضوع را پیگیری کردم و به دلیل اهمیت آن دنبال شد و نتیجه همان است که در گزارش کمیته ویژه مجلس آمده است.
وی گفت: ملاحظه می کنید که موضوع آزار جنسی بازداشت شدگان کذب است و در سر امری که مبنای واقعی نداشت، چه سر و صدایی به راه انداخت.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: این امر هشدارباش به سیاستمداران است که مراقبت کنند، در شرایط غبارآلود افکار عمومی هر ادعایی را قبل از تحقیق، آن هم تحقیق کافی به رسانه ها نرسانند تا دستاویز بیگانگان شود.
وی تصریح کرد: البته در ماجرای پس از انتخابات، اشتباهاتی در بازداشتگاه کهریزک رخ داد که با پیگیری های انجام شده و دستورات رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای (دامة برکاته) با متخلفان برخورد شده است اما هرگز این تخلفات از این جنس نبوده است.
لاریجانی با بیان اینکه موضوع همچنان در حال رسیدگی است تاکید کرد: این امر نشان می دهد که نظام جمهوری اسلامی از توانمندی خود اصلاحی برخوردار است و رهبری نظام با ندایی نافذ و عادلانه همان‌گونه که با آشوبگران برخورد کردند، دستور برخورد با متخلفان در بازداشتگاه ها را هم صادر فرموده اند و مجلس شورای اسلامی قدردان این اقدام حکمت آمیز است.
گفتنی است حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان امروز در یادداشتی در این روزنامه خواستار احضار و محاکمه مهدی کروبی به دلیل اتهامات بدون دلیل و سندش شده بود.

**کروبی می‌گوید مستندات نامه‌اش، تلفن‌های خوانندگان روزنامه است
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: صبح امروز با دادستان تهران درباره نامه کروبی صحبت کردم و به گفتم نکات این نامه موجب وهن نظام است که آقای مرتضوی گفت درتماسی که با حسین کروبی داشته او اعلام کرده مستندات این نامه برمبنای تلفن هایی است که افراد مختلف به دفتر روزنامه زده اند.
بروجردی در پاسخ به سوالی درباره نامه کروبی به هاشمی رفسنجانی نیز گفت: این نامه، نامه‌ای نیست که مبنای آن منطق قابل قبولی داشته باشد.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: من صبح امروز با دادستان تهران درباره آن صحبت کردم و به وی گفتم که نکاتی که در این نامه نوشته شده موجب وهن نظام است که آقای مرتضوی به من اعلام کرد در تماسی که با حسین کروبی فرزند آقای کروبی داشته او به دادستان اعلام کرده که مستندات این نامه برمبنای تلفن هایی است که افراد مختلف به دفتر روزنامه اعتماد ملی زده اند.
بروجردی تصریح کرد: اگر مبنای این نامه چنین چیزی باشد باید گفت که جای تاسف دارد و پایه های آن پایه های بسیار سستی است چون هر فردی می تواند با هر ادعایی مطلبی را عنوان کرده و با روزنامه یا هر مرکزی تماس بگیرد.
وی افزود: نباید این مسایل به نامه ای تبدیل شود که این گونه مورد سوء استفاده رسانه های بیگانه قرار گیرد.
بروجردی در عین حال گفت که موضوع در دست بررسی است و آقای کروبی اگر هر مورد مستندی دارند مجلس آمادگی دارد آن را مورد پیگیری قرار دهد.
 این هم ا این داستانهایی است که ممکن است به چاپ بیستم نیز برسد اما چه کسی باید چاپ بیستم آن را تایید کند نمیدانم اما نمره بیست نیز یعنی ٢٠ بله ٢٠ هم همیشه زیبنده زیبندگان نیست اما چه کسی باید زیبنده را تایید کند ما نمی دانیم آیا زیبنده ای زینده فرد خاصی است بازهم نمی دانیم اصلا ما نفم هستیم که نمی دانیم یا نادان هستیم که جاهل باشیم یا جاهل محله هستیم که نام دختر زیبای  آن پیش وند و پس وندهای عجیب و غریب دارد اما هرچه هست باید یک نفر سخن بگوید تا کارها درست بشود .
   همیشه با علی بودن انسان را علی وار بار می آورد و دوستی با خاندان عصمت و طهارت همیشه انسان را عاقل بار می آورد.

 
واژه کلیدی :کروبی و واژه کلیدی :نکونام و واژه کلیدی :مجید انصاری و واژه کلیدی :نماینده گلپایگان
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز ٢۳ امرداد ۱۳۸۸

مروری بر ادعایی در رابطه با رای اعتماد مجلس هفتم به دولت نهم؛
از ادعای نخبگی تا تحلیل آبکی
اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی طی مصاحبه ای که در خبر ساعت 21 دوشنبه شب از شبکه یک سیما پخش شده، گفته که اخذ رای کابینه دولت نهم از مجلس شورای اسلامی، لب مرزی بوده است.

 

به گزارش ایرنا، در فضای داغ انتخابات ریاست جمهوری زمانی که موج وارونه نمایی علیه دولت توسط اصلاح طلبان به اوج خود رسیده بود، به نظر می رسید شاید این موج پس از انتخابات فروکش کند ولی گویی اکنون این وارونه نمایی شکل دیگری به خود گرفته و همان مسیر را اما به گونه ای دیگر ادامه می دهد.
از زمانی که احمدی نژاد سخت کوشی خود را برای تلاش و خدمت رسانی به مردم، نشان داد، این موضوع نقطه ضعفی برای برخی دولت های قبلی به شمار می رفت، و بر همین اساس برخی افرادی که ادعای نخبگی می کردند، برای زخم زدن و تخریب دولت نهم متوسل به هر کاری شدند، و از هر ادعای اساس بهره بردند.
بر این اساس، گرامی مقدم، بر اظهارات خود که شب گذشته از بخش خبری 21 شبکه یک سیما پخش شد، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا مجددا تاکید کرد و در خصوص رای اعتماد مجلس هفتم به وزرای پیشنهادی کابینه نهم، گفت: "کارنامه مجلس را در خصوص رای اعتماد به کابینه نهم مثبت ارزیابی می کنم چرا که به 4 وزیر رای اعتماد نداد."

**ادعایی مبنی بر رودربایستی مجلس
سخنگوی حزب اعتماد ملی مدعی شد: "مابقی وزرا نیز به صورت ناپلئونی، با کسب یک یا دو و یا حداکثر 4 رای بیشتر از حدنصاب به وزارتخانه های مورد نظر راه یافتند."
سخنگوی حزب اعتماد ملی با تاکید بر اینکه کابینه نهم آراء ضعیفی از مجلس کسب کرد، مدعی شد: این موضوع حاکی از آن است که مجلس به وزرای کم تجربه
رای نمی دهد اما در سال 84 برای اینکه نمی خواست در جامعه اینگونه انعکاس یابد که مجلس مخالف دولت است و در مسیر آن سنگ اندازی می کند، مجبور به دادن رای شد.
به اعتقاد وی، مجلس هفتم هنگام رای اعتماد به کابینه دولت نهم بر سر دو راهی قرار گرفته بود.
...اما برای شفاف تر شدن موضوع، آرا نمایندگان مجلس هفتم به وزراء پیشنهادی احمدی نژاد برای کابینه نهم را در پی مرور می کنیم تا ببینیم که تحلیل گرامی مقدم که خود نیز در مجلس هفتم حضور داشته چه قدر به واقعیت نزدیک است:
به گزارش ایرنا، رییس جمهور 21 نفر را برای تصدی پست وزارت به مجلس معرفی کرد و مجلس شورای اسلامی نیز به 17 وزیر رای اعتماد داد.
محمد سعیدی کیا که برای تصدی پست وزارت مسکن و شهرسازی توسط رییس جمهور پیشنهاد شده بود، با کسب 222 رای موافق، 31 رای مخالف و 25 رای ممتنع بیشترین رای اعتماد نمایندگان مجلس را از آن خود کرد.
محمد مهدی زاهدی وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز با کسب 144 رای، کمترین رای اعتماد نمایندگان مجلس را کسب کرد.
وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، تعاون و رفاه و تامین اجتماعی و نفت 4 وزیری بودند که موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس نشدند.

**آرا مجلس به کابینه دولت نهم
اما نتیجه جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت نهم بدین شرح بود؛
1) وزارت مسکن و شهرسازی : محمد سعیدی کیا
تعداد کل آراء: 284
موافق :222
مخالف :31
ممتنع :25
2) وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات : محمد سلیمانی
تعداد کل آراء: 284
موافق : 220
مخالف : 43
ممتنع :16
3) وزارت امور خارجه : منوچهر متکی
تعداد کل آراء: 284
موافق : 220
مخالف : 47
ممتنع :16
4) وزارت اطلاعات : غلامحسین محسنی اژه ای
تعداد کل آراء: 284
موافق : 217
مخالف :51
ممتنع : 13
5) وزارت امور اقتصادی و دارایی : داوود دانش جعفری
تعداد کل آراء: 284
موافق : 216
مخالف :47
ممتنع :19
6) وزارت جهاد کشاورزی : محمدرضا اسکندری
تعداد کل آراء: 284
موافق :214
مخالف :45
ممتنع : 24
7) وزارت راه و ترابری : محمد رحمتی
تعداد کل آراء: 284
موافق :214
مخالف :43
ممتنع :21
8) وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح : مصطفی محمد نجار
تعداد کل آراء: 284
موافق : 205
مخالف : 55
ممتنع :17
9) وزارت کار و امور اجتماعی : محمد جهرمی
تعداد کل آراء: 284
موافق :197
مخالف :59
ممتنع :20
10) وزارت نیرو: پرویز فتاح
تعداد کل آراء:284
موافق :194
مخالف :56
ممتنع :23
11) وزارت دادگستری : جمال کریمی راد
تعداد کل آراء: 284
موافق :191
مخالف :59
ممتنع :24
12) وزارت صنایع و معادن : علیرضا طهماسبی
تعداد کل آراء: 284
موافق : 182
مخالف :58
ممتنع :30
13) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی : محمدحسین صفارهرندی
تعداد کل آراء: 284
موافق : 181
مخالف :78
ممتنع :20
14) وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی : کامران باقری لنکرانی
تعداد کل آراء: 284
موافق : 169
مخالف :86
ممتنع :27
15) وزارت بازرگانی : سیدمسعود میرکاظمی
تعداد کل آراء: 284
موافق :169
مخالف : 85
ممتنع : 25
16) وزارت کشور: مصطفی پورمحمدی
تعداد کل آراء: 284
موافق :153
مخالف :90
ممتنع :31
17) وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری : محمدمهدی زاهدی
تعداد کل آراء: 284
موافق :144
مخالف :101
ممتنع :35
18) وزارت رفاه و تامین اجتماعی: سید مهدی هاشمی
تعداد کل آراء: 284
موافق : 131
مخالف :108
ممتنع :36
19) وزارت تعاون : علیرضا علی احمدی
تعداد کل آراء: 284
موافق : 105
مخالف :134
ممتنع :31
20) وزارت نفت : علی سعیدلو
تعداد کل آراء: 284
موافق :101
مخالف :133
ممتنع :38
21) وزارت آموزش و پرورش : علی اکبر اشعری
تعداد کل آراء: 284
موافق: 73
مخالف: 175
ممتنع: 31واژه کلیدی :گرامی مقدم و واژه کلیدی :مجلس هفتم و دولت نهم و واژه کلیدی :اعتماد ملی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ٢۳ امرداد ۱۳۸۸

ایرنا 75 ساله شد
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قدیمی ترین خبرگزاری ایران با دارا بودن حدود 30 دفتر خارجی و 60 نمایندگی داخلی و از پیشگامان ورود اینترنت به ایران، 75 ساله شد.

 

در 19 مرداد سال 1313 اداره‌ای به نام "آژانس پارس" در وزارت امور خارجه تشکیل شد تا اخبار کشور را گردآوری و در دسترس مردم و مطبوعات قرار دهد.
علاوه بر این دو نشریه صبح و عصر به زبانهای فارسی و فرانسه برای مسوولان و خبرگزاری‌های خارجی و روزنامه‌ها منتشر و ارسال می‌کرد.
آژانس پارس به ترتیب با خبرگزاریهای فرانسه، رویتر، آسوشیتدپرس و یونایتدپرس و آناتولی قرارداد خبری منعقد کرد و از سال 1332 اخبار خبرگزاریها و رادیو تلویزون‌ها و مطبوعات را به زبانهای مختلف ترجمه و منتشر می‌کرد.
در سال 1342 همزمان با تاسیس وزارت اطلاعات، خبرگزاری به نام "خبرگزاری پارس" به این وزارت خانه ملحق و به صورت 24 ساعته فعالیت خود را آغاز کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1360 نام سازمان خبرگزاری پارس به خبرگزاری جمهوری اسلامی تغییر یافت.
اخبار در تهران از طریق خبرنگاران حوزه‌ها، روابط عمومی سازمانها و وزارتخانه‌ها، رابطین خبر، اخبار خبرگزاریهای خارجی و شنود رادیویی و تلویزیونی دریافت و پس از تنظیم بر روی خروجیهای مطبوعات، اقتصادی، ایرنا فارسی، ایرنا انگلیسی، ایرنا عربی ارسال می‌شود و اخبار شهرستانها نیز توسط خبرنگاران و رابطین به دفاتر و سپس به مناطق هشت گانه خبری ارسال می‌شود و توسط سردبیران و دبیران بر روی خروجیهای ذکر شده قرار می‌گیرد.
گردآوری اخبار و گزارشها در شهرستانها زیر نظر هشت منطقه خبری صورت می‌گیرد و هر منطقه تعدادی از استانهای کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد.
اخبار و گزارشها توسط رابطین خبری و خبرنگاران شهرستانها تهیه و پس از ارسال به منطقه آن را به طور مستقیم بر روی خروجیهای سازمان قرار می‌دهند که این اقدام به منظور تمرکز زدائی و سرعت بخشیدن به ارسال خبرها صورت گرفته است. فعالیت اداره کل اخبار خارجی به عهده هشت گروه، اروپا و آمریکا، آفریقا، خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه، شبه قاره هند و آسیای میانه، اخبار انگلیسی، عربی، بین‌المللی فارسی و خارجی است.
گروه اخبار خارجی مشتمل بر سه بخش شنود صوتی و تصویری، ترجمه اخبار خارجی و شبکه اطلاع‌رسانی جهانی (اینترنت) به صورت 24 ساعته، 23 فرستنده رادیوئی و 13 فرستنده ماهواره‌ای را بر روی نوارهای ویدئویی و صوتی مغناطیسی ضبط می‌کند.
فرستنده‌های رادیویی روزانه در 85 نوبت شنود می‌شود و این برنامه‌ها علاوه بر زبان فارسی به زبانهای انگلیسی، عربی و فرانسه نیز ترجمه می‌شود.
همچنین اخبار خبرگزاریهای مهم جهان و شبکه جهانی اینترنت نیز در این گروه مورد بررسی قرار می‌گیرد و خبرهای مهم از آنها استخراج می‌شود.
مناطق خبری ایرنا در خارج از کشور شامل منطقه خاورمیانه و آفریقا به مرکزیت بیروت، منطقه اروپا و آمریکا به مرکزیت لندن، آسیا و اقیانوسیه به مرکزیت کوالالامپور و دفتر ارشد هند که پوشش خبری آسیای میانه و شبه قاره را به عهده دارند، خبرهای تهیه شده در 30 دفتر خارجی ایرنا و اخبار رابطین خبری و خبرنگاران آزاد ایرنا در سراسر جهان را به طور مستقیم بر روی خروجیها ارسال می‌کنند.
همکاری با خبرگزاریهای خارجی و منطقه‌ای ایرنا به این صورت است که در راستای مبادله خبر و عکس با خبرگزاریهای خارجی و منطقه‌ای همکاری به صورت قراردادهای انحصاری پایا پای و فروش خبر و عکس بوده که عمر این همکاری با برخی خبرگزاریها به دهها سال می‌رسد.
این قراردادها که قبل از انقلاب فقط با خبرگزاریهای غربی بود پس از پیروزی انقلاب اسلامی با خبرگزاریهای آسیائی و منطقه را شامل شد.
ایرنا در مجامع مهم بین‌المللی تلاشهایی در جهت راه‌اندازی و تقویت مجامع خبری منطقه کرد که بسیاری از این تشکلهای خبری مرهون تلاشهای این سازمان است.
ایرنا در زمان حاضر در اکثر گردهماییهای حرفه‌ای نقش تعیین کننده‌ای در مصوبات و تصمیمات ایفاء می‌کند. ایرنا در مجامع بین‌المللی همچون خبرگزاری بین المللی اسلامی (IINA) سازمان خبرگزاریهای آسیا و اقیانوسی آرام (OANA) خبرگزاری‌های غیر متعهد (NANAP)خبرگزاری اوپک (OPECNA)، اتحادیه خبرگزاریهای دریای خزر(ACSNA) وخبرگزاری‌ اکو (ECONA) عضویت دارد و ریاست دوره‌ای چندین اجلاس مجامع بین‌المللی را به عهده داشته و دارد.
ایرنا در جهت تحقق سیاستهای خود فعالیتهایی مثل، انتشار اخبار کشورهای جهان بخصوص کشورهای اسلامی، جهان سوم و کشورهای حوزه آسیای میانه و توسعه روابط خبری با جهان، شرکت فعال در کنفرانسها و مجامع حرفه‌ای و دیدار از خبرگزاریها، عقد قرارداد دو جانبه و چند جانبه با بیش از 70 خبرگزاری کشورهای خارجی برای مبادله مستقیم اخبار به ویژه با کشورهای مسلمان دوست و همسایه، تقویت دبیرخانه و تداوم ریاست خبرگزاریهای کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، ایجاد ائتلاف آکسنا (خبرگزاری‌های حاشیه دریای خزر) و ریاست نخستین دوره آن، مشارکت در ایجاد و ریاست دوره‌ای خبرگزاریهای عضو سازمان همکاری اکو (اکونا) و ریاست خبرگزاریهای کشورهای آسیا و اقیانوس آرام تا سال 2000 را انجام داده است.
دفتر پژوهش و بررسیهای خبری ایرنا با بهره‌گیری ازامکانات و پرسنل خود ماموریت دارد وظایفی چون انجام فعالیتهای تحقیقاتی، پژوهشی و بررسی در زمینه موضوعات مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و… در باره مسائل داخلی، منطقه‌ای و جهانی و تحلیل و تفسیر اهم رخدادها برای اطلاع رسانی دقیق و علمی به رسانه‌های گروهی، مردم و مسوولان، همچنینن گردآوری آمار و آخرین اطلاعات و تحولات خبری ایران و سایر کشورهای جهان، طبقه‌بندی و نگهداری مدارک و اطلاعات جمع‌آوری شده و ایجاد بانک اطلاعاتی خبری به هنگام، تهیه و تدوین بولتن‌های تخصصی، موضوعی ویژه خبری سازمان را به انجام برساند.
سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی برای دسترسی اقشار مختلف جامعه به آخرین اخبار و اطلاعات اقداماتی چون ارائه لحظه به لحظه اخبار و گزارشهای خبری ایران و جهان از طریق شبکه رایانه‌ای داخلی پیام‌نگار و شبکه جهانی اینترنت، انتشار نشریات تحقیقی و تخصصی در زمینه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و ارائه خدمات مربوط به اسناد و میکروفیلم را انجام داده است. شبکه پیام نگار ایرنا به دو روش خطوط نقطه به نقطه "online" و سیستم ارتباط از راه دور موسوم به پیام‌نگار مودمی قابل دریافت می‌باشد.
ایرنا به عنوان یکی از پیشگامان ورود اینترنت به ایران محسوب می‌شود و برای نخستین بار اینترنت با سرعت 19/200KB/S در سازمان به کارگیری شد و یک سال بعد سرعت آن به
512/512KB/S ارتقاء یافت و در حال حاضر با پهنای باند ماهواره‌ای 2MEG/2MEG به مشتریان خدمات می‌دهد.
ایرنا همچنین خدمات اینترنتی از جمله ارائه نشانی پست الکترونیکی E-mail، میزبانی صفحات وب web Hosting
طراحی و ایجاد “Home Page”، انتشار آگهی‌های تبلیغاتی موردی صفحات سایت ایرنا، طراحی آگهی‌های تبلیغاتی ثبت نام اینترنتی را ارائه می دهد
همچنین در صفحه ایرنا بر روی اینترنت ارائه لحظه به لحظه تیتر آخرین اخبار ایران و جهان به زبانهای فارسی، انگلیسی، عربی، فرانسه ، چینی، اسپانیایی و ترکی و دسترسی به آخرین اخبار ایران و جهان به زبانهای مختلف و دسترسی به آخرین شماره نشریات مؤسسه ایران، ارائه مجموعه اطلاعات جذاب از مناسبتهای ملی مذهبی و فرهنگی ایران امکان پذیر است.
نشانی پست الکترونیکی irna@irna.com شماره تماس با اینترانت Username:irna, Password:irna, 8890000
کافی نت برای دسترسی علاقه مندان به آخرین اخبار و اطلاعات ایران و جهان راه اندازی و همچنین امکان دسترسی هموطنان به اینترنت با سرعت بالا و هزینه کم را فراهم کرده است و با آدرس www.irna.ir قابل دسترسی است.
٧۵سالگی ایرنا را به ایرنایی ها تبریک می گویم . خداوند رفتگان ایرنا را به دیار ابدی بیامرزد.واژه کلیدی :75سالگی ایرنا
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٤:۳۱ ‎ب.ظ روز ٢۳ امرداد ۱۳۸۸

خطیب جمعه قم: قوه قضاییه باید متهم کنندگان نظام به آزارجنسی زندانیان را مجازات کند
قم - امام جمعه موقت قم تصریح کرد: قوه قضاییه متهم کنندگان کشور و اسلامی به آزار و اذیت جنسی زندانیان را باید محاکمه و به اشد مجازات برساند.

 

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام " سید محمد سعیدی" در خطبه های این هفته نماز جمعه قم با اشاره به طرح اتهام نادرست و بی اساس مبنی بر آزار واذیت جنسی بازداشتی های رویدادهای پس از انتخابات افزود: مطرح کنندگان چنین اتهام سنگینی به نظام جمهوری اسلامی باید توسط قوه قضاییه محاکمه و به اشد مجازات برسند.
وی گفت:چنین اتهام بزرگی اگر حتی به یک شخص نسبت داده شود سزاوار پی گیری و محاکمه است حال آنکه افرادی نظام اسلامی را به این جرم متهم می کنند.
امام موقت جمعه قم گفت:متاسفانه این اتهامات پیامدها وعواقب نادرستی را برای نظام بدنبال داشته است.اگر کسانی با دولت مخالف هستند چرا دیگر به این بهانه و با این اتهامات نظام را متهم می کنند.
آیت الله سعیدی، تنها راه حل از بین رفتن این اختلافات پذیرش عملی ولایت فقیه به عنوان یک حجت شرعی و همچنین تن دادن به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب عنوان کرد.
وی در ادامه از همه گروه ها و جریان ها خواست تا مطیع و فرمانبردار ولایت فقیه باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دادگاه متهمان اغتشاشات اخیر آنان را از عوامل انگلیس وآمریکا دانست و تصریح کرد:این متهمان دراعترافات خود به همکاری سفارتخانه های انگلیس وفرانسه با اغتشاشگران اعتراف کرده ا ند پس قوه قضاییه باید با محاکمه قانونی این جاسوس ها تودهنی محکمی به ابرقدرت ها از جمله آمریکا وانگلیس بزند.
وی آمریکا و انگلیس را به عنوان شرکت کنندگان و عوامل اصلی اغتشاشات آتش بیار معرکه خواند و خطاب به سران آنها تصریح کرد: حواستان باشد چه اندیشه ای را داشته اید و در برابر چه نظام وملتی قرار گرفته اید.
وی اروپایها را از جمله ضربه خوردگان از اسلام و نظام اسلامی قلمداد کرد و در ادامه از دولت خواست تا در برابر کینه توزی و توطئه های آنان موضعی در شان ملت و نظام اسلامی بگیرد.
خطیب موقت قم در ادامه با اشاره به در پیش بودن زمان معرفی وزرا از جانب رییس جمهوری، تشکیل یک کابینه متدین، متعهد وکار آمد را از اولویت های دولت برشمرد و دولت و مجلس را در تعامل مثبت با یکدیگر بر سر این موضوع مهم فرا خواند و درعین حال گفت که البته این به معنای نفی استقلال قوه مقننه در این زمینه نیست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مناسبت های هفته سالگرد، ارتحال میرزای شیرازی و کودتای 28 مرداد را از جمله نقاط عطف تاریخ ملت ایران بر شمرد و این وقایع را از نمونه های آشکار دخالت های پیر خرفت استعمار انگلیس و همچنین آمریکا در ایران دانست که هرگز از یاد ملت ایران نخواهد رفت.
وی در ادامه برپایی جشن های نیمه شعبان را از نشانه های توجه ملت ایران به مهدویت دانست و با اشاره به ظهور منجی عالم بشریت آن را نیازمند پی نمودن مسیرهایی دانست که با عجله و شتاب طی نخواهد شد.
تاکنون در زندانهای ایران در زمینه آزاد جنسی خبری ندیده بودم .واژه کلیدی :آزار جنسی و واژه کلیدی :زندانیان
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ٢۳ امرداد ۱۳۸۸

طلایی: طراحی کودتای داخلی با بیگانگان و اجرای آن توسط عوامل داخلی بود
یک عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: هنگامی که در دادگاه می پذیریم و بیان می‌کنیم که کودتای مخملی توسط بیگانگان، سرمایه گذاری و هدایت شده و عناصر داخلی نیز آن را اجرا کرده اند، مساله مهمی است.

 

"مرتضی طلایی" روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا در خصوص دخالت‌های بیگانگان در وقایع اخیر و تحریک آشوب‌ها تاکید کرد: باید با دولتهای غربی مثل خودشان رفتار کنیم و نباید در برابر کوچکترین توهین آنها گذشت کنیم.
وی افزود: ما در برابر هیچ دولتی که قصد کوچکترین اهانت به ما داشته باشد، حق کوچکترین کرنش نداریم، مسوولان و به ویژه مردم باید پاسخ آنها را بدهند.
وی به تمدن چندین هزار ساله کشورمان اشاره کرد و افزود: روزی که آنها نبودند ما بوده‌ایم، کسی حق ندارد به ملتی که چنین پیشنیه‌ای دارد، توهین کند.
عضو شورای شهر تهران به عزت، حکمت و مصلحت بنابر فرمایش مقام معظم رهبری تاکید کرد و ادامه داد: این سه رکن سیاست خارجی ما بر اساس بیانات رهبرمان به شمار می‌رود و با رعایت این سه اصل باید با تمام کشورهای طرف مقابل، هوشمندانه و آگاهانه رفتار شود.

** از دست غربی ها هیچ کاری ساخته نیست
عضو شورای اسلامی شهر تهران با متذکر شدن این موضوع که غربی‌ها و اروپایی‌ها هیچ کاری ‌نمی توانند، انجام دهند، تصریح کرد: ما اگر به دست خودمان به خود ضربه نزنیم از دست آنها هیچ کاری ساخته نیست.
طلایی گفت: باید قبل از اینکه به فکر چگونگی رفتار از طریق سیاست خارجی با آنها باشیم باید در درون به انسجام، همبستگی، یکپارچگی و تلطیف فضای داخلی توجه و مردم را به عنوان سرمایه و پشتوانه نظام در صحنه حفظ کنیم.
وی موارد ذکر شده را بزرگترین اقدام عملی و شعار مرگ بر دشمن دانست و اضافه کرد: شعار مرگ بر آمریکا را باید با کار، تلاش و فعالیت در عرصه جامعه نشان داد و شعار صرف، هیچ فایده ای ندارد.

** رویکرد احمدی نژاد مثبت است
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه رویکرد احمدی نژاد مثبت است، ادامه داد: وی در خصوص واگذاری 23 وظیفه‌ای که در قانون برنامه سوم و چهارم برای واگذاری آن پیش بینی شده بود، در کمیته زیربنایی دولت دستور داده است و بر همین اساس زیرمجموعه ها باید این دستور را عملیاتی کنند.
طلایی در خصوص دادگاه اغتشاشات اخیر نیز گفت: در فضای موجود از انعکاس این موارد بازتاب مثبتی در بدنه جامعه نمی‌بینیم هر چند که این اعترافات برای ما قابل توجه است و به ما هشدار می‌دهد که دقت بیشتری داشته باشیم.
وی توضیح داد: این سوال مطرح است که چگونه دشمنان توانسته‌اند تا این حد پیش بیایند در حالی که ما بدان توجهی نکرده باشیم؟

**کودتای مخملی هشدار است
عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: این موضوع برای ما هشداری جهت دقت بیشتر به شمار می‌رود، هنگامی که در دادگاه می پذیریم و بیان می‌کنیم که کودتای مخملی توسط بیگانگان، سرمایه گذاری و هدایت شده و عناصر داخلی نیز آن را اجرا کرده اند، مساله مهمی است.
به گفته وی، به نظر می رسد این موضوع برای آینده باید مورد توجه قرار گیرد که بیش از این آسیب نبینیم.
عضو شورای شهر تهران ادامه داد: اگر با دقت، تدبر و تعمل بیشتر بررسی کنیم، بودجه‌ای را که دشمنان برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران اختصاص داده‌اند، کجا خرج شده، ممکن است موارد دیگری به دست آوریم.

** شهرداری، شورای شهر و دولت باید با هم تعامل کنند
وی در خصوص تعامل شورای شهر و شهرداری با دولت دهم گفت: انتظار این است که هم دولت، هم دوستان مدیریت شهری و شورای شهر که بنده نیز عضو آن هستم، همه دست به دست هم دهیم تا تهران را به عنوان پایتخت کشورمان از معضلاتی که مردم را رنج می‌دهد برهانیم و برای رفع موانع و مشکلات آن کمک کنیم.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه تاکنون نشانه‌های مثبتی در خصوص تعامل دیده نشده، اضافه کرد: همه وظایفمان مشخص است به همین دلیل باید با یکدیگر تعامل داشته باشیم و البته حرفی هم نباید بزنیم که مردم را ناامید کنیم.
وی اختلاف نظر شهرداری و وزارت کشور را مثال زده و اظهار داشت: این اختلاف نظرها باید بین دو ارگان حل شده و نباید برای مردم بیان شود.

** انتقاد شدید از انتشار نامه کروبی
عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن انتقاد شدید از نامه مهدی کروبی به هاشمی رفسنجانی در خصوص هتک حرمت بازداشت شدگان، گفت: انتشار این نامه، دقیقا خلاف امنیت ملی، مصالح نظام، انقلاب و دین اسلام بود.
طلایی ضمن ابراز ناراحتی در این خصوص تاکید کرد: ببینید دشمن بر چه نقاطی دست گذاشته است؟ از یک طرف اقتدار، مقبولیت و اصل نظام را در جامعه به چالش می‌کشد و از سوی دیگر دین را نیز می‌خواهد به چالش بکشاند.
وی افزود: ممکن است فردی احساس نگرانی کرده و دست به نوشتن چنین نامه‌ای زده است، اما انتشار دهندگان این نامه کاری انجام داده‌اند که دشمن آن را می خواست.
عضو شورای شهر یادآور شد: آقای کروبی گفته دو نسخه از این نامه نوشته شده، آیا این به نفع جامعه است که نامه ای این چنین، منتشر شود؟
وی تاکید کرد: انتشار این نامه دقیقا کاری است که دشمنان ملت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهند.
طلایی تاکید کرد: انتشار نامه‌های این چنین باورهای اعتقادی مردم را نشانه گرفته است و عده‌ای هم می گویند به به، عجب حرفی زده، و عجب نامه ای نوشته است.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه اظهار نظرش در خصوص این نامه از منظر شهروندی و یک چهره اجتماعی است نه چهره سیاسی، اضافه کرد: چنین نامه‌ها و سخنانی، شهروندان ما را دچار سردرگمی، سوالات و ابهامات می‌کند که اکنون نیز چنین اتفاقی افتاده است.
وی تاکید کرد که باید دقت کنیم دشمن در این زمینه‌ها هزینه کرده است.
   به نظر  بنده خون شهدای راه حق و آزادی نخواهد گذاشت که گزندی به این انقلاب برسد هر  چند ممکن است شاهد جا بجایی قدرت باشیم اما انقلاب اسلامی پاینده خواهد ماند و بعنوان یک آرمان تا ابد در دلهای عاشقی که برای آن بهترین و عزیزترین فرزندان خود را ابراهیم وار تقدیم کردند باقی می ماند. کرد شبستری.واژه کلیدی :سردار طلایی و واژه کلیدی :مخملی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ٦ امرداد ۱۳۸۸

خلیج‌فارس و باورهای ایرانی
با نگاهی گذرا به نقشه‌های جهان درمی‌یابیم که اهمیت موقعیت استثنایی جغرافیایی ایران و شرایط مستعد زیست‌محیطی و تاریخی این قسمت از کره خاکی و بالطبع رشد و بالندگی تمدن ایرانی بر بستر آن، سبب تحرک رقبای طمعکار شده که همواره در راه تحقیر و تخریب کانون آن بوده‌اند. در این راستا تاریخ‌نگاران غربی باسابقه‌ای به اندازه زمان آشنایی یونانی‌ها با این تمدن و شکوفایی آن از روی کینه‌ورزی و حسادت، پیوسته به تحریف تاریخ، فرهنگ و هنر ایرانی و رشد بالا‌ و نتایج اثرگذار آن پرداخته‌اند. بارها روسیاهی پیشتازان دروغپرداز این گروه مانند هرودت در جعل تاریخ به اثبات رسیده است.
نویسنده، اکبر یاوریان، در بخشی از این نوشته آورده: ... تعلق این نقطه لا‌ینفک از نام سرزمین ایران(خلیج فارس) یقینا در دوره‌های هخامنشیان و اشکانیان بیشتر تثبیت‌شده است. دوره‌هایی که همه حکایت از اقتدار ایران در سراسر این خلیج و مناطق اطراف آن تا دورافتاده‌ترین نقطه‌ها دارد. قریشی در کتاب «آب و کوه در اساطیر هند و ایران» ضمن اشاره به این ابعاد، نام تعدادی چشمه، رود و دریای مقدس در فرهنگ هند و ایرانی را مورد بررسی قرار داده است. بی‌شک وسعت گستردگی دریایی مانند خلیج‌فارس هم، با توجه به آنکه سراسر منطقه وسیعی از سواحل ایران را دربرداشته (به‌ویژه در گذشته که تقریبا تمام مناطق اطراف آن در تسلط ایرانیان بوده است)، در فرهنگ کهن ایران باستان از نام‌ها و جایگاه مقدس و ویژه‌ای برخوردار بوده است. در بخش‌هایی از اوستا این موضوع به روشنی دیده می‌شود. در برخی متون قدیمی واژه «پوئی تیکه»(( puitika با خلیج‌فارس منطبق شده است.
همه نوشته را از www.roozna.com (بخش تاریخ و اندیشه) 3/6/1387 بخوانید.
واژه کلیدی :خلیج فارس و واژه کلیدی :جعل تاریخ
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ روز ٦ امرداد ۱۳۸۸

گذر مازاری های یزد
 مهراوه سروشیان: در خیابان کاشانی یزد کوچه ای هست که نامش توجه هر تازه واردی را به خود جلب می کند: کوچه مازاری ها.
مازاری ها کارخانه ها و یا در عمل آسیاب هایی هستند که در آن ها چیزی را می سایند. لغت مازاری از واژه ماز به معنی چرخ و نورد می آید. حناسایی ها که در آن رنگ حنا را می ساییده اند خاص ترین نوع این کارخانه های کوچک هستند.
یزدی ها می گویند نوع سنگی که حنا را با آن می سایند از کوه های مهریز در نزدیکی یزد می آید و خاص است. این نکته که با وجود درختچه حنا در بلوچستان و بم، همیشه بهترین حنا را در یزد می ساییده اند، شاید درستی حرف شان را تایید کند.
وارد کوچه  پهن و دلبازی می شوم. در دوسوی آن بناهای یک طبقه با سقف های گنبدی شکل مشبک هست که قدمتشان بین هشتاد تا صد سال است. این بناها عمدتاً شبیه هم اند. با درهای ورودی باریک که آدم را به فضای سیاه و پوشیده ازغبارعطر آگینشان می خوانند.
پنجره ها به سبک بناهای کویری قدیم، شبکه های فلزی در هم پیچیده دارند و تک و توک بناها را بازسازی کرده اند، یا کاهگل سرخی رویشان کشیده اند. (و اخیرا یکی از این بناها کتابخانه فرخی یزدی و دیگری رستوران حنای سبز شده است.)
رایحه خوش دارچین تا وقتی که با هُرم کویر در هم می پیچد دل نشین است. اما پایت را که داخل یکی از مازاری ها می گذاری عطر ادویه آن چنان گیجت می کند که از خود بی خود می شوی و تازه می فهمی چرا آن جوانان خسته سیه چرده، که اکثرشان بلوچ یا افغانی اند، ساعتی یک بار برای استنشاق هوای تازه می روند روی بام های کوتاه یا پله های سنگی کنار در.
استاد محمدکریم پیرنیا  (۱۳۰۱- ۱۳۷۶) پدر معماری سنتی ایران، (استاد دانشکده هنرهای زیبای تهران و مولف کتاب‌هایی نظیر راه و رباط، شیوه‌ های معماری ایران، گنبد در معماری ایران ، سبک شناسی و کتاب تحقیق در معماری گذشته ایران)  در مصاحبه ای در باره معماری کارگاه های صنعتی چنین گفته بود:
«ساختمان های صنعتی مثل کار گاه ها و کارخانه ها بناهایی هستند که با پیشه مردم هر دیار در ارتباطند. این بنا ها از نظر معماری بسیار با ارزشند حتی در مورد بناهایی مثل مازاری ها که کار انجام شده در آن ها، جنبه هنری هم نداشته، شکل بنا بدلیل شناخت و نوع کاری که در آن صورت می گرفته، مهم است.»
مازاری ها سنگ بسیار بزرگی دارند که قطر آن حدود سه متر است. در وسط مازاری ها سکویی به ارتفاع حدود چهل سانت قرار دارد که سنگ مازاری روی آن می چرخد. در مرکز سنگ محوری هست که چوبی در داخل آن قرار می گرفته و آن را به شتر می بسته اند. مازاری ها از دسته بناهای درون گرا هستند و نورشان عموماً از سقف تأمین می شود.
از ویژگی دیگر معماری مازاری ها اتاق هایی در چهار گوشه آن هاست . این انبار های متعدد برای مواد نکوبیده، نیم کوب و الک شده بوده است؛ مثلاً از برگ کامل تا ساییده شده و آماده بسته بندی. حتی اتاقی برای بریدن کرباس و دوختن کیسه که حنا یا ادویه های دیگر را در آن بریزند.
مازاری حاج محمد مسیح باز است.  رایحه ای که ازآن می آید تو را به یاد حمام  مادر بزرگ می اندازد. داخل می شوم و با او در باره حرفه اش گپی می زنم.
http://www.jadidonline.com/story/09092008/frnk/mazaris
90) خلیل عقاب
شوکا صحرایى: در یکی از شب های سرد زمستانی سال گذشته به دعوت کیومرث درم بخش به دیدن سیرک ایران ایتالیا رفتم که مدتی است به تهران آمده. بعد از انقلاب ۵۷ این اولین سیرک بزرگ در ایران است. سیرکی که بیش از ۶۰ هنرمند از کشورهایی مثل ایتالیا، رومانی و پرتغال در آن برنامه اجرا می کنند.  برای ما که سال ها از دیدن چنین برنامه هایی محروم بودیم دیدن این سیرک خالی از لطف نبود.
در بین راه آقای درم بخش از پهلوانی به نام خلیل عقاب که مدیر سیرک است می گفت و البته از کارهای نمایشی و عجیب و غریب او در گذشته. هر چه درم بخش بیشتر می گفت من به دیدن او مشتاق تر می شدم.
به سیرک که رسیدیم به دیدن این پهلوان رفتیم.  پیرمردی با ریش های بلند سفید اما قامتی تنومند واستوار و با وجودی که سال ها از ایران دور بوده همچنان با لهجه غلیظ شیرازی صحبت می کرد. 
همه این نوشته خواندنی را از نشانی زیر بخوانید:
http://www.jadidonline.com/story/12092008/frnk/khalil_oghab

91) زنی از سده های پیشین
 مهراوه سروشیان:
زمان:  حمله  اعراب به ایران
مکان:پیر نارستانه،  سى و یک کیلومترى شرق یزد، ارتفاعات بین یزد و خرانق، پشت کوه دربید، پناهگاه اردشیر شاهزاده  ساسانى.
پیر سبز، شصت و هشت کیلومترى شمال غرب یزد، دامنه  کوه چک چک، پناهگاه حیات بانو دختر یزدگرد سوم.
پیرهریشت، نود کیلومترى غرب یزد، پناهگاه گوهر بانو دختر دیگر یزدگرد سوم.
پارس بانو، صد و دوازده کیلومترى شمال غرب یزد، جان پناه خاتون بانو شهبانوى پارس.
زمان: هزاروچند صد سال بعد.
مکان: تفت، زیدآباد، بن بست مهر، خانه اجدادى بانو
بانو، پیرى از شاه زنان در وطن خود غریب زرتشتى است. سنش را که مى پرسم مى گوید هزار سال!
او ازدواج نکرده زن برادرش را زود از دست داده و براى فرزندان او مروارید، دولت و کیخسرو مادرى کرده.
خانه پدرى اش را دوست دارد. همه خواهران و برادرانش مرده اند. خواهرزاده ها و برادرزاده ها که اغلب به تهران یا کانادا مهاجرت کرده اند، دورادور از خاله یا عمه بانوحمایت مى کنند. بانو از گاز شهرى متنفر است و مى گوید گرماى آفتاب را ندارد.
آفتاب که مى زند با آتش تنور که زیر پوست بادام مخفى اش کرده، رازیانه و کندر وتخم گشنیز دود مى کند تا دم در مى برد و خانه را براى فروهران معطر مى کند. چایش را که خورد تا خورشید پس کوه نرفته در آفتاب مى نشیند.
بانو از تنهایى گله دارد و حسرت روزگارى را مى خورد که در هر اتاق خانه پدرى یک برادر یا خواهر با بچه هاشان زندگى مى کردند و او سنگ صبور همه بود.
چند روز یک باردر کوچه  مهر که حالا تقریبا از سکنه خالى است صداى برخورد عصایى فرتوت با خاک کوچه مى آید و این«نباتى» است که با خس خس سینه براى احوالپرسى از بانو به خانه اش مى آید.
پسر نباتى هم در بمبئى زندگى مى کند و دخترش با نوه ها در کانادا. نباتى از برف امسال گله دارد و مى ترسد درخت انجیرش دیگر حاصل ندهد.
بانو حوصله نباتى را ندارد. نباتى هم انگار حرفى با بانو ندارد. گپى با من مى زند و در خم کوچه مهر گم مى شود.
بانو با چشم نمناک رفتن من را به عقب مى اندازد. چاى و نباتش دیگر ته کشیده و من نمى گذارم تا دوباره به مطبخ برود. منتظر است تا نوروز زودتر از راه برسد. لَتیرى بپزد. نوذر پسر برادر زاده اش از کانادا بیاید در باغ پشت خانه را باز کند و به رویاى باغ که تنها نخلى خشکیده در آن با مرگ دست و پنجه نرم مى کند، چاى و نبات بخورند.
مکان: بین یزد وتفت، روستاى چم، خانه پدرى گوهر
گوهر آفتاب که مى زند دو سطل آب پر مى کند و هر چه لباس دارد روى هم مى پوشد. سطل ها را مى گذارد در آفتاب تا آبشان گرم شود. روى پلکان سنگى دم در مى نشیند و تا آفتاب پشت دخمه خاموش شود اوستا مى خواند.
براى شب سیب زمینى یا شلغمى مى خورد و در پِسکم (صفه) شمعى و کندرى براى رفتگان روشن مى کند. پا ندارد که تا در مهر برود و نیایش کند. پسرى خلبان و پسرى پزشک دارد که مهاجرت کرده اند. دخترش کاناداست.
خانه شوهرش را فروخته اند. اینجا خانه پدرى اوست که پناهش داده. مى گوید چم را دوست دارد و نمى خواهد جایى دیگر برود. روى آبادى خاک مرده پاشیده اند و سرما بیداد مى کند.
جز گوهر و پیرمردى خدامراد نام، در تمام آبادى یک چراغ دیگر روشن است. چراغ خانه شاهدخت و همسر مسلمانش جمال. آنها گاهگاهى سرى به گوهر مى زنند. پسر کوچک شان به آمریکا مهاجرت کرده و آنها دلتنگ و دلواپس خورد و خوراک او با بغض و آه از تنها گربه چم تیماردارى مى کنند و همیشه رو به سر کوچه مهر چشم انتظارند تا مگر از عزیزان سفر کرده کسى بازگردد.
برگرفته از: http://www.jadidonline.com/story
واژه کلیدی :زرتشتیان و واژه کلیدی :گوهر
نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز ٦ امرداد ۱۳۸۸

پای خاطرات الهیار دبستانی
از خانه‌شاگردی در تهران تا بازرگان نمونه در آمریکا(١)
الهیار دبستانی
میترا دهموبد: الهیار دبستانی را خیلی‌ها می‌شناسند اما فکر کنم خیلی‌ها به همان اندازه‌ای که من می‌شناختمش، می‌شناسندش، البته پیش از گفت‌و‌گویی که باهم انجام دادیم.
روز ١٣فروردین‌ماه در کوشک ورجاوند کرج، الهیار دبستانی را دیدم. ١٣فروردین‌ماه به همراه اسفندیار اختیاری، نماینده‌ی زرتشتیان و پرویز اهورایی، فرنشین سازمان فروهر، فاز نخست استخر کوشک ورجاوند را افتتاح کردند.
دبستانی چهره‌ای آرام دارد و حافظه‌ای قوی. همیشه او را به عنوان یکی از دهشمندان هازمان زرتشتی می‌شناختم که البته هست. او در ساخت استخر کوشک، باشگاه ورزشی وصال و بسیاری جاهای دیگر کمک کرده است. در همین اندازه می‌شناختمش: این‌که او شریف‌آبادی است و هم‌اکنون ساکن آمریکاست، پولدار است و در میان هازمان زرتشتی آنسوی آب نیز اسم و رسمی به هم زده است تا این‌که بابک سلامتی، سردبیر امرداد، فکر کنم١٧فروردین‌ماه بود که گفت: نمی‌خواهی با دبستانی مصاحبه کنی؟
با شگفتی گفتم با خسرو دبستانی؟
سلامتی گفت: نه، الهیار دبستانی.
مناسبتش را پرسیدم و او گفت به این مناسبت که او بازرگان نمونه‌ی جهانی است و ما هنوز در این باره از او ننوشته‌ایم.
چشم‌هایم گرد شد، بازرگان نمونه‌ی جهانی!
باور کنید که اصلا به سادگی الهیار دبستانی نمی‌خورد که بازرگان نمونه‌ی جهانی باشد ولی هنگامی‌ که در دفتر هفته‌نامه‌ی امرداد و آنسوی میز، روبه‌رویم نشست و به اصرار، از گذشته و از کارهایش و از این که چگونه بازرگان نمونه شده، از کجا آغاز کرده و امروز کجای کار است، برایم گفت، باورم شد که او بازرگان نمونه‌ی جهانی است، بازرگانی که با دست خالی با خانه‌شاگردی آغاز کرده اما امروز آنچنان اسم و رسمی دارد که بازرگانان آمریکایی دوست دارند شریک تجاری او باشند.
از کودکی از همان زمانی که از شریف‌آباد به  تهران آمد از همان زمانی که روزها کار می‌کرده و شب‌ها درس می‌خوانده، برایم گفت. بخش‌هایی از گفته‌هایش را در هفته‌نامه‌ی امرداد در شماره‌ی ٢١٠ و در رویه‌ی جوان، چاپ کردیم اما فضا برای پرداختن به بسیاری از خاطرات آقای دبستانی کم آمد. بر آن شدیم تا خاطراتش را بخش‌بخش در تارنمای امرداد بیاوریم، آن‌چه در زیر آورده‌ایم بخش نخست این خاطرات است:
هنوز خیابان‌بندی‌های تهرانپارس نشده بود،‌ هنوز همه‌ی راه خاکی بود که من در سازمان آبادانی تهرانپارس کار گیر آوردم. یک آقایی به نام افلاتون آنجا چای می‌آورد. فکر کنم ١٣ یا ١۴ ساله بودم که شدم دستیار افلاتون.
بعد از آن کارفرما فهمید که من سواد دارم. گفتند الهیار نقشه بخواند و مشتری‌ها را ببرد سر زمین. شده بودم سرپرست چندتا ساختمان.
چندی بعد در دکه‌ی سینمای استخر تهرانپارس شروع به کار کردم. توی دکه‌ می‌نشستم و به مشتری‌ها سرویس می‌دادم و وقت‌های بیکاری هم، کتاب می‌خواندم.
کتاب دیکشنری دستم بود، ارباب وفادار تفتی، دید که دارم کتاب می‌خوانم، از من پرسید: به درس خواندن علاقه داری.
گفتم:‌ بله.
ارباب گفت: برو توی حموم کار کن.
شده‌بودم شاگرد گرمابه‌ی تهرانپارس. آنجا که بودم کار کمتر بود و من بیشتر می‌توانستم درس بخوانم. تازه فاصله‌ی گرمابه تا تهران کمتر بود و رفت‌و‌آمدم هم ساده‌تر شده‌بود.
۵صبح تا ۵ پسین در گرمابه کار می‌کردم و از ٧شب تا ٩ونیم شب هم می‌رفتم کلاس‌های شبانه. بعد از کلاس دوباره به گرمابه برمی‌گشتم و بالای اتاقی در گرمابه می‌خوابیدم. تا از کلاس برگردم ساعت ١٢شب شده بود.
کلاس ٩را متفرقه خواندم و کلاس ١٠و١١ را یک‌ساله پشت سر گذاشتم.
یکروز همراه ماشاالله، راننده‌ی استخر، رفتیم منوچهری. قرار بود به ماشاالله در خرید کمک کنم. به منوچهری که رسیدیم چشمم افتاد به تابلوی لوازم‌التحریر‌فروشی راستی.
یدک خودکارم تمام شده بود. به ماشاالله گفتم زود برمی‌گردم. صاحب مغازه زرتشتی بود، آقای شهریار ظهرابی.
یدک خودکار را که خریدم، آقای ظهرابی گفت:‌ کسی را نمی‌شناسی، بیاید برایم کار کند. باید از بازار جنس بیاورد و جنس‌ها را ببرد به سفارتخانه‌ها تحویل دهد، روزی ۵تومان هم حقوق می‌دهم.
گفتم:‌ یک نفر را می‌شناسم.
از آن روز شدم شاگرد آقای ظهرابی در لوازم‌التحریر فروشی راستی. صبح زود با دوچرخه می‌رفتم بازار و جنس می‌آوردم و در سفارتخانه‌ها تحویل می‌دادم.
ظهرها دیزی می‌خوردم، ‌دیزی ارزان بود. ارباب و آن‌یکی شاگردش،‌ آقای بهمن پوراسفندیاری ظهرها به خانه‌ی ارباب می‌رفتند و ناهار می‌خوردند. این روند ادامه داشت تا این‌که یک‌ روز از سر همین دیزی خوردن‌ها حالم بد شد.
بهمن از ارباب خواست تا من هم ناهار را در خانه‌ی ارباب بخورم. از آن روز من هم ظهرها به خانه‌ی ارباب می‌رفتم.
اولش شدم شاگرد آقای شهریار ظهرابی و بعدش هم شدم دامادش.
+ نوشته شده توسط امرداد در سه شنبه 1388/04/30واژه کلیدی :بازرگان نمونه آمریکا و واژه کلیدی :الهیاردبستانی 

نویسنده : reza gilany ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ٦ امرداد ۱۳۸۸

راز آرامگاه وَخشور ایران؟ در مزارشریف چه کسی خفته است؟ شیعی یازرتشتی

 

 
فرید شولیزاده: مزارشریف، آرامگاه وَخشور ایران یا مدفن امام نخست شیعیان؟ این پرسشی است که در این نوشتار کوشش می‌شود در اندازه‌ی توان و دانش نویسنده بدان پاسخ داده شود...
در درون آرامگاه مزارشریف کتیبه‌ای با این درونمایه از فرزانه‌ی اشراق‌پژوه ایرانی «جامی» نصب است که بیانگر واقف بودن این انسان آزاده از حقیقت ماجرای آرامگاه مزارشریف است:

گویند که بیت مصطفا در نجف است
در بلخ بیا ببین چه بیت الشرف است
جامی نه عدن گوی و نه بین الجبلین
خورشید یکی و نورش از هر طرف است

آری همین شعر است که مردم زمان وی آنرا کتیبه کرده‌اند و در آرامگاه مزارشریف نصب کرده‌اند. توجه شما را به این نکته جلب می‌کنم که  هیچ یک از دو تاریخ ولادت و کشته شدن امام اول شیعیان در نوروز اتفاق نیفتاده است در حالی که اسناد تاریخی و متون دینی زرتشتی نشان می‌دهد که روز ششم فروردین«خورداد روز»، زاد روز پیام‌آور خرد و راستی اشو زرتشت اسپنتمان است. پس آیا این همه مراسم پر شکوه نوروز به‌ویژه روزهای نخست که همراه با جشن و سرور توسط افغان‌ها برگزار می‌شود دارای یک پیام روحانی، اجدادی و یک همبستگی ملی با ایرانیان به‌ویژه زرتشتیان نیست؟
درباره‌ی این که چرا و از چه زمان این آرامگاه را به امام اول شیعیان نسبت دادند، ندیده‌ام که پژوهش‌گری خارجی یا داخلی تحقیق کرده باشد ولی در این مورد روایاتی در محل موجود است که سینه‌به‌سینه گشته تا به‌نسل امروز رسیده است. روایت از این قرار است که وقتی ابومسلم خراسانی در بغداد موفق شد که خاندان ملعون بنی‌امیه را سرنگون کند چون بنی‌امیه خاندان علی(ع) را سب می‌کردند پس از استقرار خلافت ابوالعباس سفاح عباسی به زیارت مقبره علی(ع) رفت و تصمیم گرفت که پیکر وی را برای احترام بیشتر به خراسان منتقل کند!
روایت می‌گوید که سپاهیان زیر فرمان ابومسلم بیشتر مرکب از چهار خاندان بودند که بلخی‌ها یکی از این چهار خاندان را تشکیل می‌دادند، می‌گویند چون که هر خاندان بر سر اینکه محل دفن پیکر علی(ع) باید در منطقه ایشان باشد با دیگران بحث و جدل می‌کردند ابومسلم دستور داد که چهار تابوت آماده کردند سپس خود به‌تنهایی پیکر علی(ع) را در تابوت بلخی‌ها قرار داد و سایر تابوت‌ها را با اشیاء دیگر پر کرد و تابوت‌ها را مهر و موم کرد و به چهار خاندان سپرد پس بلخی‌ها تابوت اصلی را با مشقت فراوان به بلخ آوردند و برایش در مکان کنونی[نه مزار شریف] آرامگاه ساختند و تابوت اصلی را در آن آرامگاه دفن کردند.!
این روایت به دلائل گوناگون اساسا" اعتبار تاریخی ندارد چون اولا" ابومسلم خراسانی شیعه نبوده است تا آرامگاه علی(ع) در نجف مورد علاقه او بوده باشد بلکه او نماینده‌ای از  طرف مهدی از آل‌عباس بوده است که با امکانات مالی از مدینه به خراسان اعزام شد تا تازیان مقیم خراسان و تازه مسلمان شدگان خراسانی را علیه بنی‌امیه و به نفع بنی‌عباس؛ نوادگان عباس عموی پیامبر اسلام بشوراند و خلافت را نه به نوادگان علی(ع) بلکه به خاندان عباس برساند.آن چیزی هم که به روشنی در این روایت فراموش شده این است که یک پیرو اهل تسنن چرا به‌خاطر آرمان‌های تشیع خود را به دردسر انداخته و با ارتکاب به گناه نبش قبر، جسد امام اول شیعیان را جابجا کند؟!
از آنجایی که می‌دانیم در صدراسلام، تازیان علاقه بسیاری به تخریب مکان‌های مذهبی سایر ادیان و بنای مسجد بر روی آن از خود نشان می‌دادند[شاهد آن هم ساختن مسجد بر روی آتشکده‌ها و کنیسه‌های یهودیان و کلیساهای مسیحیان است است، مشهودترین آن هم مسجد‌القصی است که بر روی کنیسه معبد سلیمان در اورشلیم ساخته شده] این شیوه‌ی فاتحان عرب شامل حال [نیایشگاه] اَنوش آذر در بلخ نیز شد...این نیانشگاه همان مکان و مکتبی است که آن وخشور آزاده، اشوزرتشت اسپنتمان در سن 77 سالگی و در حال نیایش در آن توسط یک ملعون سیه‌دل به‌نام «توربرادروش» به شهادت رسیده است. حکیم توس در شاهنامه به‌خوبی راوی این داستان است:

سپاهی ز توران بیامد به بلخ
که شد مردم بلخ را روز تلخ
همه بلخ پر غارت و کشتن است
وز ایدر تو را روی برگشتن ست
شهنشاه لهراسب در شهر بلخ
بکشتند و شد روز ما تار و تلخ
وز آن به نوش آذر اندر شدند
رد و هیربد را همه سر زدند
ز خونشان فروزنده اتش بمرد
چنین بدکنش خوار نتوان شمرد

برپایهی برخی دیدگاه‌ها،پس از تازش تورانیان دیویسنا به بلخ که منجر به ویرانی شهر و قتل عام مردم مزدیسنا آن دیار شد و شهادت وخشور بزرگ و بسیاری از مومنین را نیز در پی‌داشت، یاران و مریدان برجامانده پیکر پاک و در خون غلتیده‌ی پیامبر خدا را در همان مکتب و نیایشگاهی که مردم را پند می‌داد و راهنمایی می‌کرد، دفن کردند...
از دیدگاه نگارنده با توجه به شواهد تاریخی موجود مزارشریف را می‌توان به‌عنوان آرامگاه اشوزرتشت پذیرفت. شاید اگر امکان اکتشافات علمی در این مکان فراهم شود بتوان به آثار و نشان استواری در این مورد دست یافت.پیش از این مزارشریف در پیرامون شهر بلخ قرار داشت اما بعد از تازش اعراب و شیوع شیعیگری و سپس ویرانی بلخ به‌دست مغولان، آرام آرام به یک شهر بزرگ تبدیل شده. بی‌گمان ایرانیان زرتشتی تا پیش از یورش تازیان می‌دانستند که آرامگاه اشوزرتشت کجا بوده است ولی پس از آن‌که تمام آثار مکتوب ایرانیان توسط تازیان سوزانیده شد نسل‌های پسین از هویت و تاریخ خود بی‌اطلاع ماندند به‌طوری که تا پیش از مسافرت «حسن صباح» به مصر و بازدید وی از کتابخانه‌های اسکندریه و پیش از تکثیر و توزیع شاهنامه فردوسی ایرانیان هیچ‌گونه اطلاعی از هویت خود نداشتند.از این پیش اماکن در ایران به تعداد زیادی موجود است، مانند آرامگاه یعقوب لیث در شوشتر، آتشکده آذرگشنسب در شیز[تخت سلیمان]، آرامگاه کورش بزرگ در پاسارگاد [آرامگاه مادر سلیمان] و... که با همین تمهید محفوظ مانده‌اند. من پیشینه‌ی باستانی برخی از آنها را گردآوری کرده‌ام که در آینده در یک جستار کامل در مقابل دیدگان شما قرار خواهم داد.
دور از انتظار نخواهد بود اگر در پشت لایه‌های نماکاری شده سازه‌ی کنونی مزار شریف، ساختمان دیگری با سبک معماری دوره های کهن تر ایران نهفته باشد.صحنه‌ای که شاید روزی به رویت آیندگان برسد...ایدون باد.


+ نوشته شده توسط امرداد در دوشنبه 1388/05/05واژه کلیدی :مزارشریف و واژه کلیدی :ابومسلم و واژه کلیدی :آرامگاه و واژه کلیدی :جامی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز ٥ امرداد ۱۳۸۸

مرزبان. اسوار. دیوان. برید. ورد(برگ- گل )- ورق . دین. مصر ( میثرا- الهه الشمس) . تاج. سفته – چک - خنجر – جوشن- خود- خدنک - ساروخ - هاون - ستون استون استوانه - نام ستارگان :هرمس ناهید.بهرام. مهر.کیوان. تیر ، ماه ، بروین. ناهد و در موسیقی نای نی سورنا بربط تنبور صنج سکاح سیکاه - بغ بگ بیک (بعضی به غلط این واژه را ترکی می دانند) به معنی ارباب امیر خداوند رهبر دینی، مرشد و هدایتگر است که بغ دخت( بیدخت) ایزد بانو نام دیگر آناهیتا فرشته آبها و پاکی. بغداد- جم – عجم - دیباچه = دیباجه . امیر- میر - پاک پاکیزه = باک باکره - پگاح = صباح - پیام= بیان - پروانه فروانه = فرواشه فراشه - ابریق= آبریز- اندازه = هندسه - اندام = هندام - بخشیش = بخشش- الجاموس = گاومیش- جلنار = گلنار- شمندر= چغندر- سکر= شکر- فن= پن(پند) صلیب(چلیپا)-

استاذ - دور- دوران - دوریه - لج لجاجت لجوج . تریاک= تریاق - شاد ( فرح ). شادان.شاذان . شیشه. رزق(روزیک). لگام = لجام . هزاره = حضاره (تمدن) حور= حوریه . فتیله . فارس- فرسان - جهنم - راز- رمز- بند- بنود. زیور= زینت . خیار . جربزه. صابون . گچ = جص . غوغا.سوگ( تونل )= سوق . چهار سو = شارسو. زنانی (زننما) زانی. زانیه. زان - دین - دستور -. کرباس= قرتاس - گدا= کدا تکدی . قاب ( کاب) کعب - بته = پته= بطاقه(بلیط) - کلات قلات= قلعه قلاع - دلو دوالی - رنگ= رنج. روزنامج - خانه - پادشاه =پاشا= باشا- شاهی = شهی( لذیذ)- شاهین- شاو- شاحنه – باشه (نوعی شاهین) . شیرین .شمع و شمعدان . - شلوار= سروال سراویل - مهرگان = مهرجان- آبخانه – آباد - آبدان = حوض - آبدست= وضو- آجر= آجر آگر آجور- آخور = اصطبل- آزاد مرد = رجل حر - آستانه = دربار- آسمان خون = آسمان گون – آهن

اباش = اوباشه = اوباش – ایوان – دیوان - اخش = خوش - ارجمند = با ارزش عزیز- ارجوان = ارغوانی – شراب- ارزن = ارز- ارگ – بورگ = برج - انجمن= الهنزمن - الماس = الماس - انبار = الانبار - انبان = انبان -استبرق در قران آمده است اصل آن استبرگ – انبوب – انجر – اسوه در قران در چند آیه تکرار شده است اسوه از کلمه پهلوی آسا به معنی نمونه گرفته شده است.اساور = اسوار به معنی اسب سوار - اشتربان = شتربان - بابا – باذام- بیجامه- باذنجان= باذمجان- بندر- پاپوش چی = پاپوش= بابوش- بابونج = بابونه = پونه باج = باژ= مالیات و زورگیری – باجه = پاچه – باجایه = چادر نقاب = پوشش- باخ = باختن – باداش = پاداش –بادزهر = پادزهر- بادگیر-بادکیر – بادنج = جوز هندی – بادهنج = بادهنگ - باده = می – بارجاه = بارگاه = کاخ و قصر = بارجه = کشتی جنگی – بارجین = قاشق– باره = پاره = بهره – بارود= باروت- پارولا= مکر و حیله – باری = بوری حصیر- باریچی – باروتچی – باز= عقاب – بازار= سوق- بازدار= صاحب عقاب- بازرباشی= بزرگ بازار- بازرکان= بازرگان- بازوبند= باصوبند- بازی = ملعبه- بازیار = مربی شاهین و عقاب- پاسبانی = نگهبانی شب- باسقانی = بازرس- باشق = باشه نوعی عقاب- باطیه = پاتیل = بادیه- باغ = باغ – باغبان = باقدار- باغستان = بوستان – باک = پاک – بال = بال - باله = جوراب محکم از کلمه پیله گرفته شده و رقص باله از این کلمه است) پالوته= بالوظه= فالوذج = پالوده - بانو – بانوان- بانوکه= بانوچه – نمر = ببر= شیر اسد- بخشیش = بخشش برجد = لباس برچم = برچین – پرچه = یاره – برخ = سهمیه – برخاش = پرخاش باقة = دسته گل باغ گل – باغ داد .بغ داد = بغداد- برزخ = پرژک = پردک = پرده = برقع – برزغ = پرذوق پر نشاط- برزه = برزکار- بسط= بساط- از کلمه پوست پهن کردن بسط کردن و بساط کردن . بست = بستن – بستان از بو استان و یا باغ استان گرفته شده است. بستان = بگیر –بستانبان = باغبان- پستان = پستان –بغداد = بغ داد = خدا داد- باغ داد – بغوان = باغبان – بقجه = بقچه – بلاز= بلاژ= شیطان- بلاس = پلاس- بلبل- بلدام = پلید اندام = بلندم – بلس = پلوس = ابلیس – بلشت = پلشت = نجس – بلکون = بالگون - بلند= بلند- بلنک = پلنگ –بهادار= ثروتمند- بهار= بهار نوعی گل – به به = به به – بهبوذان = بهبود= شاد- بهرس = بهی = زیبا – پهریز= پرهیز- بهزر= به زر- بهلول – بهلوان = پهلوان- بهو = صوفه = ایوان – بوتقه = بوته = قالب – بوتین = پوتین – بوران = باران - بشارت – بوس = بوسه - بهلول از پهلوان – بهلوان = پهلوان – پوچ = بوش (خسارت)- - برهوت = بیابان - برو = برو- بر.از= پرواز- برید= بردن نامه – باز = عقاب و پادشه = باشه = شاهین- بذر= دانه

بزکوار= بزرگوار- بس = بس است – بساط= بسط= پهن-- مرجان- بشکیر = پیشگیر= پیشبند- بشم = پشم = تخم– بط= پت= قوی دریایی – بطریق = پاتریک = رهبر = یونانی اصل – بغداد= خداداد- بغداد= باغ داد = بهشت- بغشور = کاشور- بقجه = بقچه – بقسماط = پخت مال نوعی نان خشک (پی تنوری )
بقلاوا= نوعی شیرینی –بلاس = پلاس = زیلو و زیر انداز دراویش - بهبوذان = مسرور شاد- بهرامج = نوعی درخت- بهرم = بهرمان = نوعی پرنده – بهزر = بهترین زر- تبان = تنبان – تبر = تبر = طبر – تبرج = برج = زینت ( در قران احزاب 33- تخت = تخته خواب – تخدار = پادشاه – تور = نوعی نخ – ترس و مترس نوعی چوب حائل – ترسانه = انبار مهمات در زبان ترکی و عربی – اما اصل آن از ترس فارسی گرفته شده است - تبرج = آیه 33 احزاب – از برج فارسی به معنی زینت و آرایش – تخت = تخت = سریر – التخدار = صاحب قدرت - توتیا = پودر سنگ – اکسید آهن – این کلمه به زبانهای اروپایی نیز رفته است.توت = توت میوه توت و درخت توت – – التور و طست = تور و طشت دو نوع ظرف هستند. تور نوعی سبد و نوعی بافتنی است- التیر = تیر = تیرک = ستون چوبی – تیغار = تغار.
الجادی = الشادی = نوعی شراب زعفرانی- الجارق = چارق = نوعی کفش الساروخ نیز گفته می شود ساروخ همچنین به موشک نیز گفته می شود.

جاش = جوش – جاکوش = چکش – الجام = جام = کاسه = تاس – الجاموس = گاومیش – جان = جن = جن و پری – الجاه = جایگاه – الجاوشیر = گاوشیر –جردقه = گرده = گردگه = یک عدد نان – الجرز= گرز- الجرف= توبه 109= جرف = گررف – الجرم = گرم – الجرماق = ؟- جرموق = گل موگ نوعی کفش الجزاف = گزافه گویی – جزدان = جلد قران - الجزف = گزاف = زیاد = بی اندازه –الجص = گچ = جبس = چسب - بعضی اشتباها این کلمه را یونانی د دانسته اند در حالیکه جبص و جیس همگی از کلمه گچ می باشد.جفت= جفت= زوج –الجل = گل - - الجلاب = گلاب – این کلمه به فرانسه نیز رفته است = جولپ – تولیپ – جلاهق = کلاهک = نوعی تنفنگ – جلبان = گلبان – الجلجلون = گلگون - چکین = سکین – الجلسان = گلشن- الجلنار = گلنار = گل انار - - جلنسرین = گل نسرین – الجلوز = دانه صنوبر – جم = جمشید = عجم – الجمان = گمانه نوعی در و لولو – جمباز = اکروبات = جم باز = جان باز - جمرک = گمرک – جمسفرم = جم اسپرم – ریحان سلطانی و ملکی – جن = جان = شیطان – الجنار = چنار - گند = قند – الجنبذه = گنبذ-– جندر = چادر – جندره = چنگره = چکش چوبی – جنزیر = زنجیر – جن = اجنه 39 الرحمن – جند = گند = سرباز – یس 75 – جندر جوسق = کوشک = قصر – جوف = یوگ = خالی – جوق = جرگه = گروه – جون = گون = لون – جوهر = گوهر – جویبار = رودخانه و نهر – جیسران = گیسوان = دسته خرما –

حانه و الحان از خانه گرفته شده به معنی پستو خانه که در آن مشروب می فروشند حانوت به معنی فروشگاه نیز از همین کلمه است.
الحب حوب از خونب و تونب و تنگه نوعی ظرف آب .حباری = حوبره نوعی کبک- حربا = خرپا - حسبان = ملخک صاعقه و در قران الرحم 5 -
خاشوقه = قاشق - دهقان = خاقان = خان = رئیس بعضی آنرا فارسی و بعضی آنرا ترکی می دانند. احتمال دارد از ریشه دیهگان و دهقان به معنی کدخدا گرفته شده باشد.

غنچه = خنچه – الخلیج = خلیج – خندریس = کنده ریش – الخندق = خندق - - خواجه = بزرگ – خوان = سفره – خان = سفره دار- خوذه = خود – کلاه خود - - خورشید = خورشید- خورنق = خرگاه - خورنه گاه – خورندگاه – خوش بوش = خوش پوش - - خیار = خیار نوعی سبزی- خید = خوب = تازه – خیر = خوبی – خیزران = خیزران = نی – خیش = کیش = پارچه کتانی – الخیم = خم = زیادی –

دکان - دیبا= دیباج - دیباچه= دیباجه - دنگ = ضنک - دنب بره = طنبوره - دایه - دولت - دسته - دباره - دهلیز - دولاب - دلو- دول = دلو- دینار – قوزه (کوزه) گل پنبه - جوزق - غذا - نیزه – نیزک - نوروز= نیروز- نرگس - نرجس - نی، نای،- نازک، نشان - نسرین - نهی- نرد- بازی تخته.

سیب.= سیب سیبوی مصیب - سرایه - سرو – سندان - سرپوش = الطربوش - سراب - سمندر= سمندر – سنبوک = نوعی زورق - سوله پای (لاکپشت) سلحفاه - سرور - سفینه - سرداق سرطاق - سبد= سبط – چکین = سکین =( خنجر - خونگر) - سرد= برد برودت بارد - سندباد و تند باد سرداب = سرداب (انبار زیرزمینی) سرو – سندان سرپوش =الطربوشئ - سمندر= سمندر - سوله پای (لاکپشت)= سلحفاه –
شترنگ = شطرنج - شاهین- شهری ،شهره، - شراب - شاهی، شهی( لذیذ)= شهی - شلوار= سروال سراویل شادی = شادی ،شاطی - شیرین - شیشه - شهرزاد - شهرازاد- شاهراه- الشهره - شال = شال – شادی – شاذان - چمن = شمن = صنم - سروال، سراویل- شکر- سکر - شنبه سمبه سبت-

توت – تنور- تنبان تبان - تل (تپه)= تل اتلال - ترنگبین= ترنجبین - تابوت - تیمار= بیطار - تاس = طاسه - ترشی= طرشی - تشت = طشت- تب = طب طبیب- تمساح = تمساح تماسیح - تریاک= تریاق- تراج = دراج - تاووس= طاووس طاووس - تاج= تاج تتویج متوج - تر و تازه = طری و تازج طازج -
لک لک = لق لق – آب = لعاب الآب

ورم = تورم و مشتقات آن - وزن = وزن اوزان
ورد به معنی گل – ورل - ورد با کسر و به معنی حرف کلامه -
گنجینه = خزینه( انبان- انبار)= خزینه یخزن مخزن
گلستان = جلستان - گوهر، جوهر،جواهر، مجوهرات، جوهری
گنج = کنز، کنوز - گل آب = جلاب - گلابی = کلابی - کاروان =کاروان – قیروان کاری = الکاری = العقاری = سازنده - بنا
کندک(کندن) = خندق - کبایه - کیذ کید= کید - کیمیا( شیمی)= کیمیا
کفچلیز =کفگیر= قفشلیل - کشیش= قسیس قسیسین - کنشت کنیست = کنیسه کنایس - نور بر وزن دور، کور= نور منور تنویر – نفت = نفط - نامه - نعناع
نقش = نقش نقاش ینقش منقش - ناو، ناوخدا = ناخدا ناخذا - روستا = روستاق – الرزداق - رای = الرای - رونگ رونق= رونق
رهبان= ربان - رو( برو) = رو، یراح یروح راحه استریح استراحه
رهنما رهنامج - راه بان رهبان ربان ( کاپیتان) - زاغر + زقله نام پرنده ای - زور= زور تزویر - زفران= زورق – زواریق

زندیک = زندیق زنادقه - زنبق - زور – تزویر - زشت = رجس
زر = زر- زرابی – زریاب - زرتک = زردج - زنگول = جلجول زنگ دام و گله - هاون = هاون - دستور = دستور ( قانون اساسی)
دولاب - دلو - دود، اود عود (دود چشم زخم) - دولاب – دوغ - دیباج – دیدبان – دهقان = دهاقین – دهاقنه - دشن یعنی جشن افتتاحیه = جشن – دکل = دقل – دکان – دکمه = تکمه – دشمان = دشمن
چوگان= صولجان - چلاق = شل – شلال - شلل-
گرداب = جرداب - جوراب = جوارب - جاروب= شاروب،جاروف -
کیهان جهان،= جیهان - جوال ( توبره)- جوخ - خورشید - خور – خوری( شمس )
خانقاه = خانگاه – خوش پوش = خوش بوش - خاشاک= غساق - سیخ = سخ
فلفل – فنجان – فستان - فورگ- بورگ،برج= برج ابراج بروج - فانوس = الفانوس
صندل( نوعی گیاه دارویی صندلی = صیدلی( داروخانه) - صابون –
غذا - غذا تغذیه اغذیه مغذی - آبکاری آبگری = عبقری
میدان - مینا( ساحل کناره بندر)= مینا- مومیایی - مجانی - مال= مال اموال تمویل - میث میثاق = میثاق- ماما (مادر)- مرزبان = مرزبان مرازبه- موج = فوج، افواج - لیمو = للیمون - لوبیا- لنگر = لنکر - لشگر = لسکر = عسکر عساکر- دود = اود = عود

عروس - عنبر - پولاد = فولاذ - پند،فند فن= فن فنون فنان یفن - پروانه= فرنقه- پیروز = فیروز –- پالوده =فالودج، فالوذج - پیل = فیل، افلال - پهلوان= بهلوان، بهلوانیه

پستان = فستان( کرست لباس زیر) - پردیس = فردوس فرادیس
پیک = فیک فیج فیوج افواج - پوزه = البوز- پونه = بونه - پاک = باک – پاکیزه = باکره – باکره- بکر - پگاه پگاح = صباح صبح اصبح یصبح مصباح - پیام= بیان


منابع :
الکلمات الفارسیه فی المعاجم العربیه – جهینه نصر علی – طلاس – برج دمشق - 2003
معجم المعربات الفارسیه: منذ بواکیر العصر الحاضر - محمد التونجی‏
به نقل از:www.deilamestan.com
واژه کلیدی :واژگان فارسی در عربی و واژه کلیدی :زبان عربی و فارسی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٦:٤۸ ‎ب.ظ روز ٥ امرداد ۱۳۸۸

صدام، دیکتاتور سابق عراق، رژیم خود را ضعیف تر از ایران می پنداشت و از این رو به جهان اجازه داد تصور کند که عراق دارای سلاح های کشتار جمعی است چونکه نمی خواست ضعفش در مقابل ایران عیان شود.

به گزارش عصر ایران(asriran.com) به نقل از واشنگتن پست، صدام پیش از اعدام در مجموعه مصاحبه هایی با بازجویان FBI گفته بود: "نگران برملا شدن ضعف و آسیب پذیری رژیمش در مقابل ایران است ، از این رو مانع از بازگشت بازرسان سازمان ملل به عراق شده تا جهان را به این باور برساند که عراق دارای سلاح های کشتار جمعی است."

دراین مصاحبه ها که به تازگی منتشر شده ، صدام به ماموران آمریکایی گفته است: "از نگاه او ایران تهدید به مراتب بزرگتری نسبت به آمریکاست."

صدام همچنین ادعا کرده بود: متقاعد شده که ایران در تلاش است مناطق جنوبی عمدتاً شیعه نشین عراق را به خاک خود الحاق کند.

دیکتاتور معدوم عراق در این مصاحبه ها دلیل جلوگیری از بازگشت بازرسان سازمان ملل به عراق را به تهدید ایران مربوط دانسته و گفته بود: "به این خاطر اجازه ندادم که بازرسان سازمان ملل به عراق بازگردند چونکه تهدید ایران را عامل مهمی می دانستم."

صدام در تشریح این قضیه گفته بود: "او بیش از آنکه نگران پیامدهای خشم آمریکا به خاطر جلوگیری از بازگشت بازرسان ملل به عراق باشد از این قضیه نگران است که ایران به ضعف و آسیب پذیری رژیم عراق پی ببرد."

در این مصاحبه ها که در سال 2004 انجام شد دیکتاتور عراق خاطرنشان کرده بود: "توان تسلیحاتی ایران به طور محسوسی افزایش یافته در حالی که تسلیحات عراق به خاطر تحریم های سازمان ملل از بین رفته است و در نهایت اگر عراق نتواند به یک پیمان امنیتی با آمریکا برای محافظت از خود در برابر دشمنان منطقه ایش دست پیدا کند می بایست توان تسلیحاتی خود برای مقابله با تهدید ایران را احیا کند."

صدام حسین همچنین کشورهای خاورمیانه را ضعیف و فاقد توان دفاع از خود یا عراق در برابر حملات احتمالی ایران دانسته بود.

خلاصه جزئیات مصاحبه های صدام با  FBI که شامل 20 جلسه بازجویی رسمی در سال 2004 است به تازگی بر روی وب سایت پلیس فدرال آمریکا قرار گرفته است. این مصاحبه ها در فاصله هفتم فوریه تا یکم می 2004 انجام شده است.
منبع: www.asriran.comواژه کلیدی :صدام و واژه کلیدی :مصاحبه های صدام و واژه کلیدی :اف بی آی
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٦:٤۳ ‎ب.ظ روز ٥ امرداد ۱۳۸۸

مور 37 ساله و شاهین 7300 ساله

مروری بر پرونده ادعای مضحک اعراب درباره جزایر سه گانه خلیج فارس
مور 37 ساله و شاهین 7300 ساله
در سال 1992 نقشه اماراتی‌ها در تغییر ترکیب جمعیتی جزایر لو رفت چرا که در این سال گروهی از مردم هند و پاکستان که در استخدام امارات بودند و نیز بیش از 100 آموزگار مصری با خانواده خود بدون اطلاع ایران قصد ورود به ابوموسی را داشتند که ایران از ورود آنان جلوگیری کرد...روی این کیک که به دست شخص سفیر امارات رسید نوشته شده بود «کشور 7300 ساله ایران سی و هفتمین سال تولد شیخ‌نشین امارات را تبریک می‌گوید.»

 عصرایران ؛اسماعیل سلطنت پور - داستانی کوتاه نقل شده که در بلندترین نقطه کوهستان، شاهینی زندگی می‌کرده و فخرش به خاطر بلندپروازی و زندگی در اوج آسمان بود تا اینکه روزی موری تصمیم می‌گیرد ابهت شاهین را بشکند و در این رابطه بعد از آنکه شاهین بر زمین می‌نشیند خود را به او رسانده و با بالا رفتن از پایش بعد از پرواز شاهین همراه با او به بلندترین نقطه کوه که همواره برای همه حیوانات غیرقابل تصور بوده، می‌رود.

در بالای صخره مور خود را به شاهین نشان می‌دهد که «دیدی آمدن به اینجا هنر نیست و من هم اکنون مانند تو در اوج آسمان هستم.» شاهین بی آنکه چیزی بگوید ، بالش را بر هم می‌‌زند و مور از اوج آسمان‌ها بر قعر سقوط می‌کند!
 
***
این روزها موجی از محکومیت سراسری اقدام گوگل در جعل نام خلیج فارس به راه افتاده و ایرانیان سراسر جهان به هر نحو ممکن انزجار خود را از اقدام گوگل اعلام کرده‌اند، اما در همین ایام همچنان در جبهه‌ای دیگر نگاه پرطمع بیگانگان به خاک ایران را شاهدیم:طرح دوباره ادعاهای بی‌اساس اماراتی‌ها درباره جزایر ایرانی تنب کوچک،تنب بزرگ و ابوموسی.

 مالکیت از دیرباز!

جزایر ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی در طول دوران مختلف تاریخی به جز یک برهه کوتاه تحت کنترل و اداره حکومت ایران قرار داشته‌اند؛ آن دوره کوتاه نیز به سال 1904 و اشغال این جزایر از سوی بریتانیا برمی‌گردد که در نهایت با اعلام خروج نیروهای انگلیسی از خلیج فارس در سال 1971 حاکمیت ایران بر جزایر بار دیگر تثبیت می‌شود.
 
تصویر مربوط به قلمرو ایران در دوره هخامنشیان است( به بخش maka) توجه کنید!

جالب اینجاست که اماراتی ها تا سال 1992 هیچگونه ادعایی نسبت به جزایر ایرانی نداشته اند تا اینکه در سپتامبر این سال، یکی از مقامات وزارت خارجه امارات استارت طرح ادعاهای بی‌اساس را زد ، اما به‌گونه‌ای مضحک؛  او ادعایی را مطرح کرد که هنوز هم با گذشت سال‌ها می‌تواند دستمایه طنزپردازان قرار گیرد.

 این مقام  اماراتی ادعا کرد که «حاکمیت بر جزایر تنب بزرگ، کوچک و ابوموسی از دوران‌های دیرباز، از آن دولت امارات متحده عربی بوده است!» اماراتی‌ها بی‌تجربه‌‌تر از آن بودند که از حربه مالکیت تاریخی برای اثبات ادعاهای بی‌اساس خود وارد نشوند چرا که در 30 سپتامبر همان سال وزیر امور خارجه امارات در جلسه مجمع‌ عمومی سازمان ملل نطقی انجام داد که احتمالا باعث خنده حاضران در جلسه شده چرا که او ادعا کرد جزایر سه‌‌گانه از آغاز تاریخ به امارات تعلق داشته است! اماراتی‌ها در شرایطی دم از آغاز تاریخ می‌زدند که فقط 25 سال از پیدایش کشورشان می‌گذشت!

مقامات وزارت خارجه امارات در حالی به خود اجازه دادند که از «دوران دیرباز» و مالکیت از «آغاز تاریخ» سخن به میان آورند که کشور مقابل شان دستکم7300 سال سابقه تمدن داشته است هرچند که بسیاری از مورخان قدمت تمدن ایرانی را بسیار فراتر از این ها می دانند.

جهالت اماراتی‌ها دقیقا به اندازه‌‌‌ای است که نمی‌دانند اگر بنا باشد خط و خطوط سیاسی و مرزبندی‌ها براساس سابقه و ادعاهای تاریخی شکل بگیرد،کل سرزمین های کنونی انها باید به سرزمین اصلی یعنی ایران بازگردد .
 
البته شاید ادعای قدمت، در رابطه بین خود اعراب که چند ماه یا چند سال با هم تفاوت زمان استقلال دارند، به کار بیاید.

ایران حداقل در چند قرن اخیر هیچگونه چشمداشتی به اراضی دیگر کشورها نداشته و چند مورد وقوع جنگ نیز براساس تلاش برای حفظ اراضی ایران بوده، نه تصرف زمین های همسایگان.اما نباید اجازه داد اتخاذ سیاست احترام به حفظ وضع موجود از سوی ایران مورد سوءاستفاده زیاده‌خواهان قرار گیرد.

کیک تولد

دو هفته قبل، تعدادی از هموطنان با تجمع در مقابل سفارت امارات در تهران نسبت به ادعاهای این کشور درخصوص جزایر ایرانی واکنش نشان دادند. در این تجمع، بعد از قرائت بیانیه معترضان به مناسبت سی و هفتمین سال تاسیس امارات، در اقدامی جالب کیکی که تدارک دیده شده بود را به سفیر این کشور تحویل دادند.

روی این کیک که به دست شخص سفیر امارات رسید نوشته شده بود «کشور 7300 ساله ایران سی و هفتمین سال تولد شیخ‌نشین امارات را تبریک می‌گوید.»

در بیانیه ای هم که نسخه‌ای از آن به دست آقای سفیر رسیده، نوشته شده بود «بدین وسیله به تمامی چپاولگران استعمارگر اعلام می‌داریم که ایرانی همیشه پایدار و استوار در صیانت از تمامیت ارضی کشور و فرهنگ بی‌همتایش کوشنده و هرگونه تعرض به مردم و تمامیت ارضی کشور را با گرزی آهنین پاسخ خواهد داد.»

این تجمع به دنبال طرح مجدد ادعاهای بی‌اساس اماراتی‌ها در قالب بیانیه پایانی اجلاس سران عرب که ماه گذشته در سوریه برگزار شد، صورت گرفت.

البته بلافاصله بعد از صدور بیانیه اعراب،سخنگوی وزارت خارجه ایران نسبت به آن واکنش نشان داد و ضمن رد ادعاهای واهی و بی‌اساس امارات، این بیانیه را سوال‌برانگیز و مداخله در امور داخلی ایران خواند و محکوم کرد.

حسینی همچنین اماراتی‌ها را به گفت‌وگو دعوت کرد تا سوءتفاهم آنها رفع شود اما او همچنین تاکید کرد که جزایر سه‌گانه جزء لاینفک سرزمین ایران هستند. طرح ادعاهای مکرر اعراب در مورد جزایر ایرانی این واقعیت را به اثبات می‌رساند که آنان نه‌تنها چیزی از تاریخ نمی‌دانند بلکه در مباحث حقوقی نیز تهی هستند و البته احتمال قوی‌تر این است که این دو مورد را به خوبی می‌شناسند اما درصدد تحریف آن هستند؛ چرا که در حقوق بین‌الملل با ثبات‌ترین و خدشه‌ناپذیرترین پیمان‌ها ، معاهدات مرزی هستند و مطابق کنوانسیون‌های بین‌المللی کشورهای عضو سازمان ملل تثبیت مرزها را"تضمین شده" پذیرفته‌اند؛ چرا که نخستین اصل در حفظ صلح و امنیت بین‌الملل، خلل‌ناپذیر‌بودن معاهدات مرزی به شمار می‌رود.


 پهلوی ، بحرین ، جزایر

  در دوران پهلوی، به دلیل اینکه تعلق جزایر را به ایران قطعی و مسلم ‌دانسته می شد ضرورتی برای جمع‌آوری اسناد و مدارک مربوط به تعلق جزایر سه گانه به ایران احساس نشد و بدین ترتیب اقدام چندانی در این راستا و ارائه مدارک به محافل بین المللی و رسانه ای صورت نگرفت.

به واسطه همین کم‌کاری، برخی کشورهای عربی گمان کردند ایران سند و مدرکی برای اثبات مالکیت خود بر جزایر در اختیار ندارد!

شخص محمد رضا شاه در کتاب" پاسخ به تاریخ "نوشته است: «یک روز قبل از اینکه انگلیسی‌ها به دلایلی خلیج فارس را ترک کنند، ایران حاکمیت خود را بار دیگر بر جزایر تنب کوچک، بزرگ و ابوموسی مستقر کرد.»

مرور تاریخ نشان می‌دهد شاه در جریان یک معامله با انگلیسی‌ها تن به جدایی بحرین از ایران داده است تا از این طریق بتواند زودتر اشغالگران را از جزایر ایرانی به بیرون براند، اما بعد از جدا شدن بحرین از ایران وعده‌ها هم به فراموشی سپرده شد.

این در حالی است که در زمان اشغال جزایر ایرانی توسط بریتانیا هم با" برافراشته بودن پرچم ایران، برداشته شدن پرچم شارجه، حضور ایرانیان در جزایر و ارسال بیش از 30 یادداشت اعتراض به بریتانیا"، حاکمیت ایران بر آنها ملموس و قطعی بود.


تلاش برای تغییر ترکیب جمعیتی


محمدرضا شاه همچنین در کتاب "پاسخ به تاریخ" اشاره کرده است به علت اینکه اکثریت مردم بحرین، عرب بوده‌اند، اجازه استقلال آن را داده است ! اما او اشاره‌ای به تلاش اعراب برای برهم زدن ترکیب جمعیتی بحرین نکرده و البته اعراب از این تاکتیک درباره جزایر سه‌گانه هم استفاده کرده‌ اند.
 
در سال 1992 نقشه اماراتی‌ها در تغییر ترکیب جمعیتی جزایر لو رفت چرا که در این سال گروهی از مردم هند و پاکستان که در استخدام امارات بودند و نیز بیش از 100 آموزگار مصری با خانواده خود بدون اطلاع ایران قصد ورود به ابوموسی را داشتند که ایران از ورود آنان جلوگیری کرد.
شواهدی نیز در دست است که امارات به برخی اعراب مبالغ کلانی پرداخت می‌کند تا در ابوموسی زندگی کنند.

اهمیت جزایر

جزایر سه‌گانه ایرانی هم از نظر ژئوپلیتیک و هم از نظر استراتژیک حائز اهمیت هستند؛ چرا که صادرات نفت ایران و 80 درصد تجارت خارجی ایران از طریق خلیج‌فارس و تنگه هرمز انجام می‌شود و علاوه بر این موقعیت جزایر تنب بزرگ و کوچک به نحوی است که بخش اعظمی از نفت خام مورد نیاز جهان از میان این جزایر عبور می‌کند.
این تسلط استراتژیک از منظر نظامی نیز بسیار حائز اهمیت است. آنچه مسلم است جزایر سه‌گانه از گذشته تاکنون تحت کنترل ایران بوده‌اند و در حال حاضر نیز به طور کامل در اختیار ایران هستند و حتی کشتی‌هایی که قصد عبور از آب‌های جزایر را دارند، موظفند دستورالعمل ایران را اجرا کنند.


مستندات تاریخی

پرواضح است که منظور از ارائه سند و مدرک این نیست که ایران برای هر وجب از خاک خود موظف باشد سند و مدرک ارائه دهد، با این حال اسناد و مدارکی وجود دارد که وابستگی و پیوستگی جزایر سه‌گانه را بر سرزمین ایران اثبات می‌کند.

گزارش‌های مختلفی توسط دولت بریتانیا وجود دارد که در آن جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی جزء خاک ایران معرفی شده‌اند و کارگزاران، سفرا و نمایندگان سیاسی این کشور در موارد متعدد که ذکر جزئیات آن در این مطلب نمی‌گنجد، بر این امر صحه گذاشته‌اند.

جزایر سه‌گانه ،هزاران سال بخشی از ایران بوده اند .این جزیره ها از سال 1780 در اداره شیوخ لنگه قرار داشتند و در مقطعی نیز والی بوشهر اداره امور 3 جزیره را در دست داشته و بر همین اساس وزارت خارجه انگلستان در تمام نقشه‌های رسمی خود هر 3 جزیره را به رنگ پرچم ایران نشان داده است.
 
 قدر مسلم آنکه خود اعراب بهتر از دیگران از نقشه‌های تاریخی و اسناد و مدارک تملک ایران به جزایر اطلاع دارند؛ می گویند کسی را که خواب باشد می‌توان بیدار کرد اما کسی که خود را به خواب زده باشد را هرگز نمی توان.

 هشدار جدی درباره جزایر

شیخ زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات چندی قبل در اظهارنظری گستاخانه طرح موضوع اختلاف ایران و امارات در دادگاه لاهه را خواستار شده بود که در این رابطه باید هشدار داد که هرگونه پذیرش بررسی موضوع ادعاها در این دادگاه یک پیروزی بزرگ برای امارات محسوب می‌شود چرا که توانسته‌اند ادعاهای خود را در جایگاه حقوقی و بین‌المللی به عنوان مناقشه و اختلاف ارضی طرح کنند .
 
علاوه بر این دادگاه‌های بین‌المللی در اختیار قدرت‌های بزرگ هستند و ثروت و دلارهای سرشار نفتی اعراب هم در صدور آرای دادگاه‌ها بی‌تاثیر نخواهد بود.

البته طبق مقررات بین المللی تا دو کشور ، توافق به ارجاع پرونده به دادگاه نکنند، دادگاه های بین المللی حق رسیدگی ندارند و تا کنون ایران درباره این تقاضای مکرر اعراب پاسخی جز"نه" نداده  است زیرا این کار را مثل ان می داند که ایران چند بار ادعا کند که دوبی جزو استان هرمزگان است و سپس به اماراتی ها بگوید اگر اعتراضی دارید ، به دادگاه برویم!

توصیه‌ای به اعراب

مصلحت کشورهای عربی در این است که ایران را در کنار خود ببینند و نه در مقابل خود؛ چرا که نفوذ ایران در منطقه می‌تواند عرصه را به همسایگان که توسعه‌طلبی ارضی در سر می‌پرورانند، تنگ کند.

به‌خصوص کشور امارات نباید موضوعی را دنبال کند که هزینه‌های بالایی برای مردمش داشته باشد. اماراتی‌ها به خوبی از میزان سرمایه‌های ایرانیان در کشور خود اطلاع دارند و می‌دانند ایرانیان در هر شرایطی حفظ تمامیت ارضی را بر همه چیز ترجیح می‌دهند و این ارتباطی با جناح‌بندی‌های سیاسی و گرایش‌های حزبی و حتی رژیم های سیاسی حاکم بر ایران ندارد.

همچنین به نظر می‌رسد باید با توسعه امکانات آموزشی، صنعتی، ورزشی، خدماتی و نظامی در جزایر سه‌گانه به‌خصوص جزیره مسکونی ابوموسی که بیشتر هم مورد طمع قرار گرفته، زمینه رضایت‌مندی اهالی و ساکنان آنجا را فراهم کرد .
 
همسایه عرب!

هشدار که شاهین با برهم زدن بالی مور را به خاک نشین نکند.
www.asriran.comواژه کلیدی :جزایر سه گانه ایران و واژه کلیدی :امارات و واژه کلیدی :ژئوپلیتیک و واژه کلیدی :جدایی بحرین از ایران
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز ٥ امرداد ۱۳۸۸

جزایر سه گانه از منظر تاریخی

پاسخی به ادعاهای اعراب
 
جزایر تنب بزرگ و گوچک و ابوموسی ، سه جزیره کوچک ایرانی در خلیج فارس می باشند.
جزیره تنب کوچک ، یک مایل طول و سه چهارم مایل عرض دارد و در فاصله 22 مایلی ساحل قرار گرفته است . جزیره تنب بزرگ در 17 مایل جنوب ایران و در جنوب غربی جزیرۀ ایرانی قشم می باشد و با سواحل آن سوی خلیج فارس 43 مایل فاصله دارد.

جزیره ابوموسی تقریباً در وسط خلیج فارس می باشد و تنها چند مایل از غرب یک جزیره دیگر ایران به نام سیری، فاصله دارد.
این جزایر از گذشته های بسیار دور بخشی از قلمرو ایران بوده اند و در قرنهای 18 و 19 میلادی جزء حوزۀ صلاحیت و حکمرانی لنگه به حساب می آمده اند که خود یک بخش اداری از استان فارس بوده است.

حاکمیت ایران بر این جزایر در کتابها ، اسناد تاریخی ، سالنامه ها ، شرح وقایع راهنمایان دریایی ، نقشه های جغرافیایی و به خصوص در اسناد رسمی ، گزارش های اداری و یادداشتهای وزارت خارجه و دفتر امور هندوستان در انگلیس در خلال قرنهای 17 و 18 و بخش اعظم قرن 19 منعکس شده است.
چابهای اول و دوم ( 1883 و 1864 ) کتاب وزارت دریاداری انگلستان تحت عنوان « راهنمای دریایی خلیج فارس » می باشد که در آنها هر سه جزیره به صورت بخشی از قلمرو ایران نشان داده شده است . همچنین ، جزایر مزبور در « نقشه اداره جنگ » انگلستان که در سال 1887 تهیه شده ، نقشه لرد کروزن از ایران مورخ 1892 و نقشه مساحی روز مورخ 1897 جزایر ایرانی هستند و به رنگ قلمرو ایران مشخص شده اند.

در زمان حکومت امپراطوری گستردۀ هخامنشی ( 330-550 قبل از میلاد ) خلیج فارس یک دریای ایرانی بوده و اتحادیۀ سرزمینهای ایرانی ضامن حفظ صلح ، امنیت و نظم در سراسر منطقه و مسیرهای دریایی این امپراطوری محسوب می گردیده است . طبق آثار هردوت در زمان داریوش بزرگ (485-521 ) قبل از میلاد ، مناطق و جزایر خلیج فارس استان ( ساتراپ ) چهاردهم این امپراطوری تلقی می شده است.

در خلال سالهای بعدی که نظام جهان به صورت دو قطبی درآمده و تحت سیطرۀ امپراطوریهای پارت و ساسانی (238 ق.م - 641) از یک سو و امپراطوری روم از سوی دیگر بوده است ، خلیج فارس همواره بخشی از اتحادیه سرزمینهای ایرانی و یک دریای ایرانی تلقی می شده است. حکومت ایران ( در این دوره نیز ) همچنان ضامن حفظ صلح ،امنیت و نظم در این حوزه بود.

در خلال دوران ساسانی – از 224 تا 641 میلادی – اتحادیۀ ایران توانست با زیرکی و مهارت سیاسی بیشتری به موجودیت خود ادامه دهد.

در دوران حکومت آل بویه ، در واقع همۀ حوزه خلیج فارس و حاشیه جنوبی آن بخشی از قلمرو حکومت مزبور محسوب می شد.

در زمان سلجوقیان ( 1194 – 1055 ) ، سلاطین سلجوقی وارث سلطۀ بلامنازعی بر خلیج فارس بودند.

تهاجم مغولها باعث بروز هرج و مرج بی سابقه ای در امپراطوری ایران شد. مع هذا، فارس و کرمان با درایت حکّام محلی خود از عواقب ویرانگر این تهاجم جان سالم به در بردند. حکّام مزبور ، گاهی به اتفاق ، ولی اغلب به طور مستقل بر حوزۀ خلیج فارس تسلط داشتند و برای این امر به قدرت دریایی اتباع خود یعنی شیوخ قیس و هرمز متکی بودند.

در دوران حکومت ایلخانان ، سلطان هرمز که تابع حاکم فارس بود ، قدرت دریایی و تجاری بی سابقه ای کسب کرد و در واقع به موقعیتی دست یافت که می توان آن را همتای « ونیز » در آسیا محسوب کرد.

در عرض 150 سال بعدی یعنی از سال 1346 تا 1500 تمامی جزایر و سواحل خلیج فارس تحت حکومت سلطان هرمز بود که خود تابع حکّام فارس یا کرمان محسوب می شد.
در این زمان نادر شاه تا پایان قرن ، بندر لنگه و جزایر مرتبط با آن یعنی فارور ،سیری ، ابوموسی و تنب ها همچنان تحت حکومت حکّام لنگه –که خود وابسته به استان فارس بودند- قرار داشت .

با توجه به حقایق فوق ،به طور منطقی می توان گفت :
لنگه و جزایر مربوط به آن یعنی سیری ، فارور ، بنی فارور،ابوموسی و تنب ها همیشه بخشی از قلمرو ایران بوده است.

در دورۀ بین 1820 تا 1887 مقامات انگلیسی در خلیج فارس به طور مداوم و قاطع معتقد بودند که جزایر تنب و ابوموسی بخشی از قلمرو ایران است.
در همین دوره چندین نقشۀ رسمی تهیه شده است که به عنوان مدارک کارتوگرافیک دربارۀ نحوۀ تقسیم مناطق متعلق به ایران در نظر گرفته می شوند و در آنها جزایر تنب و ابوموسی بخشی از ایران می باشند . به عبارت دیگر،این نقشه ها گویای آن است که مقامات انگلیسی تعلق جزایر مزبور را به ایران به رسمیت شناخته اند.

به علاوه ، نقشه های مزبور توسط ایران و برای اثبات حاکمیت آن بر جزایر مورد نظر تهیه نشده اند ، بلکه نقشه های انگلیسی هستند که علناً جزایر تنب و ابوموسی بخشی از ایران می باشند . به عبارت دیگر ، این نقشه ها گویای آن است که مقامات انگلیسی تعلق جزایر مزبور را به ایران به رسمیت شناخته اند.
به علاوه ، نقشه های مزبور توسط ایران و برای اثبات حاکمیت آن بر جزایر مورد نظر تهیه نشده اند، بلکه نقشه های انگلیسی هستند که علناً تنب و ابوموسی را به عنوان بخشی از قلمرو ایران نشان می دهند.
از جمله :
( الف) در شرح وضعیت دریانوردی در خلیج فارس که در سال 1786 توسط جان مک کلئور تهیه و به وسیله شرکت هند شرقی چاپ شده است ، جزایر و بنادر خلیج فارس به 5 قسمت تقسیم شده است. قسمت چهارم آن مربوط به جزایر ایرانی است که جزایر تنب و ابوموسی به وضوح در میان آنها درج شده اند.

(ب) در اثری تحت عنوان یادداشتهای جغرافیایی مربوط به امپراطوری ایران که جی . ام . کیز مشاور سیاسی سرجام ملکم در زمان مأموریتش در ایران تهیه کرد و در سال 1813 به چاپ رسیده است ، جزایر تنب و ابوموسی به عنوان جزایر ایرانی ذکر شده اند. در چاپ دوم کتاب که در آن نقشۀ رنگی ، جای نقشۀ سیاه و سفید چاپ قبلی را گرفته است جزایر تنب و ابوموسی علناً به رنگ قلمرو ایران مشخص شده اند.

(ج) به همت وزیر مختار بریتانیا در هند ، کاپیتان سی . بی. اس. سنت جان در سال 1876 نقشه ای از خلیج فارس تهیه کرد که در آن جزایر تنب و ابوموسی به همان رنگ قلمرو اصلی ایران است.

(د) نقشه وزارت جنگ بریتانیا ( مورخ 1886 ) درباره ایران،
این نقشه توسط شاخه اطلاعات وزارت جنگ در بریتانیا تهیه شده و در سال 1886 منتشر گردیده است. در این نقشه جزایر تنب و ابوموسی به رنگ قلمرو اصلی ایران است.

(ه ) نقشه لرد کروزن
به دستور لرد کروزن در سال 1892 نقشه ای از ایران تهیه شد و گزارش ضمیمه این نقشه هیچ تردیدی باقی نمی گذارد که جزایر تنب و ابوموسی جزء قلمرو ایران است . در نقشه مزبور جزایر مورد نظر همگی به رنگ قلمرو اصلی ایران هستند.

(و ) در سال 1897 نقشۀ رنگی ایران توسط دفتر نقشه برداری اداره امور خارجی هند تهیه شده و به وسیله حکومت هند منتشر گردید. در این نقشه نیز جزایر تنب و ابوموسی به رنگ قلمرو اصلی ایران است.

طبق حقوق بین الملل ، اشغال یکی از روشهای اولیه کسب سرزمینی توسط یک دولت در قلمرویی که به هیچ دولتی تعلق نداشته ، از طریق حضور واقعی ، دائمی و مؤثر وکنترل بر منطقه مورد ادعاست.

به عبارت دیگر اشغال عبارت از اقدام دولت به تصاحب سرزمین است که بر طبق آن دولت اشغال کننده از روی قصد حاکمیت ، قلمرویی را که در زمان اشغال تحت حاکمیت هیچ دولتی نیست به دست می آورد.

دو شرط برای تحقق این حاکمیت ضروری است. نخستین شرط : این است که قلمرو اشغال شده باید بلاصاحب باشد و شرط دوم ، اینکه اشغال به صورت واقعی و مؤثر انجام شده باشد.

دیوانهای بین المللی الف: در قضیه مرز گینه انگلیس – برزیل (1904 ) ، داور سرزمین بلاصاحب را به عنوان سرزمینی مورد اشاره قرار داد که « قلمرو حکومت هیچ دولتی نیست .»ب، در قضیه جزیره پالماس (1928) داور به چنین سرزمینی تحت عنوان سرزمین «بدون سرور» اشاره کرد. ج، در قضیه جزیره کلیپرتون (1932) داور اضهار داشت ، سرزمین بلاصاحب یعنی « سرزمینی که متعلق به دولتی نیست.»

طبق فرهنگ حقوق بین الملل سرزمین بلاصاحب یعنی سرزمینی که به هیچ دولتی تعلق ندارد همین تعریف توسط اوپنهایم و هاک ورث نیز ارائه شده است.
کویت ، آن را سرزمینی می داند که متعلق به هیچ دولت متمدنی نیست.
مور نیز تعریف مشابهی دارد و می گوید سرزمین بلاصاحب یعنی سرزمینی که به« اشغال قدرت متمدنی » در نیامده است.

با توجه به تعاریف اساتید حقوق بین الملل که مورد اشاره قرار گرفت می توان بطور منطقی نتیجه گرفت که جزایر تنب و ابوموسی پیش از سال 1903 به هیچ وجه سرزمین بلاصاحب نبوده اند زیرا این جزایر از زمانهای قدیم – به تأیید شواهد و مدارک غیرقابل انکار تاریخی – بخشی از سرزمین ایران بوده اند. جزایر مزبور از اوایل قرن 17 تا سال 1903 تحت ادارۀ لنگه بوده اند که خود بخشی از استان فارس است . بعلاوه ، جزایر مزبور بطور مداوم توسط اهالی لنگه ،شیرو ،مغو وثخلیو ، برای کشاورزی ،ماهیگیری ، و صید مروارید مورد استفاده قرار می گرفته است.

در خلال دهه 1920 ایران
دوبار پیشنهاد کرد که اختلافات مربوط به جزایر ، به خصوص در مورد بحرین به جامعۀ ملل ارجاع شود. این پیشنهادات ابتدا در سال 1923 و سپس دو سال بعد یعنی در 1925 مطرح شد. اما انگلیس که به شدت از نظارت اشخاص ثالث و مجامع بین المللی براعمال خود در خلیج فارس وحشت داشت به مقامات ایرانی اطلاع داد که بهتر است مسائل فی مابین از طریق مذاکرات دو جانبه حل و فصل شود .

درآوریل 1935 فرماندار بندر عباس نامه ای به رئیس جزیره تنب نوشت و همراه با آن سه نسخه از فرمان شاه ایران درباره انتخابات دوره دهم مجلس ایران را برای توزیع فوری به او تسلیم نمود .
این نامه و اعلامیه های همراه آن توسط یک افسر نیروی دریایی دریافت شد و در عین حال بوسیلۀ نماینده سیاسی ایران به وزیر مختار بریتانیا در تهران ( ناچبول هاگسن )- ارائه گردید.به هر حال انگلیسیها به این موضوع اعتراض نکردند.
اخذ عوارض در جزیرۀ تنب به اسم نیروی دریایی ایران ، در دسامبر 1940 و فوریه 1941 صورت گرفت و انگلیسیها هیچ اعتراضی نکردند.

در دورۀ 22 نوامبر 1954 تا 20 ژانویه 1955 سواحل ایران در خلیج فارس بصورت فرمانداری کل بنادر و جزایر خلیج فارس سازماندهی شد. طبق طرح تقسیمات اداری جدید ، تنب بزرگ جزء بخش قشم قرار گرفت که خود قسمتی از حوزۀ بندر عباس محسوب می شد و جزایر تنب کوچک و ابوموسی به بخش جزیرۀ کیش اختصاص یافت. البته ابوموسی در تابستان 1958 در بخش کیش ادغام شد. در این موارد ، دولت بریتانیا هیچ اعتراضی نکرد.

یک هلی کوپتر ایرانی گروهی از مسّاحان ایرانی را در سپتامبر 1961 در جزیرۀ تنب پیاده کرد و آنها اقدام به تعیین محل مناسب برای ایستگاه هوا شناسی نمودند. این گروه پس از مسّاحی کامل جزیره ،اخذ عکسهای لازم و انجام تحقیقات کافی جزیره را ترک کردند.

نتیجه :

جزایر ابوموسی و تنب از زمانهای بسیار قدیم جزء قلمرو ایران بوده اند و در قرن 18 و 19 میلادی به طور مستقیم تحت صلاحیت و ادارۀ ولایت لنگه بوده اند که خود یک بخش اداری از استان فارس بوده است.

شواهد حاکمیت ایران بر این جزایر در اسناد رسمی ، اسناد تاریخی ، کتابچه های راهنمای دریانوردان ،سالنامه ها ،شرح وقایع روزانه (گازیته ها ) نقشه های سیاسی و کارتوگرافیک ،گزارشهای اداری و یادداشتهای رسمی وزارت خارجه انگلیس و ادره امور هندوستان در بریتانیا در خلال قرون 17 و 18 و قسمت اعظم قرن 19 بارها مشاهده می شود. بخصوص جالب توجه است که در نقشۀ تهیه شده توسط دفتر امور جنگ در سال 1887 ، این جزایر به رنگ قلمرو اصلی ایران مشخص گردیده و نیز در نقشه لرد کروزن از ایران مورخ 1892 و نقشه اداره مسّاحی هندوستان مورخ 1897 و کتابچه های راهنمای دریانوردی در خلیج فارس چاپ 1864 و گزارشهای اداری دولت انگلستان در سالهای 76-1875 به عنوان قلمرو ایران درج شده اند.
بنابراین جزایر تنب و ابوموسی در حاکمیت ایران می باشد.

منبع: سایت سازمان ثبت اسناد ایران
به نقل از عصر ایران(www.asriran.com)واژه کلیدی :جزایر سه گانه ایران و واژه کلیدی :داریوش هخامنشی و واژه کلیدی :ابوموسی و واژه کلیدی :تنب کوچک و بزرگ و
نویسنده : reza gilany ; ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز ٥ امرداد ۱۳۸۸

فهرست نامزدهای تصدی وزارتخانه ها و معاونتهای رییس جمهوری در دولت دهم منتشر شد.
فهرست کاندیداهای اصلی وزارت خانه ها و معاونت های ریاست جمهوری در دولت دهم که از سوی هیات مشورتی رییس جمهور جمع بندی شده است؛ به دکتر احمدی نژاد ارائه شد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری "ایران خبر" ، این فهرست محصول مطالعات و جمع بندی های اولیه هیات 10 نفره مشورتی انتخاب کابینه است که از سوی احمدی نژاد برای ارائه مشورت به وی در این خصوص تشکیل شده و خبر تشکیل آن برای اولین بار سی و یکم تیرماه از سوی ثمره هاشمی دستیار ارشد رییس جمهور اعلام شده بود.
بر این اساس برای وزارت خانه ها و معاونت های ریاست جمهوری بین 5 تا 10 پیشنهاد مطالعه و به عنوان لیست اولیه جهت جمع بندی اعضای کابینه در اختیار رییس جمهور قرار گرفته است.
لازم به ذکر است که در لیست ارائه شده در خصوص وزارت اطلاعات، بانک مرکزی و معاون اول رییس جمهور کاندیدایی معرفی نشده است.
پیش از این نیز 4 معاونت از سوی رییس جمهور منصوب شده بودند.
فهرست کاندیداهای اصلی وزارت خانه ها و معاونت های ریاست جمهوری در دولت دهم به شرح زیر است:

معاونت توسعه منابع و سرمایه انسانی رییس جمهور:

ابراهیم عزیزی، رحیمی، سعدون زاده، کامران دانشجو، مرتضی تمدن

معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی:

برقعی، عزیزی، حسینی، ممبینی، میرکاظمی، محرابیان

سازمان تربیت بدنی:

علی آبادی، علی سعیدلو، رحیمی، واعظ آشتیانی، صولت مرتضوی، مرادی، رویانیان، سجادی

معاونت اجرایی رییس جمهور:

علی سعیدلو، سید مهدی هاشمی، رحیمی، شیخ الاسلامی

معاونت حقوقی و امور مجلس رییس جمهور:

رحیمی، عزیزی، فضل الله موسوی، سید احمد موسوی، فروزنده، کدخدایی، تمدن،محمد رضا علیزاده، احمد علیزاده

معاونت علمی و فناوری:

واعظ زاده، زاهدی، لنکرانی، علی احمدی، دانشجو، داودی

سارمان حفاظت از محیط زیست:

سلطانخواه، آجورلو، سلیمان پور، اشرفی پور، امین زاده، دانیالی، اسکندری، فضل ا... موسوی، یزدی

مرکز امور زنان و خانواده رییس جمهور:

طبیب زاده، سلطانخواه، وحید دستجردی، امین زاده، خزعلی، خانم سیف، فردوسی پور، سجادی، دانیالی، نوابی نژاد

وزارت خانه ها:

وزارت تعاون:

عباسی، علی احمدی، شیخ الاسلامی، موسویان، دکتر پور محمدی، سعدون زاده، فروزنده، اسکندری، سید مهدی هاشمی

وزارت کار و امور اجتماعی:

قلعه بانی، جهرمی، علی احمدی، قربانی، ترقی، بوربور، دانشجو، محصولی، ده مرده، عباسی، عبدالوهاب، سعدون زاده، شیخ الاسلامی

وزارت بازرگانی:

میرکاظمی، جلیلیان، خالدی، فاطمی، خلیلیان، مخبر، آبرومند، سعیدلو

بهداشت و درمان و آموزش پزشکی:

لنکرانی، عین الهی، شاهین محمد صادقی، متولیان، علویان، محققی، اعتمادیان، نوحی، ریاض، صدر، نجابت

فرهنگ و ارشاد اسلامی:

حسین محمدی، ضرغامی، ثمره هاشمی، فضائلی، خواجه پیری، حدادعادل، مرتضی نبوی، سرافراز، دکتر حسینی، احمد زاده، ده نمکی، رحیمیان، پورحسین


علوم، تحقیقات و فناوری:

زاهدی، دکترحسینی، دکترتائب، دکتر دهمرده، دکتر دانشجو، دکترشیخ الاسلامی، دکترافروز، دکتر علی احمدی، دکتر مخبر دزفولی، دکتر رازقی، دکتر مسلمی نائینی، دکتر قربانی، دکترشجاعی فرد، دکتر نوروززاده، دکترمتکان، دکتر سهراب پور، دکتر فرهاد رهبر، دکتر رهایی

آموزش و پرورش:

علی احمدی، دکتر حسینی، دکترشیخ الاسلامی، حسین استاد آقا، حاج علی اکبری، سید مهدی امینی، حجت الاسلام ذوعلم، حجت الاسلام محمدیان، دکتر افروز، ناصر باهنر، ملکی، نوروززاده، حسین مظفر

امور اقتصادی و دارایی:

پرویز داودی، حسینی، پورمحمدی، صادق خلیلیان، عرب مازار، زاهدی وفا، میرکاظمی، صمصامی، بهمنی، دکتر پژویان، دکترفرزین، پاشایی فام

رفاه و تامین اجتماعی:

شیخ الاسلامی، مصری، سید مهدی هاشمی، احمدیان، فروزنده، باقری، ریاض، ده مرده

دادگستری:

الهام، بختیاری، احمد علیزاده، فیروز اصلانی، فضل الله موسوی، سعید مرتضوی، محمد رضا علیزاده، سید احمد موسوی، مجید دوستعلی، کدخدایی، سعدون زاده

دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:

اسلامی، نجار، فرهی، بکایی، جراحی، محصولی، وحید، مهدی زاده، احمدیان

راه و ترابری:

بهبهانی، علی آبادی، سید مهدی هاشمی، نیکزاد، رستم قاسمی، مدد، سعیدمحمد، پیل پایه، عابد، خواجه علی، نامجو، سعیدی کیا

مسکن و شهرسازی:

سعیدی کیا، علی آبادی، تسنیمی، نیکزاد، سید مهدی هاشمی

ارتباطات و فناوری اطلاعات:

سلیمانی، مخبر، صادق ذبیحی، خسروی، غفاریان، کهزادی، کرم پور، شیرانی

نفت:

نوذری، سعیدلو، میرکاظمی، قلعه بانی، محرابیان، جشن ساز، محصولی، علی آبادی، نجار، هدایت، تائب

نیرو:

فتاح، علی آبادی، شیخ الاسلامی، مخبر، تمدن، رستم آبادی

جهاد کشاورزی:

اسکندری، خلیلیان، جهانسوز، بوربور، سعیدی کیا، اجلالی، جلالی، خلفایی، مقدسی، ابراهیمی، فلسفی، محمد اسماعیل نیا

امورخارجه:

جلیلی، متکی، ثمره هاشمی، بروجردی، صنعتی، سلطانیه، موسوی، داودی، شیخ عطار، صفری

کشور:

محصولی ، سعیدلو، سید مهدی هاشمی، حجت الاسلام تقوی، رحیمی، نجار، مصلحی، حسینیان، شریعتی، تمدن، دانشجو، رویانیان

صنایع و معادن:

رستم قاسمی، محرابیان، عزت الله اکبری، فاطمی، قلعه بانی، نجار، بذرپاش، جهانگرد، ویسه، تائب، واعظ، شجاعی فرد، ابطحی

شایان ذکر است مهندس مجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد رئیس جمهور پیش از این با اشاره به طرح ارائه شده از سوی دکتر محمود احمدی نژاد تحت عنوان طرح خدمت گفته بود: این طرح شامل اعضای کابینه نیست چون اعضای کابینه تعداد معدودی هستند. بلکه این طرح شامل بسیاری از مدیران دولتی و شرکت هایی می شود که تحت نظر دولت می باشند.
ثمره هاشمی تصریح کرده بود: ملاک هایی که در دولت مطرح است اعتماد، پرنشاط بودن، تخصص داشتن، اعتقاد به کار، وقف مردم بودن، اعتقاد به مسئله عدالت و تلاش جهت اطلاع از وضعیت تمام نقاط مختلف کشور و امثال آن است.

  اینشاالله که با درایت خوبی که در جناب آقای دکتر سراغ داریم بتوانیم از افراد دانشمند شجاع، مدیر و مدبر و به خصوص مردمدار در کابینه ۴٠میلیونی استفاده کنیم که مجبور به برکناری آنان در طی یک دوره کوتاه مدت چهار ساله نباشیم.

   زیر حدود یکسال از از این چهار سال صرف شناسایی محل خدمت و پاسخگویی به تبریکات و همچنین مطالعه پیرامونی آن می گذرد ، سال دوم با توجه به شناخت حاصله نسبت به گزینش و چینش نیروهایی می پردازد که از جاهای مختلف حالا فرقی ندارد که از کجا! کشف کرده است. و در سال سوم نیز برنامه ارایه می کند بدون در نظر گرفتن چشم انداز ٢٠ساله و برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور. و بالاخره در سال چهارم نیز در فکر پست بعدی است.

   البته از حق نگذریم تعدادی از وزرای کابینه دولت نهم نیز خوب کار کردند و هر چند برگه استعفای خود را قبل از وزیر شدن تحویل داده بودند اما این سووالی بود که از بسیاری از قلم بدستان در مورد انتخاب یکی از بهترین وزرای کابینه دولت نهم بعمل آوردند که جملگی این پاسخ را دادند: هر نوع قضاوتی نیازمند معیار و اطلاعات خاص خودش است که ما درحال حاضر به اینها دسترسی نداریم . اما عملکرد ایرنا بهتر از دیگران بوده و این را اکثر حکمای قلم بدست و با تجربه های خاک خورده صحن تئاتر تایید می کنند.

   اما با توجه به تذکر کتبی  رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای و اخلاق ایشان که با کسی تعارف ندارد ‌و بدون در نظر گرفتن ملاحظات جنبی و حاشیه ای همیشه در مواقعی که لازم دانستند ورود کرده اند و همه ما شاهد بوده ایم که چگونه بسیاری از مسایل که به نظر دیگران لاینحل می نموده ، به خوبی و خوشی حل شده است.

  این بار نیز جناب آقای دکتر بایستی با در نظر گرفتن جمیع جهات نسبت به معرفی وزرای کابینه دهم اقدام کند زیرا مجلس هشتم را نیز باید در نظر داشته باشد که قبلا پیامهایی خاصی با فرکانسهای سیاه و سفید و با ولتاژ بالا برای نامبرده و نزدیکان به وی مخابره کرده اند.

   اشکالی ندارد هرچه است رییس جمهوری با پشتیبانی انتخاباتی با ۴٠ میلیون شرکت کننده و رای  نزدیک به  ٢۴میلیون از شهروندان و ساکنان روستاهای نیمه محروم  این دوره قدرتمند تر از گذشته وارد صحنه خواهد شد همانطوریکه مشاهده کردیم در معرفی معاونان خود بدون در نظر گرفتن هرگونه ملاحظه کاری چه اقدام شجاعانه ای بعمل آورد .

البته با اقدام به موقع خود پایبندی خود را به ولایت مطلقه فقیه نیز نشان داد که این مسئله موجب نزدیکی بیشتر دکتر به رهبر فرزانه انقلاب و پیروان ولایت فقیه می شود و خوهد شد.

ما هستیم و شما نیز زنده خواهید بود و به کوری چشم استکبار جهانی و منطقه ای شاهد شکوفایی همه بخشها به خصوص دریانوردی، دفاعی، قلم زنی و قلم فرسایی و کتابت بسیاری از کتابها خواهیم بود که چه بسا نانوشته های زیادی را در آنها مطالعه و یا مشاهده خواهیم کرد.

  البته ممکن است مجددا شاهد بروز و ظهور دهخدایی دیگر نیز باشیم تا برای الفاظ جدید سیاسی و اقتصادی و اجتماعی بتواند لغت نامه ای نو تالیف کند تا آیندگان برای تفسیر متون بجای مانده از دهه هشتاد با مشکلی مواجه نشوند.

   خوشا به حال آنانکه کمر همت بسته اند تا به خلق خدا که امام روح الله (ره) از آنان بعنوان ولینعمت مسوولان (ما) نام برد خدمتی بایسته بکنند . زیرا در این صورت است که هر شب آسمانی مملو از ستاره های درخشان را که همان شهدای کشته شده در راه آرمانهای خود بودند مشاهده خواهیم کرد که هر ستاره یک شهیدی است که راه را به ما نشان می دهد تا به بیراه نرویم همانطوریکه بزرگراه شهید  چمران، همت، صیادشیرازی و تی کوچه های بن بستی که به نام شهیدی گمنام نام گذاری شده ذهن ها دورافتاده ما را به یاد آن دوران ‌و آن آسمانیان می اندازد. سرتان را بالا نگه دارید آنان را خواهید دید شهدا همان ستاره ها هستند فقط دیدن آنان و لختی آساییدن چشم در چشم آنان دوختن چشم بصیرت و دلی روشن ضمیر می خواهد که به گمانم بایستی وزاری کابینه دولت نهم بیش از دیگران از این امتیاز بهره مند باشند.

متشکرم : نویسنده این متن: محمد آرمان و شجاع حیدری از استان کرمان ، روستای دشت کوچ.

نتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 606044
واژه کلیدی :محمد آرمان و واژه کلیدی :اعضای کابینه و واژه کلیدی :گمنام و واژه کلیدی :جیرفت